koleje na ocelovém mostě

Postupy, návody a dotazy k výrobě doplňků - stromy, porosty, stavby, no prostě vešketé příslušenství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod vvitty » čtv 17 zář, 2009 12:57 pm

a co to zebrovi udelat na CNC frezce?
pripadne udelat jen master a zaformovat pro odlevani.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Bechyňská duha v N

Příspěvekod Honza168 » čtv 17 zář, 2009 1:03 pm

radekkrupka píše:
Honza168 píše:Mám pořízené snímky pro sférické fotky (též "virtuální prohlídky" - a zase malá odbočka: Koukněte, jak jsme s Tomášem Bartůskem z Panoramas.cz vyšvihli před pár dny Radislavu Wimmerovi ze Žďáru n/Sáz. jeho právem opěvované kolejiště - viz http://www.virtualtravel.cz/kolejiste-z ... zavou.html ).
Tak to je nářez. Jak se to foti, když poloha je nad kolejištěm?


Musíš se nejdjřív naučit vznášet se v prostoru (bez držení) :P . Samozřejmě, to měl být fór. Níže se kolega rawen snažil věc pospat, ale asi to denně nedělá, jako já, takže není přesný. Má pravdu jen v tom, že kvalitně to umí jen profi firmy - třeba Panoramas.cz, pro kterou fotím - viz www.panoramas.cz. Žádná speciální kamera, jak tvrdí, ale kvalitní foťák (já NIKON 90) s rybím okem, stativ a (!) panoramatická hlavice (já Made in USA - půjčená od firmy); jinak podobné a o mnoho dražší je mají u Škody ve Vodičkové, P1, včera jsem ji tam viděl. Pro FOMEI teď testujeme jeden výrobek z Asie, vcelku slušný, možná se bude v kusovce vozit. No a to hlavní - a to už je naše know how: několik softwarů, mezi nimi i Photoshop (to kdyby někdo tvrdil, že stačí jen Photoshop). Ve Photoshopu se retušovaly nohy od stativu, který jsme opatrně postavili do kolejiště (a stejně při tom Radislavovi ohnuli jednu lampu :x) . Pak ještě hodně zkušeností, sicflajš a hotovo... Jinak je to brnkačka, jako všechno, když se to umí. Kdybych tak uměl modelařit :?
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Bechyňská duha v N

Příspěvekod Honza168 » čtv 17 zář, 2009 1:17 pm

rawen píše:
radekkrupka píše:Tak to je nářez. Jak se to foti, když poloha je nad kolejištěm?

Je na to speciální kamera na stativu svisle dolů nebo nahoru. Mimo ten stativ zabere celou kouli okolo. A jinak ta panoramata dělají webdesignové firmy na kšeft, jednotlivci se to nevyplatí...

Radek


Jak to je opravdu vysvětluju v předešlém příspěvku. Ale když už je řeč o těch profesionálních firmách, máš pravdu. Mám za to, že právě pořizování tzv. "virtuálních prohlídek", jinými slovy sférických fotografií, se amatérovi nevyplatí a tak či onak nedokáže se dopídit k super-kvalitě. Vyzkoušet si běžnou panoramatickou fotku, to dokáže každý, zvláště má-li k tomu Photoshop. Ten má dokonce funkci pro sestavování panoramat. Pokud se snad opravdu někdo o toto téma zajímá, mohu doporučit vlastní stať viz http://www.krimi-servis.cz/?cat=22.
A jinak, kdyby snad někdo úcil potřebu nechat si udělat, třeba pro svůj web, "virtuální prohlídku" svého kolejště, stačí se ozvat firmě Panoramas.cz. Teď už si dáme pozor i na prťavé lampy v kolejišti :). Docela bych stál o zakázku od pana Daleckého (snad abych mohl alespoň maličkým počinem poděkovat za to, co dělá pro železniční modeláře), i když on si asi bude chtít nová kolejiště v Království železnic nafotit sám. :( Zdraví Honza168
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Honza168 » čtv 17 zář, 2009 1:39 pm

vvitty píše:a co to zebrovi udelat na CNC frezce?
pripadne udelat jen master a zaformovat pro odlevani.


Tak to mne člověče nenapadlo, snad proto, že k CNC frézce mám strašně daleko :shock:. Chceš mi snad naznačit, že když pošlu plánek, že snad ... :?. Ne, to jsem se asi jen trošku víc zasnil, že? Zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod chameleon » čtv 17 zář, 2009 4:24 pm

Honza168 píše:
vvitty píše:a co to zebrovi udelat na CNC frezce?
pripadne udelat jen master a zaformovat pro odlevani.


Tak to mne člověče nenapadlo, snad proto, že k CNC frézce mám strašně daleko :shock:. Chceš mi snad naznačit, že když pošlu plánek, že snad ... :?. Ne, to jsem se asi jen trošku víc zasnil, že? Zdraví Honza168.

Vlastně ano, jen ale ten plánek budeš muset překreslit v počítači do křivek (ve 2D např. software Adobe Illustrator či Corel). "Obráběcí stroje" pak pracují podle nich. Jako alternativu k CNC bych navrhl laser - takto již se již dnes vyrábí hodně doplňků do kolejiště - ploty, kytky, atp. V jednom ateliéru v Praze mají teď nový laser "výsek" který umí i reliéfní ražbu, tj. sebere určitou hloubku z materiálu - takže myslím, že i nýty ve správné velikosti by neměly být problém. Znám je, zkusím zjistit podrobnosti :wink:
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Příspěvekod rawen » čtv 17 zář, 2009 6:50 pm

ad panorama: Popsal jsem situaci době, kdy jsem dělal v oboru. tj. -5 let a dál. Je fakt, že to viselo na know-how, vlastním sw a flashi.

ad CNC: mám a pracuju s modelářskou frézkou TRON. Rozjezdy 1000x450x70, takže hlavně vyřezávání z plochy. Práce laserem je čistší, jemnější, ale třeba třeba mosaz ze zásady neumí a 3D reliéfy s potížemi.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod vvitty » čtv 17 zář, 2009 7:07 pm

Honza168: presne to naznacuji... myslim, ze by to slo. Z nejakeho plastu treba... nebo i z kovu.

alternativou k tomu je vyrezani laserem nebo vodou, ovsem pak to znamena plochy motiv, nemuze byt profilovany.

vztahoval jsem to zejmena k tem zebrum, ale asi by se dalo i neco dalsiho...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod jamik22 » čtv 17 zář, 2009 7:15 pm

Podle mé databáze byl most v Bechyni popsán v ŽEL 84 na straně 266. K časopisu se nedostanu, tužím, že měl cca 30 stran, mělo by to okolo čísla 9
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Příspěvekod Honza168 » čtv 17 zář, 2009 8:08 pm

jamik22 píše:Podle mé databáze byl most v Bechyni popsán v ŽEL 84 na straně 266. K časopisu se nedostanu, tužím, že měl cca 30 stran, mělo by to okolo čísla 9


Díky za odkaz, zkusím knihovny. Zdraví Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

K bechyňskému mostu

Příspěvekod Honza168 » čtv 17 zář, 2009 8:17 pm

Pánové, děkuju za názory a tipy, i za nabídku té CNC frézky; je dobré to vědět. Zatím však využití nabídky nehrozí :wink: . Jde mi to s tím mostem pomalu.. Jsem v etapě příprav. Tak či onak, kdyby se někdy někdo i v budoucnu dostal k této diskusi, přivítám jakékoliv technické (a rozměrové) informace o mostu. Slíbil jsem také v Městském muzeu v Bechyni, že jim vše na co přijdu poskytnu, třeba to někdo další bude potřebovat... Děkuji a zdravím všechny, Honza168.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Bechyňská duha v N

Příspěvekod Honza168 » ned 20 zář, 2009 9:27 pm

Dneska už vím, že jsem se se svým dotazem k Bechyňské duze moc netrefil do tohoto tématu fóra (sám jsem ho po několika dnech nemohl najít :D ). Ale kdyby sem někdo v budoucnu zabloudil, tak tady je alespoň pár snímků pořízených u bechyňského mostu. Zdraví Honza168.
http://picasaweb.google.cz/Honza168/BechynskaDuha#
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: koleje na ocelovém mostě

Příspěvekod vstach » pát 14 črc, 2023 10:34 am

I po pár letech sem někdo zabloudil :-)
Hlásím se na výzvu, zda někdo nedělá model Bechyňského mostu...
Dělám, v TT. Ale doba pokročila, takže pomocí modernějších technologií, než ohýbání překližky v horké vodě...
Nejprve nákreslení ve 3D, pak tisk na 3D tiskárně a poskládání.
Při kreslení jsem vycházel z objevené diplomky, ve které studentka stavební fakultu počítala statitiku mostu a byly tam zakladní rozměry a pár řezů. A samozřejmě mnoha fotek a nějakého vlastního měření...
Obrázek
Obrázek
Počet krajních polí mimo oblouk jsem musel zredukovat kvůli dostupnému prostoru.
Hotovo ještě není...
S myšlenkou stavby jsem si začal pohrávat už před 15 lety a tehdá to byla větší výzva... Teď už to je sranda :D

Vláďa
vstach
 
Příspěvky: 9
Registrován: pon 13 led, 2020 4:06 pm

Re: koleje na ocelovém mostě

Příspěvekod hank » pát 14 črc, 2023 2:47 pm

Já tady k tomu jenom pro srovnání a pobavení publika doplním, jak jsem v 90. letech stavěl v TT model mostu s parabolickým betonovým obloukem a horní mostovkou.

1. Nejdřív jsem si tu parabolu spočítal na základě modelové délky a výšky plánovaného mostu. Měl jsem několik variant křivek s různými parametry a jejich tvar jsem "okometricky" porovnával s fotografiemi a výkresy známých parabolických mostů jako byly třeba nadjezdy nad myjavskou tratí nebo telgártský viadukt.
2. Nakreslil jsem si na milimetrový papír vybranou křivku, která podle mého soudu tvarem nejlépe odpovídala skutečným mostům, a vyrobil jsem si papírovou šablonu. Tvar té šablony jsem vynesl na dřevěnou destičku.
3. Do destičky jsem podél vynesené křivky natloukl dvě řady hřebíků s odstupy asi po 1 cm.
4. Ze tří nebo čtyř (to už si nepamatuju) vrstev knihařské lepenky tl. 1,5 mm jsem herkulesem slepil pruh o délce křivky. Ten jsem nacpal mezi ty dvě řady hřebíků a nechal dva dny zaschnout.
5. Další rovinné prvky mostu (mostovka, svislé nosníky) už byly hračkou. Zasychat jsem je nechal pod zátěží, aby se nezkřivily.

Při zátěžové zkoušce most unesl bez deformace asi 1,5 kg - dál jsem to už nezkoušel...

To kolejiště jsem bohužel před jedním ze svých četných stěhování musel zrušit a model mostu se ze stejného důvodu ztratil. Tenkrát taky ještě nebyly digitální foťáky, takže nemám ani obrázek. Na kolejišti to ale nevypadalo nejhůř.

Kromě toho bych řekl, že pro ty, kdo nemají potřebnou techniku a/nebo znalosti a/nebo dostatečný rozpočet, je tato low-tech technologie použitelná i dnes. Stačí znát něco málo o kvadratických funkcích na úrovni střední školy.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: koleje na ocelovém mostě

Příspěvekod Honza168 » pát 14 črc, 2023 4:21 pm

Blahopřeju Vláďovi, jeho dílo je impozantní. A krásné. Na jeho mostu je krásně vidět, jak pokročila technika a tudíž i modelářské technologie za těch cca 14 let. Možná, kdyby byl v r. 2009 3D tisk dostupný jak dnes, asi bych se dostal dál, i když... Až když jsem si překreslil skicu mostu na kus balicího papíru, a byl z toho "obrázek" přes půl koberce v obýváku, pochopil jsem, že tohle monstrum do svého kolejiště nezakomponuju. A ke stavbě modulů jsem nebyl předurčen. Takže jsem myšlenku na stavbu Bechyňského mostu jednoduše vzdal. Řadu svých pracně získaných podkladů jsem po létech poskytl kamarádu Richardu Novotnému, ale dodnes nevím, jak on se stejným plánem pokročil.
Tak či onak, přeju Vláďovi, aby se mu podařilo dílo dokončit - byť v "pologigantickém" meřítku. Zdraví Honza.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: koleje na ocelovém mostě

Příspěvekod rawen » pát 14 črc, 2023 6:30 pm

Prosím o fotku se "sirkou". Na fotce to vypadá obrovsky! a dobře

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

PředchozíDalší

Zpět na Výroba doplňků

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků