Segmentovka TT kolem stěny

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 úno, 2021 3:24 pm

ToVa píše:Přesná velikost místnosti: 3,4 x 4,6 m.

Přesné umístění vstupních dveří do místnosti?
45 cm od levého dolního rohu za tunelem na mostě

Přesné umístění balkonových dveří, popřípadě oken:
65 cm od pravého horního rohu (díl s mostem), hned vedle balkónových dveří okno rovněž 65 cm od druhého (pravého dolního) rohu

..a šířka vstupních a balkonových dveří :?:
Máme tedy stanovenou hloubku segmentů 45,0 cm po levé straně ?

ToVa píše:Proč se vlákno jmenuje "Segmentovka TT kolem stěn" :?:
Není to segmentovka? Občas se trochu zamotávám v názvech: had, domino, segmentovka, modul, minimodul... Měl jsem za to, že segmentové kolejiště tvoří navzájem nezaměnitelné (či pouze částečně zaměnitelné) díly.

Jde mi o to, zda díly budeš demontovat a schovávat do úložných skříní :?: :wink:

Když tedy vstoupím do místností, tak postel uvidím po pravé ruce, ale mezi stěnou a postelí situuješ stanici. Ty budeš stanici řídit z lůžka ?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » ned 14 úno, 2021 3:39 pm

Šířky dveří zjistím, jak budu na bytě.

Chci mít možnost segmenty demontovat, ale jen v případě stěhování apod., jinak je chci mít umístěné trvale. Nepředpokládám ovládací panel, jelikož chci ovládat s Multimousem, příp. s PC.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 úno, 2021 3:50 pm

Díky za informace :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11883
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » úte 16 úno, 2021 7:49 pm

Tome promiň, nemám teď moc času na to sednout, tak jen v rychlosti - ty smyčky zabírají zbytečně místo, jestli můžeš přidat patro, tak bych dal smyčky nad sebe, ušetří to hodně místa v místnosti (ušetřená ta bílá plocha) Případně v jedné rovině udělat oboum SN sdílený oblouk pro otočení soupravy.
A ty nádraží - to hlavní bych začal obloukovými výhybkami v rohu, aby se prodloužily koleje a opticky se zhlaví nasměrovalo do směru tratí, depo bych strčil buďto do rohu místnosti, nebo mezi postelí a vstupními dveřmi by mohlo být místo... ty menší staničky mírně poupravit - přidat sklady, vlečky... Ty staničky obšvihni nějaké které se ti líbí od M. F. :mrgreen:

Ale stejně bych ten koncept zvážil - ono se to nezdá, ale i takto na hodně modulech bude stavba náročná, a vedle postele - bude se ti tam hodně prášit, při divokých snech urazíš lampy a návěstidla a dál radši nepokračuji :D
ToVaPLAN.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » stř 17 úno, 2021 8:06 am

Ahoj, děkuji moc za úpravy. Plán je určitě estetičtější a modelovější, ale třeba ta mezilehlá by musela být v již v patře, čili řešit stoupání a tratě by se křížily u balkonu, takže mi to přijde náročnější na stavbu. Jinak zhlaví do oblouku bych určitě posunul. V tomto by podle mě byla lepší ta kulisa, která by mohla být rolovací pro snazší přístup do SN.

Myslím, že výhoda této koncepce je, že se to dá realizovat postupně. Začít třeba jednou smyčkou a stanicí, poté teprve přidat další smyčku apod. Nejsem moc znalých technologických postupů, ale myslím, že v digitálu by šlo třeba udělat jednu stanici, pak druhou a pak je třeba dát vedle sebe nebo nad sebe dle potřeby... Začít nejprve v jedné rovině a když se něco po... tak bude určitě snazší vyměnit jeden díl než celý panel.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 17 úno, 2021 10:27 am

Ahoj, a co udělat smyčku společnou pro obě SN. Tedy ve tvaru kruhu ze kterého odbočují 4 výhybky. Představ si zjednodušený kruhový objezd.
Teď mě napadá, že na webových stránkách firmy Moravia model jsou fotky ze stavby domácího kolejiště, kde byla takto řešena smyčka.
Toto řešení má i bonus, ze můžeš případně kroužit vlaky kolem pokoje. Kromě “kochacích” jízd to užiješ s naložený vozy. Typicky jedna souprava otevřených vozů ložená uhlím, vápencem, pískem, dřevem, rudou.... a v protisměru podobná nebo identická souprava prázdných vozů.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » stř 17 úno, 2021 11:30 am

Díky, to vypadá dobře. Tento návrh už jsem kdesi viděl, ale bál jsem se, aby to nebyla provozní komplikace, ale líbí se mi ta možnost kroužení a zároveň ušetření místa. Myslím, že by to bylo fajn začít stavbou takto od smyčky a postupně ji rozšiřovat po obvodu stěny a poté po dostavění případně přidávat trať, další patra apod.

Jak by se v tomto případě uplatnil modul smyčky a izolované úseky pro přepínání polarity?
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod cipisekmp » stř 17 úno, 2021 3:47 pm

Ahoj, nevim jestli je vhodne delat kolejiste uplne kolem celeho pokojiku. Kde mas ostatni nabytek stolem pocinaje a skrinemi konce. Nejak si nedovedu zivot v takovem predstavit. Psal jsi ze tam mas dvere na balkon, radiator atd. Za me bych to cele zjednodusil na dve smycky, uprostred jedno nadrazi a z nej odbocit kdyz bude potreba do prostred mistnosti nejakymi moduly trati s koncovym nadrazim. (ale to uz jsem tu psal) Takhle budes obehnany kolem dokola, vse napasovano na miru a jakakoliv zmena v mistnosti bude problem. Mozna by to slo i tak ze by bylo skryte nadrazi pod tim hlavnim videtelnym a jen dvuma toboganama vyjedes nahoru. Myslim ze i konstrukce by to bylo jednoduzsi nez tohle co jsi naplanoval a zabiralo by to mene prostoru. Tak by bylo jedno skryte nadrazi pro oba vyjezdy z hlavniho nadrazi. No bav se Cipisekmp.
PS: jak jsi na tom ohledne znalosti elektra?
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1586
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » stř 17 úno, 2021 6:51 pm

Výhodou kolejiště stavěného po dílech je podle mě určitá variabilita, proto nevidím problém zabudovat jej do nábytku nebo pod stůl, zkrátit, prodloužit podle potřeby, zjednodušit atd.

V případě využití kulisy se vůbec nemusí jít do pater.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » stř 17 úno, 2021 11:58 pm

ToVa píše:...V případě využití kulisy se vůbec nemusí jít do pater.

V tom případě by to šlo i takto jednoduše. Na první poježdění myslím stačí, a až by ses jednou nudil, tak můžeš táhnout tu lokálku vlevo dolů...(teď stačí lokálku ukončit třeba i jen tunelem, kam sem tam zajede motoráček a zas se vrátí, příp. tam dát 1 výhybku ať můžou zajíždět 2 vlaky)
A když se zase pak budeš nudit, můžeš na hlavní trati vpravo zrušit vjezd do tunelu/SN a pokračovat s tratí podél balkonu k posteli a třeba kolem celý místnosti :wink:
ToVaX.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » čtv 18 úno, 2021 6:37 am

Tos dělal sám? :o To je super!
Akorát bych musel zúžit tu část vpravo kvůli balkónu, tam by to muselo být pouze 65 cm.
Ty kříže s propojkou bych tam asi nedával, postačila by mi obyč smyčka.
Určitě by bylo dobré to udělat tak, aby se v případě potřeby dala odšrubovat stanice nebo ty smyčky.
Možná bych tu hlavní stanici rovnou koncipoval jako křižovatkovou vzhledem k dalšímu napojování.

Celkově ale musím říct, že je to hodně dobré.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » čtv 18 úno, 2021 1:06 pm

ToVa píše:Tos dělal sám? :o To je super!

Ne, blázníš? Poprosil jsem tým expertů ze SŽDC :D :D

ToVa píše:Akorát bych musel zúžit tu část vpravo kvůli balkónu, tam by to muselo být pouze 65 cm.

to budeš muset asi ten r310 ještě trošku utáhnout jinak by to bylo na milimetry...

ToVa píše:Ty kříže s propojkou bych tam asi nedával, postačila by mi obyč smyčka.

to spíš bych si nechal křižovatkové výhybky a zrušil ty propojky úplně nahoře - abys mohl do SN vjíždět najednou z obou směrů

ToVa píše:Určitě by bylo dobré to udělat tak, aby se v případě potřeby dala odšrubovat stanice nebo ty smyčky.

Na to spíš mysli, až budeš vespod instalovat komponenty DCC - abys v budoucnu pak jen odendal kulisu, vzal do ruky přímočarku a vyřízl co potřebuješ :D
Není na tom moc co řešit...

ToVa píše:Možná bych tu hlavní stanici rovnou koncipoval jako křižovatkovou vzhledem k dalšímu napojování.

Jak to máš na mysli? Ta už nyní tak koncipovaná je, jako odbočná. Myslíš, jako přidat další trať? Na to by to chtělo větší stanici - přidat další 2 dopravní koleje pro další trať, atp. a na to zas není tolik místa... Teď mají nejdelší dopravní koleje cca 140cm, což je málo už teď (dalších cca 20-30cm ti "sežerou" návěstidla, takže tam jen tak tak nacpeš metrový vlak)
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod ToVa » čtv 18 úno, 2021 3:26 pm

chameleon píše:Ne, blázníš? Poprosil jsem tým expertů ze SŽDC

:lol: :lol: :lol:

chameleon píše:to budeš muset asi ten r310 ještě trošku utáhnout jinak by to bylo na milimetry...

Nebo tu obloukovou vpravo posunout trochu dál? Utahovat se mi moc nechce. Nebo zkrátit tu viditelnou trať a získat napravo trochu místa?

chameleon píše:Jak to máš na mysli? Ta už nyní tak koncipovaná je, jako odbočná. Myslíš, jako přidat další trať? Na to by to chtělo větší stanici - přidat další 2 dopravní koleje pro další trať, atp. a na to zas není tolik místa... Teď mají nejdelší dopravní koleje cca 140cm, což je málo už teď (dalších cca 20-30cm ti "sežerou" návěstidla, takže tam jen tak tak nacpeš metrový vlak)


Myslel jsem něco ve stylu Straškova (první díl Plánů kolejišť MF, strana 13). Dvě tratě do SN a dvě tratě podél stěny do pokoje.

Jinak se mi to hodně líbí, akorát by se musel pořešit ten balkon...
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 18 úno, 2021 4:20 pm

To zhlaví by chtělo kapánek upravit. Takhle s vjezdem přímo na objízdnou (manipulační) kolej, vypadá dost nepřirozeně. A prohodil bych výhybky u vjezdu na lokalku, aby se dalo vjet na víc než jen jednu dopravní kolej.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2393
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Segmentovka TT kolem stěny

Příspěvekod chameleon » čtv 18 úno, 2021 5:07 pm

Michal Šuhajda píše:To zhlaví by chtělo kapánek upravit

Naprosto souhlasím, odflakl jsem to 8) šlo mi o to ukázat hlavně ideu


ToVa píše:Myslel jsem něco ve stylu Straškova (první díl Plánů kolejišť MF, strana 13). Dvě tratě do SN a dvě tratě podél stěny do pokoje...

Už rozumím, a proč ne, je to na tobě :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků