Očištění leptu

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Příspěvekod ragulin » stř 28 led, 2009 7:56 pm

Je kalafuna (nebo kapalina na bázi kalafuny) pro pájení leptů dostačující? Ptám se proto, že například na stránkách dkmodel doporučují výhradně agresivní pájecí vodu na bázi kyseliny. Tak nevím, po čem raději sáhnout.
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm

Příspěvekod Pavel-HP » stř 28 led, 2009 8:41 pm

Používám Neutrální pájecí kapalinu z GM. Je to úplně bez problémů. Opláchnout v teplé vodě s jarem. Bohatě stačí.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

očištění leptů

Příspěvekod mm2 » stř 28 led, 2009 10:01 pm

Zdravím
S pájením mám dost značné zkušenosti a tak se pokusím poradit:

Lepty lze pájet i kalafunou (nebo kapalinami na bázi kalafuny), ale je nutné nejprve lept pořádně vyčistit a vydrhnout kartáčkem za pomoci jemného písku ( tekutý krém na nádobí CIF, CLEAN nebo pododné ) a odmastit ( např.: Aceton ).
Ale i tak ne na všech hodně exponovaných místech bude cín dokonale držet.

S pájecí kapalinou je to o mnoho lepší, ale používat opravdu jen neutrální nebo univerzální. Pak po skončení pájení díl dobře propláchnout pod tekoucí vodou a vyčistit i za pomocí kartáčku např. s CIFem, a voda nemusí být už ani s jarem. Hotový spájený model nebo sestavu pak před nástřikem zákl.barvou opět důkladně propláchnout a vyčistit např. CIFem a nechat den proschnout.

Speciální kapaliny na mosaz či jiné kovy jsou příliš agresívní, a i po několikaminutovém proplachování pod tekoucí vodou a čištění se po několika dnech nebo týdnech kapalina uvíznutá v bublinkách cínu dostane ven na povrch a pomalu začíná rozežírat okolní kov. No a pokud je již proveden nástřik barvami , pak " Houstone máme problém".

Já osobně používám neutrální kapalinu a jsem s ní zcela spokojen.
H0, DCC, IV-V. a "Za všechno můžou mimozemšťané"
http://mm2.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
mm2
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 09 led, 2009 4:09 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Příspěvekod Jenda » čtv 29 led, 2009 12:10 am

pokud materiál není příliš znečištěný jde bez problémů pájet kalafunovou pájecí kapalinou F1, tzv. "neutrální pájecí kapalina" už je kyselinová (chlorid zinečnatý) a takže tu používám skutečně vyjímečně, pouze pokud už nejde pájet s F1.
Jenda
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 02 zář, 2008 3:14 pm
Bydliště: u. Č.Budějovic

Příspěvekod ragulin » čtv 29 led, 2009 8:24 am

Díky za názory. Asi pořídím obě a nejprve provedu nějaký testy a uvidíme ;)
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm

Příspěvekod radeksindy » čtv 29 led, 2009 10:13 pm

Běžný cín používám s kapalinou určenou pro pájení mosazi (z GME). Je opravdu trochu agresivnější, takže je nutné lept po práci očistit. Samotné namočení do vody nestačí, je nutné vzít kartáček a vydrbat. Ještě lepší je však namočit do perchloretylenu.
Jako úplně nejlepší se mi osvědčila pájecí pasta pro instalatéry, ale taková, jejíž zbytky jsou rozpustné ve vodě. Proto cín a kapalinu mám jen pro některé práce.
Kalafuna taky bude fungovat, ale hrozně se nadřete s očišťováním leptu. A drobné součástky z tenkých plechů někdy kvůli poškození moc čistit nelze. Kalafuna je primárně určená pro elektroniku a ne lepty, takže je agresivní zase málo.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Příspěvekod ragulin » pon 02 úno, 2009 7:55 am

Tak zatím to jde opravdu líp s neutrální pájecí kapalinou. Jinak - kapalinou se má správně lept opravdu jen očistit a vysušit před samotným přiložením pájky, nebo je lepší místo "zakápnout" a nato pájet, přičemž se kapalina odpaří?
ragulin
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 27 dub, 2008 1:00 pm

očištění leptu

Příspěvekod mm2 » pon 02 úno, 2009 1:48 pm

určitě je lepší kápnout na pájené plochy či díly kapalinu ( drátkem apd. ), nechat pár sekund působit a pak připájet za syčení a odpařování kapaliny.
Při pájení větších ploch je lepší si tyto díly předem pocínovat, pak kápnout opět kapalinu a připájet k sobě.
H0, DCC, IV-V. a "Za všechno můžou mimozemšťané"
http://mm2.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
mm2
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 09 led, 2009 4:09 pm
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Očištění leptu

Příspěvekod MirekTT » úte 20 črc, 2010 5:42 pm

Zeptám se tady. Co s leptem po očištění, ale před tmelením a barvením. Neměl by se lept po očištění dát do nějakého mořidla, které vytvoří oxidační mikrovrstvu na povrchu plechu, ke kterému pak lépe přilne základovka, tmel a další vrstvy? U dospělých prací, jako třeba nátěry okapů, je takový postup doporučený a dokonce se takové přípravky - řekněme základovky používají. Ikdyž někde se zase nabízí vše v jednom. Jak je to s lepty z mosazi a alpaky. Já jsem teda nenašel způsob, jak udržet na mosazi surfacer + další vrstvy tak, aby se mu dalo alespoň s přivřenýma očima přezdívat otěruvzdorný.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Očištění leptu

Příspěvekod MirekTT » stř 04 srp, 2010 6:55 pm

Tak se zeptám ještě jednou, nebo vlastně dvakrát. Jak vycídit nový nerozdělaný lept do lesklé mosazi, nejlépe chemicky, aby šel dobře pájet. A pak po sestavení a očištění jak by šel znovu zoxidovat, aby na něm lépe držely nánosy tmelů a barev?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Očištění leptu

Příspěvekod Hekttor » stř 04 srp, 2010 8:05 pm

Já bych leptík před pájením už chemicky netrápil, dostane už tak zabrat. Když použijete neutrální pájecí kapalinu, není ani třeba. Jinak na dosažení lesklého povrchu stačí ocet. Ponořit, nechat pět minut, důkladně opláchnout, důkladně osušit. Ocet pak je dobrý i pro "natrávení" leptíku před surfacerem, tentokrát přes noc, pak nechat na vzduchu "dojít", opláchnout.
k tématu mě ještě napadá - někteří zákazníci se mě ptají, proč jsou dodávané leptíky někdy zašlé. Je to právě proto, že na nich nechává chemie stopy. Nejdřív se vyvolává fotorezist v zásadě, pak se leptá v kyselině, stripuje opět v zásadě. Samozřejmě, mohl bych vykoupat leptíky v octu (tedy kyselině) a dodávat je krásně lesklé. Myslím si ale, že je to jen další zbytečná chemická lázeň navíc, a přitom jen pro efekt. Jinak řečeno - povlak oxidu na povrchu leptu není, vzhledem k další práci s leptem, na závadu.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Re: Očištění leptu

Příspěvekod vvitty » stř 04 srp, 2010 8:36 pm

brrr neutralni pajeci kapalina je na lepty skoro zbytecne agresivni :wink: teda pokud se lepty daji ocistit normalne jarem, houbickou a praskem na nadobi (tj. nejsou to nejake tenke ramecky) tak staci rozpustena kalfuna.
a pak samozrejme (oboji) dukladne omyt.

davat je do octa pred prodejem nema vyznam, kdyz nahodou lept bude lezet delsi dobu na sklade, stejne zajde.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Očištění leptu

Příspěvekod MirekTT » čtv 05 srp, 2010 5:53 am

Ocet vyzkouším. Ano, myslel jsem to přesně tak, že lept chci takto čistit těsně před sestavováním, a to dokonce možná na etapy podle postupu prací. Určitě bych tohle nechtěl po výrobcích leptů. Pájecí kapalinu používám, ale jen výjimečně. Nemám u ní rád, že se rozteče a k tomutéž pak motivuje i cín. Zašlý lept, tak jak většinou přijde od výrobce, je výtečný pro povrchovku, ale někdy mi na to cín nechce chytit ani s kapalinou na nerez, hliník, či na tenké vodiče. Hlavně u jemných součástek, které je obtížné čistit mechanicky. Proto chci zkusit leptík nejprve vycídit a pak používat pouze trubičkovou pájku bez kapaliny. Mechanické čištění leptů nepřipadá v úvahu. Leda u velkých dílů, ale zrovna tam to není podstatné.
Až vyzkouším ten ocet, dám vědět.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Očištění leptu

Příspěvekod Popopo » čtv 05 srp, 2010 7:30 am

Doufám, že nejsem barbar, ale lepty před sestavováním nijak neočišťuju, ať je zašlý nebo ne. Ani chemicky, ani mechanicky. Samozřejmě nesmí být mastný. Pájím s Neutrální kapalinou. Abych ji měl jen tam, kde chci pájet, nanáším jemným štětečkem (ten je po čase na odpis) - jen potřu, nezalévám. Pro mne je "chytnutí" cínu spíš otázkou prohřátí a teploty tavení pájky. Tam, kde se dá spoj obtížně prohřát nebo není bezpečné příliš zahřívat, používám pájku Elchemco s přísadou tuším bizmutu s teplotou tavení 120°C.
Čistění před povrchovkou, to je jiná - díky za tip s octem. Taky chci vyzkoušet myčku - až budu sám doma :)

Obrázek
Uživatelský avatar
Popopo
 
Příspěvky: 377
Registrován: pát 04 led, 2008 9:07 am
Bydliště: Hostivice

Re: Očištění leptu

Příspěvekod MirekTT » čtv 05 srp, 2010 8:41 am

Popopo píše:Čistění před povrchovkou, to je jiná - díky za tip s octem. Taky chci vyzkoušet myčku - až budu sám doma :)

No počkat počkat. Čištění před povrchovkou, aby jsme si rozumněli. Očištění sestaveného leptu od konstrukčních nánosů a splodin po pájení a lepení je věc jedna a nemyslím, že to půjde octem. Věc druhá je sestavená a očištěná stavebnice před povrchovkou a tam ten ocet má zase vytvořit takovou tu oxidační zašlost, aby na to ty vrstvy lépe přilnuly.

Co se týče myčky, asi jo. Vím, že ze všech pohárků s nanešeným ozdobným zlatem a potisky obsahujícími kovy vše dokonale umyje. Nerezové nádobí vyleští a hliníkové zajde. Jen nevím, zdali bude umět rozpustit složky obsahující kalafunu, ale rozhodně jsem přesvědčen, že myčka nahradí právě to máčení sestaveného a očištěného leptu v octu za účelem vytvoření oxidační vrstvy. Dále asi dokonale odmastí, avšak pozor, většina tablet 3v1 obsahuje leštidlo, které nakonec na nádobí zůstane. Tak aby na to pak chytala barva.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků