Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Založte si vlastní témata a prezentuje zde stavbu vlastních modelů od A do Z. Pouze lokomotivy, vozy či stavby. Ne kolejiště.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Dioráma - lokálka se silničním přejezdem

Příspěvekod radekkrupka » čtv 22 dub, 2010 7:49 pm

Ahoj,

můj první pokus o stavbu diorámatu. Jedná se o obdélníhový výřez fiktivní krajiny o rozměrech 20x30 cm v modelu 1:120 (v reálu 24x36 m). Jednokolejná trať v přímé kdesi na lokálce v podhoří, položená v mírném svahu mezi lukami. Nad tratí je nezbytný příkop a podél příkopu jsou rozmístěny dřevěné sloupy telegrafního vedení. Železnice kříží asfaltovou silnici, ze které je vedle přejezdu sjezd na louku. Silnice je lemována betonovými patníky. Přejezd je vzhledem k malému provozu na silničce označen pouze výstražnými kříži. Příkop pod silnicí podchází trubním propustkem.

Obrázek

My projektanti si radši všechno dopředu napkreslíme a 3x promyslíme :D Celý model je vymyšlený tak, aby šlo o atraktivní kus krajiny, na kterém se vyskytne dostatek možností k vyzkoušení různých technik a materiálů ke stavbě. Zároveň ho budu používat k focení modelů ze svého vozového parku.

Vemte prosím v potaz, že není ještě hotovo, zejména chybí kříže na přejezdu, nějaká ta návěst na trati (asi rychlostník) a pak patina, zvlášť silnice a štěrku. Tam zatím nevím, jak na to...

A takhle to dopadlo

Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek

Více fotek tady, nebo na mém webu http://rak-tt.no-ip.org/, sekce Dioráma.

Prosím tedy o připomínky, jedná se o prvotinu. Díky
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 22 dub, 2010 8:21 pm

Připomínky a jaké :?: :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod rawen » čtv 22 dub, 2010 8:22 pm

Nazdar.
Chtěl jsi připomínky, máš je mít. :)

Telegrafním sloupům (píšeš nefunkčním) by slušely kusy drátů okolo izolátorů. Buďto urzely anebo je někdo šmiknul vedle, ale zůstávaly omotané a trčící, případně svěšené až na zem. Případně by se mohla po (nefunkčním, chápu neudržovaném) sloupu plazit nějaká plevel nebo alespoň sušina.

Koleje, pražce a svršek by mohly být víc rezavé, taky patníky kolem cesty svítí novotou.

Nejvíc mi nesedí ta asfaltka... možná chybí štěrk u kraje a taková ta minitravička jím prorůstající.

Celkově se mi to moc líbí, ale o kritiku 'sis řekl sám. :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod radekkrupka » pát 23 dub, 2010 8:59 am

rawen píše:Nazdar.
Chtěl jsi připomínky, máš je mít. :)

Telegrafním sloupům (píšeš nefunkčním) by slušely kusy drátů okolo izolátorů. Buďto urzely anebo je někdo šmiknul vedle, ale zůstávaly omotané a trčící, případně svěšené až na zem. Případně by se mohla po (nefunkčním, chápu neudržovaném) sloupu plazit nějaká plevel nebo alespoň sušina.

Koleje, pražce a svršek by mohly být víc rezavé, taky patníky kolem cesty svítí novotou.

Nejvíc mi nesedí ta asfaltka... možná chybí štěrk u kraje a taková ta minitravička jím prorůstající.

Celkově se mi to moc líbí, ale o kritiku 'sis řekl sám. :)

Radek

No jak jsem psal - chybí tomu patina. Na to jsem si ještě netrouf, abych to hned nenávratně nezprasil. A to hlavně se týká té silnice. Chybí tam přesně ten štěrk a prach po stranách, stejně jako na přejezdu.

Nad telegrafním vedením jsem přemýšlel. V modelu se dráty mezi sloupy moc nenatahují, zvlášť ne v menších měřítkách. To co jsem viděl, mě moc nepřesvědčilo. Prostě drát v 1:120 se udělat nedá. Buď se napne provázek úplně rovně (a navíc je moc tlustý), což vypadá divně a prověsit se taky nedá, protože se kroutí. Ty zbytky na sloupech mě nenapadly. Zkoušel jste to někdo? Je to k vidění?
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Dan Buchtela » pát 23 dub, 2010 11:15 am

Dostatečně tenké drátky sice dostaneš rozvinutím vinutí nějakého relátka, ale ten problém s jejich napnutím zůstává...i podle mne vypadají napnuté dráty nepřirozeně, to raději žádné.
Uživatelský avatar
Dan Buchtela
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pon 13 srp, 2007 9:21 pm
Bydliště: okres ÚL

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 dub, 2010 12:18 pm

Chtěls kritiku - dráty vzal čert, můžou být třeba z vlasce 0,1 pro muškaření, ale nechybí tam.. Co chybí - patina (to už se tu psalo), pak na můj vkus máš moc velký kontrast mezi tou suchou trávou a "svěží" trávou pod křižovatkou polní cesty a silnice (nepřijde mi to moc přirozený, tak náhlý přechod mezi suchou trávou a svěží, zelenou!)

Co mě ale opět naprosto drtí, je tohle: foliáže, kolej, štěrk, sloupy ze nemálo peněz, fůra práce navíc k tomu, ale na podstavci se šetří! To kuchynské prkénko, navíc nenatřený a nezalakovaný je jak pěst na oko, navíc ne příliš kvalitně nabarvený polystyren - je vidět jak si to na sebe skládal. Tohle kazí naprosto vše co jsi udělal. bohužel nejsi tady na foru první ani poslední, kdo tyhle strašný chyby dělá... Ať už na modulech, dioramatech, rámech kolejiště atp!

Sorry za velkou míru kritiky, ale chtěl jsi ji... Takže - první, oprav/uprav to prkno at zmizí ty hnusný zahnědlý zuby po hoblovačce, a at to vypadá jako krásný podstavec za který se nemusíš stydět. Pak papírem/tapetou olep hrany toho polystyrenu, případně ho olep "hlínou" a znázorni jakoby půdní řez.

Patinou to už jen doladíš - oreznout koleje, sem tam olej flek, zaprášit pražce a štěrk, zaprášit silnici.

Jinak super dispozice, nepřeflákané blbostma a zbytečnostma (1*****), a jako prvotina u mě 1* a za propustek a příkop podél trati 1**
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Fíkus » pát 23 dub, 2010 1:44 pm

Petře proč omluvy :-)
Jako základ se mi to fakt líbí, podstavec popsal dokonale petr - fůra prachů za "traviny" a nakonec tam čučí kus polystyrenu na kusu prkna.
Mě se nelíbí vůbec ta silnice - chtělo by jí to udělat aspoň kapku "rovnou" tenhle radius je dost divnej. Nicmeně věřím, že dle toho, co je nafotkách, jsi teprv v půlce cesty a bude se dolaďovat... 8)
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 dub, 2010 2:44 pm

Fíkus píše:Petře proč omluvy :-)
Jako základ se mi to fakt líbí, podstavec popsal dokonale petr - fůra prachů za "traviny" a nakonec tam čučí kus polystyrenu na kusu prkna.
Mě se nelíbí vůbec ta silnice - chtělo by jí to udělat aspoň kapku "rovnou" tenhle radius je dost divnej. Nicmeně věřím, že dle toho, co je nafotkách, jsi teprv v půlce cesty a bude se dolaďovat... 8)


No ten radius bych bral jako úlitbu malému prostoru. Pokud se tam pro focení nebude dávat velký auták, ale jen třeba motorka nebo osobák, tak to projde. Nezapomínat, že středobodem diorámy má být vždy kolejové vozidlo!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 23 dub, 2010 2:55 pm

Tak tohle bude krásná žánrová fotečka, až mašinu i diorámka napatinuješ plus doplníš vhodné pozadí

http://rak.grasski.net/rak-tt/diorama/d ... io1_53.jpg

a tohle ti zas vše zkazí jestli s tím něco neuděláš - viz moje poznámky o dioramátku výše! http://rak.grasski.net/rak-tt/diorama/d ... io1_10.jpg
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod radekkrupka » sob 24 dub, 2010 8:38 am

Petr Zatrepalek píše:Na můj vkus máš moc velký kontrast mezi tou suchou trávou a "svěží" trávou pod křižovatkou polní cesty a silnice (nepřijde mi to moc přirozený, tak náhlý přechod mezi suchou trávou a svěží, zelenou!)

Jsem si toho vědom. Bohužel jak už to bývá, nejvíc to vylezlo na fotce. Ono to v reálu nevypadá tak hrozně jako na monitoru. Až později jsem zjistil, jak důležité je při práci s foliážemi světlo. Zatímco večer při umělém osvětlení vypadají všechny stejně, vyleze druhý den slunce a rozdíly jsem obrovské. Tohle bylo právě focené při přirozeném denním světle. Má to představovat louku a nad tím jsou takové polosuché keříky na svahu tělesa náspu. Pokusím se s tím něco vymyslet. Možná ten přechod trochu zamaskuju nějakou nízkou dřevinou. Tak aspoň nebude vidět celá čára rozhraní.

Petr Zatrepalek píše:Co mě ale opět naprosto drtí, je tohle: foliáže, kolej, štěrk, sloupy ze nemálo peněz, fůra práce navíc k tomu, ale na podstavci se šetří! To kuchynské prkénko, navíc nenatřený a nezalakovaný je jak pěst na oko, navíc ne příliš kvalitně nabarvený polystyren - je vidět jak si to na sebe skládal. Tohle kazí naprosto vše co jsi udělal. bohužel nejsi tady na foru první ani poslední, kdo tyhle strašný chyby dělá... Ať už na modulech, dioramatech, rámech kolejiště atp!

Původní plán byl takový, že podklad bude tvořit zhoblované prkno (což je, odhalil jsi i zuby po hoblovačce, dobrý postřeh :)) a boky polystyrenu oblepím balzou. Ale balza co mám doma není dost dlouhá aby stačila na celou delší stranu, takže bych ji musel nastavit, což se mi nepozdávalo. Oblepení papírem je taky cesta. Něco s tím udělám...

Nejvíc mě ranilo právě to "prkýnko". Ono se mi totiž po nějakém čase prohlo vlivem změny vlhkosti, takže na jedné straně je i mezera mezi dřevem a polystyrenem. Na fotkách je to bohužel taky vidět.

Myslíte, že mám to prkno odtrhnout a dát dospod něco jiného?

Petr Zatrepalek píše:
Fíkus píše:Mě se nelíbí vůbec ta silnice - chtělo by jí to udělat aspoň kapku "rovnou" tenhle radius je dost divnej. Nicmeně věřím, že dle toho, co je nafotkách, jsi teprv v půlce cesty a bude se dolaďovat... 8)

No ten radius bych bral jako úlitbu malému prostoru. Pokud se tam pro focení nebude dávat velký auták, ale jen třeba motorka nebo osobák, tak to projde. Nezapomínat, že středobodem diorámy má být vždy kolejové vozidlo!

K té silnici - není to klasická silnice 1. až 3. třídy. Je to taková ta místní silnička mezi dvěma vesnicemi, šířka nějakých 4-5 metrů, takže se tam s bídou vyhnou 2 osobáky a náklaďák už ne. Prostě pro zemědělce aby se dostali na pole. Na těchto silničkách jsou ostré zatáčky, nepříznivé sklonové poměry. Já myslím, že ten poloměr není tak úplně mimo. Předtavme si, že trať vede po vrstevnici ve svahu. Silnice trať překoná víceméně kolmo, ale nemůže pak padat po spádnici, takže za obloukem klesá napříč svahem taktéž. Takhle nějak jsem to zamýšlel.

Chtěl jsem, aby na diorámatu bylo dost prostoru pro umístění i většího vozidla a přejezd s okolím byl pouze na straně. Nechtěl jsem, aby mi lokomotiva nebo vagon stály při focení na přejezdu. To na mě působí hodně staticky a nepřirozeně.

Navíc jsem vypozoroval, že u silnic se v modelu trochu zmenšuje šířka, protože přesný přepočet vede k příliš masivnímu prvku v modelu. Na diorámatu tím spíš. Jelikož silnice je liniová stavba, měla by tak vypadat? Když u ní nuceně zkracujeme délku, uberem i šířku.

Každopádně pánové díky za výtky. A taky že vím, že se něco i povedlo. S tou kompozicí jsem si hrál na papíře dost dlouho, aby to působilo vyváženě, nepřeplácaně a přitom zajímavě.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 24 dub, 2010 5:50 pm

S tou silnici nic nedělej, snad jen krom patiny. Mě se to právě líbí tak jak to máš - ta zatačka je v toleranci! Je to vidět i z fotky na tvém webu, kde máš nafocenou tu IFU.

Prkno utrhni, a raděj zkus z překližky, sololitu s dýhou či jiného vhodného materiálu oblepit stěny dioramátka (samozřejmě stěny by ti měly kopírovat tvar terénu, udělej je o něco vyšší, abys dospod mohl mezi dosavadní dno a spodní kraj dýhy/sololitu nalepit rohové špalíčky). Bude to fuška dělat to nyní dodatečně, ale věř mi že výsledek bude stát za to!

Barvu foliáží zkus tak maximálně doladit tupováním řídké barvy - různé odstíny zelené, okrové, žluté by mohly pomoci víc než nějaké dřeviny.

Jinak nepřemýšlel jsi udělat si tam i přívod proudu do kolejí? Banánky/konektory schováš pod dioramátko a pak můžeš okouzlovat návštěvy - věř mi že to má na výstavách a u návštěv hodně velký účinek, navíc máš-li mašiny se zvukem...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod radekkrupka » ned 25 dub, 2010 6:33 pm

Petr Zatrepalek píše:Prkno utrhni, a raděj zkus z překližky, sololitu s dýhou či jiného vhodného materiálu oblepit stěny dioramátka (samozřejmě stěny by ti měly kopírovat tvar terénu, udělej je o něco vyšší, abys dospod mohl mezi dosavadní dno a spodní kraj dýhy/sololitu nalepit rohové špalíčky).

Překližku bys doporučil jakou? 3mm? Truhlářskou? Oblepím boky, a co dospod?

Petr Zatrepalek píše:Jinak nepřemýšlel jsi udělat si tam i přívod proudu do kolejí? Banánky/konektory schováš pod dioramátko a pak můžeš okouzlovat návštěvy - věř mi že to má na výstavách a u návštěv hodně velký účinek, navíc máš-li mašiny se zvukem...

Přemýšlel, ale nakonec jsem to nechtěl komplikovat. Teď když jsem se rozhodl oblepit boky, možná bych pod to ty kablíky schoval. Ale já mám všechno v analogu. Světla bych ještě dokázal rozsvítit... uvidím. Díky za tip.

S výstavama jsi mě pobavil. :) To bych musel z výstavy kanálama 8)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 26 dub, 2010 11:24 am

Překližkové boky udělej tak o 2,5-3cm vyšší než máš terén s polystyrenu, až odtrhneš to prkno, zaručeně budeš mít spodní polyst. desku "ožužlanou". Síla překližky je na tobě - jde o to aby se ti to nekroutilo. Já použil odýhovaný sololit plus sololit olepený samolep. tapetou. V tvém případě by možná 3mm překližka mohla stačit, nebudeš-li mít moc vlhké prostředí a budeš-li ji lepit lepidlem z kartuše a ne disperzí. Pod tu "ožužlanou" polyst. deskou a přesah přikližkových boků bych lepil výstužný rám z latěk, případně ještě pod něj opět tenkou sololit/plast/překližkovou desku, nicméně myslím že při rozměru tvého dioramátka by mělo stačit jen olepení překližkou a pod tou spodní polystyr. deskou přikližku spojit/zpevnit v rozích špalíčky.

Ty káblíky by jsi schoval pod přesah těch nových překližkových boků, do mezery mezi spodní polystyr. deskou dioramátka a nové dno, na bok umístíš dvě hnědé/černé zdířky na banánky a máš vše připravené jak pro analog, tak v budoucnu i na digitál!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Rizoto » pon 26 dub, 2010 11:41 am

radekkrupka píše:
Petr Zatrepalek píše:Na můj vkus máš moc velký kontrast mezi tou suchou trávou a "svěží" trávou pod křižovatkou polní cesty a silnice (nepřijde mi to moc přirozený, tak náhlý přechod mezi suchou trávou a svěží, zelenou!)

Jsem si toho vědom. Bohužel jak už to bývá, nejvíc to vylezlo na fotce. Ono to v reálu nevypadá tak hrozně jako na monitoru. Až později jsem zjistil, jak důležité je při práci s foliážemi světlo. Zatímco večer při umělém osvětlení vypadají všechny stejně, vyleze druhý den slunce a rozdíly jsem obrovské. Tohle bylo právě focené při přirozeném denním světle. Má to představovat louku a nad tím jsou takové polosuché keříky na svahu tělesa náspu. Pokusím se s tím něco vymyslet. Možná ten přechod trochu zamaskuju nějakou nízkou dřevinou. Tak aspoň nebude vidět celá čára rozhraní.



Tu by som si dovolil oponovať pravidelne kosená lúka vyzerá na jar a na konci leta presne takto ako v dioráme. Lúka zelena a nekosená časť suchá v hnedých odtieňoch s ostrým prechodom. Mne sa to páči.
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Příspěvekod radekkrupka » úte 27 dub, 2010 5:33 pm

Pokus o patinu.

Zašpinil jsem kolejové lože rzí a prachem. V jednom místě poblíž sloupu si povšimněte spáleného místa od cigarety neukázněného cestujícího :)

Silnici jsem zaprášil po stranách, výdřevu přejezdu taktéž. Výdřeva je od kol aut ošoupaná.

Přechod na polní cestu je daleko plynulejší. Po stranách říms propustku je nashromážděný prach, propustek se v dolní části čel trochu zelená, ale spíš neznatelně.

A jako bonbónek jsem zašpinil patníky a v jejich horní části jsem se snažil černým prachem naznačit zbytky tmavého nátěru hlavy.

Tak jako celé dioráma je i patina můj první pokus... snad jsem to nepřehnal, ale naživo to vypadá dobře.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Další

Zpět na Mám rozestavěno (máme rozestavěno)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků