Hledám rádce pro stavbu kolejiště TT

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Hledám rádce pro stavbu kolejiště TT

Příspěvekod TeroXmiX » úte 02 říj, 2018 7:23 am

Dobrý den,

jsem absolutní začátečník, který by si chtěl postavit modelovou železnici měřítko TT na desku cca 180x100cm. Kolejivo bych chtěl použít od značky Tillig. Kolejiště v analogu.

Bohužel si nevím moc rady jak kolejiště navrhnout aby bylo funkční a atraktivní. Chtěl bych mít jedno hlavní nádraží, jedno menší někde v rohu. Rád bych měl jeden tunel a odstavnou kolej s depem pro dvě lokomotivy případně most (inspirace viz foto níže). Důvod proč sem píši je ten, že bych chtěl požádat někoho ochotného kdo by mě zaškolil případně vytvořil návrh kolejiště včetně vysvětlení co a jak zapojit (elektrika). Rád za tuto službu i nabídnu nějakou finanční odměnu. Prostě potřebuji někoho kdo mi poradí od návrhu přes kolik čeho koupit a jak zapojit.

Doufám, že se nikdo takový najde a poradí mi jak začít.

PS. na internetu je toho spoustu, ale ne vždy tomu člověk 100% rozumí.

Předem díky za reakce. (jsem z Prahy)
Přílohy
noch-85580-c-800x800.jpg
noch-85580-a-800x800.jpg
368267392757839133.jpg
Naposledy upravil TeroXmiX dne úte 02 říj, 2018 8:48 am, celkově upraveno 1
TeroXmiX

Re: Hledám rádce pro stavbu kolejiště TT

Příspěvekod fulda » úte 02 říj, 2018 8:10 am

Možná by nebylo od věci napsat, odkud jsi?
Pak by se snáze odkazovalo na to, co je k vidění po okolí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod TeroXmiX » úte 02 říj, 2018 8:40 am

Jsem z Prahy
TeroXmiX

Příspěvekod fulda » úte 02 říj, 2018 10:30 am

Praha je dobrá, tady je hodně lidí co mají různá kolejiště.

Pokud ti mohu poradit, vezmi to tak nějak postupně, nejprve si ustanov co je cílem (chci si hrát s elektronikou, chci si modelovat krajinu, chci jezdit s dlouhejma vagónama,děti/bez dětí, s kamarády/sám, ...)
Pak se podívej na nějaké plánky kolejišť, které budou odpovídat tomu, co očekáváš.

Pak začni řešit, jak kolejiště zapojíš. Když ti teď napíšu, že analog je mnohem složitější než digitál, tak mi stejně nebudeš věřit a akorát budeš generovat argumenty, které jsem už slyšel mnohokrát.

Určitě se nespoléhej na jednoho rádce, každý má nějaký styl a nějaká očekávání.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
fulda

Příspěvekod D » úte 02 říj, 2018 10:35 am

Inspirovat se můžeš plánky Milana Ferdiána (nejen těmi v TT), mají více smyslu, než fotografie výše.

Tvoje plocha odpovídá třeba dětskému kolejišti Sluníčku. Mirek ho staví už podruhé, třeba tě zaujme i jeho postup.
D

Příspěvekod jirmicz » úte 02 říj, 2018 12:00 pm

Ahoj, přesně jak píší předešlí. Trochu se rozepiš co od kolejiště očekáváš, nemušíš se bát, že tě za to někdo kousne. :D Epocha, rychlíky krajinou nebo malá stanička třeba s vlečkou atd. Taky dost rozhodující jsou finance. Záleží kolik do toho chceš pustit peněz. Počítej plus minus jedna výhybka s přestavníkem min. 500Kč. Metr kolejí okolo 150Kč. Ceny lokomotiv a vozů určitě víš.
jirmicz

Příspěvekod hank » úte 02 říj, 2018 12:11 pm

Já bych k tomu ještě dodal, že podobný význam, jako má pro dnešní střední a mladší generaci modelářů práce Milana Ferdiána, mělo pro naši generaci modelářské snažení Vladimíra Zusky z Jesenice. Jeho technologické postupy i doporučované materiály jsou dnes již samozřejmě v lecčems překonány, ale jako profesionální pedagog a výtvarník-krajinář i celoživotní pozorovatel a znalec železnice dokázal své znalosti těžko překonatelným způsobem předávat nejméně třem generacím mládeže v modelářských klubech, takže i dnes stojí za přečtení jeho knihy, články v časopisech nebo modelářské příručky, na nichž se podílel. Jestliže máš ambici dodržovat zásady skutečného začlenění železnice do krajiny, neměl bys jeho dílo opomenout.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod TeroXmiX » úte 02 říj, 2018 1:27 pm

fulda píše:Praha je dobrá, tady je hodně lidí co mají různá kolejiště.

Pokud ti mohu poradit, vezmi to tak nějak postupně, nejprve si ustanov co je cílem (chci si hrát s elektronikou, chci si modelovat krajinu, chci jezdit s dlouhejma vagónama,děti/bez dětí, s kamarády/sám, ...)
Pak se podívej na nějaké plánky kolejišť, které budou odpovídat tomu, co očekáváš.

Pak začni řešit, jak kolejiště zapojíš. Když ti teď napíšu, že analog je mnohem složitější než digitál, tak mi stejně nebudeš věřit a akorát budeš generovat argumenty, které jsem už slyšel mnohokrát.

Určitě se nespoléhej na jednoho rádce, každý má nějaký styl a nějaká očekávání.

Zatím je to zábava pouze pro mě i když do budoucna počítám s tím, že to bude zábava i pro zbytek rodiny. Rád si modeluji budovy a krajinu takže myslím, že tomu ve své železnici budu chtít věnovat hodně prostoru. Co se týče analog vs. digital asi se nebráním té nebo té verzi. Jde samozřejmě i o finanční stránko. Vím, že modelová železnice nepatří zrovna mezi nejlevnější zábavu ale postupně si našetřím a budu kolejiště dodělávat. Chtěl bych dva okruhy jeden pro rychlík druhý pro nějakou lokalku. Líbí se mi Depo na lokomotivy. Líbí se mi tunel. Myslím že mám smysl pro detail takže bych chtěl postupně železnici zdokonalovat.
Tím pádem postupně se naučit co a jak funguje a posouvat to dál.

Pár lokomotiv už mám, budovy atd. už modeluji delší dobu takže to taky mám, teď jde hlavně o plán kolejiště a rozmyšlení krajiny a detailů.
Díky všem za již přidané komentáře. :)
TeroXmiX

Příspěvekod belgarat » úte 02 říj, 2018 1:58 pm

Poznamka: premyslet v terminech "okruhu" neni uplne dobry. Jednak v pripade digitalniho rizeni ten termin ztraci prakticky vyznam; a jednak vede k predpokladu planu umoznujici "krouzeni" ...

Z vlastni zkusenosti: dlouho jsem trpel mentalnim "blokem", ze i lokalkove nadrazi musi byt prujezdne (a tudiz tvorit cast okruhu) - plan kolejiste se brutalne zprehlednil a kultivoval kdyz jsem od toho upustil. A i provoz by se mel daleko vic priblizit "realite". Pro hlavni trat (bude-li dokola) doporucuji tunel minimalne s odbockou do odkladiste souprav, nebo primo prujezdne skryte nadrazi - odkladiste. Umozni to simulovat odjezd / prijezd.
TT analog + digital ep. IVa-b; NanoX.
Nemodelar, greenhorn, pseudoprogramator, pindac nesmyslu
belgarat

Příspěvekod MirekTT » úte 02 říj, 2018 3:19 pm

Mě tam zas moc nesedí ten "okruh pro rychlík" Na metr krát metr osmdesát se rychlíkové vagony budou dost lámat, protože nepředpokládám, že rychlíkový okruh půjde z kraje do kraje panelu. Druhé sluníčko jsem zvětšil právě na tento rozměr oproti původnímu Milanovu návrhu, sice z jiných důvodů, ale rychlík tudy stejně protlačit opticky moc nepůjde (technicky samozřejmě ano). Nicméně i nádražíčko, byť se prodloužilo, pořád je na délce1,8m pouze na krátké vlaky. Brejlovec a tři ypsilony se myslím vejdou jen na jednu kolej v nádraží a dvě ve skryťáku. Ale jak říkám, jezdit po tom půjde.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT

Příspěvekod jirmicz » úte 02 říj, 2018 5:43 pm

Mám kolejiště 160x95cm dvojkolejku s odbočkou do koncové stanice. Můžu tam provozovat až 10souprav, kde 4 soupravy můžou mít délku loko plus 4xY. Nejmenší viditelný poloměr oblouku na hlavní trati je r396. Takže i na malém prostoru se dají vymyslet věci, aby jsi člověk zajezdil. Chce jenom vědět co od kolejiště očekávat. Na ploše 2x1m určitě. Mám třeba v hlavě návrh dle skutečnosti na stanici Svojšín s tratí na Bor a Ošelín na trati Plzeň-Cheb.
jirmicz

Příspěvekod tomashlava » pon 05 lis, 2018 7:22 pm

jirmicz píše:Mám kolejiště 160x95cm dvojkolejku s odbočkou do koncové stanice. Můžu tam provozovat až 10souprav, kde 4 soupravy můžou mít délku loko plus 4xY. Nejmenší viditelný poloměr oblouku na hlavní trati je r396. Takže i na malém prostoru se dají vymyslet věci, aby jsi člověk zajezdil. Chce jenom vědět co od kolejiště očekávat. Na ploše 2x1m určitě. Mám třeba v hlavě návrh dle skutečnosti na stanici Svojšín s tratí na Bor a Ošelín na trati Plzeň-Cheb.

To mne velmi zaujalo, mohl by jste sem dát nějaké fotky vašeho výtvoru nebo alespoň plánek ? Rád se podívám. Děkuji Tomáš
tomashlava

Příspěvekod Trixt » pon 05 lis, 2018 10:28 pm

tomashlava: Pokud si klikneš na jakéhokoliv uživatele, zjistíš, ve kterém tématu je nejaktivnější. Často je nejaktivnějším tématem jeho prezentace kolejiště. Třeba u mně to platí a u uživatele jirmicz asi také, viz http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?t=11056. Většinou tedy netřeba se ptát. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail
Trixt

Příspěvekod tomashlava » čtv 08 lis, 2018 6:57 am

TeroXmiX píše:Dobrý den,

jsem absolutní začátečník, který by si chtěl postavit modelovou železnici měřítko TT na desku cca 180x100cm. Kolejivo bych chtěl použít od značky Tillig. Kolejiště v analogu.

Bohužel si nevím moc rady jak kolejiště navrhnout aby bylo funkční a atraktivní. Chtěl bych mít jedno hlavní nádraží, jedno menší někde v rohu. Rád bych měl jeden tunel a odstavnou kolej s depem pro dvě lokomotivy případně most (inspirace viz foto níže). Důvod proč sem píši je ten, že bych chtěl požádat někoho ochotného kdo by mě zaškolil případně vytvořil návrh kolejiště včetně vysvětlení co a jak zapojit (elektrika). Rád za tuto službu i nabídnu nějakou finanční odměnu. Prostě potřebuji někoho kdo mi poradí od návrhu přes kolik čeho koupit a jak zapojit.

Doufám, že se nikdo takový najde a poradí mi jak začít.

PS. na internetu je toho spoustu, ale ne vždy tomu člověk 100% rozumí.

Předem díky za reakce. (jsem z Prahy)

Zdravím, reaguji na Tvůj příspěvek a zejména na obrázek segmentu kolejiště NOCH, který máš v příspěvku. Před 7 lety jsem začínal stejným způsobem, chtěl jsem mít doma něco na ježdění a proto jsem si pořídil v " akci " za 5000,-Kč modul NOCH, postupem času ho krajinově dotvořil a začal jezdit. Proč to píšu: za nějaký čas mi to ovšem už nestačilo a já se rozhodl, že k tomuto segmentu vystavím ještě další, což se mi po delší době také podařilo. Bohužel tvarově ten první segment není moc na ježdění rychlíkových vozů, oblouky prostě neprojedou, proto doporučuji, jak píší zde kolegové, chce to rozmyslet, co od provozu chceš a potom postupně začít budovat do nějaké finální fáze. Pokud chceš jezdit hned, za předpokladu, že jsi kolejiště nikdy nestavěl, chceš hned jezdit, tak jdi do Nocha, ušetříš si hodně práce. Toť můj názor... každý zde další bude mít určitě jiný.. :)
tomashlava

Příspěvekod tomashlava » čtv 08 lis, 2018 6:58 am

Pokud budeš chtít, pošlu Ti nějaký obrázky, jak se dá NOCH dotvořit...
tomashlava

Další

Zpět na Začátečnické dotazy