dolepeni detailu

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

dolepeni detailu

Příspěvekod shark » ned 16 říj, 2011 5:44 pm

zdravim,
lze dolepit detaily na model tak aby nebyly videt okolo zbytky lepidla?
ted jsem to zkousel lepidlem revell contacta profi a nejsem spokojen
vzdy se z detailu troska lepidla sveze a opatla model, kdyz ho necham zavadnout nedrzi...
je na to nejaky figl?
diky moc za rady
shark
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15 říj, 2009 3:31 pm

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod TTmili » ned 16 říj, 2011 6:17 pm

Tak možností je víc, tak aby nic neukáplo, nebo nevyvzlínalo je podle mě takřka nemožné. Jedna z možností je třeba pro lepení madel, zalepit je zevnitř. Zastrčit na doraz, chytnout pinzetou, zevnitř dát na vyčuhující madlo kapku vteřiňáku (spíš gelovýho) a pinzetou rychle upravit do potřebný polohy. Druhá možnost je pro tabulky a podobně, na zadní stranu nanést malinkou vrstvu ClearFixu (funguje to i s Herkulesem nebo třeba hustším lesklým lakem) a chvilku to tam přidržet a hlavně dlouho nechat v klidu, tak aby tu tabulku přitlačovala ke kastli gravitace. Výsledky jsou skoro dokonalý a hlavně neopatlaný.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 17 říj, 2011 10:53 am

shark píše:zdravim,
lze dolepit detaily na model tak aby nebyly videt okolo zbytky lepidla?
ted jsem to zkousel lepidlem revell contacta profi a nejsem spokojen
vzdy se z detailu troska lepidla sveze a opatla model, kdyz ho necham zavadnout nedrzi...
je na to nejaky figl?
diky moc za rady



Bylo by dobrý napsat jaký detail s z čeho chceš na jaký materiál lepit... Vzhledem ke contactě předpokládám plast - už jsem tady psal mnohokrát že nemá cenu kupovat "levné" a nekvalitní věci - contacta lepidlo je tak akorát dobrý pro děcka co si chtěj patlat svůj první modýlek... Na plasty doporučuju použít metodu tzv tekutého svařování - tj. lepidlo Tamiya extra thin cement případně Humbrol liquid poly - do dírky štětečkem (jemným a špičatým, nejlépe velikost 00) naneseš zmíněné lepidlo a pak vložíš detail. Pokud dírku nemáš a lepíš "na tupo" tj hranou dílku na rovinu dílu velkého, odškrábneš špičkou skalpelu barvu na velkém dílu až na plast, totéž na hraně daného detailu a tam naneseš opět štětečkem lepidlo a přiložíš. Pokud chceš spoj zpevnit, špičkou lepidlem zvlhčeného štětce necháš malé množství lepidla zatéci do spáry. Obě tyhle lepidla maj tu vlastnost, že se rychle odpaří a dojde-li ke skrabatění barvy v spoje, tak jen bezprostředně u něj a barva se navíc zpravidla opět sama uvede do "normálu"... pokud toho lepidla ti stače vícero, foukáním jej můžeš "vysušit/odpařit" dříve než dojde k narušení povrchu barvy. Na povrch nijak po aplikaci lepidla nešahat, nechat zachnout (obvykle stačí 20min až 1hod v závislosti na velikosti spoje a požadavku na tuhost dílů - zábradlí/lampa na mašině - 20 min, dvě půlky trupu letadle nebo podvozek a masky podvozků - 1 hod)

A pokud ti lepidlo nedrží - spoj "barva na barvu" nikdy 100% tuhost nezaručí! Je nutný se proškrabat až na základový materiál....
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod shark » pon 17 říj, 2011 12:58 pm

ruzne doplnky na vagony, na masiny
zabradli, madla a tak
revell mi doporucil prodejce jako to nej co je....

aktualne doplnky na br 95 nove piko a nechci ji mit opatlanou....
shark
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15 říj, 2009 3:31 pm

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod shark » pon 17 říj, 2011 12:59 pm

nejde ani tak o zkrabateni barvy jako o "lesklej flek" v okoli spoje
shark
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15 říj, 2009 3:31 pm

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 18 říj, 2011 9:32 am

shark píše:nejde ani tak o zkrabateni barvy jako o "lesklej flek" v okoli spoje


To že ti ho prodejce doporučil jako nej se nedivím... Bohužel je normální vnucovat ležáky a kraviny co se běžně neprodávaj nebo jsou nevhodný a chci se toho zbavit...

Ke fleku - to lepidlo viz můj příspěvek by ti lesklý flek udělat nemělo (vysychá rychle a má jiný složení než contacta). Lepím s tím taky detaily na už nalakovýný matný a polomatný modely. Pokud ale chceš mít povrch naprosto jednotný, nezbytnost je mašinu přestříknout bezbarvým lakem - to je jediný způsob jak povrch "sjednotit" - madla, stěrače budou mít vždycky jiný odlesk než kastle nebo podvozek, zejména u Piko nebo Roco modelů... Já sám de facto dolepuju na konec stavbypatiny jen věci co mám v záměrně jiným stupni lesku.

Pokud chceš ušetřit za lepidlo a jsi ochotný zariskovat nebo chvíli před ostrým lepením zkoušet, můžeš použít i jako lepidlo lakařský toluen - dá-li se ještě u vás sehnat - nevýhodou je nutnost naprosto přesnýho dávkování, jinak ti rozleptá jak plastový díl tak i barvu - nejlepší je špičkou tenkýho štětce toluen nanést do předvrtané dírky tak aby zůstal jen po jejím obvodu a pak přiložit lepený detail.

Je-li dírka zkrz kastli, a bojíš-li se rizika naleptání vnějšku kastle, použij vteřinák a postup viz TTmili - zakápni dírku i s dílem hustším vteřinákem zevnitř kastle. Bonužel ani tento postup není stoprocentně spolehlivý - musíš mít vteřinák co nedělá svými výpary bílé zamlžení - a to je jen vteřinák tzv "odourless/bezzápachový" např Roket od fy Deluxe Materials- jinak hrozí nebezpečí že nejen uvnitř kastle ale i kolem dílu vně kastle budeš mít bílé místo od páry vteřináku. Bílá mlha se dá odstranit leštěním...

Ještě k té contactě - zkus ještě jednu věc, kápni si contactu někam na víčko od piva/kovou pixlu a z ní pak pomocí hodně špičatý a tenký špejle/jehly/štětce přenes trochu na ten díl co chceš lepit, jen trochu, aby ti po zamáčknutí do díry v kastli lepidlo nevyvzlínalo. Můžeš místo na díl nanést pidimnožství do dírky v katli - důležité je odhanout/vyzkoušet kolik toho lepidla tam dát aby se po vsazení dílu nedostalo po obvodu dírky ven... Počítej ale s tím, že u tohohle lepidla tak raděj dvě hodiny i víc s dílkem/kastlí nemanipuluj - tak dlouho trvá než zavadne (nikoliv vytvrdne...).
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod shark » úte 18 říj, 2011 6:02 pm

diky moc
lepidlo objednano, tak se uvidi
shark
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15 říj, 2009 3:31 pm

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod shark » úte 08 lis, 2011 8:47 pm

zdravim,
tak tam kde jsem mel objednano je zbozi nedostupne
nevite nekdo kde maji lepidlo skladem?
na netu jsem nenasel, ale to neznamena ze neni, spis ze neumim hledat
diky
shark
 
Příspěvky: 34
Registrován: čtv 15 říj, 2009 3:31 pm

Re: dolepeni detailu

Příspěvekod Martin HO » stř 09 lis, 2011 6:22 am

Já jsem to lepidlo kupoval v prodejně s kity.
Martin HO
 


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků