Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 11:51 am

milan ferdián píše:Anglickou výhybku, klidně nahraď dvěma jednoduchými výhybkami, pravou a levou.
-m-

Ahoj Milánku, já jsem věděl, že se ozveš, že ti nedá. Děkuji.
Vyměnit anglickou výhybku se může. To by nebyl takový zásadní problém.

Ale znáš, že já mám nejraději nějaké výhybkové splitky. :roll:
Ale musím se držet při zemi. :lol:
Já nejraději bych dal na výtažnou kolej a kolej širé trati oboustrannou spojku. Ale to by zase byla pěst na oko. :o
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod milan ferdián » pát 05 úno, 2021 11:56 am

Tempotaxi píše:
milan ferdián píše:Anglickou výhybku, klidně nahraď dvěma jednoduchými výhybkami, pravou a levou.
-m-

Ahoj Milánku, já jsem věděl, že se ozveš, že ti nedá. Děkuji.
Vyměnit anglickou výhybku se může. To by nebyl takový zásadní problém.

No tak koukám Vladimíre, co jsi tady zveřejnil, ale je tu více zkušenějších než jsem já :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 12:07 pm

vojtas píše:Kdyby bylo po mém, propojím stanice ještě jednou spojkou někde pod lávkou, jako to bylo ve Staré Pace před rekonstrukcí. ČSD by to nejspíš udělaly, tohle je dost provozně omezující z pohledu nástupu lokomotiv z depa.

To depo je jen pro stanici Stará Ves, která je jako koncová.
Druhé depo pro stanici Nová Ves jsem plánoval místo sýpky.
Depo mělo mít dvě nebo tři stání v rotundě a nezbytné zámezí, které je potřeba k parnímu provozu.
Ale rotunda by neměla žádnou točnu, ale jen výhybky, tak jak je to na Kladně, kde byla točna zasypána. Popřípadě se může dát depo na odebíratelný panel za stavědlo č.2

Dávat depo za stavědlo č. 1 se může a pak budou dvě depa vedle sebe. Což se mně zásadně nelíbí. Raději tam dáme kopec.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 12:24 pm

Milánku, mám nějaké plány stanice Kralupy nad Vltavou, jak taková stanice vznikala. Mám i další plány dalších stanic na této trati. Je zajímavá, že každá stanice si hrála na svém pískovišti.
To vydrželo až do roku 1939, kdy veškeré zamítnuté návrhy, projekty a podměty na lepší provoz se uskutečnilo za Němců, ale jen do roku 1941. Dále v roce 1945 se některá provozní vylepšení vrátila do původního stavu a někde zase v 50 letech se kolejiště kompletně překopalo. Ale je pravda, že v některých stanicích se zastavil čas a stanice vypadají jak při výstavbě.

Prostě chci mít stanici, kde mohou jezdit vlaky před rokem 1939 a při určití změně popisů na vozech vše bude zapadat do 50 let a třeba i dále. Ještě dnes jsou stále mechanická návěstidla, v kolejištích jsou popelové jámy atd.

Reálnou stanici nechci, to bych musel mít i reálná provoz, který v takové stanici je. To znamená mít reálné lokomotiv a vozy, které v takové stanici jezdí. Což dát dohromady je dost obtížné.

To raději fiktivní stanici, fiktivní provoz, fiktivní legendu, ale založenou na historických podkladech.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 12:44 pm

Depo Kladno. Rotunda bez točny. Točna je už dlouho zasypaná. Zajímavý byl sklad PH, kde na zvláštní koleji stáli dva kotlové vozy, které jsou připojeny na čerpací stojan. Pokud má někdo něco bližšího, tak budu rád
Obrázek.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 12:59 pm

Depo Kladno
Rotunda.
Obrázek
Vodní jeřáb, popelový jeřáb a popelová jáma v oblouku.
Obrázek
A zde jsou dva kotlové vozy na PH, které jsou připojeny ke stojanu.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod vojtas » pát 05 úno, 2021 1:07 pm

To jsou koukám oba kořistní německé vozy? To už tam asi není, co?
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 05 úno, 2021 2:24 pm

Tempotaxi píše:Depo Kladno. Rotunda bez točny. Točna je už dlouho zasypaná. Zajímavý byl sklad PH, kde na zvláštní koleji stáli dva kotlové vozy, které jsou připojeny na čerpací stojan. Pokud má někdo něco bližšího, tak budu rád
Obrázek.

Ahoj,
byla tam někdy točna? Ta rotunda by tomu napovídala, ale zdá se mi, že se tam točna nevejde.
Na fotomapách (50. léta) taky není, a co vím, tak se k otáčení používal triangl na starou trať / vlečku
I v knize V.Zusky Lokomotivní depa je uvedeno Kladenské depo jako příklad depa bez točny.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Jado84 » pát 05 úno, 2021 3:05 pm

Jj. Tocna tam byla. Pak to nahradili vyhybkama. Tocna mela prumer 12,5 metru, ale pocatkem tricatych let byla zrusena a rotunda byla napojena primo do chomutovskeho zhlavi. Fotka, snad me nikdo neukamenuje, je z knihy 150 let parostrojni zeleznice na Kladne od KHKD.
Přílohy
IMG_20210205_160647_compress21.jpg
Jado84
 
Příspěvky: 26
Registrován: pát 26 dub, 2019 3:22 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 3:56 pm

O něco výše jsem se zmínil, že bych do návrhu nejraději dal oboustrannou kolejovou spojku.
Tak jsem ti tam na zkoušku přidal. Anglickou výhybku jsem zrušil, nahradil klasickou výhybkou.
Tato část tam nemusí být, když je tam oboustranná spojka.
A je zde další námět na stavbu. Začátek nebo také konec dvojkolejné tratě.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 05 úno, 2021 4:42 pm

Ahoj, díky za info o Kladenském depu, ale zpět k návrhu stanice.
Místo dvojité spojky použij jednoduchou z trati na výtažnou. To bude vypadat přirozeně a nejlépe s obloukovou výhybkou. Když zrušíš tu druhou spojku bude to vypadat divně. Už kvůli protiobloukům při vjezdu.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 5:36 pm

Michal Šuhajda píše:Ahoj, díky za info o Kladenském depu, ale zpět k návrhu stanice.
Místo dvojité spojky použij jednoduchou z trati na výtažnou. To bude vypadat přirozeně a nejlépe s obloukovou výhybkou. Když zrušíš tu druhou spojku bude to vypadat divně. Už kvůli protiobloukům při vjezdu.

To je pěkný, ale já nedělám žádné kolejiště, aby se jezdilo kolem komína.
Zde jsem to ještě doladil. Protioblouky na kolejišti nemají co dělat, mít soupravu, jak skládací metr mne opravdu nezajímá.
Na mém návrhu nenajdeš malé oblouky a ani krátké výhybky. Ojediněle jsou jen krátké spojky v obloucích od R 420 mm (a to naprostém krátkém úseku) a krátké výhybky jsou jenom v depu a u skládkových kolejí v délce 185 mm. Všude jsou výhybky o úhlu odbočení 12 stupňů a míň.
Jen u zmiňované dvojkolejky jsou takové rozměry:
Venkovní oblouk R 1519 mm, pak rovný úsek 95 mm, oboustranná spojka 457 mm, rovný úsek 35 mm, který pokračuje obloukem 1546 mm.
Vnitřní oblouk R 1390 mm, rovný úsek 95 mm, oboustranná spojka 457 mm, rovný úsek 77 mm, dále oblouk R 426 mm a přechází do obloukové výhybky o délce 2070 mm a oblouku R 757 mm.
Desetinky jsem vynechával.
Takže rychlost soupravy může být v přímém směru 60 km/h a pokud se bude odbočovat na spojce, tak je 40 km/h.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pát 05 úno, 2021 10:55 pm

Dále pro zajímavost, proč jsem dal název stanice Stará nebo Nová Ves.
Když v některé Vsi může být také žel. stanice a pak to nebude fikce, ale nějaký paskvil, žert nebo nepovedený vtip na historii. :o
Tak ČSR je 62 názvů obcí nebo částí obcí Nová Ves 62x a Stará Ves je jenom 10x. :lol: :mrgreen:
Takže o jednu více nebo méně nehraje žádno roli. :D :D :D
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » sob 06 úno, 2021 9:11 am

Trochu jsem si pohrál s uhelným hospodářstvím.
Příjezdovou trojcestnou výhybku jsem nahradil symetrickou výhybkou.
Dále postavit popelovou jámu v oblouku by bylo trochu pracné. Neříkám, že se to nedá postavit. Tak jsem ji posunul na rovnější úsek zásobovací koleje. Popelovou a zásobovací kolej jsem udělal z opačné strany. Takže tam přibyla další výhybka. Při náhlém ujetí popelové vozu nebo vozu s uhlím budou minimální škody. Ano, někdo namítne, je tam přeci zarážka, že. Ale stát se může vše.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4308
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod milan ferdián » sob 06 úno, 2021 9:12 am

Tempotaxi píše:Dále pro zajímavost, proč jsem dal název stanice Stará nebo Nová Ves.
Když v některé Vsi může být také žel. stanice a pak to nebude fikce, ale nějaký paskvil, žert nebo nepovedený vtip na historii. :o
Tak ČSR je 62 názvů obcí nebo částí obcí Nová Ves 62x a Stará Ves je jenom 10x. :lol: :mrgreen:
Takže o jednu více nebo méně nehraje žádno roli. :D :D :D

Vlaďo, tady se na to nehraje. Já využívám jiné zdroje na názvy fiktivních stanic a třeba tam vlak nikdy neprojel (výjimky byly u slovenských stanic). Dej si klidně název Horní/Dolní a vše bude v pořádku :lol: :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků