sloupy elektrického napětí

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

sloupy elektrického napětí

Příspěvekod TommysTrutnov » ned 14 srp, 2011 7:23 am

Dobrý den,
Stavím svůj první modůlek TT, a budou na něm použity sloupy vysokého napětí v jaké vzdálenosti od sebe se bežně dávají na modelech?
Přílohy
sloupy.JPG
sloupy.JPG (104.17 KiB) Zobrazeno 10311 krát
TommysTrutnov
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 01 led, 2011 9:53 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 14 srp, 2011 10:39 am

No to záleží na tobě - bud poměr jako ve skutečnosti nebo tak jak se to líbí tobě. Mám dojem, že NEM norma na to žádná není

Mimochodem, moc hezký sloupy!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod MarekD » ned 14 srp, 2011 11:13 am

Prozradíš nám zvědavcům postup výroby?
MarekD
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 26 čer, 2011 10:42 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod JanoH0e » ned 14 srp, 2011 2:41 pm

Vzdialenosť medzi stľpami VN nie je určená ani v reále, ale sa vypočítava na konkrétne miesto. Je závislá od x faktorov, napr. od priem. drôtu až po množstvo zrážok v oblasti. Najlepšie je si to preskúmať, pokiaľ chceš detailnejšie, priamo v teréne a oblasti, akú modeluješ.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod Martin HO » ned 14 srp, 2011 6:25 pm

Dneska jsem to naschvál měřil při jízdě autem, byly to stožáry na vyšší napětí a rozteč byla cca 80 - 90 m
Naposledy upravil Martin HO dne pon 15 srp, 2011 9:39 am, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 15 srp, 2011 7:41 am

No a já ti zas včera na louce kousek od baráku odkrokoval vzdálenost sloupů co modeluješ - bylo to 64 kroků, čili cca 60-64 metrů mezi sloupy
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod TommysTrutnov » pon 15 srp, 2011 4:25 pm

Ahoj, sloupy jsem tvořil podle návodu co je na trainmanii v sekci udělátka, jeden sloup jsem dělal zhruba hodinku, od návodu na trainmanii se to liší pouze tím že jsem na samotné těleso co drží izolátory použil takovej bazmekt, lépe řečeno odpad co vzniká u mě v práci a tvarově se na to hodil, samotné izolátory jsou pajené na tento bazmekt, a jsou z drátu 0,5mm, stejně tak ty podpěry jsou připájené na stožár přilepené sekunďákem, izolátory jsem chtěl simulovat tak že jsem na ty tři pájené drátky omotal do závitu a přilepil sekunďákem jemný drátek z klasickýho lanka dvojlinky 1,5mm, což před barvením vypadalo velmi efektivně ale po barvení se ten tvar uplně ztratil, takže ve výsledku jsou to jenom bambule bohužel, stejně tak ty držáky na stožáru jsou ještě omotány a zalepeny, kdo koukne na stránky trainmanie určitě si najde svůj postup. Sloup je špejle ubroušená ve vrtačce do tíženého tvaru. V reálu 80m je 66cm na modelu což je teda hodně na metrovým modulu co stavim, použiju kratší vzdálenost, na modelu jsou skály a elektřina bude vedená přes kopec, tak vzdálenosti zkrátim.
TommysTrutnov
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 01 led, 2011 9:53 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod Sandy » pon 15 srp, 2011 9:19 pm

Petr Zatrepalek píše:No a já ti zas včera na louce kousek od baráku odkrokoval vzdálenost sloupů co modeluješ - bylo to 64 kroků, čili cca 60-64 metrů mezi sloupy

Ale mechanický přepočet vzdáleností je přece blbost ( snad s výjimkou velkých klubových nebo modulových kolejišť).
Vzdálenost sloupů je jedna z věcí, které je třeba řešit v kontextu konkrétního kolejiště.
Třeba jako výšku použitých stromků. Není nic směšnějšího, než třiceticentimetrové modelové stromy na kolejišti 2 x 1m, kde nejdelší dopravní kolej ve stanici má 120 cm (měřítko H0). :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod TommysTrutnov » pon 15 srp, 2011 9:24 pm

Sandy píše:
Petr Zatrepalek píše:No a já ti zas včera na louce kousek od baráku odkrokoval vzdálenost sloupů co modeluješ - bylo to 64 kroků, čili cca 60-64 metrů mezi sloupy

Ale mechanický přepočet vzdáleností je přece blbost ( snad s výjimkou velkých klubových nebo modulových kolejišť).
Vzdálenost sloupů je jedna z věcí, které je třeba řešit v kontextu konkrétního kolejiště.
Třeba jako výšku použitých stromků. Není nic směšnějšího, než třiceticentimetrové modelové stromy na kolejišti 2 x 1m, kde nejdelší dopravní kolej ve stanici má 120 cm (měřítko H0). :roll:


Pravda, na modelu mému amaterskému oku lahodí 4 sloupy po délce na tom 1m, tak to tak nechám,sloupy pujdou zhruba souměrně s tratí modulu
TommysTrutnov
 
Příspěvky: 4
Registrován: sob 01 led, 2011 9:53 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 16 srp, 2011 11:57 am

Sandy píše:
Petr Zatrepalek píše:No a já ti zas včera na louce kousek od baráku odkrokoval vzdálenost sloupů co modeluješ - bylo to 64 kroků, čili cca 60-64 metrů mezi sloupy

Ale mechanický přepočet vzdáleností je přece blbost ( snad s výjimkou velkých klubových nebo modulových kolejišť).
Vzdálenost sloupů je jedna z věcí, které je třeba řešit v kontextu konkrétního kolejiště.
Třeba jako výšku použitých stromků. Není nic směšnějšího, než třiceticentimetrové modelové stromy na kolejišti 2 x 1m, kde nejdelší dopravní kolej ve stanici má 120 cm (měřítko H0). :roll:



Jasně, leč původní dotaz zněl na vzdálenost sloupů - proto ty údaje 8) . Je na každým co zvolí - kompromis, reálný přepočet nebo totální nesmysl (sloupy 3 cm od sebe).......
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod cipisekmp » pon 28 pro, 2020 4:51 pm

Zdravim.
Jelikoz bych chtel dat par sloupu VN vedeni na modul, tak mam totaz: Kdyz ty sloupy pudou rovnobezne s kolejemi, tak je nejaka vzdalenost v jake min od koleje? Predpokladam ze je nejake ochranne pasmo koleji a to same i toho vedeni. Urcite nemuze ten sloup trcet nad koleje to je jasne.
Diky Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod greenery » pon 28 pro, 2020 6:03 pm

... jestli máš na mysli VN 22kV - tak tam je ochranné pásmo 7 m od krajního vodiče po roce 94 a 10 před rokem 94. Ochranné pásmo dráhy je 60 m od osy krajní koleje a to už se na modul asi nevejdeš. Oboje je ale liniovou stavbou a jaká jsou pravidla souběhu a co můžeš postavit v OP ti asi poví drážní úřad :-). Budou tam nějaké úlevy. Jak už ale kdysi poznamenal Hank, modelovat výjimky není zrovna košer.
V modelu bych se s tím přesto moc nepáral a spíš bych volil křížení než rovnoběžný souběh.
Něco je i tady
http://www.cadwiki.cz/Ochranna-pasma-po ... taveb.ashx
Naposledy upravil greenery dne pon 28 pro, 2020 7:48 pm, celkově upraveno 2
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod greenery » pon 28 pro, 2020 6:10 pm

třeba tady https://mapy.cz/s/povelalupe
V místě křížení jsou 2 vyšší příhradové stožáry.
On koneckonců čistý rovnoběžný souběh není v reálu asi moc běžný a pokud je, tak tam těch 60 m asi bude.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod hank » pon 28 pro, 2020 6:17 pm

cipisekmp píše:Zdravim.
Jelikoz bych chtel dat par sloupu VN vedeni na modul, tak mam totaz: Kdyz ty sloupy pudou rovnobezne s kolejemi, tak je nejaka vzdalenost v jake min od koleje? Predpokladam ze je nejake ochranne pasmo koleji a to same i toho vedeni. Urcite nemuze ten sloup trcet nad koleje to je jasne.
Diky Cipisekmp.


Záleží na tom, jaké máš napětí.
Šířky ochranných pásem pro neizolovaná nadzemní vedení jsou následující:
1 - 35 kV 7 m "od svislice krajního vodiče", takže celá šířka je vlastně 2x7 m + šířka vlastního vedení (pro vedení budovaná do r. 1994 2x10 m),
35 - 110 kV včetně 2x12 m (pro vedení budovaná do r. 1994 2x15 m),
pro vedení budovaná v lesních průsecích platí v obou případech 2x7 m, a to už od r. 1961;
220 kV 2x15 m (pro vedení budovaná do r. 1994 2x20 m),
400 kV 2x20 m (pro vedení budovaná do r. 1994 2x25 m).
(Zdroj: Zákon 458/2000 Sb.)

Ještě pro úplnost: Neizolované nadzemní vedení nízkého napětí < 1 kV nemá stanovená žádná ochranná pásma. Je však nutno dodržovat nejkratší vzdálenosti od všeho možného podle normy PNE 33 3302, kterou se mi sem nechce opisovat; kupodivu se dá stáhnout z internetu odtud: http://www.mojeenergie.cz/?download=_/_ ... 3-3302.pdf

Ochranné pásmo dráhy je prostor po obou stranách dráhy, jehož hranice jsou vymezeny svislou plochou vedenou
- u dráhy celostátní a u dráhy regionální 60 m od osy krajní koleje, nejméně však ve vzdálenosti 30 m od hranic obvodu dráhy,
- u vlečky 30 m od osy krajní koleje (u vlečky v uzavřeném prostoru provozovny se ochranné pásmo nezřizuje);
přičemž
- obvod dráhy u celostátní a regionální dráhy je vymezen svislými plochami vedenými hranicemi pozemků, které jsou určeny pro umístění dráhy a její údržbu,
- obvod dráhy u ostatních drah (vlečky) je vymezen svislými plochami vedenými 3 m od osy krajní koleje.
(Zdroj: Zákon 266/1994 Sb.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: sloupy elektrického napětí

Příspěvekod greenery » pon 28 pro, 2020 6:21 pm

... a abych hned popřel co jsem napsal: https://mapy.cz/s/jucejebeve
Asi to nebude 22kV, ale 60 m odstup taky ne.
https://mapy.cz/s/fevotadaru
Z toho plyne, že bych si s tím hlavu moc nelámal.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků