Řezačka na polystyren

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Řezačka na polystyren

Příspěvekod 123ps » čtv 15 úno, 2007 5:32 am

Zdravím všechny a především Houmra :) Na jeho stránkách mě zaujala řezačka na polystyren. Měl jsem to štěstí, že jsem v menším provedení něco podobného zdarma sehnal, ale chybí trafo. Chci použít trafo ze start setu PIKO, ale mám trochu strach, že hrozí nějaké poškození a nebudu ho moci použít pro provoz lokomotivy. To by mi asi synátor neodpustil, kdyby si nemohl kroužit po oválu :D
Takže prosím poraďte. Jestli je to hloupý dotaz, tak se omlouvám, ale v tomto oboru jsem laik.
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Zx1974 » čtv 15 úno, 2007 12:07 pm

Naposledy upravil Zx1974 dne pát 08 úno, 2008 5:04 am, celkově upraveno 1
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Příspěvekod Houmr » čtv 15 úno, 2007 2:09 pm

Ji nak si myslím, že většina traf bývá vybavena tepelnou ochranou a tak bych se nebál to zkusit.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zx1974 » pát 16 úno, 2007 5:06 am

Naposledy upravil Zx1974 dne pát 08 úno, 2008 5:03 am, celkově upraveno 1
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

řezačka

Příspěvekod emis-cz » úte 20 úno, 2007 8:01 pm

Já jsem si teď sehnal odporový drát a chci zkusit zdroj z počítače. To by mohlo být celkem v pohodě. Až to zkusím, tak zveřejním výsledek.
emis-cz
 
Příspěvky: 25
Registrován: pát 26 led, 2007 6:43 pm

Příspěvekod Pavel Dryml » čtv 06 zář, 2007 8:19 am

Teoreticky dělíme zdroje na napěťové a proudové
1)U napěťových zdrojů je nebezpečnou situací zkrat reso. velmi malý odpor zátěže při kterém prudce vzroste proud a zdroj podlehne vlastnímu teplu
2) U proudových zdrojů je nebezpečný stav, kdy je zdroj bez zátěže, má tendenci do obvodu dodávat pořád stejný proud tudíž vzroste napětí a zdroj podlehne tepelným účinkům
Ale protože svět není černobílý tak napěťový a proudový zdroj neexistuje :D skutečný zdroj se chová něco mezi.

Konkrétně ale zdroj z počítače se hodně blýží zdroji proudovému, takže by jej nemělo jít odporovým drátem oddělat. Ze stavu, kdy bude takový zdroj bez zátěže se také nemusíme obávat protože má tzv. jiskřiště přes které prochází proud pokud je zdroj bez zátěže.

Je to velmi jednoduché, že :?: :?: :D :D
P.S. Vy si asi s elektřinou moc netykáte :D
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » čtv 06 zář, 2007 9:34 am

Pavel Dryml píše:Teoreticky dělíme zdroje na napěťové a proudové
1)U napěťových zdrojů je nebezpečnou situací zkrat reso. velmi malý odpor zátěže při kterém prudce vzroste proud a zdroj podlehne vlastnímu teplu
2) U proudových zdrojů je nebezpečný stav, kdy je zdroj bez zátěže, má tendenci do obvodu dodávat pořád stejný proud tudíž vzroste napětí a zdroj podlehne tepelným účinkům
Ale protože svět není černobílý tak napěťový a proudový zdroj neexistuje :D skutečný zdroj se chová něco mezi.

Konkrétně ale zdroj z počítače se hodně blýží zdroji proudovému, takže by jej nemělo jít odporovým drátem oddělat. Ze stavu, kdy bude takový zdroj bez zátěže se také nemusíme obávat protože má tzv. jiskřiště přes které prochází proud pokud je zdroj bez zátěže.

Je to velmi jednoduché, že :?: :?: :D :D
P.S. Vy si asi s elektřinou moc netykáte :D


Pavle, Pavle tys tomu dal. Tedy co se týče konkrétna ! Teorie je v pořádku !!!!

Počítačový zdroj se chová především jako zdroj napětí. Jako proudový se chová až tehdy přetíží-li se jeho odběr k mezní hodnotě proudu. U starších zdrojů ještě platilo, že pokud nemá minimální odběr tak nenastartuje.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Ondřej » čtv 06 zář, 2007 10:35 am

Jak napsal Zdenek, PC zdroj je zdroj napetovy a dost tvrdy (5V - 25A ...). Pokud dojde na jakekoli z jeho vetvi k pretizeni, aktivuje se elektronicka ochrana a ta jej VYPNE. Zapne se vetsinou az pokud jej odpojime a zase zapojime k siti (tedy zdroje ATX).
Na rezacku by to melo fungovat, ale nejdrive bych zkusil tech 5V a potom az 12V. PC zdroje jsou, z vlastni zkusenosti, temer neznicitelne. Je nutne zkontrolovat zda se dobre chladi (fouka ventilator) a nemaji rady pulsni zatezovani. Pri zkratu dokazou velmi pekne roztavit konce medenych vodicu a nekdy (pokud je tam prechodovy odpor) i zapalit izolaci, takze trochu opatrnosti neskodi (i kdyz je tam bezpecne napeti).
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Sandy » stř 26 pro, 2012 4:58 pm

Stavím si řezačku na polystyren.
Prosím o radu zkušené. Jaká je nejvhodnější výška ramene nad podložkou a případně jeho délka?
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Rozsíval Jaroslav » stř 26 pro, 2012 7:47 pm

To záleží na tom, jak velké kusy polystyrénu hodláš řezat.
HO - analog
Rozsíval Jaroslav
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř 25 úno, 2009 8:12 am
Bydliště: Prostějov

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod MirekTT » stř 26 pro, 2012 9:21 pm

Tak vyložení ramene je jasnou otázkou pro řezaný rozměr desky. Ale výška ramene by se dala určit nejen podle tloušťky materiálu, ale i pro délku drátu v závislosti na jeho vlastnostech. On krátký drát možná bude hůře snášet delší tepelné namáhání. Moc dlouhý se zase dost prohýbá při řezání. Je třeba vědět, že délka drátu určuje jeho odpor a tím i zdroj, který je pro jeho napájení potřeba.
To jen tak v krátkosti.
Jinak bych doporučil k přečtení ještě tohle vlákno: viewtopic.php?f=9&t=881&hilit=%C5%98eza%C4%8Dka+polystyrenu , a moderátorům možná sloučení témat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Sandy » pát 28 pro, 2012 8:42 am

Krátká odmlka byla způsobena tím, že jsem se marně pokoušel najít odporový drátek, který jsem si koupil v GES. :roll:
Myslím, že to byl tenhle:
http://www.ges.cz/cz/odl-2r8-GES06914578.html
K dispozici mám laboratorní zdroj 0 -220V, 10A. Ten by měl stačit. :P
Pokud jde o rozměry řezaného materiálu, budou to asi notoricky známé polystyrenové desky. Nebo jejich úlomky.
Představoval jsem si, že výška ramene bude tak 20 cm a vyložení 50 cm. Rameno bude z měděných topenářských trubek 22 mm (pozůstatek rekonstrukce topení).
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod destructionman » pon 10 lis, 2014 5:02 pm

destructionman
 
Příspěvky: 23
Registrován: pon 13 led, 2014 7:21 pm
Bydliště: Chrudim Okoli

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod mizl » pon 10 lis, 2014 5:53 pm

destructionman píše:http://www.uni-max.cz/delicka-polystyrenu-horky-nuz-300/d/?utm_source=newsletter_10_11_2014_soukr&utm_medium=emailing&utm_term=specialni_nabidka&utm_content=produkt&utm_campaign=akce&spMailingID=47374454&spUserID=Nzk0ODIwMTE4MTMS1&spJobID=561259389&spReportId=NTYxMjU5Mzg5S0


Není trochu "levné" ??

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod jamik22 » pon 10 lis, 2014 6:44 pm

jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Další

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků