Oboustranně přerušené koleje

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Oboustranně přerušené koleje

Příspěvekod Cordarone01 » čtv 22 lis, 2018 7:45 pm

Zdravím.
Mám začátečnický dotaz. Chystám se na analog kolejiště. Základ bude tvořit dvoukolejka a nevelké nádraží. Jde mi o to, jestli se dá nádraží rozpůlit na obou stranách oboustranně přerušenými kolejemi tak, že budou rozděleny okruhy dvoukolejky. Pokud ano, jak by se měly tyto koleje zapojit pro občasné přejezdy vlaku se samozřejmostí, že z 1. okruhu do 2. by přejížděl jeden vlak a ostatní stojí v izolovaných úsecích. Doufám že dotaz bude pochopen, popř. upřesním. Předem děkuji za odpovědi.
Cordarone01

Re: Oboustranně přerušené koleje

Příspěvekod Trixt » čtv 22 lis, 2018 9:11 pm

Ahoj, jsi si jist, že chceš jít do analogu? V digitálu bys neměl problém s přejezdy mezi kolejemi, lokomotivy bys mohl ovládat nezávisle, prostě spousta problémů by ti odpadla. Pokud nechceš ovládat digitálně celé kolejiště, stačilo by digitálně řídit mašinky a zbytek řešit pomocí analogu. Nebo máš pro analog nějaký zásadní důvod?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail
Trixt

Příspěvekod D » čtv 22 lis, 2018 9:50 pm

Cordarone01:
Pokud budeš řídit vlaky digitálně ručním ovladačem, žádné úseky nepotřebuješ, ovladačů můžeš mít více. Ovladače nebudou řídit kus tratě, ale konkrétní vlak, a pak se klidně přepneš na další. Kde vlak zastavíš, tam bude stát. Navíc můžeš ovládat třeba jeho světla. Pochopitelně to bude chtít investici do DCC centrály a dekodérů v lokomotivách, ale zase ušetříš mnoho drátování a zážitek z provozu může být lepší.

--

Jestli jsi však rozhodnut pro analog, nabízím následující zapojení. Oboustranné odpojování (obě kolejnice) není třeba. Stačí spojit vývod pro jednu kolejnici na obou ovladačích, podmínkou jsou nezávislé zdroje ovladačů. Společný pól napájí i úseky, druhý pól ovladače řídí svůj okruh; jeho kolejnice je izolovaná jen na spojce mezi okruhy. Při přejezdu mezi okruhy je třeba společně s postavením výhybek některé spojky přepnout oba dva okruhy na jeden z ovladačů přepínačem.
Přílohy
dva-analogove-ovladace.png
dva-analogove-ovladace.png (19.9 KiB) Zobrazeno 802 krát
D

Příspěvekod Morris Zapp » pát 23 lis, 2018 7:32 am

Dokud jsem žil v analogovém světě, byla filosofie jasná: jedna kolejnice prochází bez přerušení celým kolejištěm, je připojena ke společnému ("nulovému") vodiči všeho. Oboustranné přerušení je nutné jedině ve smyčkách a trojúhelnících.
TT, moduly, epocha III/IV
Morris Zapp

Příspěvekod sidlo » pát 23 lis, 2018 8:51 am

Pokud Cordarone01 zamýšlí falešnou dvoukolejku se smyčkami na koncích, tak mu obrázek od D nebude fungovat. Potom bude muset skutečně oboustranně přerušit všechny kolejové spojky. To ovšem nebude stačit. Navíc bude muset udělat oboustranné přerušení v dalších místech tak, aby to umožnilo průjezd přes kolejové spojky. Další přerušení bude záviset na zamýšleném provozu a uspořádání kolejiště.

V případě falešné dvoukolejky bude muset být dvojité přerušení kolejí na několika místech i v případě použití řízení pomocí DCC.
sidlo

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 23 lis, 2018 10:18 am

to sidlo: Zatím to chápu tak, že se jedná o dvojkolejku s dvěma saostatnými okruhy (a kroužíme a kroužíme... :) )
V tvé variantě falešné dvojkolejky by záleželo spíše na celkové filozofii analogového ovládání kolejiště.
Jak kterou část a kolika ovladači napájet, zda bude nějaká releová automatizace či ruční ovládání, budou některé úseky trvale napájeny s definicí napětí a směru, na technickém provedení smyček, jestli bude jednosměrný provoz, oboustranný provoz, požadavek na průjezd bez zastavení, atd.. :mrgreen:
to Cordarone01 Bylo by lepší doplnit alespoň hrubý nákres plánku, lépe se pak řeší návrhy a dotazy :wink:
Michal Vaniš

Příspěvekod Miloš_P » pát 23 lis, 2018 10:46 am

Vycházím z toho, co bylo napsáno v úvodním dotazu, že se jedná o dva okruhy se dvěma ovladači. Mě se osvědčilo na kolejišti řešení viz. odkaz:
http://masinky2003.wz.cz/dva_ovladace.html
Pokud budou mít ovladače oddělené zdroje, stačí v místě propojení obou okruhů přerušit pouze jednu kolejnici.

Jinak pokud k tomu není nějaký konkrétní důvod, tak souhlasím s doporučením ovládat lokomotivy digitálně. Spousta problémů tím odpadne.
Miloš_P

Příspěvekod Cordarone01 » pát 23 lis, 2018 1:54 pm

Děkuji za rady. Samozřejmě chápu, že digitál je mnohem lepší na ovládání a odpadnou potřebné izolované úseky atd. Ovšem docela mě děsí počáteční investice. Myslíte, že digitál start sety jsou přijatelné? Nebo nebrat a kupovat vše postupně? Je to docela ranec. Některé start sety jsou cenově dostupnější. Myslím tím do 7 000 Kč.
Cordarone01

Příspěvekod D » pát 23 lis, 2018 2:16 pm

Cordarone01:
Většinou na doma vystačí DCC centrála Roco z21 start, vybalenou ze setu ji můžeš koupit na Aukru nebo Modelbazaru pod 2500 Kč, po Vánocích bude více nabídek za méně peněz, občas k ní někdo dává v ceně i drátový ovladač Multimaus. K ní lze také dokoupit Wi-Fi rozšíření (pak lze ovládat vlaky telefonem nebo bezdrátovou myší). Nebo si můžeš koupit centrálu Digikeijs DR5000 za 3499 Kč a nějaký ovladač zlášť. Dále budeš do každé lokomotivy potřebovat lokomotivní dekodér (od asi 500 Kč). Pokud neřešíš výhybky, víc peněz do začátku investovat nemusíš.
D

Příspěvekod Tomáš10 » pát 23 lis, 2018 2:35 pm

Také jsem toto řešil, pak jsem zkonstatoval, že kolejiště stavím minimálně na 20 let a těch pár stovek navíc mne nezabije.
Stavím v digitálu a jen si chválím to tehdejší rozhodnutí.
Tomáš10

Příspěvekod Cordarone01 » sob 24 lis, 2018 2:47 pm

Jak nákladné a náročné je zapojení výhybek v DCC a co je vše mimo přestavníku ještě potřeba? Prosím nějaký odkaz na schéma. Díky. Teď řeším zda bude lepší digitál nebo analog pro ovládání kolejiště ( výhybky, semafory...). Co se týče lokomotiv, jsem přesvědčen do budoucna o DCC a děkuji za cenné názory.
Cordarone01

Příspěvekod Morris Zapp » sob 24 lis, 2018 3:08 pm

Dekodér pro příslušenství.
Existují i servodekodéry, takže není potřeba při použití serv ještě nějaká "krabička", která z "analogových" povelů pro přestavník dělá signál pro serva.

Ale víc určitě poradí znalejší: já jezdím na DCC, ale "příslušenství" pěkně postaru, "analogově".
TT, moduly, epocha III/IV
Morris Zapp

Příspěvekod hank61 » sob 24 lis, 2018 3:13 pm

Já s oblibou a úspěchem používám byť analogové moduly od pana Zajíce z Peček. http://hankovystranky.cz/2018/11/10/koncova-hankov-h0-cast-10-ovladaci-pult/
Co se týká financí tak to vychází pro ovládání 14 výhybek následovně: Modul pro 14 výhybek 1200,-Kč, 14 modelářských serv místo přestavníků celkem 700,-Kč. 14 mikrospínačů pro ovládání srdcovek /v případě, že je budeš ovládat/ celkem 200,-Kč. Takže suma sumárum 2100,-Kč pro 14 výhybek = 150,-Kč na jednu výhybku vč. přestavníku. Ostatní jako kabely, přepínače apod. musíš koupit tak, jako tak. Před několika lety jsem uvažoval podobně a ze zpočátku trval na analogu. Ještě, že mě tady na fóru ukecali.... :D
Aby mě mé zábavy bavily, nemusím je brát kdovíjak vážně :-)
http://hankovystranky.cz/
hank61

Digitální výhybky

Příspěvekod fulda » sob 24 lis, 2018 6:51 pm

Cordarone01 píše:Jak nákladné a náročné je zapojení výhybek v DCC a co je vše mimo přestavníku ještě potřeba? Prosím nějaký odkaz na schéma. Díky. Teď řeším zda bude lepší digitál nebo analog pro ovládání kolejiště ( výhybky, semafory...). Co se týče lokomotiv, jsem přesvědčen do budoucna o DCC a děkuji za cenné názory.

Potřebuješ nějaký vhodný dekodér pro tvůj přestavník. Je hodně možností jak přestavníků, tak dekodérů.

Existují dekodéry pro jeden přestavník, nebo pro skupiny (nejčastěji 4, 8 nebo dokonce 16 přestavníků). Podle toho ti vyjde různá cena za ovládanou výhybku. Velké skupiny znamenají sice menší cenu za výhybku, ale zase velké drátování pod kolejištěm a menší pružnost při reagování na změny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod jirkan » sob 24 lis, 2018 9:46 pm

ROCO teď nabízí pro ROCO line s podložím přímo digitální přestavník, tj. přestavník a dekodér v jednom, a to za málo přes pět stovek. Drátuje se přímo do kolejí, takže pro malé kolejiště to vyjde velmi jednoduše, ovládání lze přes myš nebo tablet jako lokomotivy, takže proti analogu je to vlastně mnohem lacinější.
jirkan

Další

Zpět na Začátečnické dotazy