H0 nadraží - segmenty

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 nadraží - segmenty

Příspěvekod Stanin » sob 22 čer, 2013 11:57 am

Ahoj,

Chci si postavit nácestnou staničku v H0 na jednokolejné trati s motorovou trakcí. Navrhl jsem si jednu. Je rozdělena na segmenty:
- zhlaví: 60x100 cm
- 2 střední díly: 60x60 cm

Mám 3 varianty zhlaví (viz příloha). Jde mi o zachování vzhledu české stanice a zároveň o slušnou délku staničních kolejí, která má být alespoň 180 cm, ale samozřejmě čím více, tím lépe.
1) V prvním návrhu počítám s kolejivem Geoline od Roca. Za výhybkou je kolej G200 na zajíždení lokomotiv při objíždení soupravy. V tomto návrhu mi ale nesedí ty prudké výhybky (22,5°). Nebude s nimi problém?
Geoline

2) Další návrh využívá Piko A-gleis a trojcestnou výhybku a taktéž obsahuje kolej pro objetí soupravy. Zde bych rád věděl, jak moc je reálné, aby česká stanička měla na zhlaví trojcestné výhybky. Nerad bych měl nějaký paskvil.
Piko - trojcestna

3) No a poslední návrh je variace na variantu 1, ale bez koleje pro objetí soupravy a s výhybkami s úhlem 15° od Pika. Návrh lehce nesedí rozměry, ale není to finální podoba. V tomto případě by se pro objetí soupravy zajíždělo na vedlejší modul/přístavek.
Piko - klasika

Mám na Vás zkušenějsí několik dotazů:
1) Jaká varianta zhlaví se Vám jeví jako nejlepší a nejpodobnějsí na naše tratě a která z nich naopak ne?
2) Mezi kolejemi chci jen jednoduchý nástupní ostrůvek bez střechy. Takový ten klasický z malých stanic, jaký rozestup kolejnic mi doporučujete?
3) Jsou výhybky Geoline 22,5° použitelné pro takový model?

Předem děkuji za reakce,
Standa
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 nadraží - segmenty

Příspěvekod kubulak » sob 22 čer, 2013 12:49 pm

O trojcestnych vyhybkach na uzemi C(S)R se tu vedly horlive akademicke debaty, vysledek byl, ze rozhodne nejsou typicke, ale par se jich tu vyskytuje. Cili jejich pouziti se obhajit da, ale ze by byly na kazdem druhem nadrazi, to nejsou.

Pak jeste dotaz - to nadrazi ma byt prujezdne, nebo koncove? Pokud koncove, doporucuju na "slepem" konci udelat kolej za posledni vyhybkou delsi nez jen na lokomotivu. Pokud budes chtit i posunovat, tak je lepsi mit moznost tvorit vlaky na obou koncich, nez jen na jednom... kdyz prijedes s vlakem, a budes potrebovat dostat nekam 1.vagon za loko, tak pri kratke koleji bys musel vlak objet a vytahnout ho cely krom toho jednoho vagonu na jinou kolej. Pri dlouhe koleji nemas problem, odjedes s loko+1 vagon. Proste pri prostoru 3,2m bych radsi udelal stanicni koleje o 20cm kratsi, a tu vytaznou/objizdnou kolej o 20cm delsi..
Pokud prujezdne, cely odstavec je bezpredmetny.

Jinak na 60cm siroky modul lze podle me bez problemu dat i vic koleji nez 3. Ja mam 40cm na sirku a mam 4, puvodne jsem mel 5, ale to uz bylo preplacane i na me, to jsem zrusil. 4 jsou pro mne snesitelna kombinace modelovosti a velikosti odstavne plochy (souprav je vzdycky vic nez koleji, a vyrobci nas setrit nebudou :))

Chtel jsem tim rict, ze 3 koleje na 60cm sirky a na 3+m delky budou urcite vypadat velmi realne, mozna nejaka mensi stanice typu Mnisek pod Brdy by se dala udelat i v presnem meritku. Ale kazda kolej navic = dalsi metr a pul koleji, na ktery se da neco zaparkovat. Je to o soucasnem/planovanem vozovem parku x o ostatnich odstavnych plochach, skrytych nadrazich atd.
Naposledy upravil kubulak dne sob 22 čer, 2013 1:37 pm, celkově upraveno 2
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: H0 nadraží - segmenty

Příspěvekod Houmr » sob 22 čer, 2013 12:56 pm

Osobně nemám nic proti takovému řešení, jen bych se zamyslel nad výběrem kolejiva.
Doporučil bych třeba Peco, Tillig Elite.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: H0 nadraží - segmenty

Příspěvekod Stanin » sob 22 čer, 2013 3:09 pm

Díky kluci za reakce. Nádraží je průjezdné. Provoz bude podobný situaci na trati 238 v 80. - 90. letech. Takže brejle + 5x ypsilon, M152, kratší náklad.. Tu čtvrtou kolej přidám, jak je znázorněné na jednom z pánů, bude se hodit. Co říkáte na ty výhybky z geoline? Kolejovo Peco zvážím. Zkusím to v něm nakreslit.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: H0 nadraží - segmenty

Příspěvekod kubulak » sob 22 čer, 2013 3:29 pm

Nejlepsi je najit si na Google obrazky ci na Youtube videa kolejist postavenych z toho kolejiva.
To ma podle me vetsi vypovidaci hodnotu nez nase subjektivni nazory..
Jedno z mnoha:
http://www.youtube.com/watch?v=a48UKd61eQI

(Autor je Cech, je tu mezi nami na foru? :))
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am


Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků