Stydí se nulkaři za své modely?

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti 0 (1:45).

Moderátoři: Michal Dalecký, Rudolf

Stydí se nulkaři za své modely?

Příspěvekod Mašinka » sob 13 úno, 2010 8:44 pm

Zdravím všechny!
Podle množství a obsahu naší stránky soudím, že:
a) buď je nás málo, maličko
b) se nulkaři dali jen na teoretizování
c) se nechtějí s ostatními dělit o výsledky své práce
Žádná z těchto variant neprospívá ani modelařině jako takové, a už vůbec naší malé komunitě.Rád bych znal Vaše názory.Tak co s tím
uděláme?Nechci nic organizovat, ani se zviditelňovat, ale máme společ-
ný zájem, měli bychom se k tomu nějak postavit.Lepší i negativní reakce, nežli žádná!
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod boy.rough » sob 13 úno, 2010 9:16 pm

Ahoj.
Můj názor je takový, že se nestydí.
Většinou mají "zahradníci" každý své stránky, nebo alespoň galerii, takže mají práci na svých webech.
Myslím, že přispívat do fóra se jim nechce, nebo nemají čas, nebo mají na svých webech vzkazníky, chcete-li návštěvní knihu a tam si vše pořeší:D .
Jezdím na účkách (poslední mohykán???) a nemám s nimi problém. Vždy si s nimi nějak poradím.
boy.rough
 
Příspěvky: 616
Registrován: stř 13 čer, 2007 6:47 pm

Příspěvekod milan ferdián » sob 13 úno, 2010 10:54 pm

O velikosti O,vím že patří k modelářům z Ostrova nad Ohří.Jestli KŽM a Jirka Šmíd ještě žijou ,nevím. :oops:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Mašinka » ned 14 úno, 2010 8:00 am

Dobrý den!
Děkuji za odpovědi, ale myslel jsem opravdu nulkaře, tj měřítko 1:45, nebo 1:43,5 na 32 mm rozchodu.Zahradní železnice na větším rozchodu a v jiném měřítku přece nemají s nulkou nic společného!Teď chápu, že zde dochází ke zmatení základních pojmů, takže vlastně mnoho lidí ani nemá jasno, co vlastně dělá.Myslím, že i v modelařině by si člověk měl udělat trochu pořádek, a dát jí nějakou odbornou úroveň.Je jasné, že když člověk dělá něco pro své potěšení, nechce do toho vnášet příliš mnoho regulí,ale kde je potom hranice mezi modelařením, hraním si, a "hračičkařením" v tom negativním smyslu slova?Já osobně (ale nikomu to nevnucuji!) vidím smysl svého modelářství v přiblížení se realitě, kterou si ale vytvářím sám, podle toho, co se mi líbí.Proto také vzniklo rozdělení epoch které modelář na svém kolejišti nebo modely vozidel ztvárňuje,nádraží a stavby mají také svoje zákonitosti, atd.Letecký nebo lodní modelář přece může popustit uzdu své fantazii jen do té míry, pokud neporuší zákony aero nebo hydrodynamiky tak že letadlo nelétá, či loď nepluje.Je pravda, že model železnice není těmito zákonitostmi tak svázán, ale pokud tvořím novou realitu, která nemá se skutečností nic společného, nemohu také v rubrice všeobecných příspěvků kritizovat někoho, kdo se do modelářského fora tlačí s "War Games".On si také tvoří svůj vlastní svět, ovšem bez regulí a vzdálený realitě.
To, co jsem zde napsal, by mělo být podnětem k přemýšlení pro ty z nás, kteří ještě na cestě k modelářství tápou, a zároveň by mělo vyprovokovat k reakci.Dále by podle mého názoru nebylo od věci, dát vzniknout rubrice "Modely velkých měřítek a zahradní železnice", neboť zde by bylo možno řešit problémy od "nulky" zcela odtažité.
Děkuji za pochopení a zdravím
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod milan ferdián » ned 14 úno, 2010 10:41 am

Bavíme se o této velikosti :?:

modelová velikost
"O" 1:45 rozchod 32mm stará
1:43,5 rozchod 32mm jen Velká Británie
1:48 rozchod 32mm jen americké staré
úzký rozchod dle NMRA
"On3" 1:48 rozchod 19mm
úzký rozchod dle NEM
"Om" 1:45 rozchod 22,5mm
"Oe" 1:45 rozchod 16,5mm

zdroj:Svět modelových železnic/Patrick Whitehouse-Allen Levy/COLUMBUS/1999
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod Rudolf » ned 14 úno, 2010 11:47 am

milan ferdián píše:Bavíme se o této velikosti :?:

modelová velikost
"O" 1:45 rozchod 32mm stará
1:43,5 rozchod 32mm jen Velká Británie
1:48 rozchod 32mm jen americké staré
úzký rozchod dle NMRA
"On3" 1:48 rozchod 19mm
úzký rozchod dle NEM
"Om" 1:45 rozchod 22,5mm
"Oe" 1:45 rozchod 16,5mm

zdroj:Svět modelových železnic/Patrick Whitehouse-Allen Levy/COLUMBUS/1999


Ano
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Rudolf » ned 14 úno, 2010 11:57 am

Mašinka píše:Dále by podle mého názoru nebylo od věci, dát vzniknout rubrice "Modely velkých měřítek a zahradní železnice", neboť zde by bylo možno řešit problémy od "nulky" zcela odtažité.
Děkuji za pochopení a zdravím
Mašinka


Založeno...
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 913
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Příspěvekod Mašinka » ned 14 úno, 2010 12:19 pm

Ano, s drobnými odchylkami, okolo nulky je asi 15 ! příbuzných velikostí a rozchodů.Ale kontinentální Evropa používá rozchod 32 mm, stejně i Anglie, pouze měřítka mají své zastánce ve variantách 1:45 a 1:43,5.
Poslední je oblíbeno ve Francii a částečně v Německu a Švýcarsku.V Angli na stejném rozchodu jezdí modely označované "0", nebo tzv "7mm", což znamená 1 stopa (foot) ve skutečnosti=7 mm, což zpětně je 1:43,5, pouze pod jiným označením.Ve Francii vzniklo toto měřítko jako dvojnásobek HO, tj. 87:2=43.5.U úzkých rozchodů bych doplnil jen velikost 0f, dříve také oznčovanou jako 0i, kde "i" je odvozeno od "Industrial", nově "f" od Feldbahn, která používá v Německu rozchod 12 mm, ve Francii 14 mm a Anglii 13,3 mm, v závislosti od měřítka, protože znázorňuje rozchod 600 mm a příbuzné.Existuje okrajově rozchod 0-18, což v Anglii je rozchod 381 mm uzvláště malých železnic, např RHDR, a v modelu jezdí na 9 mm rozchodu.Tím však není vyčerpaná celá problematika, jsou ještě rozdíly v normách, hlavně u kolejiva a kol, tzv puristé užívjí výšku nákolk pouze 1mm !, atd. Pro zájemce o tuto problematiku jsem před lety v časopisu "DRÁHA" napsal delší pojednání.
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Já se za své modely nestydím!

Příspěvekod Mašinka » pát 19 úno, 2010 7:18 pm

Neočekávám, že bych tímto příspěvkem uvolnil lavinu fotek, ale snad mne bude někdo následovat.Pro svoji projektovanou Montanní a průmyslovou dráhu jsem postavil dva vozy.Jeden na přepravu skla mezi provozy, druhý pro různé vnitrozávodní přepravy, v tomto případě válce z válcového mlýna na suroviny pro šamotku.
Obrázek
Obrázek
Původ obou vozů je v mém šroťáku s díly z Biller-Bahn, pouze dostaly nové čelníky z mosazných profilů, nové nárazníky a menší rozvor.
A co Vy?
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod milan ferdián » pát 19 úno, 2010 7:32 pm

Nic,protože nic nevidíme... :D Teď už vidíme... :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Příspěvekod rawen » pát 19 úno, 2010 9:25 pm

Zjišťuju, že REGNERovýma 30mm jsem si klasickou 0 odstřihl. Předělávat všem těm nádherným mašinkám a vagonům kola nejde (bavím se o katalozích novinek).

Vozy máš pěkné, tak ať se ti daří a pochlub se kolejištěm.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Mašinka » úte 16 bře, 2010 5:24 pm

@ Rawen
Chtěl jsi vidět mé kolejiště, plním tedy přání.Pouze jsem na rozpacích, zda jsem zvolil správné místo!Je to nulka, ale zatím jen úzkorozchodná část.Jezdím na 12 mm, t.j. 600 mm v reálu.Normální rozchod zatím čeká na své koleje, vozidla stojí ve vitrině.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Odshora, kolejiště s maketami budov,začátek stavby terénu, hotová rampa.
Zdraví
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod juroH0 » úte 16 bře, 2010 5:54 pm

Rád by som si to pozrel aj ja ale akosi mi nejdú obrázky. Mohol by si mi ich poslať, prípadne vyvesiť ny iný web?
Máte niekto podobný problém, či som v tom sám? :cry:
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Mašinka » úte 16 bře, 2010 6:09 pm

Lituju, ale na jiných forech to jde bez problému, takže zkus tam.
schmalspur-modell.at
stummi.foren-city.de
kostenloses-forum.de
feldbahn.forumieren.com
Mašinka
Mašinka
 
Příspěvky: 213
Registrován: sob 23 led, 2010 5:56 pm

Příspěvekod juroH0 » úte 16 bře, 2010 6:38 pm

Nejde mi to nikde, takže to vidím na problém u mňa. Škoda no...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Další

Zpět na Velikost 0 (komunita 0)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků