Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Anketa končí za sob 31 pro, 2011 6:38 pm

BTTB
24
21%
Tillig pro kolejivo s podložím
2
2%
Tillig pro výhybky bez podložím
10
9%
Motorický Tillig
19
17%
Tortoise
5
4%
Serva
28
24%
Výhybky ovládám ručně
5
4%
Paměťový drátek
4
3%
Jiný
18
16%
 
Celkem hlasů : 115

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Jarda H. » úte 01 lis, 2011 9:14 pm

To KE-pavuk :
Dvě drobné poznámky k tvému příspěvku (nehodlám ti tady v tématu nic mazat :D )
a) zkus vložit stejný příspěvek do sekce PRODÁM - KOUPÍM, myslím, že nějaké zájemce najdeš, tady to možná trochu zapadá ?! Samozřejmě doplnit informaci, minimálně o ceny !
b) osobní dotaz - jde o akci / nabídku jednorázovou nebo ... ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod chameleon » stř 02 lis, 2011 10:16 am

radekkrupka píše:U motoru Tillig bych viděl jako největší problém tu hlučnost. Je to fakt ječák. A když se ve stanici postupně přstavuje 5 výhybek, manželka skáče z kůže..


Chlapi tohle mě zaujalo:
na stránkách kolejiště pana Laška jsem našel následující odstavec.
O zakrytování přestavníku polystyrenem počítám, ale ten resistor mi připadne zajímavá myšlenka.
Jen bych ještě doplnil, že se jedná o starší typ Tilligu, nový typ je o něco méně hlastitý (podle mě).
Cituji p. Laška:
Snížení hlučnosti přestavníků TILLIG:
Na přívodní kabel dosadit rezistor přibližně 15-20 ohmů (2 W). S velikostí odporu rezistoru lze individuálně experimentovat, neboť každému bude vyhovovat něco jiného.
Funkce: Vysoké otáčky elektromotoru přestavníku se sníží (tím i hlučnost), ale zůstane zachována síla převodu potřebná ke spolehlivému přestavení výhybky. Touto úpravou se zároveň také zpomalí rychlost přestavení výhybky, což je mnohem modelovější. Také počítám se zakrytím plastové krabičky s přestavníkem krytem slepeným z polystyrenu o síle 1cm, který hlučnost také podstatně sníží.
Zkušenosti s tímto přestavníkem mám dobré, je velmi spolehlivý.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod radekkrupka » stř 02 lis, 2011 11:10 am

chameleon píše:Chlapi tohle mě zaujalo:
Na přívodní kabel dosadit rezistor přibližně 15-20 ohmů (2 W). S velikostí odporu rezistoru lze individuálně experimentovat, neboť každému bude vyhovovat něco jiného.

Dokázal by někdo (mě, elektroblbci) říct, kolik pak bude tento přestavník brát? Slyšel jsem totiž, že přestavníky (Tillig nevyjímaje) mají docela velký odběr?
"Teda nechci sejčkovat, ale aby mi to utáh komín..."
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod MirekTT » stř 02 lis, 2011 11:14 am

Já to tu moc nesleduju ale snižovat napětí odporem? Proč nepoužít rovnou nižší napětí?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod myrha » stř 02 lis, 2011 11:37 am

rk: Dokázal by někdo (mě, elektroblbci) říct, kolik pak bude tento přestavník brát? Slyšel jsem totiž, že přestavníky (Tillig nevyjímaje) mají docela velký odběr?


Dá se to přibližně spočítat pokud znáte odpor ss odpor motorku :) Nedávno jsem dával na K-report skriptík na výpočet předřadného potenciometru pro regulaci napětí na koleji, s trochou důvtipu se dá použít i na tento účel ;)
http://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2287655

EDIT: pardon proud tam není přímo. Proud = napětí / (odpor motorku + předřadný odpor)

MirekTT » stř lis 02, 2011 1:14 pm
Já to tu moc nesleduju ale snižovat napětí odporem? Proč nepoužít rovnou nižší napětí?


Taky možnost... Vše je založeno ale na tom, že tento přestavník utáhne výhybku i při nižším výkonu, ke kterému se logicky i při změně napětí i při změně proudu dolů dostaneme. Rozhodně to má vliv i na kroutící moment, který také klesne. Nicméně pokud stále stačí, pak jistě lze výše uvedená řešení použít :)
myrha
 
Příspěvky: 27
Registrován: úte 05 led, 2010 9:53 am
Bydliště: Frenštát p. R./Brno

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod KE-pavuk » stř 02 lis, 2011 11:51 am

Dvě drobné poznámky k tvému příspěvku (nehodlám ti tady v tématu nic mazat :D )
a) zkus vložit stejný příspěvek do sekce PRODÁM - KOUPÍM, myslím, že nějaké zájemce najdeš, tady to možná trochu zapadá ?! Samozřejmě doplnit informaci, minimálně o ceny !
b) osobní dotaz - jde o akci / nabídku jednorázovou nebo ... ?!

OK dik dam to aj tam . ja len ze neislo ani tak o biznis ako o prezentaciu moznosti co vsetko existuje. ceny budu coskoro doplnene aj s podrobnejsimi popismi. nejde o jednorazovu akciu. momentalne sa zhromazduju zasoby potrebnych komponentov tak aby sa pri objednani zbytocne nenatahovala dodacia doba momentalne je to 3-4 tyzdne ale to len koli tomu ze sa caka na serva, ktore su objednane vo vecsom mnozstve . co sa tyka elektroniky to sa tiez postupne dokupuje aby som vedel promptne reagovat na dopyt.
KE-pavuk
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 20 srp, 2011 4:51 am
Bydliště: Košice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Jarda H. » stř 02 lis, 2011 12:47 pm

KE-pavuk píše: ..... OK dik dam to aj tam . ja len ze neislo ani tak o biznis ako o prezentaciu moznosti co vsetko existuje. ....


Mně zase jo :lol: :lol: :lol: .. nééé, teď chvíli vážně - i když nemám se servy osobní zkušenost, z toho co jsem četl a viděl myslím, že je to dost dobrá technika pro ovládání výhybek a plno lidí by tohle řešení bralo ! Protože však nevidí až tolik do zapojení a úprav origo serva apod., mohli by zvolit cestu nákupu "hotovky". Takže proto jsem doporučil vlákno PRODÁM - KOUPÍM.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod KE-pavuk » stř 02 lis, 2011 1:47 pm

Pracuje sa aj na navrhu sachty pre mechanicke navestidla so zabudovanim serva alebo ine malickosti ako ovladanie zavor a pod. zalezi od poziadavky . samozrejme pre HO ako aj TT
KE-pavuk
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 20 srp, 2011 4:51 am
Bydliště: Košice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod chameleon » čtv 03 lis, 2011 4:44 pm

KE-pavuk & mpinta

předvádíte řešení s umístěním serva do uchycení pod výhybku - podobně jako tortoise, Tillig, atd...
ALE nezkoušeli jste i řešení umístit servo vedle výhybky - pro možnost instalace na povrch/těsně pod povrch :?:
Možná by to mohlo být zajímavější řešení - uvedu příklad. Pod hlavní stanicí mám tunely, skryťák, apod. Pokud by se mi pokazilo servo u výhybky při instalaci vedle výhybky bych jen odkryl destičku se štěrkem/trávou, a dostal bych se krásně hned k přestavníku. A ne složitě zespod kolejiště.
Nebo začátečníci by instalovali servo přímo na povrch, tak jak když si koupí tovární přestavník...
Nebylo by to zajímavější, než dělat "konkurenci" motorickým přestavníkům?
Možná že i tímto způsobem se docílí lepšího pohybu táhla - než jako u vás "po oblouku"
Co myslíte? :wink:
Přílohy
napad_servo.jpg
napad_servo.jpg (17.35 KiB) Zobrazeno 5380 krát
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod KE-pavuk » pát 04 lis, 2011 6:29 pm

da sa to velmi jednoducho prekreslit len potrebujem vediet v akej vzdialenosti od vyhybky to chcete ma. je to robota na 5-10 minut v acad.
KE-pavuk
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 20 srp, 2011 4:51 am
Bydliště: Košice

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod chameleon » ned 06 lis, 2011 1:44 pm

KE-pavuk píše:da sa to velmi jednoducho prekreslit len potrebujem vediet v akej vzdialenosti od vyhybky to chcete ma. je to robota na 5-10 minut v acad.

Ja to mysl jako napad pro vas, nabidnout dalsi verzi :P Ja na aktualnim kolejisti uz mam nainstalovane Tilligy, ale v budoucnu u dalsiho kolejiste urcite pujdu do serv s bocni instalaci :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Maňa » stř 09 lis, 2011 7:51 pm

zdravím všechny ,co říkate na přestavníky z relé LUN .Mám jich doma pár na 12V SS .Daji se použít u EW2 ? co myslíte,to relé když se sepne tak drží hezky takže si myslím že je použitelné ,když se nechají všechny výstupy tak se dají kombinovat s návěstidly apod. (samo serva jsou ideální,ale beru ted finanční stránku že relé stojí 150kč)
začínám moduly-TT epocha IV-V
Uživatelský avatar
Maňa
 
Příspěvky: 71
Registrován: úte 19 črc, 2011 9:51 am
Bydliště: Ostrava - Havířov

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod Ferda » stř 09 lis, 2011 9:33 pm

Maňa píše:...ale beru ted finanční stránku že relé stojí 150kč)

... a servo taky, zato nežere 150 A.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod milanbobo » pát 11 lis, 2011 7:39 pm

Zkušebně jsem na skrytém nádraží použil přestavníky Memory Wire http://www.litomysky.cz/BIX/memwire.htm#Odber Jeden jsem koupil další vyrobil. Nyní hledám jak tyto přestavníky ovládat v analogovu jednoduše. Máte nějaké řešení ? Dík
milanbobo
 
Příspěvky: 34
Registrován: pát 11 lis, 2011 6:46 pm

Re: Jaké přestavníky v TT používáte nebo preferujete?

Příspěvekod radula63 » pát 11 lis, 2011 7:53 pm

Co třeba páčkový vypínač? Zapnuto - přestavena do odbočky, Vypnuto - přestavena rovně. Popřípadě 2 tlačítky přes dvoustavové (bistabilní) relé.
Memory Wire mají KŽM Praha 3 na modulovce ve stanici Dobříš - spínají to relátka ovládaná přes zhlavík od mtb.

P.S. A není to škoda? - dávat memory wire do skryťáku! Dal bych to spíše jen na viditelnou část kolejiště.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků