Brno a okolí

Komunikujte s modeláři ve vašem městě či obci....

Moderátor: Michal Dalecký

Příspěvekod MirekTT » pon 01 bře, 2010 6:39 am

Těžko říct takhle od pasu, co tam bylo. Jako kluk jsem to z kámošem jednou procházel na Zaječí, ale je to dávno. Musel bych to znovu projít, na chvíli se tam rozkoukat, abych si vzpomněl. Obě strany koleje v průběhu desetiletí často měnili svou tvář. Tyhle kousíčky země, které se družstvu, ani statku nevyplatili obdělávat ve velkém, byly rozděleny mezi zaměstnance jako deputátní plnění. I mi jsme tam jeden čas sadili brambory, ale naše zem to nebyla. Po revoluci si to rozebrali původní majitelé, ale charakter užití půdy se příliž nezměnil.
Shrnuto: dá se říct, že menší políčka obilí, řepy, brambor a stromů, přesně to tam vždycky bylo. S tou polňačkou na hranici modulu je dobrý postřeh. Změny v modelu oproti realitě jsou nutné všude.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » pon 01 bře, 2010 6:03 pm

Tak se nám narodilo druhý dítě, 60cm, 2,5 kg. Je to sice střízlík, ale sní za dva :)

http://img237.imageshack.us/img237/3089/dscn3102.jpg
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod depo201 » stř 03 bře, 2010 8:21 am

Mirku, jak jsi to myslel s tou vlečkou u mě na webu? :wink:
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » stř 03 bře, 2010 9:11 am

No jednoduše. Depo, které mám ve stadiu příprav, mi zatím přijde jako velké sousto. I když nejsem příznivcem modulovky, asi bych se nechal k něčemu zvyklat. Až po odeslání dotazu ve tvé knize jsem si všiml, že jsi vlečku k tvým Pavlovicím nabízel F.Plachetovi. Přemýšlím o dvou věcech. Pokud by Franta nešel do té vlečky, zkusil bych to - pokud nebudeš proti. Pokud bys to už vyřešené měl, nevadí, přemýšlím o modulové zatáčce 90st. Jak jsem na setkání nabízel prostory u mně doma k modulovému setkání - pokud by došlo k realizaci - budou takové zatáčky potřeba. Ve skutečnosti mám k dispozici modulově využitelný prostor cca 6x12m, resp. 6x6m. Pro setkání do pěti lidí ideál. (akorát bych tam musel pouklízet :shock: )
Zeptám se. Jak budeš řešit napojení vlečky? Použiješ nějaký mezižolík pro normočelo, nebo plánuješ tu vlečku kompatibilní jen s tvými Pavlovicemi?
Další otázka, o jakém uvažuješ námětu vlečky. Ta Pavlovická paprčkárna není buchví jak zajímavá. Kromě komínu, ten má architektonicky skvostné úpatí. Z mých tužeb do budoucna vím, že bych chtěl, co se vleček týče, vojenskou podzemní továrnu. Ta je ale, jak to mám namyšleno, asi dvacetkrát složitější a stejně velká, jak depo, pak lesní železnici. To bude také spíše samostatné kolejiště. Potom jsem uvažoval o vinařských závodech. Tam je problém v tom, že u nás žádná vinopa na dráhu napojena nebyla. Ale vymýšlet si mi problém nedělá. Hlavní potíž by byla epocha, respektive vozový park. Asi by to bylo jedinné adekvátní využití Tilligova vagonu na víno s těmi dřevěnými sudy. Ale provozně by takový modul vyšel zase hrozně fádně. Při přepravě lahvového vína krytými vozy zase chybí modelové paletované láhve. Cisterny alespoň v Pavlovických VZ vozí kamiony (a láhve taky).
Takže pokud by vlečka měla vykazovat čilejší železniční dopravu, asi by to chtělo nějaký průmysl. Pro univerzálnost asi neurčitý. Až bude Hekttor dělat lesovůz, nebo lakatoše, pustil bych se do dřevařských závodů. Nevím. Z vlečkovým provozem nemám žádné zkušenosti. Nevím, co by to mělo znázorňovat. Vím jen, že se mi moc nechce stavět nějaká zaběhaná klišé. Proto se také nedokážu přinutit k tomu depu. Chce to něco čerstvého. :wink:
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » stř 03 bře, 2010 9:35 am

Néé já to nabízel tobě, jen ty odpovědi se tam zobrazují dost hloupě. :)

Osobně, bych byl radši, kdybys udělal obloukový modul, který si myslím, že bude třeba pro nějaké budoucí malé setkání více, než vlečkový areál - byť třeba parádně zpracovaný dle naší domluvy .). U Pavlovic nalevo od skladiště je jak kusá kolej, tak prostor pro nakládku ať už dřeva, nebo třeba palet :wink:

Dnes bych jel rád fotit, cca kolem 16:30 bych mohl být v Pavlovicích. Mám hotový rám a potřebuju informace o terénu za přejezdem.
Musím být ale v 18h doma, žena má noční. Takže jen asi na otočku.

Nebudeš mít chvilku?
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » stř 03 bře, 2010 9:59 am

Škoda, dnes mi to nevyjde, budu celé odpoledne v Břeclavi až do 17:00.
Dobře, tak tedy oblouky. Tak teď bych s tím potřeboval poradit. Jak ostré, z kolika dílů, styčná čela na vnějších stranách s "cizími moduly" jaké nejlépe? RR? A co zastávka? Nebo raději ne? Jaký námět? Zatím nic divokého, nebo může být menší vápencový (Pálava) skalní masiv?
Ne, teď vážně. Trať z Bořetic do Pavlovic objíždí táhlým obloukem kopec nad Pavlovicemi známý pod názvem Floriánek. Je to jeden z kopců, které jsou v současnosti známé pod souhrnným názvem Modré Hory. Právě do této oblasti vede přístupová cesta před zastávkou Velké Pavlovice přes trať nechráněným železničním přejezdem. Pokud odmyslím novou zástavbu sklepů pod mezí, na které je šlechtitelská stanice, pak by mohlo jít o celkem solidní, nenáročné, nenápadné a přesto poutavé ztvárnění. Je tam všechno - polní cesta, asfaltka, stromů méně, za to však keřů a zarostlých mezí, propustky, i ta v blízkosti protékající Trkmanka by se tam dala propašovat. Naprostá klasika hodící se všude. Tohle je to místo: http://www.mapy.cz/?query=#mm=FP@x=1386 ... 99760@z=16 Takhle to vůbec nevypadá, ale v minulosti, kterou mám ještě v paměti, je to velmi zajímavé a výškově celkem členité místo.
Mimochedem vrcholek toho kopce je v majetku naší rodiny. Kdysi na něm stával větrný mlýn. Nyní tam už dlouho stojí televizní převaděč. Je z něj vidět téměř celá železniční dispozice Velkých Pavlovic. Hrozně rád jsem jako děcko odsud pozorovával vlak vyjíždějící od Bořetic, jak se pomalu táhne po úpatí kopce, pak se na chvíli ztratí v lesíku z topolů u zastávky (dnes je lesík už vykácený). Pak projede okolo vinopy přes silnici na Bořetice, zaduní na plechovém mostě přes Trkmanku a vjede do nádraží. Nádhera.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » stř 03 bře, 2010 10:27 am

Myslím, že to focení posunu až budeš mít volno. Na tohle by bylo dobré si sednout.

Pošlu ti SZ mobil a domluvíme se spíše přes satelitní vysílání. :D
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » stř 03 bře, 2010 4:57 pm

Teď jsem si prohlížel ty zatáčky: http://www.kzm-praha.cz/rady/img/ram-tvary1.gif co jsi mi poslal. S těmi hranami bych si starosti moc nedělal. Ostrý roh půjde zabrousit na hranu normočela a tupý se dotmelí. Otázka zní, jak orientovat svah krajiny v oblouku. V reálu to jde do kopce z vnější strany oblouku do vnitřní. V modulu by se mi to šiklo opačně. Tedy údolí uvnitř oblouku, kopec vně. Počítám totiž s tou zatáčkou i v provozu u mně doma. No bude to takový kompromis. Na ultimativní maketu si netroufám.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » stř 03 bře, 2010 5:28 pm

Já bych mohl být zítra kolem té půl paté v Pavlovicích, přijedu i s juniorem, vezmu s sebou kostru modulu a probereme to.

Včera jsem položil korek. Mám to nafocené od piky, ale nestíhám.
http://img188.imageshack.us/img188/7356/dscn3108l.jpg

Maloval jsem ve WT malý Layout, včetně Tomášových modulů, tak to vezmu s sebou.

Uvidíme, ze začátku to budou asi domácí diorámata a třeba (snad) se časem přidá i někdo další. Trať je to zajímavá a dá se tam najít hodně zajímavých úseků.

:)
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod depo201 » stř 03 bře, 2010 5:31 pm

jen pro příklad, jak začínali hánulkáři v Ostravě :D

http://ostramo.parostroj.net/oa/zacatek.html

líbí se mi to, hlavně provozně, ta epocha :P
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

modul 1

Příspěvekod depo201 » čtv 04 bře, 2010 12:21 pm

http://depo210.webnode.cz/moduly/modul-1/ první článeček o stavbě modulu
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » čtv 04 bře, 2010 6:50 pm

Tak jsem se po dnešní schůzce v Pavlovicích rozhodl pro dvě zatáčky a rovinku s plechovým mostem přes Trkmanku. Ten most musím mít. http://www.mapy.cz/?query=#mm=FP@x=1386 ... 60352@z=16 Je to místo mých dětských her. Dnes jsem tam byl poprvé po třiceti letech. Také se tím mostem, respektive jeho duněním, určovala velice přesně poloha vlaku projíždějícího kolem V.P. Troubení lokomotivy vždycky spíše prostorově zanikalo. Ale když zaduněl most, byl to signál pro ty co dobíhali na vlak, že můžou vklidu přestat sprintovat, protože už to stejně nestihnou. :lol: Chtěl bych zvuk dunění mostu znázornit na modulu. Dokonce už mám i představu jak. Zvukátko bude nezávislé na systému An/Dig. Bude to samostatné, samočinné a jen tlumené dunění. Žádný zvuk loko.
Tento modul si ale nechám až nakonec. Je to most a voda. Nejprve ty zatáčky :wink:
PS: Michale, dnešní snímky i video ti vypálím a pokud se nesejdem příští týden, tak dám cédo do pošty. Mailem bych ti to protláčel týden.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod depo201 » pát 05 bře, 2010 6:26 am

Čau, díky za včerejší prohlídku.

Ohledně dat to nehoří. já si nafotil co potřeboval :wink: .
Ten most je vážně luxusní. Na lokálce se moc nevidí. Držím palce.

Já dnes začínám oslovovat firmy ohledně výroby dílců.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod depo201 » pát 05 bře, 2010 9:20 am

nabídka I.
poptávka - normované čelo

Kili Brno materiál (celá tabule cca 650,-) + 200,-/ks za frézování.

ceny bez DPH
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod MirekTT » pát 05 bře, 2010 9:48 am

Materiál plast na čela, o kterém jsme se bavili, se jmenuje komatex (viz google). Je pravda trochu dražší, nic méně mám přístup k lepším cenám přes dodavatelskou firmu. Otázkou je, co bude lepší. Organizovat přepravu tabule překližky k vypalovačům, nebo zadat objednávku a jet si pro hotové kusy.
Komatex má nevýhodu v tom, že na něm nebude držet nic vodourozpustného (možná pattex wood po zdrsnění povrchu - vyzkouším). V té tloušťce je ale dostatečně tuhý, lehčí a lépe opracovatelný (vzhledem k náznakům R a N), než překližka. Uvidím, co řekne cena. Poptal jsem 30ks ZZ, nebo plotnu zcela rozporcovanou na rozhraní.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Region Morava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků