T334 TT-osvětlení

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » pon 09 kvě, 2011 1:10 pm

Po letech čekání mám konečně novou přepracovanou Rosničku od Tilliga.Jaká je to bída,jsme probírali v TT komunitě.Osvětlení žádné,jízdní vlastnosti se o trochu zlepšily,ale hnací ústrojí je stále stajně ubohé,s pohonem jen dvou náprav.Rozhodl jsem se tedy tuto jinak hezkou mašinku oživit instalací osvětlení od německé firmy KOCH z Lipska. www.tt-koch.de .Je to vodiči spojená dvojice osvětlovacích platíček v ceně kolem 15€.Nedostatkem je poměrně nízká svítivost a téměř zbytečné červené koncové světlo,které bych klidně oželel.Drobné SMD jsou umístěny naležato nad sebou,takže do reflektoru svítí vždy pouze jejich část.Lepší by byla jen žlutá,postavená nastojato,ale zato by celá nasvěcovala reflektor.Škoda.Třeba se toho ujme někdo z malovýrobců a vytvoří něco lepšího.Absence světel je krutým prohřeškem firmy Tillig na našich modelářích.Kdo se s tím má pak pět hodin potýkat,nahánět každý milimetr a stejně to není ideál.Patice se dvěma nevyužitými PINy tam skoro překáží.Kdyby KUEHN neměl dekodér tak miniaturní,nešlo by tam osvětlení v této podobě vůbec nainstalovat.I tak je to na hraně. Nakonec,po dlouhé bitvě,jsem se dobral nějakého výsledku.Cílem bylo udělat osvětlení tak,aby mašinka byla dobře rozebíratelná a nijak nebyl spojen rám s kapotou-tzn.aby vše bylo na pojezdu.Fotky jsem dal na rajče.Zasklením reflektorů jsem se zatím nezabýval-není čas. http://kyklop68.rajce.idnes.cz/T334
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod josooo » pon 09 kvě, 2011 1:49 pm

Pekná práca. Kludne sa dohodni s fy. tillig, že im to osvetlenie na tie rosny budeš dorábať. :D
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod carodej » pon 09 kvě, 2011 2:52 pm

No jak koukám na ty mamutí plošáky, tak jsi se musel hodně potrápit. Nechápu že to mohli udělat tak, že vlastně jsou LED_ky mimo osu reflektoru. Kdyby místo toho použili RGB Led a měnili barvu připojením pulzu s ruznou střídou, tak by to vypadalo hodně víc realisticky.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » pon 09 kvě, 2011 5:55 pm

Ono tohle jejich osvětlení je myšleno na staré modely,asi ještě BTTB.Koupil jsem ho před několika lety,ale nakonec nepoužil,protože předchozí Rosničky Tillig se daly jednoduše osvětlit provrtáním závaží,jejich zkrácením a použitím světlovodných tyčinek ohnutých na horké žárovce.Do vyvrtaného otvoru se dala vysokosvítivá LED,která svítila do horního reflektoru a zároveň nasvěcovala i tyčky pro poziční světla.Bohužel,teď toto komplikuje patice pro dekodér.Jediné plus je,že je volný průhled kabinou.Je to tedy taková nouzovka.Taky bych si dovedl představit lepší provedení plata.Třeba to někdo začne vyrábět. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod carodej » úte 10 kvě, 2011 12:11 pm

Radek Strnad píše: ... Třeba to někdo začne vyrábět. :mrgreen:


No abych pravdu řekl, mne tohle řešení plošáku tak nabudilo, že uvažuju (když dostanu k nejaké Rosničce) vyrobit rozumnější variantu osvětlení. A protože mám v plánu si ji určitě zaobstarat ... je to jenom otázka času ... :mrgreen:
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » čtv 12 kvě, 2011 2:06 pm

No já z toho taky nejsem nijak na větvi.Ale vyrobit si jiný,na to nemám vybavení.Přitom je to tak jednoduchá věc.Pokud by nebyla červená světla,stačila by jakákoliv destička a SMD pospojovat jen kousky vlasového drátku a přelakovat.Vždyť kdy se dá použít červená?Jen jako jízda Lv nebo postrk.....s Rosničkou :lol: :lol: :lol: Je to zbytečně komplikované a tedy i drahé.Prostě Němci. :mrgreen:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » pát 13 kvě, 2011 11:13 am

Což o to, nechat udělat malý plošný spoj na osvětlení do Rosničky by nebyl zas takový problém. Ale zatím tuto lokomotivu nemám, takže není dle čeho stavět. Ke všemu jak koukám na fotky u Davida Struppa, tak tam moc místa není, tudíž by se musely asi brousit ty závažíčka. Ale až se k této loko dostanu, tak to určitě zkusím. Ke všemu se mi podařilo sehnat malé (1.6x1.5mm) dvoubarevné ledidody v kombinaci červená/teple-bílá, což by bylo úplně ideální na poziční svítilny. Už se těším, až ledidody dorazí.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod gadjukin » pát 13 kvě, 2011 12:47 pm

Bedlisch píše:Což o to, nechat udělat malý plošný spoj na osvětlení do Rosničky by nebyl zas takový problém. Ale zatím tuto lokomotivu nemám, takže není dle čeho stavět. Ke všemu jak koukám na fotky u Davida Struppa, tak tam moc místa není, tudíž by se musely asi brousit ty závažíčka. Ale až se k této loko dostanu, tak to určitě zkusím. Ke všemu se mi podařilo sehnat malé (1.6x1.5mm) dvoubarevné ledidody v kombinaci červená/teple-bílá, což by bylo úplně ideální na poziční svítilny. Už se těším, až ledidody dorazí.


Byl by problém zveřejnit nákres el. zapojení pro ty dvoubarevné diody, případně i s hodnotami použitých součástek, a třeba i návrh DPS?
TT v digitálu - ČSD 1975-1989. Po třiceti letech vlastně začínám...
Uživatelský avatar
gadjukin
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 17 led, 2011 9:53 pm

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » ned 15 kvě, 2011 5:33 pm

Problém by to, ale zatím nemám ani ty ledidody, ale jejich zapojení je víceméně podobné, jako na tomto odkazu http://www.kingbrightusa.com/images/cat ... GC-F01.pdf jen místo zelené tam je teple-bílá. Cena vychází sice na 10Kč/kus, ale to mi přijde ještě zkousnutelné.
Co se týká zapojení, lze použít tyto odkazy na webu Zababov:
Analog: http://www.zababov.cz/typo3temp/pics/b54a029b15.gif jen je tu třeba doplnit obyčejné diody, aby leddiody zbytečně neblikaly.
Digitál by šel udělat buď jednoduše: http://www.zababov.cz/index.php?id=647, s tím, že pro analog by tam musela být speciální propojovací deska.
Pokud by bylo dost místa, tak bych osobně preferoval tuto variantu: http://www.zababov.cz/index.php?id=627 s možností ovládat zvlášť koncové světla a hlavní reflektor.
Pokud se nás domluví tak 10, tak pak se vyplatí si nechat udělat plošný spoj "profesionálně".
Bohužel zatím nemám Rosničku, takže není dle čeho navrhovat :P
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » ned 15 kvě, 2011 6:16 pm

Když ono tam to místo právě není.Ten plošňák od Kocha se už opírá o dekodér.A to jsem u dekodéru ubrousil ostruhu v horní části cca 0,5mm(asi se tam odlamuje nějaký otřep z lisování,či čehosi) a planžetovou pilkou jsem i o 1mm zkrátil patici.Jinak se tam bez újmy a hrozby odlomení zámků nedá nasadit kastle.Ono by bylo jednoduché to tam narvat a hotovo.Ale ta kastle musí jít lehce sundat,protože mašinka má poměrně jemné zábradlí a to má okamžitě tendenci praskat při drsnější manipulaci při sundavání.A ten dekodér je přesně v ose čelního reflektoru.Prostě tou paticí zkomplikovali soudruzi z NDR co mohli.Máme 6-ti PINovou patici patici se dvěma nevyužitými osvětlovacími PINy a pokud chceme provést tak samozřejmou věc jako osvětlení,tak nám ta patice všemožně komplikuje práci a několik lidí si zde zbytečně láme hlavu a plýtvá časem.Prostě tohle je soudruzi na ránu pěstí mezi bulvy.Jo a ještě detail mimo.Všiml si někdo, že ta verze ŽSR má krásně střižený úzký a širší krémový proužek na kastli ,zatímco česká a dražší verze má postaru jeden široký.Co k tomu dodat. :roll:
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Bedlisch » ned 15 kvě, 2011 6:55 pm

Uvidím, až budu mít model (i když to hned nebude). Ale počítám s výměnou i toho původního plošného spoje, tak se snad podaří nějaké místečko ušetřit.
Naposledy upravil Bedlisch dne ned 15 kvě, 2011 8:21 pm, celkově upraveno 1
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod romino » ned 15 kvě, 2011 8:08 pm

môžeš uviesť typ tých diod, prípadne zdroj kde sa ti ich podarilo kúpiť. Zatiaľ som našiel podobné, ale len červeno-žlté. Ďakujem
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Radek Strnad » ned 15 kvě, 2011 8:13 pm

Když vyhodíš ten plošný spoj,tak je otázka,jestli už by nebylo jednodušší udělat to postaru,pomocí vysokosvítivých LED a světlovod.tyček,použít drátkový dekodér,dát ho do kabiny,přelepit bílou lepenkou,zamaskovat figurkami fíry a pomocníka a místo u patice nad závažím využít pro Power1 a la Houmr,aby máša nezůstávala viset.Ale to už pak Tilligova slavná přestavba opravdu naprosto postrádá smysl-snad jen ten lepší motor a setrvačník.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod depo201 » stř 08 čer, 2011 2:32 pm

Já to kluci dělal takto a byla to "jebačka", že jsem proklínal Tilliga ještě dva dny....
http://depo210.webnode.cz/products/osvetleni-rosnicky/
seříznuté závaží jsem vrátil do podvozku, ale stejně to nebylo ono. Osvětlení = ubrání závaží z už tak lehké lokomotivy. Pokud je určená na posun, tak to až tak nevadí, ale do stoupání je to pak porod.

U posunu je potřeba vyřešit 100% sběr z kolejí, jinak máte další problém. Prokletej model co? :mrgreen:
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: T334 TT-osvětlení

Příspěvekod Čouda » ned 12 čer, 2011 12:33 am

Upřímně, máte dělat H0. Na tuty titěrný krabičky normální člověk nemá nervy...
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků