NanoX-S88 verze 3.6

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 28 říj, 2016 12:15 pm

BohousP píše:
Jirka_US píše:Ano toto schema ma regulaci spoustu,ale to podstatne - regulace vystupniho DCC napeti v zavislosti na zatezi chybi.

Má stabilizované nastavitelné výstupní napětí s minimem, daným použitým H můstkem (cca 4V) a maximem daným transformátorem, resp. stabilizátorem, max.30V. NMRA / správněji NEM (platná v EU) stanovuje max. výstup napětí +/- 22V.
Pravdou je, že proud do kolejí se vyhodnocuje na odporu 0.5 ohm, tedy výstupní napětí může poklesnout před okamžikem vypnutí o 1,45V. Donedávna jsem uvažoval o návrhu novější verze, která měla mj. lépe vyřešené snímání proudu, ale to by se opět zvýšila cena. Stejný princip používá většina centrál, včetně tolik opěvované DCC++ (DSS = dodělej si sám). https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/arduino_MotorShield_Rev3-schematic.pdf. Podotýkám, že proti této centrále nic nemám, celkem se mi líbí, jen mi vadí nezměrná propaganda a dehonestování jiných. A rozhodně to není řešení Plug and play.

A opet bohuzel nazorna ukazka dehonestace (viz poznamka o DSS....) konkurencnich konstrukci, snuzka polopravd a zavadejicich informaci. Nechapu proc do vlakna o NanoX (DIY) pises o DCC++ a jeste ke vsemu dehonestujicim zpusobem., protoze DCC++ je plug and play reseni, vyzkousel jsi si to alespon ?
Co to znamena vyraz "vetsina central" ? Ukaz mne alespon 3-4 vzorky central, ktere pouzivaji stejny H-mustek jak NanoX (DIY)
Ukaz mne, ktere centraly (3-4 vzorky) pouzivaji k nadproudove ochrane 2 masivni 2W rezistory ? Mimo jine, kdyz jsi zminil DCC++ tak zadne takove 2W resistory nepouziva, pritom se staci podivat na jakoukoliv fotku nebo do schematu ....A jak jsi vubec dosel k zaveru, ze DCC++ pouziva stejny princip ? Ty jsi porovnaval oba algoritmy, ze jsi dosel k takovemu zaveru ?
Trochu OFF topic: Jak jse dosel k zaveru, ze v EU je platna NEM ? Muzes citovat nejaka fakta, ktere by toto podle mne chybne trvzeni bylo mozne dolozit ?
Naposledy upravil Jirka_US dne pát 28 říj, 2016 12:44 pm, celkově upraveno 2
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 28 říj, 2016 12:32 pm

fulda píše:
Jirka_US píše:... FREDu bylo vyrobeno tisice...
Nechci se hádat, ale to že bylo vyrobeno tisíce DIY kopií jednoho ovladače není to stejné, jako když pro XpressNet existuje mnoho druhů ovladačů s různým určením.

A když už jsme v tom plácání kravin - kdo si myslí, že bylo vyrobeno víc fredů jež roco myší, ať se přihlásí :mrgreen:

Dekuji za poctu FREDu, protoze zacit srovnavat prodeje profesionalniho ovladace s amaterskou kontrukci nema snad ani smysl vice komentovat.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » pát 28 říj, 2016 12:46 pm

Link na výkonovou část DCC++ jsem uvedl. https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ ... matic.pdfz. Snímací odpory jsou R1 a R2. Jsou 0.15 ohm, pochopitelně, když jsou jen na menší proud, stačí na menší vykon. Princip je ten samý, jak v NanoX, je to vyhodnocení úbytku napětí na odporu (v pinu Enable), vůbec nezáleží na použitém H-můstku. Ohmův zákon platí i pro toto zapojení. :mrgreen:
Pokud jde o DIY vs. DSS. Zdá se, že husa byla potrefená. Lehce se dá dohledat, kdo toto označení začal používat a neustále dehonestuje jiné. Viz předposlední věta mého příspěvku. Plug and play není ani NanoX (to nikdy nikdo netvrdil), ale ani DCC++.
Edit: Oprava linku (v příspěvku nahoře je ok) https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ ... ematic.pdf
Naposledy upravil BohousP dne pát 28 říj, 2016 1:17 pm, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 28 říj, 2016 12:53 pm

BohousP píše:Link na výkonovou část DCC++ jsem uvedl. https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ ... matic.pdfz. Snímací odpory jsou R1 a R2. Jsou 0.15 ohm, pochopitelně, když jsou jen na menší proud, stačí na menší vykon. Princip je ten samý, jak v NanoX, je to vyhodnocení úbytku napětí na odporu (v pinu Enable), vůbec nezáleží na použitém H-můstku. Ohmův zákon platí i pro toto zapojení. :mrgreen:
Pokud jde o DIY vs. DSS. Zdá se, že husa byla potrefená. Lehce se dá dohledat, kdo toto označení začal používat a neustále dehonestuje jiné. Viz předposlední věta mého příspěvku. Plug and play není ani NanoX (to nikdy nikdo netvrdil), ale ani DCC++.

Prosim Te jen mne pripomen odkdy je zkratka DIY, tedy oznaceni amaterske kontrukce nebo hobby konstrukce dehonestujici ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Rudolf » pát 28 říj, 2016 1:14 pm

Pánové klid ...

Admin
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 912
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » stř 14 pro, 2016 8:47 am

Od prosince 2016 přichází do prodeje inovovaná centrála NanoX-S88 verze 2017. Na první pohled ji poznáte podle červené základní desky (a žluté desky zdroje). Úpravy nejsou nijak podstatné a výrazné, došlo k menší úpravě desky plošného spoje (bylo potřeba vyrobit další sérii, tak jsme to využili), v podstatě se jen doplnily obvody filtrace napájení a byly sjednoceny barevná značení svorek.

Od teď na nových výrobcích budeme používat toto rozlišení:

Centrála a napájecí zdroj:
černá GND (společná svorka všech zdrojů)
červená + pól pro DCC
žlutá + 12V
zelená + 5V
Trakce - násuvné zelené svorky
Programovací výstup - dvojitá šedá (šroubky)

LMBA na Xboxu, TCO a FBO:
žlutá L + 12V
černá M GND
červená B data -
zelená A data +

Dekodéry, základnové stanice:

Vstup DCC bude zelený a vstup střídavého napětí (nebo stejnosměrného s nepředepsanou polaritou) modrý.

Postupně budeme toto označení používat na všech nově vyráběných modulech. Sortiment barevných svorkovnic však není tak velký, aby pokryl všechny možnosti. Navíc, vyskytuje se množství dalších svorek ...
Přílohy
NanoX-2017.png
NanoX-2017.png (490.82 KiB) Zobrazeno 7386 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Tomáš » ned 04 úno, 2018 9:08 am

Od ježíška jsem si nechal nadělit nanoX 2.5. Kompletní sestavenou. První testovací jízda proběhla ok. Pak jsem zkoušel programovat a na některých mašinách mi nešlo nastavit jiny CV než 1. Když jsem chtěl nastavit třeba CV2 na myši Err. Z kostkou roco všechno ok.
A včera po delší době jsem si chtěl zajezdit a....nastal problém. Po zapojení centraly nastane tento problém.
Všiml jsem si,že když se na myši objeví err13 a rozjedou se mašiny tak nesvítí ta černá led. Tak jsem všechno odpojil a pak připojil pouze napájení centrály. Led se rožne. Zapojím myš,všechno ok. Ale jak připojím J a K tak hned zkrat a led furt bliká. Na kolejích ale nic nemám a nic nového jsem nezapojoval . ☹
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » ned 04 úno, 2018 9:16 am

Tomáš píše:Od ježíška jsem si nechal nadělit nanoX 2.5. Kompletní sestavenou. První testovací jízda proběhla ok. Pak jsem zkoušel programovat a na některých mašinách mi nešlo nastavit jiny CV než 1. Když jsem chtěl nastavit třeba CV2 na myši Err. Z kostkou roco všechno ok.
A včera po delší době jsem si chtěl zajezdit a....nastal problém. Po zapojení centraly nastane tento problém.
Všiml jsem si,že když se na myši objeví err13 a rozjedou se mašiny tak nesvítí ta černá led. Tak jsem všechno odpojil a pak připojil pouze napájení centrály. Led se rožne. Zapojím myš,všechno ok. Ale jak připojím J a K tak hned zkrat a led furt bliká. Na kolejích ale nic nemám a nic nového jsem nezapojoval . ☹

Err 13 znamená, že myš nevidí centrálu. Černá :mrgreen: LED??? - to bude asi červená, ne?
Zkus připojit k centrále jen kousek koleje a dej mašinu na něj. Pokud to bude dělat dál, reklamuj centrálu tam, kde jsi ji koupil (není to výrobek DIGI-CZ). Pokud ne, hledej chyby na kolejišti.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod dccdoma » ned 04 úno, 2018 6:10 pm

Ano, souhlasím s BohoušemP, vyzkoušej mimo kolejiště, kde může být zkrat i ve vozech postavených na kolejišti. Pokud tam máš dekodéry příslušenství, tak je zkusmo odpoj a postupně připojuj a tak nejlépe poznáš co dělá velký odběr. Nedovedu si představit závadu v NanoX, která by se takto projevovala, ale nemám patent na rozum. Pokud to fakt bude centrála, obratem vyměním.
Král
dccdoma
 
Příspěvky: 12
Registrován: pát 26 led, 2018 2:20 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Tomáš » ned 04 úno, 2018 6:25 pm

Problém vyřešen!
Skleróza je hrozná věc :D No bylo mi doporučeno,abych zkusil vzít měřák a zkusil zkrat změřit. Jo stačili nastavit "pípák" a propojit obě koleje. ZKRAT byl potvrzen. No tak jsem sundal z kolejí všechno co na něm bylo..... Furt zkrat.....tak jsem vzal vysavač a vysál uplně celou viditelnou trať...furt zkrat,to už jsem si začal rvát vlasy...Tak jsem začal kontrolovat i skryté části. A hle,no ano před třemi týdny jsem si lepil ve skryťáku černou tapetu a aby se to neodchlíplo,zatížel jsem si to masivním kovovým závažím. Po odstranění závaží problém samozřejmě zmizel. A jezdí se vesele dál :)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » sob 05 kvě, 2018 5:23 pm

debata o centrale NanoX(DIY) presunuta sem:
fulda píše:
Jirka_US píše:
fulda píše:No a tak se nám to pomalu rýsuje....

Zatim se narysoval jen ponekud chaoticky slovni gulas, protoze si opet mimo jine prehledl napr. tuto mou vetu:
Ja jsem nikde nepsal ani ze ten dany vyrobek ma kompenzaci ani ze ji nema. Jak jsi vubec prisel nato, ze kdyz NanoX(DIY) nebo Spax nemaji kompenzaci, ze ji nemaji ani ostatni konstrukce ? Uz jsem psal nekolikrat, ze vzit jednu konstrukci (v tomto pripade NanoX(DIY)) s nejakym nedostatkem a zobecnit tento nedostatek na vsechny konstrukce je naprosty nesmysl.
Pavda pravda. Ale pokud by takovou kompenzaci měla (jak jsem nejrve připouštěl já i MiG, než se ukázalo, že je to tvoje fantazie), tak by bylo dobré vědět, pro jaké místo ta kompenzace platí. Co si tak pamatuji, tak zdroje, které mají "kompenzaci", se zásadně připojují tří až čtyř drátově s tím, že kompenzace platí k místu, kde se setkává přívodní a měřící drát. Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax, takže jsme zase u toho - je to stejnej krám, jako kdejakej spax a u toho spaxu alespoň mohu s určitostí tvrdit, že vím co v něm je, takže je možná digitrax ještě větší krám, jen to nikdo neví.


Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax

Kde konkretne ta kompenzace je v NanoX podle toho schematu:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/nanox_en.html
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » sob 05 kvě, 2018 7:45 pm

Jirka_US píše:debata o centrale NanoX(DIY) presunuta sem:
Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax

Kde konkretne ta kompenzace je v NanoX podle toho schematu:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/nanox_en.html

Tu prosím zajišťuje R13, takže napětí je stabilní v místě, kde se setkává měřící kabel a výstup. V Našem konkrétním případě je to ten uzel napravo od C2, nalevo od IC5. Schválně si to proměř.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 4:14 am

fulda píše:
Jirka_US píše:debata o centrale NanoX(DIY) presunuta sem:
Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax

Kde konkretne ta kompenzace je v NanoX podle toho schematu:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/nanox_en.html

Tu prosím zajišťuje R13, takže napětí je stabilní v místě, kde se setkává měřící kabel a výstup. V Našem konkrétním případě je to ten uzel napravo od C2, nalevo od IC5. Schválně si to proměř.

Rozumim tomu spravne, ze chces rici, ze napeti na vystupu obvodu LM350 OUT(IC5) bude nezavisle na zatezi (proudu dodavaneho do koleji DCC), tedy konstantni napeti, rekneme 15.25V ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » ned 06 kvě, 2018 8:05 am

Jirka_US píše:
fulda píše:
Jirka_US píše:debata o centrale NanoX(DIY) presunuta sem:
Takže jestli tam je nějaká kompenzace, tak je asi před tím vnitřním odporem a takovou má i NanoX a Spax
Kde konkretne ta kompenzace je v NanoX podle toho schematu:
http://usuaris.tinet.cat/fmco/nanox_en.html

Tu prosím zajišťuje R13, takže napětí je stabilní v místě, kde se setkává měřící kabel a výstup. V Našem konkrétním případě je to ten uzel napravo od C2, nalevo od IC5. Schválně si to proměř.

Rozumim tomu spravne, ze chces rici, ze napeti na vystupu obvodu LM350 OUT(IC5) bude nezavisle na zatezi (proudu dodavaneho do koleji DCC), tedy konstantni napeti, rekneme 15.25V ?

Ano, v celém pracovním rozsahu toho obvodu a při zachování vstupních podmínek uvedených v datasheetu. Alespoň tak to soudruzi z ON semiconductor nebo z TI píšou. A ti druzí jsou z ameriky, tak ti nemůžou kecat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 kvě, 2018 11:47 am

fulda píše:Ano, v celém pracovním rozsahu toho obvodu a při zachování vstupních podmínek uvedených v datasheetu.

Vyborne, tak alespon zde se shodneme. Nyni mame na rade koncovy stupen. Pro jistotu se jeste zeptam nez pokrocime k dalsim vypoctum, jaky trvaly maximalni proud (tj.ca.30 minut a vice) dostanu z Nanoxu dle uvedeneho schematu, pokud budeme uvazovat Rsense 0.5Ohmu (paralelni kombinace R14 a R5). Pro zacatek nebudeme uvazovat jine hodnoty nebo modifikace, ktere se obcas vyskytnou.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků