Aplikace obtisků na modely vozidel

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Aplikace obtisků na modely vozidel

Příspěvekod Martin HO » pát 26 říj, 2007 5:03 am

I když obtisků sloužících k nejsnazšímu a nejlevnějšímu způsobu popisu vozidel není nadbytek, přesto je lze na burze (či možná i jinak) získat z několika zdrojů. Mohli by v tomto fóru zkušení modeláři sdělit ostatním své odzkoušené a praxí prověřené technologické způsoby vedoucí k zaručeným výsledkům? Mám na mysli zejména jejich odolnost při běžném používání v provozu takto popsaných vozidel ?
A třeba i porovnání kvality těchto obtisků od jednotlivých výrobců ?
Martin HO
 

Re: Aplikace obtisků na modely vozidel

Příspěvekod Zippich » pát 26 říj, 2007 6:44 am

Martin HO píše:I když obtisků sloužících k nejsnazšímu a nejlevnějšímu způsobu popisu vozidel není nadbytek, přesto je lze na burze (či možná i jinak) získat z několika zdrojů. Mohli by v tomto fóru zkušení modeláři sdělit ostatním své odzkoušené a praxí prověřené technologické způsoby vedoucí k zaručeným výsledkům? Mám na mysli zejména jejich odolnost při běžném používání v provozu takto popsaných vozidel ?
A třeba i porovnání kvality těchto obtisků od jednotlivých výrobců ?


Hezký návod na tohle téma má na stránkách Gassner http://www.gassner-beschriftungen.de/Ge ... isung.html ale je to v němčině. Osobně používám sadu laků Agama na přípravu podkladu a lepší kopírování povrchu. Rozdíly mezi výrobci jsem nezaznamenal...
Zippich
 
Příspěvky: 385
Registrován: pát 05 led, 2007 8:00 am
Bydliště: Českolipsko

Příspěvekod BLEKK » pát 26 říj, 2007 7:30 am

Ja som skúšal obtisky Detail, od p. Jirana a od Vija model, neviem či majú aj H0, ale pracuje sa s nimi výborne. Na podklad používam Agama Adhesol. Po nanesení na model ,ho ešte pretrem Agama Tensol/Hypersol aby sa obtisk dostal do špár. No a potom treba model model ešte prelakovať bezfarebným lakom a obtisk by mal pekne splynúť s modelom. Toť môj postup. A kvalitatívne to neviem až tak posúdiť. Akurát obtisk Detail som musel vypínať Hypersolom(Tensol proste nezaberal), ostatné išli v pohode s Tensolom
BLEKK
 
Příspěvky: 16
Registrován: stř 04 dub, 2007 12:03 pm

Příspěvekod Otto Černý » pát 26 říj, 2007 8:17 am

Jak dělám obtisky já:

1. Model přelakuji lesklým lakem, raději více tenčích vrstev, než jedna tlustá.
2. Na místo kam chci nanést obtisk aplikuji přípravek Agama Adhesol.
3. Nanesu obtisk a urovnám jej.
4. Obtisk přetřu přípravkem Agama Tensol, Hypersol mám také, ale ten jen u hodně prkenných obtisků.
5. Následuje fixace (opět celého modelu) lakem.
6. Patina.

Poznámky:
Obtisk je třeba z archu vystříhnout, okraje by měly být co nejmenší. Obtisk chytnu za okraj pinzetou, promáchám v nádobě s vodou, položím na podložku, kápnu na něj trošku vody (aby byla celá plocha obtisku namočená) a čekám, dokud s ním nelze pohybovat. Pak jej nanesu.

Některé obtisky se při ponoření mohou rozpadnout na nepoužitelné kousky. Pokud můžu tak si vždy nejprve vyzkouším některý obtisk z aršíku nanečisto, tedy některý, který nepoužiji si cvičně někam umístím. Když se rozpadne, je zle a aršík je nutno přelakovat.

Po nanesení adhesolu je třeba chvilku počkat s následným nanesením tensolu (viz údaj na etiketě přípravku).

Fixace lakem obtisk spolehlivě ochrání před nechtěným strhnutím a zravidla i před poškozením při patinování.
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Martin HO » sob 27 říj, 2007 12:29 pm

Díky všem za odpovědi.
Martin HO
 

Příspěvekod Sandy » sob 27 říj, 2007 5:38 pm

Otto Černý píše:Jak dělám obtisky já:
.......
Některé obtisky se při ponoření mohou rozpadnout na nepoužitelné kousky. Pokud můžu tak si vždy nejprve vyzkouším některý obtisk z aršíku nanečisto, tedy některý, který nepoužiji si cvičně někam umístím. Když se rozpadne, je zle a aršík je nutno přelakovat.
......
.

S tím jsem se ještě nesetkal. :shock:
Naopak, když jsem přestříkl suchý obtisk bezbarvým lakem, tak se po namočení "ztopořil" a nešel dobře přitisknout. :cry:
Dělám něco špatně? :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Otto Černý » ned 28 říj, 2007 10:30 am

Sandy: to že se mi obtisk rozpadl na nepoužitelné kousky se mi stávalo v době, kdy jsem stavěl plastikové modely letadel. Konkrétně to byly stavebnice od firmy Směr s obtisky od Propagteamu (byly na sytě žlutém podkladovém papíře). Tyto obtisky jsme lakovali "normálním" syntetickým lakem (asi to byl Revell, ale to už si nepamatuji). Postavil jsem několik modelů s těmito obtisky a nepamatuji se že by mi obtisky nešly přitisknout. Ale jistě byly díky vrstvě laku tužší. Tehdy ani neexistovaly zázračné vodičky, a tak jsme obtisky fixovali na povrchu modelu Herkulesem. Samozřejmě na konec jsme celý model přelakovali, čímž odpadl problém s odpadnutím obtisku časem...
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 01 pro, 2007 7:34 pm

Pokud se obtisk rozpadá, je zpravidla buď jeho stářím (což u modelů vláčků asi nebude tento případ) nebo použitím nekvalitního krycího laku výrobcem daného obtisku. Doporučuji nejprve zkusit na nějakém kousku toho obtiskového aršíku zda se nerozpadne, jestliže se to stane, tak stačí obtisk přestříkat bezbarvým lakem - de facto jakýmkoliv, pak už jen vystřihnout z obtiskového aršíku to co chci na model aplikovat, a dále postupovat tak jak bylo napsáno v tomto tématu výše.

Jinak obtisk lze i lakem přetřít, ale musíte použít lak vodou ředitelný, ostatní laky vám totiž obtisk při přetírání rozleptají nebo rozmažou!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Sandy » stř 29 říj, 2008 1:33 pm

Otto Černý píše:Jak dělám obtisky já:

1. Model přelakuji lesklým lakem, raději více tenčích vrstev, než jedna tlustá.
2. Na místo kam chci nanést obtisk aplikuji přípravek Agama Adhesol.
3. Nanesu obtisk a urovnám jej.
4. Obtisk přetřu přípravkem Agama Tensol, Hypersol mám také, ale ten jen u hodně prkenných obtisků.
...........
.

Možná to u někoho vyloudí úsměv na tváři , ale.... :oops:
Protože kvalita obtisků je poslední dobou dost rozdílná, opustil jsem dosud používaný , možná starodávný, způsob nanášení obtisků.
To je ředěný Herkules s trochou saponátu a koupil jsem si Adhesol a Tensol.
I když jsem občas skeptický ke komerčním výrobkům, tak tentokrát to bylo " bingo" !! :lol:
Za cenu menší než 100.- Kč se posunete o dvě třídy výše a prodloužíte si život o pár měsíců. :D
Doporučuji, doporučuji, doporučuji ( a se mnou jistě dalších devět modelářů z deseti!) :!:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 29 říj, 2008 6:06 pm

U hypersolu opatrně - je dost silný a dokáže při natírání štětcem poškodit jak obtisk tak i barvu pod ním! Používám ho jen opravdová obtisková prkna nebo ho raději stříkám než natírám!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Co dělám špatně ...

Příspěvekod Mirek Moc » sob 26 pro, 2009 6:23 pm

Při umísťování obtisků od "Hekttora" se mi moc nezdařila jejich aplikace na vůz. Oblasti obtisků zůstaly po přelakování v "jiném " odstínu.

Postup byl následujícím : aplikace barvy , zaschnutí, nanesení obtisku , lehké použití TENSOLU, po 12 hodinách přelakování akrylovým lakem.

Poraďte co dělám špatně :cry: ? Díky
Obrázek
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Příspěvekod vorisekml » sob 26 pro, 2009 8:27 pm

Model by měl být nalakován co nejvíce lesklým lakem. Pokud je model nastříkán /o štětkování se raději nebavím/ matným, nebo polomatným lakem, tak jsou obtisky vždy vidět. Není-li požadovaný odstín barvy v lesku k dispozici , je nutné trošku experimentovat. Připravený model nastříkat barvou v požadovaném odstínu, byť matným nebo polomatným. Zkontrolovat případnou krupičku- ta se u matných ráda tvoří. Když je nástřik OK musíme model dát do lesku. Lesklý odstín si musíme vyrobit velmi jednoduchým způsobem. Do injekční stříkačky ve které standardně ředím barvy/už kvůli stupnici na stříkačce/ si naberete potřebné množství ředidla. Pak naberu max. 20% objemových matné/nebo polomatné/ barvy v požadovaném odstínu a 80% objemových bezbarvého lesklého laku. Tato směska slouží k vyleskování modelu a téměř nekryje, proto musí být model již nastříkaný v požadovaném odstínu. Tuto směsku je možno stříkat po mírném zavadnutí předchozích vrstev. Není nutné čekat na úplné zaschnutí předchozích barev / matné a polomatné barvy stejně zasychají rychle/
Totiž tento problém jsem měl teď u Sergeje-předělával jsem Maďarskou verzi na ČSD a odstín rewell 331 je bohužel polomat. Model jsem hodil do lesku a popis od parostroj-p.Kwasnica, není skoro vidět.....
Samozřejmě je vhodné model po nanesení popisů trošku doladit patinou a celý zafinišovat bezbarvým lakem-stupeň matnosti volit podle patiny.Po přestříkání lakem obtisky získají mnohem větší odolnost proti poškození-ohmatáním. Už tady někdo psal špičkový byl lak od Gunze-ten nám zakázala EU....
S tensolem se skoro nezabývám, smrdí po lihu a je to šimrání obtisků. Pokud mě na lesklém povrchu obtisk přeci jenom "stříbří" tak to velmi opatrně potřu hypersolem a snažím se aby se ten sajrajt dostal jakoby pod to místo kde to stříbří. Tady platí že méně je více. Raději malé množství hypersolu, než aby se obtisk rozežral....S hypersolem je nutno pracovat opatrně a nevracet se na stejná místa než to po předchozí aplikaci proschne.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Co dělám špatně ...

Příspěvekod Jirka1 » ned 27 pro, 2009 8:42 am

Mirek Moc píše:Při umísťování obtisků od "Hekttora" se mi moc nezdařila jejich aplikace na vůz. Oblasti obtisků zůstaly po přelakování v "jiném " odstínu.

Postup byl následujícím : aplikace barvy , zaschnutí, nanesení obtisku , lehké použití TENSOLU, po 12 hodinách přelakování akrylovým lakem.

Poraďte co dělám špatně :cry: ? Díky
Obrázek

No nikde nevidím, že bys použil Adhesol. Ten vytlačí vzduch pod obtiskem. S obtisky od Hekttora jsem při použití Adhesolu a Hypersolu nikdy problém neměl.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 27 pro, 2009 12:26 pm

Adhesol je v podstatě zbytečný - používám to jen pro opravdu "prkené" obtisky. Normálně stačí na HLADKY - tj. lesklý nebo vyleštěný podklad nanést obtisk, ze střík. pistolí opatrně "vyfouknu" vzduch na obtisk (jde o vytlačení přebytečné vody a bublin pomocí proudu vzduchu - opatrně, chce to vyzkoušet aby si člověk neodfoukl samotný obtisk...) Pak to hned párkrát přestříkám hypersolem co mám v té pistoli. Po cca 5-10 minutách obtisk bezvadně kopíruje povrch. Jediný problém obtisků je bohužel to, že vždy je vidět okraj obtisku - sice Parostroj či Jiran mají ty nejtenčí dekály co vůbec znám, ale přesto vždy obtisk "vystupuje" nad povrch. Dá se to trochu vylepšit zaleštěním pomocí leštící uťěrky (zlatnická nebo gunze...), ale musí se opět opatrně - při větším leštění není problém odleštit z povrchu celý obtisk...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod blekk1 » ned 27 pro, 2009 1:59 pm

Ja som prešiel na techniku na obtiskoch, kt. používa HOUMR a má ju popísanú pri stavbe M131.1. Využívam ho na rovné povrchy. Model sa prelakuje lesklým lakom a potom sa použije Herkules na miesto kam má prísť obtisk. Ten sa tam usadí v Herkulesi a nechá zaschnúť do druhého dňa. Potom stačí poutierať miesto kde je umiestnený obtisk od herkulesa. Potom sa aplikuje konečný lak
blekk1
 
Příspěvky: 156
Registrován: pon 07 led, 2008 12:07 pm
Bydliště: Púchov


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků