Otázky z železniční historie ČSD

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Otázky z železniční historie ČSD

Příspěvekod Martin HO » úte 06 dub, 2010 9:49 am

Dovolil jsem si založit toto téma, kde by byly soustředěny otázky a odpovědi z historie železnic (zejména ČSD).

A první dotaz :
V kterém roce dostaly lokomotivy a motoráky ČSD "hvězdnou výzdobu" ?
Naposledy upravil Martin HO dne pon 12 dub, 2010 4:38 am, celkově upraveno 1
Martin HO
 

Příspěvekod Tomáš » úte 06 dub, 2010 10:29 am

Mě by zase zajímalo,jak to bylo s přeznačováním ČSD na ČD..mohly být viděny v roce 1993 na kolejích obě značení,než se přeznačilo?nebo jak se to prostě dělalo
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod HonzaK » úte 06 dub, 2010 11:33 am

Tomáš píše:Mě by zase zajímalo,jak to bylo s přeznačováním ČSD na ČD..mohly být viděny v roce 1993 na kolejích obě značení,než se přeznačilo?nebo jak se to prostě dělalo


Do teto doby spadaji me prvni vzpominky na zeleznici, ktere si dokazu dostatecne dobre vybavit, a myslim, ze v roce 1993 urcite kombinace CD i CSD soucasne videt byly a nejen v tom roce, rekl bych, ze az tak do roku 1995 se klidne daly potkat vozidla s oznaceni CSD, zrejme podobne jako kdyz se menilo cislovani lokomotiv - take jeste nekolik let po zavedeni zmeny "dobihalo" stare znaceni...no snad jsou me vzpominky dostatecne pravdive :lol:
HonzaK
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 05 úno, 2008 8:25 am
Bydliště: S Cechy

Příspěvekod Tomáš » úte 06 dub, 2010 11:49 am

HonzaK píše:
Tomáš píše:Mě by zase zajímalo,jak to bylo s přeznačováním ČSD na ČD..mohly být viděny v roce 1993 na kolejích obě značení,než se přeznačilo?nebo jak se to prostě dělalo


Do teto doby spadaji me prvni vzpominky na zeleznici, ktere si dokazu dostatecne dobre vybavit, a myslim, ze v roce 1993 urcite kombinace CD i CSD soucasne videt byly a nejen v tom roce, rekl bych, ze az tak do roku 1995 se klidne daly potkat vozidla s oznaceni CSD, zrejme podobne jako kdyz se menilo cislovani lokomotiv - take jeste nekolik let po zavedeni zmeny "dobihalo" stare znaceni...no snad jsou me vzpominky dostatecne pravdive :lol:


Tak to je dobrá zpráva,můžu tedy modelovat období 1993-1995..abych mohl mít všehochuť...v 93 mě bylo 12let tak si to moc nepamatuju :lol:
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: Otázky z železniční historie ČSD

Příspěvekod Fíkus » úte 06 dub, 2010 12:55 pm

Martin HO píše:V kterém roce dostaly lokomotivy a motoráky ČSD "hvězdnou výzdobu" ?

Tak určitě po únoru 48, když se dostali ty k...y k moci, taky by mě zajímal přesnej rok, ale vsadím se, že hned brzy po tom...
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Re: Otázky z železniční historie ČSD

Příspěvekod milan ferdián » úte 06 dub, 2010 1:22 pm

Fíkus píše:
Martin HO píše:V kterém roce dostaly lokomotivy a motoráky ČSD "hvězdnou výzdobu" ?

Tak určitě po únoru 48, když se dostali ty k...y k moci, taky by mě zajímal přesnej rok, ale vsadím se, že hned brzy po tom...


Na to byl výnos.Zase tak jednoduché a rychlé naplění výnosu nebylo bráno kvapem.Některé lokomotivní čety
výnos ani neplnili.Hlavně po bratrské pomoci 1968,houfně mizely než přišla normalizace..
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Otázky z železniční historie ČSD

Příspěvekod Martin HO » úte 06 dub, 2010 1:33 pm

milan ferdián píše:
Fíkus píše:
Martin HO píše:V kterém roce dostaly lokomotivy a motoráky ČSD "hvězdnou výzdobu" ?

Tak určitě po únoru 48, když se dostali ty k...y k moci, taky by mě zajímal přesnej rok, ale vsadím se, že hned brzy po tom...


Na to byl výnos.Zase tak jednoduché a rychlé naplění výnosu nebylo bráno kvapem.Některé lokomotivní čety
výnos ani neplnili.Hlavně po bratrské pomoci 1968,houfně mizely než přišla normalizace..


No v roce 48 mi byly 4 roky, od 5ti let už si něco málo ze železnice pamatuji (např . jízdu "věžákem do Břas), ale v roce 1950 nás ty k..vy vystěhovali z Plzně na vesnici, kde daleko široko vlaky nebyly.

Rok 68 není problém, to vím hodně, ale jde mi spíš o to "první" nařízení, (období) nebo jak to tehdy bylo.
Martin HO
 

Příspěvekod Tomáš » úte 06 dub, 2010 1:33 pm

já si to ani bez té hvězdy nedovedu představit co by to bylo za lokomotivu..nejsem politicky nijak ovlivněn,ale ta hvězda tam být musí...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 104_01.jpg
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Fíkus » úte 06 dub, 2010 6:19 pm

Tomáš píše:já si to ani bez té hvězdy nedovedu představit co by to bylo za lokomotivu..nejsem politicky nijak ovlivněn,ale ta hvězda tam být musí...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 104_01.jpg

Moje slova
Uživatelský avatar
Fíkus
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 30 říj, 2009 7:45 pm
Bydliště: Chotěboř / Pardubice

Příspěvekod Radek » pát 09 dub, 2010 2:47 pm

Pokud si chcete prohlédnout jak vypadalo nádraží vašeho srdce v době, kdy naši dědové byli ještě děti tak na této adrese: http://www.philashop.cz/ jsou pod záložkou aukční stránky staré pohlednice ze všech koutů.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Max » ned 11 dub, 2010 1:19 pm

Ono není hvězda jako hvězda.
Za běžnýho provozu měly ty hvězdy obvykle rozumně patinovaný odstín, takže tam ani tolik nevadily. To co ale dnes je k vidění na "hysterických" lokomotivách, to je vrchol nevkusu. A bohužel z nich se to dostává i na modely.
Zde pár ukázek těch "normálních" hvězd.

http://img682.imageshack.us/g/5340513.jpg/
Max
 
Příspěvky: 415
Registrován: pát 08 led, 2010 3:34 pm

Příspěvekod Martin HO » pon 12 dub, 2010 5:54 pm

Tak nikdo na mou otázku konstruktivně neodpověděl, tak alespoň cituji K-report :
Když chcete historickou věrnost, tak místo tlachání, si přečtěte Předpis A5 - Technická pravidla provozu drah s účinností od 1.5.1951. V § 38, odst.2, písmeno b). je uvedeno "...symbol vlády pracujících: pěticípá rudá hvězda se žlutým okrajem". V pozdějších předpisech je žlutý okraj vynechán. Takže řada 433.0 neměla hvězdu od roku 1948 - 30.4.1951. Bez hvězdy nesměly lokomotivy vyjet z výtopny.
Martin HO
 

Příspěvekod vorisekml » pon 12 dub, 2010 8:33 pm

Hvězdy to je strašně výbušné téma. Já osobně proti hvězdám nic nemám a mám je i "rád". Jsou stroje kde prostě musí být, ale jsou stroje kde je ta hvězda téměř hnusná /hrboun 375.0/. Když jsem viděl model hrbouna s hvězdou spolu s červenou na kolech tak se mě vůbec nezamlouval. Možná kdyby mě někdou utloukl fotkou že to tak skutečně bylo tak bych to skousnul. Ten předpis mluví zcela jasně, dokonce se tradují historky že stroj bez symbolu vlády pracujícího lidu byl považován za služby neschopný a nesměl na trať. Kopie tohoto předpisu visí hned u brány muzea v Lužné, kde se tímto výňatkem sichrují před žalobama z používání symbolů "totality"/hvězd na exponátech/. Okolo r. 1968 se ty ostnacice houfně strhávali, ale pak se osazovaly zpět a záleželo jen na politické angažovanosti lidí zda byla vyleštěná a záříla, nebo zda byla hned druhý den po příchodu stroje z dílen hvězda nekomunistickou strojní četou mnohdy umyslně zamazána šmírem. Někde jsem četl že po r. 70 byl výnos krapet pozměněn a hvězda musela mít průměr terče alspoň 12cm. Takže ty obludně velké hvězdy na modelech sergejů a jin. vozidlech moderní trakce jsou pitomost.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Příspěvekod Max » úte 13 dub, 2010 1:22 pm

vorisekml - naprostý souhlas s tou barvou hvězd . Když tam jezdil fanatik, tak ji leštil až ji prodřel. A měl na ní žluté orámování i 7 let po okupaci. Když tam jezdili "normální" lidi, tak hvězda pěkně splývala s barvou dýmnice a nerušila svým vzhledem.
U moderních trakcí by hvězda v H0 měla být asi 2 mm, tedy na modelu téměř neznatelná, viz foto.
Pokud jde o tu větu :Jsou stroje kde prostě musí být...
co když starší pamětníci z Krnova nebo Šumperka řeknou :: za našeho mládí tam byl na dýmnici a na boudě ten hákenkrajc, my ho tam chceme mít ?!?!?!
Oba to jsou symboly totalitních režimů, ale nad jedním se zde přivírají obě oči zákona, zatímco jenom ten druhý se trestá...

http://img99.imageshack.us/g/t334072vnl1174.jpg/

U té řady 375.0 si nejsem jistý, zda se montáže hvězd dožila. Nejprve ty hvězdy musel někdo vyrobit, nabarvit , namontovat. I nové 476.1 jezdily chvíli bez nich. Určitě je přednostně dávali na provozní loko, než na vytápěcí kotle v depu.
Max
 
Příspěvky: 415
Registrován: pát 08 led, 2010 3:34 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 13 dub, 2010 1:38 pm

Max píše:vorisekml - naprostý souhlas s tou barvou hvězd . Když tam jezdil fanatik, tak ji leštil až ji prodřel. A měl na ní žluté orámování i 7 let po okupaci. Když tam jezdili "normální" lidi, tak hvězda pěkně splývala s barvou dýmnice a nerušila svým vzhledem.
U moderních trakcí by hvězda v H0 měla být asi 2 mm, tedy na modelu téměř neznatelná, viz foto.
Pokud jde o tu větu :Jsou stroje kde prostě musí být...
co když starší pamětníci z Krnova nebo Šumperka řeknou :: za našeho mládí tam byl na dýmnici a na boudě ten hákenkrajc, my ho tam chceme mít ?!?!?!
Oba to jsou symboly totalitních režimů, ale nad jedním se zde přivírají obě oči zákona, zatímco jenom ten druhý se trestá...

http://img99.imageshack.us/g/t334072vnl1174.jpg/

U té řady 375.0 si nejsem jistý, zda se montáže hvězd dožila. Nejprve ty hvězdy musel někdo vyrobit, nabarvit , namontovat. I nové 476.1 jezdily chvíli bez nich. Určitě je přednostně dávali na provozní loko, než na vytápěcí kotle v depu.


Jo s těmi symboly je to pakárna - to že si dělám autentický model s hvězdou či hákošem, neznamená že jsem vyznavač tohohle hnutí! Za chvíli to bude u nás jak v Helmutlandu, kde se na výstavách modelů musí pod hrozbou pokuty přelepovat veškeré svastiky na modelech tanků či letadel... A najdete-li v muzeu letadlo se svastikou, má to výjimku ze zákona... Na druhou stranu si po ulicích sem tam v pohodě chodí blbové s páskama na rukávech, co sice hákoš nemaj ale nápadně ho to připomíná a to i u nás :twisted:

A když už je zmíněna totalita - tenhle svět se bohužel řítí do další... Není daleko doba kdy auto bez čipu a člověk bez implantovaný čipový občanky nebude smět existovat... Taky totalita, jen naruby...

Sorry za malý offtopic, jinak hvězdy či hákoše k danému modelu patří - i když v případě Protektorátních drah a DRG to tak horké nebylo - mašiny u nás tehdy jezdící měly jen Včko, případně u DRG a vojenských přeprav pak malý hákoš pod orlicí znaku říšské dráhy, to už spíš ta související dobová výzdoba může někomu hnout žlučí - nástěnky dastiženij, hitlerjugend a SS verbovánky apod propaganda!
Naposledy upravil Petr Zatrepalek dne úte 13 dub, 2010 1:47 pm, celkově upraveno 1
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků