Kolejiště 270 X 160

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Myšpulín » ned 03 led, 2021 4:06 pm

Balloo píše:... Na trati kterou jsem zmiňoval jezdí Brejlovec nebo hektor i se 2 Ylony.

A to je to, co jsem měl na mysli. Krátké vlaky. Myslím, že jafobe to vystihl, je jen na tobě, jestli to bude mít zaústění do SN jen z jedné strany nebo z obou. Vybrat třeba ovál jako trať vyšší kategorie nebo SN se smyčkou a do viditelné stanice provozovat ty Y-ony (max. dva), dál nebo na vedlejší trati pak jen něco krátkého. Pokud budeš mít větší skryťák a ovál, pak můžeš proti sobě posílat dva vlaky loko + 2Y a křižovat je ve viditelné stanici, jak to dělám já. A k tomu ve stanici něco menšího, co odveze cestující do koncové. Nebo v té stanici Y končí a dál jede jen motorák. A pokud to nebude vratná souprava, pak opět otáčení soupravy, tedy další posun. Myslím, že to pak na "vyblbnutí" stačí. K tomu pár vleček jak v nácestné, tak v koncové a už budeš potřebovat pomocníka pro řízení :D .
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 03 led, 2021 5:25 pm

Máš pravdu, je to jediná možnost jak provozovat malé kolejiště s trochu reálným provozem. Plánek si ještě upravím včetně nájezdu do SN.

Můj další dotaz je jestli máte v SN na rámu v základní výšce osazenou celou plochu třeba s korkovým podložím nebo jen pod kolejemi + třeba 50 mm z každé strany přídavek v případě převrácení soupravy, aby se tam dala strčit hlava popřípadě ruka.

A dále výška mezi základní výškou rámu a dalšího patra. u mého rámu můžu jít na maximální výšku patra 200 mm.

Díky za odpovědi Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Myšpulín » ned 03 led, 2021 5:57 pm

Záleží na tom, jaký máš přístup. Pokud z vrchu, aniž by to vadilo provozu, pak spodem nepotřebuješ. Pokud vrchní přístup není, pak je vhodný boční a spodní. Boční pro to, aby tam viděly tvé oči, spodní většinou pro to, aby tam dosáhly tvé ruce (ono blbě se někam strká ruka, když tam stejným otvorem i koukáš). Pokud máš otvor zdola, je vhodné mít kolem něho nějaký mantinel, který zachytí vykolejený vůz či loko. A počítej s tím, že tam musíš čas od času opucovat koleje. Takže čím víc místa, tím lépe. Nejjednodušší je test. Vem starou papírovou krabici a vyrob si takový skryťák, polož tam dvě koleje, na druhou převrácený vagónek a na první před něj nakolejený. No a pokus se ten převrácený nakolejit nebo alespoň vyndat.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 03 led, 2021 8:05 pm

Na pucování kolejí připravuji čistící vagón. Spíš mám obavu o funkci vyhybek třeba po 10 letech provozu. Zkusím udělat co nejvíc bočních otvorů osazenými dvířky a v SN nechám podloží pouze pod kolejemi a nějaká svodidla.
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Jirkátor » pon 04 led, 2021 8:45 pm

Balloo píše:Na pucování kolejí připravuji čistící vagón...

Stejně tam budeš muset jednou za čas strčit ruku s hadrem namočeným v lihu a vyleštit to. Ten čistící vagon jen prodlouží intervaly mezi ručním čištěním.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » stř 06 led, 2021 10:30 am

Jirkátor

Ahoj, s tím počítám, budu muset všechno upravit abych se dostal i k vyhýbkám.
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 09 led, 2021 3:23 pm

Tak jsem přenesl plánek do WinTracku v Piku-A Gleis + jsem trochu upravil horní stanici tak, aby šla vlečka provozně oddělit od stanice a stala se z ní sólo vlečka za plotem. Co se týče dlouhých oblouků ty budu řešit flexi kolejemi a budu dodržovat plynulý poloměr.

Layout kolejiště.jpg
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod chameleon » sob 09 led, 2021 6:23 pm

Nešel by ten angličan napojit zprava na pravou výhybku namísto levé která tam je teď? Vypadalo by to líp a mohl by se angličan tím posunout doprava, vyjde pak delší ta 3. kolej odshora.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 09 led, 2021 7:27 pm

To bych mohl, ale nedodržím oblouk R4, protože vyhýbky mají v odbočce R9 a abych dodržel osovou rozteč kolejí musel bych to za vyhýbkou zlomit.
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 09 led, 2021 8:03 pm

Ještě jsem to zkoušel ve wintracku a šlo by to jen za předpokladu, že bych použil zkrácenou R3 a na to napasoval vyhýbku. Nicméně bych musel celou stanici posunou více na střed.
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod jafobe » sob 09 led, 2021 8:38 pm

Tak pokud chceš napravo začínat až u tunelu, tak tam dej dvě obloukové za sebe a pak angličana, pokud teda nebudeš lpět na tom, že tam musí být jen R4 poloměry (a stejně na obloukové výhybce se R3 oblouku asi nezbavíš), tak třeba nějak takto... je to upravené na návrhu co jsem sem dával dřív

ballo2.jpg
ballo2.jpg (16.88 KiB) Zobrazeno 3212 krát


Z mého pohledu když někde mezi dvě vyhybky použiješ 30° a míň R3 oblouku, tak to nezkazí tolik asi ani opticky, ani sjízdně, a hlavně Tě to nebude v návrhu samotném tolik omezovat, když v R4 máš jen 30° oblouk, takže by sis pro návrh musel udělat nějaký menší, třeba 7,5° a něco pro poměrově o jeden větší poloměr než R4, ale s tím ti to asi už nebude automaticky dopočítávat.
A pokud už chceš velké oblouky na trati dělat z flexi kolejí, tak případně můžeš udělat i oblouky na zhlaví a přizpůsobíš nejmenší poloměr R4 a ostatní o trochu zvětšíš na to co v pevném kolejivu není...
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 704
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 10 led, 2021 6:27 am

Posunutý angličan, ale zkrácená kusá kolej, při posunu delší soupravy budu muset vyjíždět na hlavní trať.
Layout kolejiště poslední verze.jpg
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » ned 10 led, 2021 6:39 am

Ještě jsem zkusil upravit levé zhlaví
Layout kolejiště poslední verze levé zhlaví.jpg
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod milan ferdián » sob 16 led, 2021 12:13 pm

milan ferdián
 
Příspěvky: 11889
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště 270 X 160

Příspěvekod Balloo » sob 16 led, 2021 6:30 pm

Díky za odkaz, plánky jsou dotažené i s komunikacemi velmi pěkně. Ten plánek s hlavovým nádražím vypadá hodně zajímavě a poskytuje téměř nekonečnou porci zábavy. Není mi na tom jasná ta spodní dvojkolejka odkud kam vede a na opačné straně ten utopený kousek tratě. Neměl by jsi zmíněnou stanici ve schématu?

Díky Lukáš
Balloo
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 19 bře, 2017 5:34 pm
Bydliště: Tučapy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků