Kolejivo f. Kuehn

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Kolejový systém_KUEHN

Příspěvekod milan ferdián » úte 08 úno, 2011 8:53 pm

Řada z vás rozebírá z novinek většinou hnací vozidla.Já jsem si vzal na mušku nový kolejový systém od fa Kuehna.Protože mám jen k dispozici nabídkový katalog od tohoto výrobce tak dle něho jsem rozebral základní geometrii kolejového systému.
Základem tohoto systému jsou tři prvky přímé o délce 128,7mmm/121mm a 44mm.Dva další prvky 64,4mm a 60,5mm jsou jen odvozené a poloviční ze dvou prvních prvků..
Obloukové kolejivo je o dvou poloměrech a to R321mm o úhlech 10°/30° a R365mm 10°/20°/30°.
Z těchto prvků je odvezená základní geometrie jednoduché výhybky.Výhybka má délku 128,7 mm.Poloměr výhybky je R365mm a úhel je 20°.Vratný oblouk je o stejném poloměru i úhlu tj. R365mm/20°.Kolej 121mm je vyrovnávacím prvkem.Souběžné osy kolejí jsou 44mm.Tento třetí prvek je významným doplňkem u pseudoobloukových výhybek.Tyto obloukové výhybky mě ze začátku nenadchly.Mají stejné základní poloměry R321mm/30° a druhá větev výhybky je posunuta o 44mm.Oproti jiným pseudo obloukovým výhybkam mají jednu velkou výhodu a to právě konstrukcí jednoduché výhybky ,kdy s obloukovou kolejí R365mm/10° můžeme vložit jednoduchou výhybku do zhlaví složeného z obloukových výhybek,což ostatní známé kolejové systémy nedovolují.
Základním trojúhelníkem tohoto kolejiva je .přepona má 128,7mm/odvěsna sinus 44mmm/odvěsna tang. 121mmm.Tečna poloměru R365mm je 64,4mm.Úhel výhybky 20°.
Geometrie kolejiva přesně sedí.Rozdíl 0,05mm neberu vůbec v potaz.
Toto kolejivo je vhodné pro malé kolejiště.Celá konstrukce výhybek a její sestavené zhlaví šetří cenný prostor.Rozdíl mezi kolejivem TILLIGEM a KUEHNEM je úspora 114mm.
Jelikož se dost často s tímto kolejivem budu setkávat,v brzké době by se mělo objevit na dalších návrzích kolejišť této modelové velikosti.
Zde je odkaz na ono zmíňované kolejivo.
http://www.kuehn-modell.de/gleissystem.html
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejový systém_KUEHN

Příspěvekod Jarda H. » úte 08 úno, 2011 9:15 pm

milan ferdián píše: .....Toto kolejivo je vhodné pro malé kolejiště.Celá konstrukce výhybek a její sestavené zhlaví šetří cenný prostor.Rozdíl mezi kolejivem TILLIGEM a KUEHNEM je úspora 114mm. ....


Ze všech čísel tvého rozboru Milane, je tohle asi to nejzajímavější :!: V domácích podmínkách je dobrý každý centimetr na užitné délce kolejí ve stanici ! Společně s novinkou konkurence - trojcestnou výhybkou od Tilligu, zase jeden krůček, jak natáhnout délku kolejí .....

PS : jak je to s výškou kolejnice v porovnání Kuehn - Tillig ?! Nechce se mi hledat detaily, jaké CODE se vlastně v TT dělá (jsem lenoch :oops: ), ale Tillig uvádí - např. u volně prodávaných kolejových prutů - výšku 2,07 mm a Kuehn u nového kolejiva 1,8 mm ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejový systém_KUEHN

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 úno, 2011 6:49 am

1,8mm. Zapoměl jsem dodat že úspora 114mm je na zhlaví se čtyřmi staničními kolejemi. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejový systém_KUEHN

Příspěvekod TTmili » stř 09 úno, 2011 7:25 pm

Už dřív, když ho loni Kuehn oznámil jsem se na něj díval, ale rozhodně mě nenapadlo jej poměřovat s Tilligem. Rozhodně to porovnání je zajímavé, a hlavně je zajímavý nízký profil. Osobně bych rád Kuehnovo kolejivo použil v depu (už jen proto že EW2 je tam škoda a EW1 už taky přestávám mít v lásce) a případně nějaké lokálkové stanici.

A dotaz přímo na Milana, budeš v případných dalších návrzích uvažovat i kombinaci Tillig-Kuehn? Přemýšlím totiž o tom že bych si nechal navrhnout velkou stanici s depem (pokud by to samozřejmě šlo, tam jsem prostě bezradný) s tím že část nádraží by byla Tillig, některé vyhýbky Kuehn, vedlejší koleje asi také Kuehn, a depo kompletně Kuehn. Taková je moje představa, teď je ovšem otázka realizovatelnosti.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Kolejový systém_KUEHN

Příspěvekod milan ferdián » stř 09 úno, 2011 7:42 pm

TTmili píše:A dotaz přímo na Milana, budeš v případných dalších návrzích uvažovat i kombinaci Tillig-Kuehn?


Ne ,protože mi to nedovolí rozdílná výška profilu koleje.A zadále TILLIG má rozteč 43mm a Kuehn 44mm,ikdyž jen 1mm,i to je problém. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod olik » úte 20 pro, 2011 11:03 pm

Dobry vecer
Nedalo mi to a koupil jsem si start set kolejiva od f.Kuehn
Musim rict ,klobouk dolu,TAHLE prace se opravdu povedla!!!!
Na pohled je kolejivo opravdu realne,jen trosku v miste spoje opticky vadi jakesi H na kazde strane.
Ale to se prehledne,co se neprehledne je 100% spolehlivost pri prejezdu vyhybek,tohle je proste nadhera,kazda mala lok(BR 89 JATT,BR 80 ROCO)krome rosnicky,i te nove,nema VUBEC zadny problem projet ....a to je neco uzasneho,posunujete a nic tu masinku nezastavi,ani pri te nejmensi rychlosti....
Myslim ze tohle je neco,neco co tu jeste nebylo,dokonale diky necemu o cem jsem jeste nedavno tvrdil ze je ZBYTECNE .....Urcite se tohle nehodi jen do skryteho nadrazi kde bude fungovat na 100% ale nebude delat ostudu nekde na poradnem nadrazi....
Takze doporucuji a kdo vahal,nevahejte,kupte ,protoze potom bude drazsi....a hlavne doufam ze brzy se dockame dalsich komponentu,jeste toho totiz je treba HODNE udelat.........................tak at se prace dari pane KUEHNE Petr
olik
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte 01 úno, 2011 6:01 pm

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod volda » stř 21 pro, 2011 8:01 am

olik píše:......krome rosnicky,i te nove,nema VUBEC zadny problem projet .... Petr



Takže rosňa má smůlu?? :?: :?:
volda
 
Příspěvky: 118
Registrován: čtv 18 bře, 2010 12:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 21 pro, 2011 8:33 am

snad je to myšleno ,že projede ne?
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod michalkomarek » stř 21 pro, 2011 9:47 am

Pro "Olika"
Zdravím Tě kolego.Bylo by možno pořídit nějaké detailní fotky tohoto kolejiva???Moc mě toto kolejivo zajímá a vážně o něm uvažuju.
Díky Michal.
michalkomarek
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 20 led, 2008 9:40 pm
Bydliště: zlín

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod Jarda H. » stř 21 pro, 2011 12:38 pm

Tkadlec Jaroslav píše:snad je to myšleno ,že projede ne?


Buď je to nevhodně formulováno, ale dle té citace to chápu tak, že rosnička to neprojede, případně olik rosničku nemá ?! V každém případě je ta průjezdnost dobrá zpráva a přimlouvám se za reálné fotky kolejiva - dík !
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » stř 21 pro, 2011 1:05 pm

ty koleje koupím taky ten set nebo počkám až budou komponenty vzlášť a koupím a uvidím
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod radekkrupka » stř 21 pro, 2011 1:25 pm

Jenom dotaz - o čem se teď bavíme, je kolejivo bez podloží?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod olik » stř 21 pro, 2011 1:34 pm

Ahoj Vsem
Hned vyjasnim ,Rosnicku samozrejme mam,jak Zeuke,BTTB,Tillig i novy Tillig(prepracovanou)a proste kazda z nich v urcitem miste zastavi,je to dano tim ze ty plisky co vedou proud do motorku se proste v obloucku vyhnou a proud prestane proudit,dela to i v zatackach,jinak musim rict ze jsem nejmene 30 druhu lokomotiv a nemaji problem,jen para BR 50 ,te vyskakoval predni behoun ,ale zase je to dane tim ze je moc lehky,treba BR 52 to projela uplne v klidu....
Myslim ze tohle kolejivo je udelane OPRAVDU hodne dobre a kdybych nemel svuj panel skoro hotov,tak jdu do tohohle .....Ale chybku to ma,neni to kompletni,chybej krize,anglicaky,rozpojovece,flexi snad bude 2012,takze kdo ma cas at pocka,kdo si chce jen udelat radost z maleho obloucku at si to koupi,jezdi to na tom jako po masle.......a ted par fotek,no nejde mi to sem dat,pry je to moc velke,tak se pokusim to nejak udelat......
olik
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte 01 úno, 2011 6:01 pm

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod vojtas » stř 21 pro, 2011 4:38 pm

Já rosňu honil na R180mm na takovym vánočním motivu(už zbořeno) a jela v poho...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejivo f. Kuehn

Příspěvekod olik » stř 21 pro, 2011 5:37 pm

Jo ja ji tu honim taky,je to ta nova se zastrckou,a proste na vyhybkach a v oblouku sebou cuka a zastavuje :oops: a jeste k tomu kdyz za ni nalozim 4 wapky tak to nove sprahlo tu prvni wapku zveda,takze kkk uplne k nicemu,zlate ocko od BTTB,sice byl rozestup ale drzelo to....
olik
 
Příspěvky: 167
Registrován: úte 01 úno, 2011 6:01 pm

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků