"Čmelák" - MTB 2018

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: "Čmelák" - MTB 2018

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 11 říj, 2018 11:52 am

A porovnávačka se 770 v HO od Pika - https://jefftt.rajce.idnes.cz/MTB_Cmela ... C06242.jpg
Jeff Hopper

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 11 říj, 2018 2:26 pm

Až na to zábradlí kolem ochozů a přechodové můstky, žádnou "katastrofu" nevidím.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Pavel-HP

Příspěvekod Ivan » sob 13 říj, 2018 8:36 am

Mne osobně u MTB vadí hlavně ta povrchovka. Drobných tvarových odchylek si já nevšimnu :D , ale rozmazané barvy a popisu ano.
Mám od MTB jednu barču (1010), na prodejně měli tenkrát 3 a ta jedna co jsem si vybral, je vcelku povedená :), ostatní byly na vrácení. Takže jsem vcelku spokojený.
Čmelák vypadá z fotek zatím fajn. Sice se mi na mini úplně nehodí, ovšem kdyby byla tovární "zelená" se slušnou povrchovkou, asi neodolám. :wink:
Ivan

Příspěvekod Jeff Hopper » stř 17 říj, 2018 6:42 pm

Tk poslední porovnávačka - Čmeldy MTB v TT s hitem 90 let epoxidem a jeho nástupcem v mosazi(oboje domácí výroba). Za možnost ofocení děkuji majiteli - Miloš Kostrec. https://jefftt.rajce.idnes.cz/MTB_Cmela ... C06485.jpg
Jeff Hopper

Příspěvekod Ferys » pát 07 pro, 2018 10:05 am

Zdravím vás, kolegové. Rád bych se s vámi podělil o další zkušenosti s čmelákem, které tentokrát nebudou příliš lichotivé. Rozhodl jsem se pro ozvučení. Samozřejmě od Jacka.
Dekodér Zimo MX658N18-5 se nasazuje do patice na spodní stranu DPS v místě kabiny, dekodér je tedy vyřešen. Problém nastává, kam s reproduktorem. Je to paradox, protože v mašině velké jako kráva pro něj není místo a Světe div se, z fabriky tam žádný není. Takže jsou dvě možnosti. Odříznout kus závaží v místě žaluzií vodního okruhu, nebo vykutat nádrž, která je plná (stejně jsem postupoval u pielsticka kvůli čistému průhledu kabinou). V každém případě je to zásah, který povede ke ztrátě záruky. Já měl celý model u Jacka kvůli úpravě zvuků pro naše TT, ten vyřešil tento problém nalepením jen samotné horní části reproduktoru (10x15 Brawa) na mělkou ozvučnici pod DPS, ta je připravená v úrovni pultů v kabině. Reprák tímto nemá dostatečně prostornou ozvučnici a zvuk není takový, jaký bychom od buchara K6S310DR očekávali. Navíc není vidět skrz kabinu, což ale někomu vadit nemusí.
Další problém je mechanický. Zřejmě jen konkrétně u mého modelu, doufám. Mašina jede cukavě, prostě nejede plynule. Je to znát, zvlášť když se na to zaměříte. Možná laik by si toho nevšiml. Zkusil jsem jízdu na analogu i v digitálu a je to stejné. Dekodér v tom tedy "nejede". Rozjezd a zpomalení je ok.
A další věc - při jízdě vzad je model v oblouku hlučný, jakoby jela jedna náprava po pražcích. Zda to následně souvisí se zmíněnou neplynulou jízdou nevím a zabývat se tím u modelu za rovných 4,5k nechci. Budu tedy zřejmě reklamovat.
A snad poslední věc - po instalaci brzdových válců na podvozky ze sady dolepovacích doplňků, model špatně projíždí výhybky (pozor - mám jen základní set od Kuehna). Pákoví mezi válcem a mechanismem brzdových válců naráží na objímky šroubků, které drží pluhy. Takže zbrousit? Před instalací brzdových válců je ještě potřeba protáhnout vrtáčkem 1 mm otvory, do kterých se vsazují. Jinak je tam nenarvete. Je to jen banalita, modelář si poradí...
Je to mrzuté, model se mi moc líbí a jsem rád, že se do něj někdo z výrobců TT konečně pustil. Pokud výrobce - dodavatel problém s jízdou vyřeší, bude to ok.
Naposledy upravil Ferys dne pát 14 pro, 2018 10:07 am, celkově upraveno 1
Ferys

Příspěvekod Trixt » pát 07 pro, 2018 10:52 am

Ferys: Ahoj, měl jsem obdobný problém se Zamračenou od MTB. Na jednu stranu jela ok, na druhou to vypadalo, že jede po pražcích a vydávala divné zvuky. Problém byl nakonec ve špatně usazeném kardanu na jedné straně, spíše v poloze pouzder zajišťujících ho proti vypadnutí. Po srovnání kardanu a pouzder jezdí lokomotiva skvěle.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail
Trixt

Příspěvekod Ferys » pát 07 pro, 2018 1:45 pm

Tak jsem ještě trochu zabádal na mém ZŽO od Kuehna ;o) a zjistil jsem, že mechanický problém je v předním podvozku. První náprava lehce, ale viditelně šmajdá, a v rytmu jedné otáčky nápravy model při jízdě na mžik zpomalí. To je to cukání. Zda je to způsobeno ozubeným kolem nápravy či jiným v převodovce zjišťovat nebudu, nechám to raději na odbornících v rámci reklamace.
Jakmile bude problém vyřešen, pustím se do zabudování kostky Zimo. Půjde do prostor chladících článků vodního okruhu. Je to myslím lepší řešení, než do nádrže, z důvodu zachování nízkého těžiště modelu.
Ferys

Příspěvekod Jacek » pát 07 pro, 2018 8:45 pm

Ferys píše:Problém nastává, kam s reproduktorem. Je to paradox, protože v mašině velké jako kráva pro něj není místo a Světe div se, z fabriky tam žádný není. Takže jsou dvě možnosti.

Tento problém se netýká jen MTB, ale i jiných renomovanějších výrobců. Protože neprodávají zvukové verze, zvuk neřeší. Je zbytečné jim vysvětlovat co to je ozvučnice, že to nemůže být placka, ale dutý prostor. Když jsem toho čmeláka měl v ruce, chtěl jsem pak natočit porovnání zvuků s mým modelem z leptu nebo zmíněnou 742 od Tilliga, která hraje snad třikrát hlasitěji při stejných hodnotách.
Tohle je proti čmeláku ještě dobré
https://www.youtube.com/watch?v=_7OwMowmLN4
A to mám i tlumičovou verzi 771, tento zvuk byl úplně o ničem.
Až budu mít svůj model, zkusím z toho závaží odříznout kus pro kostku Zimo, která tam pak na výšku přesně vejde. Do nádrže bych reprák nedával, čím nižší ozvučnice, tím méně výraznější zvuk.
Jacek

Předchozí

Zpět na Velikost TT (komunita TT)