Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Houmr » sob 02 črc, 2011 11:52 am

Ty se musíš zaměřit na celý ten řádek zleva doprava, takže pokud zapínáš např světla Fo = CV330 = 1
musíš přiřadit i slot se zvukem kde je dynamo (to ale musíš zjistit pod jakým číslem je) takže třeba příklad CV334 = 8 (ale to jsi si už asi zjistil tím postupným zkoušením hodnot, je pravda, že u většiny zvuků to nesouhlasí s manuálem)
Takže při zapnutí světla se stejným funkčním tlačítkem aktivuje i zvuk dynama.
Pokud chceš aby se dynamo u světel rozjelo i při stání lokomotivy musíš to zapsat i do příslušného CV pro stání lokomotivy, platí pro stání směr vlevo a vpravo.
Pro rozjezd platí to samé po rozjetí vlevo se ozve třeba vypouštění vody, je opět to nutné to zdat pro oba směry.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » sob 02 črc, 2011 8:47 pm

Houmre, děkuji za reakci. Toto nastavování je jak vidno hodně složité. Ale při dostatečném pochopení systému toho
zadávání by to mělo jít. Dokonce už jsem tuto věc i vyzkoušel - naprogramoval jsem si zvuk otevřených odvodňovacích
ventilů válců pro jízdu vpřed. A fungovalo to. Až na jeden háček - zvuk se ozýval pořád. Před resetem dekodéru to
fungovalo původně tak, že tento zvuk po chvíli jízdy ustal. Takže byl nějak časově omezen. Nebo zvuk kompresoru
či přikládání uhlí se ozýval s delšími přestávkami. To lze také někde nastavit ?

A další - momentálně hlavní problém. Zvuk samotného parního stroje ( tedy Š-Š-Š-Š .... :-)) by měl být uložen také v
některém Sound slotu ? Snažil jsem se projít všechny Sound sloty udávané v manuálu (myslím 1 až 24 ? ) Ale tam jsou
jen "statické" zvuky, které se s časem nemění. Rozjezd a změny zvuku parní lokomotivy- to je ale velmi dynamický
a složitý proces. To lze nastavit jak ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Houmr » ned 03 črc, 2011 7:50 am

No ono se to chová jako statický zvuk (třeba to jen syčí) musíš dát po naprogramování mašinu do pohybu.
Zkusil bych postupně zadávat třeba do F1
Při CV32 = 2
CV366 = 1,2,4,8,16,32,64,128 Sound functions 1
CV367 = 1,2,4,8,16,32,64,128 Sound functions 2
CV368 = 1,2,4,8,16,32,64,128 Sound functions 3
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Gene_Simmons » pon 04 črc, 2011 5:04 pm

Zdravím všechny, taky jsem koupil dekodéry Loksound 4.0, bohužel jsem taky musel tři dekodéry resetovat. Nastala ztráta zvuků. Byly to dvě páry a jeden diesel. To je asi zásadní chyba Loksoundu 4.0. Kde soudruzi v NDR udělali chybu? Mám návod, jak to vše vrátit zpět, aby dekodér fungoval, jak má!!! Nejjednodušší je přehrát zvuk přes LokProgrammer od ESU. Se zvukem nahrajete i nastavení dekodéru a vše je OK. Ale kdo má LokProgrammer, jen hrstka lidí v Čechách. Já ho taky samozřejmě nemám. Dobrá zpráva je, že se zvuky opravdu nedají vymazat resetem CV8=8. Taky jsem se pustil do nastavování dekodéru, dostal jsem se až tak daleko, že mi fungovaly všechny zvuky, ale jen když byl zapnutý motor. Došel jsem i k tomu jak zapnout zvuk, když není zapnutý motor, musí se k hodnotě, kterou zadáváte do příslušného CV přičíst 2. Má to jednu chybu, v případě diesla mi se zapnutým zvukem pískaly i brzdy a v případě páry mi zase čufala. Ale vše bylo nataveno podle manuálu správně. Další zásadní chybou Loksoundu 4.0 je, že v manuálu nejsou zapsaná všechna CV, která se dají nastavit!! Ani v té obr tabulce nejsou všechny!!! Mám doma jak centrálu Roco, tak i Lenz. S Lenz centrálou to jde výrazně rychleji. Tak a teď konečně ten návod :D. Musíš si stáhnout z ESU stránek LokProgrammer PC-Software for decoders of the 4th generation, nainstalovat ho. Pozor, k správné instalaci je potřeba nainstalovat i Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 is required. The .NET Framework will be installed automatically if the computer is connected to the internet. Volně přeloženo: Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 je požadován. NET Framework se automaticky nainstaluje, pokud jsi připojený k internetu. To je pro ty, co mají nelegální Windows!!! Musí si stáhnout NET Framework 3.5 SP1 někde jinde a nainstalovat ho ručně. Pak je třeba z ESU stránek stáhnout ten správný zvuk, který je v dekodéru. Takže po zapnutí LokProgrammeru se objeví ještě jedno menší okno, tam to chce kliknout na Open an existing decoder project a nabít do něj stáhnutý zvuk. Zvuk je v zipu, takže chce nejdřív rozzipovat (zip komprimovací program). Otevře se zvuk i s nastavením dekodéru. Já mám propojené PC s kolejištěm, takže mi výrazně pomohla nová veze JMRI DecoderPro 2.11.8, kde jsem vše nastavil podle nastavení v ESU LokProgrammeru a nasypal jsem to do dekodéru. Pozor, ani JMRI DecoderPro 2.11.8 nenastaví zvuky tak, že jdou pustit zvuky bez motoru, protože v sobě nemá ta CV, která ovládají zvuky. Takže teď je dekodér srovnaný podle ESU nastavení a zbylá CV, která nejsou ani v návodu, ani v JMRI DecoderPro 2.11.8, se musí nastavit ručně. Tyto CV najdete v ESU LokProgrammeru, pod záložkou Manual CV input. V mém případě jsem nastavoval CV od 257, jedná se o indexovaná CV.
Tabulka vypadá následovně:
první sloupec CV31 (když je tam 0, je to normální CV, když je tam 16, je to indexované CV, samozřejmě, že do CV31 se musí zadat ta správná hodnota)
druhý slopec CV32 (0, 1, 2, 3, to samé, vždy v CV32 musí být ta správná hodnota)
třetí sloupec CV (v tomto sloupci je číslo CV)
čtvrtý sloupec Value (v tomto sloupci je hodnota, která se zadá do příslušného CV)
Tady je příklad:
CV31=0, CV32=0, CV1=003 tímto jsem nastavil CV1=3 (CV31 a CV32 je nastaveno na normální CV)
CV31=16, CV32=0, CV257=000 tímto jsem nastavil CV257=0 (CV31 a CV32 je nastaveno na fyzické výstupy)
CV31=16, CV32=1, CV259=115 tímto jsem nastavil CV259=115 (CV31 a CV32 je nastaveno na hlasitost zvuků)
CV31=16, CV32=2, CV257=006 tímto jsem nastavil CV257=6 (CV31 a CV32 je nastaveno na funkční výstupy a zvuky)
CV31=16, CV32=3, CV257=000 tímto jsem nastavil CV257=0 (CV31 a CV32 je nastaveno na funkční výstupy a zvuky, jiné parametry)
Takto jsem zatím zprovoznil jen dieslovou loko, na páry se teprve chystám. Pro ty, kdo nemají kolejiště propojené s PC, je dost složité nastavit dekodér zpět, ale jde to. Prostě se musí nastavit všechny CV v záložce Manual CV input od začátku do konce. Snad to někomu pomůže, mě to pomohlo. Pokud by nebylo někomu něco jasné, klidně se ptejte :D.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » pát 08 črc, 2011 8:13 am

Chtěl bych se zeptat - pomohlo tedy nastavit pouze ta uvedená CV ve tvém příspěvku, nebo je jich potřeba nastavit víc? Myslíš, že u parní loko to budou jiná CV s jinými hodnotami, než uvádíš u dieselové mašiny ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Gene_Simmons » pát 08 črc, 2011 9:22 pm

Aleson píše:Chtěl bych se zeptat - pomohlo tedy nastavit pouze ta uvedená CV ve tvém příspěvku, nebo je jich potřeba nastavit víc? Myslíš, že u parní loko to budou jiná CV s jinými hodnotami, než uvádíš u dieselové mašiny ?


CV, která jsem uváděl, byl jen příklad, co nastavit v CV31 a CV32. Každý zvuk má jiné nastavení CV. Musíš vědět, jaký zvuk máš nahraný v dekodéru a podle něj si stáhnout stejný zvuk z ESU stránek a nastavit CV. Musíš v podstatě nastavit všechna CV od začátku do konce. Je to asi 500 CV. Výrazná pomoc je program JMRI, s ním tam nastavíš asi polovinu CV, zbylá CV nejsou ani v programu JMRI a ani v návodu. Najdeš je pouze v programu Lokprogrammer, který si musíš stáhnout na ESU stránkách. Jak jsem psal o příspěvek výše. Pokud by to byl problém, stačí, když mi napíšeš, jaký zvuk tam máš a já si ten zvuk stáhnu a exportuji ti všechna CV do TXT souboru a pošlu ti ho na mail. Teda pokud mi napíšeš tvůj mail. Teď jsem zprovoznil druhý dekodér, na kterém byl zvuk páry BR64 (ČSD 365), vše funguje bezvadně.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » sob 09 črc, 2011 2:50 pm

Ahoj Simmonsi.
To jsi měl říct hned, že se dá stáhnout Lokprogrammer a podívat se do příslušného souboru na hodnoty všech nastavených
CV :D. Tím je vše dáno ! Takže informace už mám všechny, programování jsem pochopil - jen to má malý háček. Dospěl
jsem k tomu, že programovat ručně na Multimouse zvukový dekodér po resetu na hodnoty, zjištěné z příslušného zvukového
souboru je dost šílené. Takže pro dílčí drobné úpravy v nastavení (např, ztlumení či zesílení určitého zvuku nebo přiřazení
nějaké funkce jinému tlačítku na ovladači) - to se dá. Naprogramování všech potřebných CV - to chce počítač.

Děkuji všem za komentáře, připomínky a speciálně Houmrovy za jeho vstřícnost.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Gene_Simmons » sob 09 črc, 2011 7:44 pm

Aleson píše:Ahoj Simmonsi.
To jsi měl říct hned, že se dá stáhnout Lokprogrammer a podívat se do příslušného souboru na hodnoty všech nastavených
CV :D. Tím je vše dáno ! Takže informace už mám všechny, programování jsem pochopil - jen to má malý háček. Dospěl
jsem k tomu, že programovat ručně na Multimouse zvukový dekodér po resetu na hodnoty, zjištěné z příslušného zvukového
souboru je dost šílené. Takže pro dílčí drobné úpravy v nastavení (např, ztlumení či zesílení určitého zvuku nebo přiřazení
nějaké funkce jinému tlačítku na ovladači) - to se dá. Naprogramování všech potřebných CV - to chce počítač.

Děkuji všem za komentáře, připomínky a speciálně Houmrovy za jeho vstřícnost.


Jen tak mezi námi, kdyby sis přečetl můj první příspěvek, tak tam je podrobně napsáno, co si máš stáhnout a co s tím máš udělat, abys došel k zprovoznění dekodéru 8) 8) :lol:. No nevadí aspoň, že jsi to pochopil :D. Naprogramovat se to dá i ručně, ale zabere to víc času, ale pak máš o to větší radost z toho, že to funguje. Pokud máš doma PC, stačí si vyrobit propojení ze stránek DCC koleje http://www.dcckoleje.kx.cz/s88usb.html a můžeš si pak naprogramovat polovinu CV přes počítač. Tohle propojení se ti pak bude hodit i na ovládání kolejiště počítačem.
Modelový svět H0 Gene Simmonse
http://modelovy-svet-gene-simmonse.cz/
Uživatelský avatar
Gene_Simmons
 
Příspěvky: 430
Registrován: sob 16 kvě, 2009 6:50 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » pon 11 črc, 2011 11:33 pm

Nojo, nojo. Přečetl jsem si tvůj první příspěvek. Ale myslel jsem, že ten Lokprogrammer funguje jen tehdy, když
máš k PC připojený i ten programátor .... Ještě jeden dotaz : Programátor stojí ca 3000,- píšeš odkaz na stavbu
modulu USB – XpresNet+S88. To je ekvivalentní zařízení, které by fungovalo stejně, jako ten Lokprogrammer ?
Takže po připojení k USB počítače a spojení s centrálou Multimouse s tím jdou přehrávat dekodéry a číst nastavená
CV ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod JBr » úte 12 črc, 2011 5:03 am

Aleson píše:Takže po připojení k USB počítače a spojení s centrálou Multimouse s tím jdou přehrávat dekodéry a číst nastavená
CV ?


Prehravat ano, ale cist ne, protoze Multimouse cteci operace neumi, respektive vraci pokazde odpoved "data byte not found" a LI rozhrani samo o sobe v tomhle ohledu nerozsiri funkcionalitu centraly.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod fulda » úte 12 črc, 2011 6:47 am

... ale s nákladama cca 200,- ~ 500,- si můžeš postavit některou z NanoX centrál a ta čtení ovládá. :D
Pokud si postavíš takovou centrálu, tak ti začne číst i ta multimouse (v režimu slave)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Martin HO » úte 12 črc, 2011 8:40 am

Fuldo to platí pouze pro dekodéry ESU nebo i ostatní? Asi i ostatní, ale bylo by to dobré odborně potvrdit.
Martin HO
 

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod JBr » úte 12 črc, 2011 8:47 am

fulda píše:... ale s nákladama cca 200,- ~ 500,- si můžeš postavit některou z NanoX centrál a ta čtení ovládá. :D


OT: Kdyz to je tezke, naklady by nebyly problem, ale ruce s pajkou jsou :) Proto jsem s radosti zahodil napul rozdelany ovladaci pult ke kolejisti a zacal si programovat ovladaci soft. A verim, ze nejsem sam, kdo je na tom podobne.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod JBr » úte 12 črc, 2011 8:48 am

Martin HO píše:Fuldo to platí pouze pro dekodéry ESU nebo i ostatní? Asi i ostatní, ale bylo by to dobré odborně potvrdit.


Pokud centrala dokaze cist ESU dekoder, tak dokaze cist i dekodery dalsich vyrobcu. Jinak by to znamenalo, ze si ESU nebo ti ostatni predelali definovany standard k obrazu svemu (nekompatibilnimu se zbytkem sveta).
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod fulda » úte 12 črc, 2011 8:49 am

Martin HO píše:Fuldo to platí pouze pro dekodéry ESU nebo i ostatní? Asi i ostatní, ale bylo by to dobré odborně potvrdit.

Ano, je to obecné pro všechny dekodéry (včetně vyhybek).
Jenom připomenu, že čtení je trochu i záležitost motoru, takže existuje řekněme 15% lokomotiv, pro které čtení nefunguje. Dá se s tím kouzlit tak, že třeba pro potřebu programování dáš k motoru ještě odpor a tak, ale to je opravdu minorita.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4875
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků