Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Myšpulín » stř 09 lis, 2016 3:18 pm

Mlýn stál vždycky v údolí. Proč ho máš na kopci?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1511
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod MiG » stř 09 lis, 2016 3:46 pm

Aby odtok od mlýna měl v jeho těsné blízkosti stejný spád, jako je spád na kole je dost neobvyklé.
Na obrázku není vidět, kudy teče voda, když mlýn nejede a mimo jiné je potřeba se dostat ke kolu, případně, když je vody více, než zdrávo.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » stř 09 lis, 2016 4:02 pm

MiG píše:Aby odtok od mlýna měl v jeho těsné blízkosti stejný spád, jako je spád na kole je dost neobvyklé.
Na obrázku není vidět, kudy teče voda, když mlýn nejede a mimo jiné je potřeba se dostat ke kolu, případně, když je vody více, než zdrávo.


No zase tolik tomu nerozumím,ale dle wikipedie je toto typ horní náhon. Ono to neni vidět,ale nad nahonem mam vytvarovaný ten "zásobník" pak by mělo být stavidlo...samotný náhon kolu...a odtok od kola. To ostatní jako odbočky vody atd.je někde v dálce. Délka přitoku může být i nekolik km.

Nelpím na místě a provedení tak jak mám. Pouze se mi ta stavba moc líbí. Nesrovnatelně lepší než klasika auhagenu. Někde bych ji chtěl mít,ale kde? Vhodnější misto nevidím.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » stř 09 lis, 2016 4:14 pm

Taky bych to mohl obhájit ve jménu epochy. No v 80.letech asi už moc mlýnů nefungovalo. Voda tam protíkala naprázdno,někdy tam chybí i kolo.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod JanoH0e » stř 09 lis, 2016 6:06 pm

Tomáš píše:Taky bych to mohl obhájit ve jménu epochy. No v 80.letech asi už moc mlýnů nefungovalo. Voda tam protíkala naprázdno,někdy tam chybí i kolo.

Ak ho chceš nechať tam kde je, tak nemôže byť tam mlyn dajme tomu z 19. stor. Za to na mieste, kde je, môžeš urobiť "cirkus" napr. reštaurácia Mlyn, U mlynára a pod. Dokonca si môžeš potom na pohon mlyna zaviesť vodný okruh s čerpadlom, ktoré nemusíš skrývať. :D
Dôvody prečo na tom mieste nie :
1.skutočnosť - nikto by tam mlyn nepostavil, pretože tam nie je dostatok vody - horský hrebeň - rozvodie, nebudoval by tam rybník, lebo by to bolo veľmi nákladne a zrejme by ani nemal dosť zákazníkov - sme v horách. Mlyn by som postavil niekde v údolí, s dostatkom vody, ktorá prichádza z hôr, vo forme potôčikov, ktoré sa zlievajú do potokov, riek viz. poviedky zo základnej školy. :D Tak isto infraštruktúra sa buduje lepšie dolu, ako ťahať do hôr robotníkov, materiál, práca, pláca atď.
2. model - máš to na horizonte. Tam by patrili skôr stavby veľkosti N, ako TT. Ale najlepšie by bolo nechať celý horizont bez stavieb, iba príroda prechádzajúca do pozadia.
Takže sa zamysli, kde by asi bolo v nížine, u teba predný okraj koľajiska vhodný priestor u vody. Ani prívodný kanál zase nemôže byť u takého mlyna (je malí) niekoľko km. To by už musel byť minimálne stredný mlyn. Ber to jednoducho z pozície mlynára, nie šotouša :D . Ak ťa nič nenapadnea stále to chceš mať tam, urob cirkus, ale nech je to jasné a logické, že ide o atrapu a turistický gýč. Ale musí tomu odpovedať aj okolie.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » stř 09 lis, 2016 7:42 pm

Obrázek
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod JanoH0e » stř 09 lis, 2016 10:01 pm

Zober si plán koľajiska, vyznač si na ňom rieky, potoky, voľné miesta a začni plánovať. :mrgreen:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod MiG » stř 09 lis, 2016 11:29 pm

Tomáš píše:
MiG píše:Aby odtok od mlýna měl v jeho těsné blízkosti stejný spád, jako je spád na kole je dost neobvyklé.
Na obrázku není vidět, kudy teče voda, když mlýn nejede a mimo jiné je potřeba se dostat ke kolu, případně, když je vody více, než zdrávo.


No zase tolik tomu nerozumím,ale dle wikipedie je toto typ horní náhon. Ono to neni vidět,ale nad nahonem mam vytvarovaný ten "zásobník" pak by mělo být stavidlo...samotný náhon kolu...a odtok od kola. To ostatní jako odbočky vody atd.je někde v dálce. Délka přitoku může být i nekolik km.

Nelpím na místě a provedení tak jak mám. Pouze se mi ta stavba moc líbí. Nesrovnatelně lepší než klasika auhagenu. Někde bych ji chtěl mít,ale kde? Vhodnější misto nevidím.

Já nevím, jestli tomu rozumíte, nebo ne, ale můžete mi vysvětlit, proč by kdokoliv stavěl až kilometrové náhony, když stejný spád dosáhne vhodným umístěním mlýna plusmínus dvě šířky mlýna?
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod JanoH0e » čtv 10 lis, 2016 12:02 am

Do Býkovic to máš iba skok, tak bež na inšpiráciu :D .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » čtv 10 lis, 2016 12:20 am

Vycházel jsem z tohoto popisu.
"Jeden je v Zubrnicích, resp. kousek za nimi. Náhon má určitě 200m a až přímo nad mlýnem je malý rybníček. Na foto mapě to není vidět, jde to částečně lesem, ale na turistické ano. To převýšení mezi začátkem náhonu a rybníčkem odhaduji na 5-7 m. Kousek za mlýnem vedla trať do Úštěka. Souřadnice mlýna: 50.6434828N, 14.2227553E "

Jiné misto = vhodnější na kolejišti nenajdu. Tam kde je voda neni bohužel misto. Potok a cesta se da určitě rozumě zakomponovat do okolí. S čím vsak nehnu je to misto. Plán byl přítok z kopce z pozadí,pak viditelná ta část hluboké stojící vody před stavidlem. Částečně vyvýšeny mlýn nad terenem ,musí být vyš jak odtok,ale zároveň pod kolejemi. To by taky šlo a odtok by byl spadový od kolejí zpět do kulisy. Celý to mělo byt kaskádově uspořadaný. Nejvyšší bod náhon nejnižší odtok uprostřed mlýn.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod vmucha » čtv 10 lis, 2016 4:49 am

K těm mlýnům. Jeden z důvodů proč se mlýny stavěly tak vysoko nad korytem potoka byla vysoký stav vody z jarního tání. Jinak řečeno, protipovodňové opatření. Obecně zařízení poháněná vodou se stavěla na vhodných potocích nezřídka jedno za druhým. V těch Zubrnicich jich bylo asi sedm za sebou. Od nádraží Hora svatého Šebestiána k Chomutovu bylo těch pil a mlýnů asi 10.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Radek » čtv 10 lis, 2016 5:07 am

Tomáš píše:... bych to mohl obhájit...
Pokud si to obhájíš sám před sebou, tak proč se ptáš? Pokud se ti to líbí a vysloveně neporušuješ přírodní zákony, tak směle do toho. Je to přece tvoje bavidélko! :wink:
Jak pravil tatík Hubáček: "Mladý muži, nejsem nikde organizován, tak si můžu malovat co chci a jak chci."
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod JanoH0e » čtv 10 lis, 2016 7:36 am

Jediné miesto, kde ho môžeš zmysluplne narvať je údolie Oslavanky. Ale bude to chcieť zmenu plánu.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » čtv 10 lis, 2016 10:18 am

Nic nechám to osudu,nějak to dopadne ............ názory pléna mám a Radkův se mi líbí nejvíc. :wink:
Takže nechme mlýn mlýnem....

.... a koukněte co jsem si vyrobil za doplněk do kovošrotu. Mám z toho radost,kontejner v TT nebylo snadné sehnat.
Přílohy
WP_20161110_11_11_20_Pro_LI.jpg
WP_20161110_11_10_31_Pro_LI.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Stanice M.Branice - Oslavany TT Kuehn/Tillig

Příspěvekod Tomáš » čtv 10 lis, 2016 10:43 am

A nebo.........si sednu do hospody a všechno dění na trati budu sledovat ze zahrádky. Obrázek
Našel jsem doma krabici s pár domečkama Auhagen Obrázek
Přílohy
WP_20161110_11_33_56_Pro_LI.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků