Tomášovy moduly

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » stř 17 srp, 2011 7:33 pm

Milí kolegové.
Bude mi 13 let a rozhodl jsem se doma postavit kolejiště, nakoupil jsem základní věci na H0 a začal jsem stavit. Potom se tato velikost ukázala jako nevhodná (moc velká) a proto jsem se rozhodl, že bude lepší H0 modely prodat a začít s TT. Koupil jsem jen ovál kolejiva s podložím a čtyřmi výhybkami a knihu plány kolejišť od Milana Ferdiána. Doma jsem měl nějaké zbytky z H0. Postavili jsme panel 2 x 1 m a tím to začalo. Plánoval jsem a kreslil jsem. Pořád jsem nemohl dospět k závěrečnému návrhu. :roll: Nakonec jsem se rozhodl, že budu stavět moduly něco na způsob hada (jako má kolega JBr). Moduly budu skladovat na jinak nevyužitém panelu.
Na rajčeti jsem udělal pár návrhů (jen v malování). Kvalitu omluvte, vložil jsem to tam jen pro představu. :wink: První začnu stavit tu zastávku, stavba začne začátkem školního roku... Budu se snažit, aby výsledek byl pěkný, ale dokonalé to nebude... :oops:

Tady je odkaz na plánky:
http://moduly.rajce.idnes.cz/MODULY_-_NAVRHY/#

A tady je odkaz na původní téma o kolejišti:
viewtopic.php?f=1&t=4534

Své návrhy, dotazy a nápady pište, prosím, sem.

Děkuji, Tomáš.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod radekkrupka » čtv 18 srp, 2011 5:59 am

Název tématu mi trochu připomíná mašinku Tomáš :) Néé to je vtip.

Až poskládáš moduly k sobě, co dál? Chtělo by to na konci nějaké vratné smyčky, nebo jinou úpravu. Takhle budeš jezdit jenom tam a zpátky po jedné koleji. Docela zajímavé řešení vymyslel pro Jardu H. kdysi Milan Ferdián. Bude to asi někde ve vlákně moduly - původní téma?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 18 srp, 2011 6:24 am

Nemusí být ani vratné smyčky, stačí druhá stanice. Buď viditelná, nebo řešená jako zásobárna vlaků (Skryté nádraží) Bď rozvětvením do šířky, nebo řešené jakošuplíkové nádraží apod.
Tomáši znáš stránky http://trainmania.info/index.html, tam najdeš podobné řešení kolejiště.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 10:45 am

radekkrupka píše:Název tématu mi trochu připomíná mašinku Tomáš :) Néé to je vtip.

Až poskládáš moduly k sobě, co dál? Chtělo by to na konci nějaké vratné smyčky, nebo jinou úpravu. Takhle budeš jezdit jenom tam a zpátky po jedné koleji. Docela zajímavé řešení vymyslel pro Jardu H. kdysi Milan Ferdián. Bude to asi někde ve vlákně moduly - původní téma?


Samozřejmě, že nebudu jezdit tam a zpátky po jedné koleji. Až postavím tyto moduly, na které mám plánky, budu stavit další stanici. Plánky už chystám. :)
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 10:46 am

Michal Šuhajda píše:Nemusí být ani vratné smyčky, stačí druhá stanice. Buď viditelná, nebo řešená jako zásobárna vlaků (Skryté nádraží) Bď rozvětvením do šířky, nebo řešené jakošuplíkové nádraží apod.
Tomáši znáš stránky http://trainmania.info/index.html, tam najdeš podobné řešení kolejiště.


Tyto stránky znám a rád čerpám z nich inspiraci. Druhou stanici postavím (viz. výše).
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 10:50 am

Teď si chci něco zkusit a to bude ta zastávka. Jsem ze Zlínskeho kraje, takže bych si zajel do Zlína a koupil tam nějaké desky na první moduly. Hlavně potřebuji vědět které desky mám koupit.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod depo201 » čtv 18 srp, 2011 11:24 am

Ahoj Tomáši,
nespěchej se stavbou. Evidentně v tom co chceš stavět ještě nemáš úplně jasno. Počkat a poradit se = ušetřit peníze za vyhozený materiál a promarněný čas. Na stavbu modulů je nejvhodnější překližka (umrtvené dřevo). Doporučuju nekupovat 8mm smrkovou, je příliš měkká. Ideální je buk, bříza... o tloušťce alespoň 10mm. Vyplatí se ti nechat nařezat buď u někoho kdo se tím živí, popřípadě v Hobby marketu na formátovací pile u přířezu. Spoje dílů budou přesně sedět.

http://tt-vlaky.xf.cz/moduly/index.htm tady je to popsáno lépe.

Zvaž před stavbou též, jestli moduly nebudeš stavět normované. Znamená to, zejména, použít na přechodech čela, která jsou podle typu výkresu vždy stejná a dají se tedy mezi sebou spojovat. Když najdeš ve svém okolí člověka, který bude mít stejná čela, můžete sestavit trať a jezdit pospolu, tak jako my u nás.

Projdi si náš web, kde tyto moduly popisujeme včetně stavby.
http://modulybrno.ic.cz/
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 srp, 2011 11:33 am

Michal Šuhajda píše: http://trainmania.info/index.html, tam najdeš podobné řešení kolejiště.



Jenomže kolejiště z tohoto odkazu není modulové,ale segmentové.Prohlížel jsem si i ty tvoje výkresy.Především tvé moduly mají šířku jen 300mm,to znamená,že rozhraní budeš mít nenormované.Budeš používat jen jedno rozhraní a to rovina nebo bude více rozhraní :?: Dále,pozemní komunikace se neplánují podél celé délky modulu ,ale většinou napříč.To se týká i těch vodních toků.Spíše mi tvé návrhy připadají jako segmentovku had.Něco podobného představoval zde Tomáš z Brna.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 1:08 pm

milan ferdián píše:
Michal Šuhajda píše: http://trainmania.info/index.html, tam najdeš podobné řešení kolejiště.



Jenomže kolejiště z tohoto odkazu není modulové,ale segmentové.Prohlížel jsem si i ty tvoje výkresy.Především tvé moduly mají šířku jen 300mm,to znamená,že rozhraní budeš mít nenormované.Budeš používat jen jedno rozhraní a to rovina nebo bude více rozhraní :?: Dále,pozemní komunikace se neplánují podél celé délky modulu ,ale většinou napříč.To se týká i těch vodních toků.Spíše mi tvé návrhy připadají jako segmentovku had.Něco podobného představoval zde Tomáš z Brna.


Asi jsem to nazval špatně. :oops:

Chtěl bych něco na ten způsob, co má JBr. To je ta segmentovka had? A platí tam jiné pravidla než u modulů?

Teď jsem z toho jelen. :cry:
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod juroH0 » čtv 18 srp, 2011 1:29 pm

Názov zlý nemáš, sú to moduly pretože máš rovnaké čelá a môžeš ich vzájomne zameniť. Avšak niesú podľa noriem FREMO a tým pádom ich nemôžeš spájať s chlapmi z Brna, Zababovom atp. V návrhoch si mal šírku 300 mm...to už by som rozšíril na 400 a použil normované čelá. Tiež som to tak začal robiť, jazdiť budem prevažne doma...ale čo ak..človek nikdy nevie a radšej si cestu na modulové stretnutie nechám otvorenú.

Inak:
Modul - je časť koľajiska ktorý ma prechodové čelo podľa normy a tieto diely sú vzájomne ľubovoľne zameniteľné. Jeden moduly (napr. stanica) sa môže skladať z viacerých segmentov.
Segment - je časť rozoberateľného koľajiska, avšak čelo nemusí byť podľa normy a teda sa tieto segmenty musia skladať vždy v rovnakom poradí. Buď modulová stanica alebo viz Trainmania.
Had - týmto názvom by som definoval to čo mal JBr, teda stanica a zastávka na nejakej doske a ich prepojenie koľajivom s podložím.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 1:31 pm

juroH0 píše:Názov zlý nemáš, sú to moduly pretože máš rovnaké čelá a môžeš ich vzájomne zameniť. Avšak niesú podľa noriem FREMO a tým pádom ich nemôžeš spájať s chlapmi z Brna, Zababovom atp. V návrhoch si mal šírku 300 mm...to už by som rozšíril na 400 a použil normované čelá. Tiež som to tak začal robiť, jazdiť budem prevažne doma...ale čo ak..človek nikdy nevie a radšej si cestu na modulové stretnutie nechám otvorenú.

Inak:
Modul - je časť koľajiska ktorý ma prechodové čelo podľa normy a tieto diely sú vzájomne ľubovoľne zameniteľné. Jeden moduly (napr. stanica) sa môže skladať z viacerých segmentov.
Segment - je časť rozoberateľného koľajiska, avšak čelo nemusí byť podľa normy a teda sa tieto segmenty musia skladať vždy v rovnakom poradí. Buď modulová stanica alebo viz Trainmania.


Děkuji moc, až tak zlé to není.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 srp, 2011 1:34 pm

ToVa píše:Asi jsem to nazval špatně. :oops: Chtěl bych něco na ten způsob, co má JBr. To je ta segmentovka had? A platí tam jiné pravidla než u modulů?


Rozdíl mezi modulem a segmentem je ten,že modul má buď normované rozhraní (FREMO) nebo svoje nenormované rozhraní (DOMÁCÍ).Moduly se dají dle rozhraní různě spojovat.
Segmentovka je součástí daného kolejiště a tento díl je nezaměnitelný.Segmentovka had,to je například od Tomáše.Tváří se jako modul,ale není to modul,ikdyž některé sekce lze mezi sebou přehodit.Patří sem i jednotlivá kolejiště,které lze rozšiřovat pomocí dalších segmentů do různých tvarů kolejiště.Například do L,U,S,G atd.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 1:40 pm

milan ferdián píše:
ToVa píše:Asi jsem to nazval špatně. :oops: Chtěl bych něco na ten způsob, co má JBr. To je ta segmentovka had? A platí tam jiné pravidla než u modulů?


Rozdíl mezi modulem a segmentem je ten,že modul má buď normované rozhraní (FREMO) nebo svoje nenormované rozhraní (DOMÁCÍ).Moduly se dají dle rozhraní různě spojovat.
Segmentovka je součástí daného kolejiště a tento díl je nezaměnitelný.Segmentovka had,to je například od Tomáše.Tváří se jako modul,ale není to modul,ikdyž některé sekce lze mezi sebou přehodit.Patří sem i jednotlivá kolejiště,které lze rozšiřovat pomocí dalších segmentů do různých tvarů kolejiště.Například do L,U,S,G atd.


Děkuji za odpověď.
S tím normovaným rozhraním si to budu muset rozmyslet.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod milan ferdián » čtv 18 srp, 2011 1:50 pm

Tomáši,u tebe bych šel rozhraní " DOMÁCÍ" a to rovina a mimo osu.Budou se ti líp napojovat oblouky ,které máš v plánu.Oblouky máš asi dané kolejivem PILZ-TT o poloměru R310,že :?:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Tomášovy moduly

Příspěvekod ToVa » čtv 18 srp, 2011 1:55 pm

milan ferdián píše:Tomáši,u tebe bych šel rozhraní " DOMÁCÍ" a to rovina a mimo osu.Budou se ti líp napojovat oblouky ,které máš v plánu.Oblouky máš asi dané kolejivem PILZ-TT o poloměru R310,že :?:


Já si taky myslím, že to domácí rozhraní bude vhodnější. Kolejivo PILZ - TT používat nebudu - je pravda, že jsem ty oblouky udělal asi moc prudké.

Celý prostor v pokoji na rozložení modulů je a = 3500 mm, b = 3000 mm.
Návrat po letech
Stavba segmentovky podél stěny
TT, digitál, ČD
Uživatelský avatar
ToVa
 
Příspěvky: 273
Registrován: úte 31 kvě, 2011 7:04 am
Bydliště: Uherskohradišťsko

Další

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků