PATINA NAPOPRVÉ

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

PATINA NAPOPRVÉ

Příspěvekod ondrejSitar » sob 08 zář, 2007 5:53 pm

Koupil sem první patinovou sadu - konkrétně NOCH č. 61166.
Obrázek

Český návod nebo něco není, už sem něco viděl na internetu takže budu improvizovat, ALE - říkal sem prodejci že to chci na koleje (jako rez) - je toto skutečně na koleje?

(na obrázku z druhé strany je příklad aplikace na domy a vagóny...)
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod TT-maniac » sob 08 zář, 2007 6:22 pm

mohl bych se zeptat kolik taková věc stojí :) :?:
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod ondrejSitar » sob 08 zář, 2007 6:23 pm

TT-maniac píše:mohl bych se zeptat kolik taková věc stojí :) :?:

Stála 259Kč
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod TT-maniac » sob 08 zář, 2007 6:24 pm

ondrejSitar píše:
TT-maniac píše:mohl bych se zeptat kolik taková věc stojí :) :?:

Stála 259Kč
díky za bleskovou odpověď
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod dan » sob 08 zář, 2007 9:36 pm

Vypadá to jako patinátory a krycí lak co je v těch tubách prášek nebo barva
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod ondrejSitar » sob 08 zář, 2007 9:53 pm

dan píše:Vypadá to jako patinátory a krycí lak co je v těch tubách prášek nebo barva

Prášek
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod dan » ned 09 zář, 2007 2:13 pm

tak to jsou práškové patinátory (strouhaná křída) a lak k jejich fixaci jsou vhodné na stínování budov atd na koleje se také dají použít ale rozhodně ne jako jediná vrstva já koleje natírám barvou rzi agama a teprve na ní aplikuju prášky a celé to pak přestříknu lakem
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Tomáš » ned 09 zář, 2007 2:29 pm

dan píše:tak to jsou práškové patinátory (strouhaná křída) a lak k jejich fixaci jsou vhodné na stínování budov atd na koleje se také dají použít ale rozhodně ne jako jediná vrstva já koleje natírám barvou rzi agama a teprve na ní aplikuju prášky a celé to pak přestříknu lakem


prosimtě a když píšeš ...přestříknu lakem...čím maskuješ kolejnice,aby pak vedly proud....já to taky natírám barvou ..rzí..a ta metoda dodat ještě prášek zní zajímnavě
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod dan » ned 09 zář, 2007 6:09 pm

ničím po nastříkání cca 50 cm to přejedu hlavy kolejnic hadříkem a po zaschnutí to vemu brusnou gumou na koleje roco a jezdí to jako divý :D jen u výhybek je potřeba dát pozor na zalepení jazyků ale lak stříkám hodně naředěný tak 70 % ředidla a stříkám lehkou vrstvu takže je to bez problémů
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod ondrejSitar » ned 09 zář, 2007 7:01 pm

No vypadá to že koleje patinovat nebudu, zní to složitě, ale zkusil sem si dnes napatinovat jeden vagón a střechu domu. Výsledek - rozhodně to stojí za to :)
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Příspěvekod Tomáš » ned 09 zář, 2007 7:20 pm

ondrejSitar píše:No vypadá to že koleje patinovat nebudu, zní to složitě, ale zkusil sem si dnes napatinovat jeden vagón a střechu domu. Výsledek - rozhodně to stojí za to :)


myslím,že to složitý není...sežeň si nějakou starou kolej,nebo kup za zhruba 100kč flexi kolej a na nějaké destičce si to odskoušej...část napatinuj třeba jen tou barvou "rez" zasyp štěrkem ...druhou půlku nech jen tak...no a uvidíš ten velkej rozdíl...je to tak markantní rozdíl,že je dobré si s tím tu práci dát
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Shi-So » ned 09 zář, 2007 10:03 pm

ondrejSitar píše:No vypadá to že koleje patinovat nebudu, zní to složitě, ale zkusil sem si dnes napatinovat jeden vagón a střechu domu. Výsledek - rozhodně to stojí za to :)


Rad bych se optal ,jak jsi prosim te pouzil ten lak?
Ja mam tuhle sadu taky ,ale ten lak jsem pouzival jako podkladovy a na nej jsem aplikoval patinu.... :oops:
Ten vidim ,ze ucel laku je asi spise fixacni.... :roll:
Predpokladam ,ze to naredis a pak prestrikas pres hotovou patinu?
Shi-So
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 09 zář, 2007 10:03 pm

Příspěvekod Ondřej » pon 10 zář, 2007 8:44 am

Shi-So píše:
ondrejSitar píše:No vypadá to že koleje patinovat nebudu, zní to složitě, ale zkusil sem si dnes napatinovat jeden vagón a střechu domu. Výsledek - rozhodně to stojí za to :)


Rad bych se optal ,jak jsi prosim te pouzil ten lak?
Ja mam tuhle sadu taky ,ale ten lak jsem pouzival jako podkladovy a na nej jsem aplikoval patinu.... :oops:
Ten vidim ,ze ucel laku je asi spise fixacni.... :roll:
Predpokladam ,ze to naredis a pak prestrikas pres hotovou patinu?


Pokud je zaklad hladky (leskly), tak je vhodne nejdrive aplikovat matny lak. Praskove patinatory na nem pak velmi dobre ulpivaji a dobre se nanaseji. Po patine muzeme vse zafixovat lesklym nebo matnym lakem. Ale pozor, patina po nem trochu zmeni odstin a vetsinou zesvetla (stane se min intenzivni). Cim je kryci vrstva laku vetsi, tim vice se zmeni i intenzita patiny (nekdy toho lze i dobre vyuzit). Ja patinatory jen lehce a malym tlakem (abych si prasek neodfoukal) prefouknu lakem redenym 10:1 ve prospech redidla. Dojde k fixaci prasku a minimalni zmene odstinu.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Příspěvekod Rion » pon 10 zář, 2007 9:30 am

Cim strikas ten lak? Kupujes ho primo ve spreji (ale zminujes se o redeni toho laku)? :oops:
Rion
 
Příspěvky: 11
Registrován: ned 25 bře, 2007 5:45 pm

Příspěvekod Ondřej » pon 10 zář, 2007 11:04 am

Rion píše:Cim strikas ten lak? Kupujes ho primo ve spreji (ale zminujes se o redeni toho laku)? :oops:


Strikam pistolkou. Sprej je na tuhle praci moc hruby. Pry se ale daji koupit zvlast trysky pro jemne strikani, ale je to zprava typu "jedna pani povidala".
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků