"home-made" vozidla

Specializované fórum pouze pro příznivce úzkorozchodných železnic.

Moderátor: Michal Dalecký

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » stř 29 pro, 2010 6:09 pm

Tie sú dobré aj pre podvalníky od DK po úprava, inak som používal 6 mm, ale už som nemohol podvalníkovať podvozkové vozne.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Irudzi » stř 29 pro, 2010 6:12 pm

Chtěl jsem sehnat kolečka 5,4 dle doporučení kluků ze Zababova, kvůli valivému odporu, ale bohužel.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » stř 29 pro, 2010 6:25 pm

Tak si ich ulož do ložiska. Môžeš využiť služby služby http://www.rcmicrocars.eu/obchod/ - profesionál, alebo ak máš základne vybavenie - pilník, pilku atď., môžeš si to vyrobiť z mosadznej trúbky vhodnej veľkosti. Odpor sa citeľne zníži oproti priamemu uloženiu v okách, zväčši sa aj trecia plocha. Robil som to s podvalníkmi DK.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Irudzi » stř 29 pro, 2010 6:49 pm

No ono to není s tím valivým odporem zase tak špatné, ale uvidíme jak to vše bude šlapat
v podvalníkové jámě, která je zatím ve vývoji, neboť se pořád ještě peru s vyhybkami H0e 9°.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » stř 29 pro, 2010 7:07 pm

Podvalníkovú jamu nerob podľa Zababova, bude ti tam prepadať lokomotíva. Šírku urob tak, aby ti lokomotíva prešla čo najbezpečnejšie. Rozšírenie urob na nájazdových stupňoch a výšku koľajnice urob tak, aby ti podvalník "drel" iba o drevený pozdĺžny pražec. Poprípade použí koľajnicu výšky 5 mm na 0, potom budeš mať dosť miesta medzi pätou a hlavou koľajnice. Koľajnica aspoň na JHMD je omnoho väčšia ako napr. S49, R 65 - špeciálna, ako je to v Osoblahe som nemeral. Keď tak pozri fotky, ale myslím, že je to rovnaké ako u JHMD. Iný typ jamy je potom nemecká, alebo zase iný typ Gelnická.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Irudzi » stř 29 pro, 2010 7:33 pm

Na podval jámu mám zatím jen výkres ze Zababova a také z www.jagsttalbahn-modelle.de
Zatím se s klukama dohadujeme co a jak udělat, tak že tvé poznatky jsou 100% na místě.
Pokud máš ještě nějaké postřehy či nápady co a jak udělat, budu Ti vděčen za informace.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » stř 29 pro, 2010 7:56 pm

Existuje aj podvalníkova jama nemeckých modelárov, kde sa posúvaju podválníky fotobunkov. ale asi najlepšie by bolo el. magnetom, s tým, že by posledný podvalník bol magnetický a posúval ostatné von z jamy podľa posunu magnetu, ideálne elektro, aby sa v prípade nejakej el. havárie dal vypnúť, aj keď neviem akej konkretne :twisted: . Samozrejme by sa naň nepodvalnikovalo ( môže predstavovať napr. podvalník s pokazenými vidlicami ). Podvalníky by sa zasúvali postrkom od vagónov.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Irudzi » stř 29 pro, 2010 8:04 pm

Na tu fotobuňku je to právě 15 let stará koncepce z www.jagsttalbahn-modelle.de
Na hlavní stránce klikni Technik a dále Eigenbau einer automatischen Rollbockgrube.
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » stř 29 pro, 2010 8:47 pm

Ja som to vyštrachal v nejakej starej Mibe. Ale zdá sa mi to príliš "pretechnizované". Holt germáni :D . V jednoduchosti a blbovzdornosti je sila. Možno menej efektné ale účelne zariadenie, kde to pochopí každý a aj ľahko opraví, bude to pravé.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod stoupa » stř 19 led, 2011 9:28 pm

BND30 píše:jelikož jsem tady nenašel nikde podobné téma, zakládám tohle. snat nikomu nebude vadit. Zajímá mě jestly taky někdo z vás řeší nedostatek úzkokolejných vozidel systémem udělej si sám. Podělte se s náma o svoje výtvory. Já mám rozpracovanou lokomotivu BN15r ala Solvayovy lomy v odlehčeném provedení s kuplemi z BN30. Zatím jen plechvý model kterému snat dám o víkendu nátěr. Většina z vás už fotky viděla viz http://bnd30.rajce.idnes.cz/kolejiste_r ... 010176.JPG
sice BN15r dle zachovalých zdrojú nikdy nejezdily na 760mm, ale budiž! :D



Tak už je skoro hotvo Deutz OMZ 117F zde ještě bez výfuku a drobností (a bez pohonu). Komplet hand made, materiál mosaz až na kola Roco,čepy Liliput,leptaná je jen mřížka chladiče a ta lopata. :oops: ještě přes vrch kapoty hodím staré lano s hupcukem no a iteriér možná jednou vlepím (to už z plastu). http://gmeinder.rajce.idnes.cz/projekt_deutz/ .....a ke čtvrtým narozeninám dostal Deutz OMZ 117 nový nátěr (několik výstav se na něm výrazně "podepsalo") ...zároveň je to má první práce s pistolí a kompresorem,barva TAMIYA AKRYL... http://gmeinder.rajce.idnes.cz/DR_nosta ... 010037.jpg
Naposledy upravil stoupa dne ned 18 led, 2015 11:27 am, celkově upraveno 3
Uživatelský avatar
stoupa
 
Příspěvky: 218
Registrován: čtv 09 dub, 2009 6:43 pm
Bydliště: Palonín

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod JanoH0e » pon 13 čer, 2011 7:55 pm

Akosi je tu ticho. Dám námet - prerábka vozňa Roco na kvázi PLŽ. https://picasaweb.google.com/Janicko.H0/Vozne
JanoH0e
 
Příspěvky: 1408
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Acibuk » sob 27 srp, 2011 4:54 pm

Ad JanoH0e: dobrý nápad a pěkný model, vidím, že máš vevnitř i nějaké místní cestující :wink: Můžeš mi prosím poradit, z čeho jsi dělal ty pásky na bočnicích? Díky. A malá připomínka, nejsem si jistý, jestli ten vůz na PLŽ měl toaletu, ale to neznamená, že ten tvůj ji mít nemůže, že jo? :wink:
Já mám doma stejný model od Roca a podobný od Liliputa a před časem mne napadlo to samé, tak se do něj časem taky pustím.
Acibuk
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 20 srp, 2011 8:04 pm
Bydliště: Olomouc

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Acibuk » sob 27 srp, 2011 5:01 pm

Přidám se k JanoviH0e na téma PLŽ, tentokrát vůz na přepravu polenového dříví. Čerpal jsem z fotly, kterou jsem pořídil v roce 2005 v Pribylině a z výkresu v publikaci o ČHŽ od K. Zeithammera. Použil jsem podvozkový vůz od Liliputa, kterému jsem zkrátil rám, na který jsem nalepil bočnice a čela spájená z profilů od p. Litomyského. Celé to zabralo tak 6 hodin a nebylo to moc náročné. Model ještě není dokončen, zbývá nastříkat a dodělat podlahu a čela.
https://picasaweb.google.com/michal.kub ... Zjvl5Wgdw#

Tak to berte jako inspiraci na jednoduchou přestavbu typického vozu nejen slovenských lesních drah :wink:

Zdraví Acibuk
Acibuk
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 20 srp, 2011 8:04 pm
Bydliště: Olomouc

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Acibuk » sob 27 srp, 2011 5:32 pm

Ad JanoH0e: Koukám, že jsi z Michalovců, tak jsem si vzpomněl že jsme se tam v roce 2005 byli kouknout na zbytky lesní železnice z Remetských Hamrů na Morské oko. Procházeli jsme těleso dráhy a bylo nám z toho smutno, vedla velice krásným prostředím. V Michalovcích jsme se pak sešli s jednou holčinou, která tenkrát velice usilovala o obnovení železničky. Byla tehdy opravdu velice nadšená, podařilo se ji něco zrealizovat?
Jinak pozdravuji na východ Slovenska a přikládám ti fotku Otta, lokomotivy, která tam jezdila.

Zdraví Acibuk a ostatním se omlouvám, že je to mimo téma...
Mladějov 2005_Otto.jpg
Mladějov 2005_Otto.jpg (113.25 KiB) Zobrazeno 5321 krát
Acibuk
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 20 srp, 2011 8:04 pm
Bydliště: Olomouc

Re: "home-made" vozidla

Příspěvekod Acibuk » sob 27 srp, 2011 5:56 pm

Kolegové,

ještě se podělím o další dva modely, na kterých jsem během posledních dvou měsíců pracoval, přestavba lokomotivy Lina od Roca a stavbu osobního vozu BCi/u. Měřítko H0e. Opět není dokončeno, modely jsou připravené na stříkání.

https://picasaweb.google.com/michal.kub ... p3r6Mf_Aw#
https://picasaweb.google.com/michal.kub ... 230NbC3wE#

Zdraví Acibuk
Acibuk
 
Příspěvky: 27
Registrován: sob 20 srp, 2011 8:04 pm
Bydliště: Olomouc

PředchozíDalší

Zpět na Úzkorozchodky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků