Výroba a zasazení oken

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

Výroba a zasazení oken

Příspěvekod JM » pon 16 črc, 2007 6:01 pm

Možná už se to tu někde řešilo(kdyžtak mě tam nasměrujte), ale jakým způsobem řešíte výrobu a zasklení oken u lokomotiv, (a z jakých materiálů) hlavně těch kulatých např. u brejlovce. Díky za odpovědi!
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod StandaR » pon 16 črc, 2007 6:14 pm

jestli děláš brejlovce tak zasklení prodává ČS train, ale na jinné modely si musíš koupit sklo na zasklívání budov např.....a pěkně si to nakreslit a vypilovat
StandaR
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Výroba a zasazení oken

Příspěvekod Tomáš » pon 16 črc, 2007 8:49 pm

JM píše:Možná už se to tu někde řešilo(kdyžtak mě tam nasměrujte), ale jakým způsobem řešíte výrobu a zasklení oken u lokomotiv, (a z jakých materiálů) hlavně těch kulatých např. u brejlovce. Díky za odpovědi!


já to zkoušel dělats fólii na vysvědčení pak taky se slabýho plexi skla....a jeden kolega tu radil,že to vyrábí z obalu na CD
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Otto Černý » stř 18 črc, 2007 10:01 am

JM: Výroba oken do Brejlovce se už opravdu někde řešila, ale myslím, že to nebylo tady na fóru. Ale k věci:

Předpokládám, že Váš Brejlovec je z odlitku, což je docela problém, protože u odlitků bývá každé okno (a že jich Brejlovec má) jiné (rozměrově) a navíc odlitek je dost silný. Tady je nejlepším řešením opravdu vypilovat okna z obalu na CD. To je dost nekonečná a úmorná práce, bo to nejde nijak zautomatizovat. Hrubý obrys okna lze vyříznout lupénkovou pilkou, potom vzít pilník (nebo šmirgl) a pilovat, pilovat a pilovat... + samozřejmě pravidelně zkoušet okno přikládat do otvoru.

U leptu by se dalo uvažovat zasklít okna tenkou fólií z vnitřní strany skříně.

U stavebnice ČS Train by asi nejlogičtějším řešením bylo použít okna jejich výroby, nicméně stavebnici ČS Train jsem nestavil (jsem TT-čkář). Napadlo mě ještě že pokud jsou okna ve skříni stavebnice stejně velká, dal by se sestrojit jednoduchý střižný nástroj na vystřihování oken z fólie, nebo zmíněného obalu na CD. Jeho výroba by sice dala práci, ale zase samotná okna by potom z něj padala jedna báseň, dokonale kulatá a jedno jako druhé.

Samostatnou kapitolou je pak zasklení oken.
Otto Černý
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 16 kvě, 2007 6:47 am
Bydliště: Litoměřice

Příspěvekod JM » pát 20 črc, 2007 9:38 am

Předpokládám, že Váš Brejlovec je z odlitku, což je docela problém, protože u odlitků bývá každé okno (a že jich Brejlovec má) jiné (rozměrově) a navíc odlitek je dost silný. Tady je nejlepším řešením opravdu vypilovat okna z obalu na CD. To je dost nekonečná a úmorná práce, bo to nejde nijak zautomatizovat. Hrubý obrys okna lze vyříznout lupénkovou pilkou, potom vzít pilník (nebo šmirgl) a pilovat, pilovat a pilovat... + samozřejmě pravidelně zkoušet okno přikládat do otvoru.

Takže by bylo lepší ty kulatá okna převrtat na stejný rozměr o těch pár desetinek mm podle toho největšího z nich...to by mohlo trošku ušetřit práci.
Já jsem také tt-čkář, a ČStrain dělá ty okna na brejlovce jen v HO, nebo ne?
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků