Materiály na stavbu budov

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » sob 15 říj, 2011 4:30 pm

Zdravím.
Chci požádat o radu zdejší modeláře. S přítelkyní by jsme si rádi postavily takové malé dioráma, přítelkyně je architektonicky založená a tak jsme si jako námět vybrali moderní rodinný dům a malou zahrádkou.
--------------------------------------------
Mám dotaz na zkušenější než jsem já. Z čeho především by jste stavěli? Napadly mě reklamní desky bílé barvy, dřevo balsa a okna udělat s evergreenu. Ale určitě jsou i jiné možnosti a tak chci mít širší spektrum pohledu.
Stavět se bude ve velikosti S 1:64
Okolí domečku potom dotvořím s foliáží a pár stromečků.
Zatím mě nenapadlo z čeho vytvořit střešní krytinu. Samozřejmě se nebráním koupi hotových výlisků, ale těmto odpovídající jsem nenalezl.
-------------------------------------------
Přikládám obrázek a webová stránky produktu s přesnějšími údaji.
http://www.reality123.cz/manager?reqid=rid04&offerItemId=128271
Obrázek
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » pon 17 říj, 2011 4:29 pm

Nikdo nemá žádnou radu? :)
Určitě se tu najdou tací co by věděli jak na to. Prosím
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 17 říj, 2011 4:35 pm

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » pon 17 říj, 2011 5:28 pm

Styrodur mě taky napadl. Ale myslím, že zrovna tato budova by se lépe stavěla z těch reklamních desek
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MirekTT » pon 17 říj, 2011 5:44 pm

Dost velké měřítko. Já bych stavbu rozdělil na jednotlivé panely a pak si je nechal vyfrézovat v reklamce z toho komatexu (to bílé plastové reklamní oné). Okna by sice měla po frézování zakulacené rohy, ale to dořízneš. Tvůj problém bude v tomto měřítku tloušťka stěn a s tím související kolmost řezu materiálem. Měkký komatex je na tohle celkem tuhý a umí čepel nože brát do stran, zvláště větší tloušťky materiálu. Hrana řezu bude sice rovná, ale na druhé straně budeš mít vlnovku. Proto bych doporučil frézování. Voda neudělá čistý řez a lejzr to spálí. No a po sestavení bych spoje přetmelil a celé to stříkl nějakým hrubým autotmelem. Komatex jde brousit celkem dobře. Okna, dveře a ozdoby budeš muset vybastlit individuálně. Na lept je to asi moc velké.
Naproti tomu styrodur by byl dobrý, ale kde seženeš tloušťky od 5ti do 10ti mm. Tenší podlahoviny nemají dostatečnou tuhost a tlustší už nebude ono a navíc umí taky brát nůž.
A karton se ti časem začne kroutit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » pon 17 říj, 2011 6:26 pm

Takže ty myslíš, že sehnat komatex a dělat na tom doma nožem je předem prohraný boj? Zatím jsem z komatexu moc věcí nedělal takže s tím nemám zkušenost.
Styrodur 6mm se dá sehnat jako Starlon podlahová izolace co vím. Začínám i nad tím uvažovat pokud by se to pak vzalo nějakou bílou základouvkou co schová nerovnosti.
Okna sem myslel že vybastlím s evergreenu protože mají docela jednoduchý tvar. Zatím jsem s tím nedělal myslíte že to půjde?
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MirekTT » pon 17 říj, 2011 6:34 pm

Zajdi si do reklamky pro pár zbytků komatexu, dají ti ho zadara a v různých tloušťkách a zrovna se zeptej na to frézování. A doma si to zkus nožem a uvidíš, jak to pomašíruješ frézovat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MarekD » pon 17 říj, 2011 6:38 pm

Dobře :D Dám na tvou radu.
Jelikož jsem velkou část hrubé stavby opravdu chtěl udělat vlastní silou zamlouvá se mi možnost toho styroduru. 6mm seženu za poměrně slušný peníz. Práce s ním by měla být vpořádku, nic méně nedá mi to se nezeptat. Nevíte někdo o nějakém pěkném výsledku ze stavby budovy z toho styroduru kde autor tmelil spoje a následně to vzal nějakou základovkou abych viděl jak by mohl vypadat výsledek?
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod MirekTT » pon 17 říj, 2011 7:26 pm

Určitě najdeš i lepší rádce, než mě. Styroš je dobrý, akorát ho před barvením zatahej akrylovým tmelem, nebo tím na sádrokartony. Následným broušením si stanovíš hrubost omítky. Já mám zdokumentováno ze své činosti jen tohle málo v 1/120: http://mirektt.rajce.idnes.cz/ModulyII/#DSC06651.jpg poklikej to dál, je to popsané na víc fotkách.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod havrosu » pát 16 pro, 2011 8:17 pm

Pratele, bylo toho receno mnoho a postupu je taky mnoho... ja za sebe doporucuji jen obycejnou kladivkovou ctvrtku a pro bohatsi bily karton 300g/m2. A pak uz jen sikovne ruce a trochu casu a je z toho toto - model na obrazku je ve velikosti N 1/160

Obrázek

Obrázek

Obrázek

A kdyby nekdo potreboval pomoci, staci napsat rad pomuzu.... :)

PH
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod pekl024 » sob 17 pro, 2011 11:16 am

havrosu píše:Pratele, bylo toho receno mnoho a postupu je taky mnoho... ja za sebe doporucuji jen obycejnou kladivkovou ctvrtku a pro bohatsi bily karton 300g/m2. A pak uz jen sikovne ruce a trochu casu a je z toho toto - model na obrazku je ve velikosti N 1/160

A kdyby nekdo potreboval pomoci, staci napsat rad pomuzu.... :)

PH



To je tvoje práce :?: , poklona.
Uživatelský avatar
pekl024
 
Příspěvky: 900
Registrován: čtv 11 lis, 2010 2:40 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod havrosu » sob 17 pro, 2011 11:30 am

jojo moje prace ale uz celkem stara..je to rok 2009 :) Jde se stale dopredu.... :D Jinak toto nadrazi jako soucast cyklu dioramat z zeleznicni historie (je jich uz celkem hodne) bylo udelano za cisteho casu (bez schnuti barev) za 7 hodin... takze takova dvovecerni relaxace....
havrosu
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 04 pro, 2011 10:35 am

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Vladamir » pon 19 pro, 2011 6:29 pm

Nenechte se kluci zmást,
v hánulce jsem použil plast.
Teď co stavím blechy v enku,
spoléhám jen na lepenku.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
[IMG=http://img683.imageshack.us/img683/1705/nadrazi.jpg][/IMG]

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Vladamir
 
Příspěvky: 105
Registrován: ned 27 čer, 2010 7:37 am

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod Arx » sob 17 led, 2015 4:14 pm

Zdravím všechny. Jaký je váš názor na použití 2mm Starlonových desek pod podlahu? Jedná se mi o stavby v N-ku. Jinak jsem objevil extrudovaný šedý XPS o síle 1 a 2 mm o rozměrech 600x1250 mm za cenu 40 a 43 Kč, což mi přijde taky jako celkem zajímavá alternativa.
Arx
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 04 led, 2015 8:59 pm

Re: Materiály na stavbu budov

Příspěvekod nynuna » úte 10 led, 2017 5:54 pm

Pro imitaci prkených stěn se mi osvědčilo použití nažehlovací dýhové hrany. Musí se jednat o přírodní dýhu a ne různé papírové náhražky (ABS hrany). Dýhu lze dobře stříhat před lepením na potřebně široké proužky a ty pak nažehlovat přímo na nosný materiál a nebo lepit celou pásku a tu pak dle potřeby "nadrážkovat".Lze lepit i více vrstev na sebe a vytvářet tak plastické vzory. Jako nosný materiál používám tenké pertinaxové destičky. Vše lze pak barvit (lépe mořit) běžnými přípravky na povrchovou úpravu dřeva. Dýhu lze rovněž využít při tvorbě dřevěných přechodů či přejezdů přes koleje.
dýhová hrana.JPG


přejezd.JPG


V případě zájmu lze nalézt více informací o použití této metody při stavbách ve větším měřítku 1:30 na http://hrajmesi.blog.cz/1311/stavba-vytopny
Zajímá mne vše, co zde již bylo či teprve bude napsáno... Roman
nynuna
 
Příspěvky: 126
Registrován: pát 13 zář, 2013 8:01 pm
Bydliště: Mělník

Předchozí

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků