koleje TT staré a nove

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: Abe Simpson, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

koleje TT staré a nove

Příspěvekod Darrick » sob 01 zář, 2018 7:17 pm

Na aukru jsem koupil starší start set bez trafa s kolejovým obloukem, mám z obchodu objednáno kolejivo s podložím. A nějak mě zaráží že asi koleje nebudou mezi sebou kompatibilní. Takzvané staré koleje najdete na aukru v prodeji asi všude, kolejivo s podložím vypadá jako se stejným spojkou jako je u mého N kolejiště cca 20 let staré.
To co mě zajímá je jestli je nějaká možnost použít k novým kolejím ty staré a nebo je potřeba nakoupit jen novou verzi kolejí a jestli všichni výrobci kolejiva mají jiný typ zamykání a nebo od určitého roku se přešlo na nové zamykání kolejí.
Staré kolejivo je asi značky ZEUKE, nové bude značky Tillig TT Bahn.

Předem děkuji za odpověď.
Darrick

Re: koleje TT staré a nove

Příspěvekod hank » sob 01 zář, 2018 7:26 pm

Zkus si prosím pořádně prolistovat zdejší fórum, tohle se tu řešilo už tolikrát, že přidávat k tomu cokoli dalšího by bylo nošením dříví do lesa a sov do Athén... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank

Příspěvekod JanoH0e » sob 01 zář, 2018 7:40 pm

No Hanku, v tomto chaosu niečo nájsť :D . V podstate existuje prechodová koľaj medzi U a profilovou koľajnicou. Poprípade sa dá vyrobiť pilníkom. Otázka znie k čomu je to dobré ? Ak hraniu na koberci, tak áno, ak na koľajisko, tak U profil vyhodiť, nestojí to za to.
JanoH0e

Příspěvekod Brejla » ned 02 zář, 2018 5:28 am

JanoH0e píše:No Hanku, v tomto chaosu niečo nájsť :D . V podstate existuje prechodová koľaj medzi U a profilovou koľajnicou. Poprípade sa dá vyrobiť pilníkom. Otázka znie k čomu je to dobré ? Ak hraniu na koberci, tak áno, ak na koľajisko, tak U profil vyhodiť, nestojí to za to.

Zkusme si položit otázku, jak ten chaos vznikl. Jak známo, je člověk tvor neskutečně líný a než by se obtěžoval v našem případě si přečíst pár dřívějších příspěvků, tak se prostě znovu zeptá na již dávno prodiskutované problémy. A tak vzniká další a další vrstva toho chaosu.
Brejla

Příspěvekod Ivan » ned 02 zář, 2018 6:55 am

Darrick píše:Na aukru jsem koupil starší start set bez trafa s kolejovým obloukem, mám z obchodu objednáno kolejivo s podložím. A nějak mě zaráží že asi koleje nebudou mezi sebou kompatibilní. Takzvané staré koleje najdete na aukru v prodeji asi všude, kolejivo s podložím vypadá jako se stejným spojkou jako je u mého N kolejiště cca 20 let staré.
To co mě zajímá je jestli je nějaká možnost použít k novým kolejím ty staré a nebo je potřeba nakoupit jen novou verzi kolejí a jestli všichni výrobci kolejiva mají jiný typ zamykání a nebo od určitého roku se přešlo na nové zamykání kolejí.
Staré kolejivo je asi značky ZEUKE, nové bude značky Tillig TT Bahn.

Předem děkuji za odpověď.

Starého kolejiva se raději zbav, krom toho ze je nemodelove, je i dost nespolehlivé.
Ivan

Příspěvekod Jarda H. » ned 02 zář, 2018 10:12 am

Brejla píše:
JanoH0e píše:No Hanku, v tomto chaosu niečo nájsť :D . .....

Zkusme si položit otázku, jak ten chaos vznikl. Jak známo, je člověk tvor neskutečně líný a než by se obtěžoval v našem případě si přečíst pár dřívějších příspěvků, tak se prostě znovu zeptá na již dávno prodiskutované problémy. A tak vzniká další a další vrstva toho chaosu.

100% souhlas :!: Dosti dotazů lze zodpovědět tak, že člověk- tazatel sám hledá a pátrá ! Jako další důsledek toho "chaosu" vidím to, že už zdaleka není takový počet lidí, ochotných poradit či pomoci ... Možná proto se už řada lidí ani nepřihlašuje do fóra ?! Ale je to můj subjektivní pocit, netvrdím, že je to pravda :D .
Spíše je to zřejmě dáno časem a postupnou personální obměnou fóra.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Jarda H.

Příspěvekod JendaTT » ned 02 zář, 2018 10:36 am

Ahoj, vrátím se k původnímu dotazu.

Staré kolejivo, označované jako "U" profil (plechové obrácené U) se opravdu po bazarech a aukru prodává po kilech. Spojuje se pomocí spojek, které se vkládají do kolejí. Protože ale rychle koroduje, je pro modelaření skoro nepoužitelné. Proto se objevilo profilové kolejivo, spojuje se jinými spojkami "zvnějšku" koleje. Lze koupit přechodovou kolej mezi profilovým a starým plechovým kolejivem. Profilové kolejivo má lepší povrchovou úpravu, vypadá modelově a skoro nerezne. Výhybky v profilovém kolejivu jsou opravdu modelovější. Profilové kolejivo má ale jinou geometrii než staré plechové.

Takže staré plechové kolejivo, které je ještě v použitelnéím stavu, jsem kdysi používal na testy a "ježdění po stole". Dneska už je někde v bedně. Profilové mám na kolejišti a pro ježdění "na koberci a na stole" používám profilové kolejivo s podložím, protože se snadno skládá.

Osobně - pokud nemáš k "U" plechu nějaký citový vztah a nebudeš jezdit bez kolejiště, pak bych ho zahodil...
JendaTT

Příspěvekod Ove » ned 02 zář, 2018 10:54 am

Hoj,
Starého kolejiva se zbav,jinak budeš trpět a napravovat...
Já jsem na tom podobně jako ty, řeším přechod dvacet let starého eNkového panelu na digitál a rozhodl jsem se začít stavět odznovu.
A doporučuji ti opravdu pročíst fóra, já jich prolezl spoustu (než jsem od admin dostal autorizaci registrace) a vyplatilo se, narazil jsem na spoustu užitečných rad na otázky, které mne vůbec nenapadly, anebo je teprve budu řešit, takže jsem si spoustu příspěvků uložil k budoucímu využití, až přijde jejich čas...
Jinak doporučuji minimálně prolézt TT sekci, dále úvodní fórum pro začátečniky, DCC pro Tutany a další, neuděláš chybu, když jich prolezeš víc...
Ove

Příspěvekod Darrick » čtv 06 zář, 2018 9:12 pm

dík za rady forum někdy prolistuji jestli najdu čas, chci se zeptat jestli se oplatí kupovat kolejové sety rozšiřující původní ovál. a jestli se vyplatí kupovat stavebnice kolejí. Momentálně kolejiště stavět nechci ale je možné že bych se do něj pustil (když už jsem jednou postavil dvaapůlkrát zmenšené kolejiště TT z ABC).
Darrick

Příspěvekod JanoH0e » čtv 06 zář, 2018 9:57 pm

Pokiaľ nebudeš stavať koľajisko, kúp sety. Profilového koľajiva. Až sa trochu otrkáš, niečo zničiš, pokazíš atď. , potom začni so stavebnicami. Pokiaľ nemáš predstavu o tom, ako to vlastne funguje, viacej pokazíš ako postavíš. O problémoch, fintách atď. stavby má pekné videa na Yotrubke TT horažďovice napr. https://www.youtube.com/watch?v=s7AuOXa ... rIX5r3hhs., stavba vyhybky, https://www.youtube.com/watch?v=JWdIMMIpwqY koľaje. Má to tam tiež chaotické, takže niektoré videa treba pohľadať napr. výhybkach. Ale pre základnú predstavu to snaď bude stačiť.
JanoH0e

Zpět na Začátečnické dotazy