Letované modely - začátek

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Petr Zatrepalek » čtv 11 zář, 2008 7:24 pm

Pánové, a to jste ještě neviděli co dokáže jeden maník z Polska! Jeho lodě v měřítku 1/1200 mají plachty, lanoví a na dioramátku vylodění v Normandii tam jsou nejen pajduláci ale na tancích i všechna kola a pásy tak jako v reálu. A lepty si na to navrhuje a leptá sám... To je šílenec. Tohle na odkazu výše je slabý odvárek... :P
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » pát 24 úno, 2012 2:38 pm

A mohli byste mi doporučit něco pro začátečníky? Nechci si totiž koupit lept kocoura za 1300,-- a pak to zkonit...
Musim se to někde naučit.
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod MirekTT » pát 24 úno, 2012 2:46 pm

A musí to být nutně vozidlo? Co nějaký doplněk?
Všeobecně platí, že čím méně dílů a čím větší díly, tím líp do začátku, ať je to cokoli. Třeba zkusit sestavit jen masky podvozků, nebo podvozky pro nějaký čtyřosák. Nabídka leptaných stavebnic je v tomto směru dosti vysoká. A nejsou to moc složité stavby.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod male zvire » pát 24 úno, 2012 2:50 pm

Pro začátek třeba MUV69 a PKV, nebo drezína Tatra, z budov třeba kolejovou váhu od Třmínka (i když tam je potřeba trošku šikovnosti na ohnutí střechy)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod vvitty » pát 24 úno, 2012 2:58 pm

Lehrak píše:A mohli byste mi doporučit něco pro začátečníky? Nechci si totiž koupit lept kocoura za 1300,-- a pak to zkonit...
Musim se to někde naučit.


Co treba PVK - privesak za MUVku? Je to jednoduchy lept a na poslednim pajecim vikendu to zvladnuly i decka z krouzku co nemaji zkusenosti s pajenim leptu.
Pak se da hodit prinejhorsim nekam "do krovi a kopriv" :-)
Navic se tam jen ohyba do pravych uhlu...
V H0 u nas vychazi na 250.- a v TT na 190.-
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » pát 24 úno, 2012 9:11 pm

Jo, děkuju za rady. Ta "MUVka" je tak škaredá, až je pěkná :D Taková krabice. Každopádně to zkusim. I ta cena je docela ehm úžasná... Takže začnu MUVkou, časem si na ní můžu pořídit už všemi notoricky ověřený pojezd. Nevýhoda je jen jeho vysoká cena + dekodér. Nebo bych jí měl ve stanici na odstavné koleji "jen tak". Je pěkný, když tam něco pořád stojí ne? :wink:

male zvire píše:...kolejovou váhu od Třmínka (i když tam je potřeba trošku šikovnosti na ohnutí střechy)


To je další věc co jsem se chtěl zeptat a to jak ohýbáte takové oblé tvary? Jestli si na to děláte kopyta a nebo podle oka ohýbáte prstama...?
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Starej » sob 25 úno, 2012 7:28 am

Lehrak píše:To je další věc co jsem se chtěl zeptat a to jak ohýbáte takové oblé tvary? Jestli si na to děláte kopyta a nebo podle oka ohýbáte prstama...?


V ruce ohýbám jen malé radiusy. Pokud chceš pěkný nepokroucený tvar třeba na střeše, je lepší použít kopyto. Doma toho najdeš kupodivu spoustu, abys vybral správný poloměr. Trubičky, propisky, plechovky od modelářských barev, atd...
Starej
 
Příspěvky: 47
Registrován: úte 31 led, 2012 8:59 am

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod MirekTT » sob 25 úno, 2012 7:58 am

Konkrétně Třmínek a jeho zbrojení naftou má z rubové strany pláště cisterny udělané ohybové záhluby tak dobře, že po naohýbání vytvoří plech krásný ohyb bez nutnosti dalších větších retuší a jde to dělat v ruce bez pomůcek. Pro menší radiusy se dělají zkružovačky. Je to jakoby půlotvor v masivu kovu, na který se položí ohýbaný plech a ze shora se na to zatlačí kulatinou, třeba hladkým dříkem vrtáku. Tyto ohýbací záhluby různých průměrů bývají i na většině klasických ohýbaček leptů. Ohýbačku doporučuju pořídit, hlavně začátečníkům, dělá se s tím moc dobře.

Já jakožto speciální vercajk na lepty mám tuhle ohýbačku, zkružovačku a pomůckku na ohýbání madel:
DSC02910 (Medium).JPG
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » sob 03 bře, 2012 7:28 pm

Tak jsem zkusil můj první lept...
nedopadlo to zas tak nejhůž, ale není to uplně podle mých představ.

PS: Každý nějak začínal :D

Obrázek
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » pát 09 bře, 2012 7:30 pm

Škoda, že v měřítku H0 není na výběr z více stavebnic... :?
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod male zvire » pát 09 bře, 2012 7:53 pm

V H0 je leptaných stavebnic až hrůza. Pokud ti jde o vozidla (loko, vagóny,...) tak třeba tady: http://cekul.sweb.cz/katalog.htm. Pokud by ti to nestačilo tak několik drobností dělá Hekttor a potom třeba Google.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » sob 10 bře, 2012 2:08 pm

Už jsem všechno prohledal...

Je zajímavé, že u H0 je cena vyšší než u N a TT.
Jště se chystam objednat si T211.0 na ostatní si musim vydělat nějaký peníze.
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod male zvire » sob 10 bře, 2012 3:49 pm

Zajímavé to být může, ale hlavně je to logické: H0 je větší měřítko -> stavebnice zabere větší plochu -> víc materiálu -> vyšší cena

Jinak když už jsem zmínil cekul tak musím dodat i druhou polovičku - http://www.dk-model.cz/ a další "leptač" je třeba Kuber (http://www.lepty.cz)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » sob 10 bře, 2012 6:17 pm

Jj taky už mě to napadlo.

Dík za odkazy. Už je mám všechny dávno prohlídnutý... teď už zbývá už jen šetřit.
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

Re: Letované modely - začátek

Příspěvekod Lehrak » ned 18 bře, 2012 8:05 pm

Jo ještě jsem se chtěl zeptat: Někde na netu jsem viděl tak úhledně spájené lepty - vypadalo to skoro jak vteřiňákem. Když to porovnám s mým výtvorem... mam to zapatlaný a sem tam nějaká větší kapka cínu.
Tak bych chtěl od těch zkušenějších vědět jestli je na to nějaký fígl (někde jsem četl o pastě TINOL) nebo prostě je to o praxi a trpělivosti?

Musím se přiznat, že můj postup je poněkud archaický, nepoužívám žádné pasty, prostě kalafuna + cín a páječka.
Uživatelský avatar
Lehrak
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 30 led, 2012 4:20 pm

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků