Foliáže - samo domo

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » pon 13 čer, 2011 7:03 pm

Kdo jednou zkusil tvorbu krajiny z foliáží, musí mi dát za pravdu, že je to efektivnější způsob a mnohdy z lepšími výsledky, než jen samotné flokování. Jde především o to, že když modeluji uprostřed kolejiště a ještě třeba pod mostem, tak se mi lepení foliáží zdá být jednodušší, než se tam natahovat s flokovačkou. Za druhé je možno několika druhy foliáží lépe znázornit velké plochy bez náznaku uniformity, s různorodým povrchem a i čas k tomu potřebný, je jen zlomkem toho, co bychom potřebovali při flokování.
Ale ne každý si může dovolit kupovat drahé foliáže a k těmto lidem se řadím i já, a tak nezbývá nic jiného, než se tyto foliáže pokusit vyrobit doma.

Zatím tady nebudu předkládat žádný postup, neboť ten, který jsem použil bude pravděpodobně do budoucna nepoužitelný, takže se teď ponořím do bádání a zkoušení, jak na to vyzrát. Jde především o podklad, myslím totiž, že až to proschne, tak to bude tvrdé jak šutr a od nosné vrstvy to nepůjde oddělit. Ale nicméně, tohle mě teď netrápí, šlo mi především o to si ověřit, zda-li jsem vůbec schopen něco takového vytvořit.

Takže tady jsou obrázky (kvalita z mobilu, tak se omlouvám)

Po zasypání hlínou jsem naflokoval první vrstvu suchou trávou 2mm Polák:

Obrázek

Po mírném proschnutí jsem flokoval zelenou trávu luční 4,5mm Polák:

Obrázek

A pak jsem přidal ještě jednu vrstvu té samé trávy:

Obrázek

A následně ještě dodělal trsy slámy 4,5mm Polák:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

No a poté mě ještě manželka upozornila, že by tam měly být květy a tak jsem do toho zkusil nastrouhat pastelku. Po pravdě řečeno, vypadá to na fotkách, jako by tam někdo vyklepal deku po picnicu, ale ve skutečnosti to zase tak hrozné není, ale určitě to chce ještě probádat a trochu vylepšit.

Obrázek

A tady na tomhle jsem to páchal. Jednu elektrodu jsem připevnil na hliníkový plech, přes něj položil papír a na papír foliáž.

Obrázek

A to je zatím vše, jakmile se mi podaří vyvinout nějaký pokrok, určitě vás o výsledky neošidím.

http://fofros.rajce.idnes.cz/Vyroba_foliazi_a_doplnku/
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod mnitka » pon 13 čer, 2011 7:11 pm

otázkou je co to udělá po zaschnutí a pořádném zatřepání :!: :?:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » pon 13 čer, 2011 7:15 pm

Martine v klidu, z toho obavy nemám. Věřím, že z toho neodpadne ani stébélko trávy :mrgreen: . Problém ovšem bude, zda-li to půjde ohnout, mám totiž obavu, že se to při ohybu zlomí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: No ale na to si musíme počkat do zítřka, pak budeme chytřejší :wink:
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod mnitka » pon 13 čer, 2011 7:18 pm

Vypadá to dobře, na jaký základ jsi trávu nanášel?
Jaké lepidlo používáš?
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » pon 13 čer, 2011 7:22 pm

Podklad je vatelín a lepidlo je použito, ředěný Duvilax. Zkoušel jsem to před tím na ten vatelín nanést a nechat řádně zaschnout a drželo to tam jak přibité, takže si myslím, že by to mělo být ok a ta tráva by z toho neměla padat. Navíc je na vatelínu nalepená hlína a tráva je lepena až na hlínu a ta hlína na tom drží skvěle.
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod mnitka » pon 13 čer, 2011 7:27 pm

Jakousi netkanou textilii používá i POLÁK, mám doma nějaký pokusný vzorky.
je to ale bílé.
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » pon 13 čer, 2011 7:34 pm

No já právě zkoumal veškeré foliáže, které se mi dostaly do ruky a podle mě se ve většině případů jedná právě o vatelín. Je to bílá netkaná textílie. No uvidíme, co to do druhého dne udělá, možná se to párkrát ohne ze všech stran a bude to ohebné a použitelné do terénu. Fakt teď nejsem schopen říct, co to udělá.
Ale jisté je, že musí existovat nějaký způsob, jak toho dosáhnout a já na něj určitě příjdu :mrgreen: . Mám ještě v rukávu pár fíglů, které při dalších pokusech určitě použiji a s výsledky vás zde seznámím :wink: .
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod mnitka » pon 13 čer, 2011 7:36 pm

"krabička" asi dostane pěkně zabrat...
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » pon 13 čer, 2011 7:40 pm

mnitka píše:"krabička" asi dostane pěkně zabrat...


jj :mrgreen: , dostane pořádného čouda :lol: , už mi odrovnala dva transformátory, ale krabička je nesmrtelná. Musím zaklepat, poslední trafo od Mehana :D zatím jede spolehlivě. Nu holt jugoslávská kvalita je asi jinde, než rokácký šmejdy z číny :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod mnitka » pon 13 čer, 2011 7:46 pm

Myslím tomu dáváš pěknej záhul :mrgreen: :mrgreen:
Nikdo mi nepsal, že by mu odešel zdroj. Já běžně k FZ1 připojuju až čtyři kusy zároveň a nechávám to i přes hodinu frčet...., jen mi z toho stojí chlupy na rukách a nohách :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod Ferda » úte 14 čer, 2011 1:21 am

Ad Fofros:
Ta hlína tam asi nepatří. Jinak na začátek dobré.

Ad Mnitka:
Asi je lepší připojit 4 aplikátory na jen jednu krabičku.
My to necháváme běžet klidně od 15:00 do 23:00 a je údajně větší nápor na zdroj, když se to neustále zapíná a vypíná, než když to necháš běžet celý den.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » úte 14 čer, 2011 2:23 pm

Tak a je to tady, foliáž je zaschlá a tak jsem se pustil do jejího ohýbání a lámání :mrgreen:

Ze začátku to sice bylo trošku ztvrdlé, ale po pár ohybech z toho byla doslova hadra. Tady je důkaz:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tráva na tom drží skvěle, jediné co vypadlo ven byla ta nastrouhaná pastelka, což není vůbec na škodu :D

Obrázek

Takže teď se vrhnu do verze 1.1 a pokusím se to udělat ještě lépe. Především mnou použitý vatelín byl docela hrubý, takže půjdu shánět tenší a také chci dosáhnout toho, aby to celé bylo na nějaké pevnější nosné fólii a šlo to z ní lehce sundat dolů. Takže vzhůru do víru objevů :mrgreen:
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod MirekTT » úte 14 čer, 2011 2:52 pm

Kluci pěkný, ale zeptám se: má to smysl? Když už to tak skvěle umím, tak to přeci hodím přímo na model. Proč ten mezistupeň zvaný foliáž v domácích podmínkách?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod fofros » úte 14 čer, 2011 3:07 pm

Mirku!!! :roll:

Ty koukáš jenom na obrázky a nečteš, co je k tomu napsané, že :?: :D
V úvodu je to vše vysvětleno, takže se vrať na začátek a ještě jednou a lépe :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nejsem modelář, jsem jen mašinkář, snažící se znázornit železniční provoz ve velikosti H0.
fofros
 
Příspěvky: 172
Registrován: stř 17 lis, 2010 5:29 pm
Bydliště: Kopřivnice

Re: Foliáže - samo domo

Příspěvekod MirekTT » úte 14 čer, 2011 3:11 pm

Co pak to jde? Číst? Když jsou tu takové obrázky? :lol: :lol: :lol: :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník