Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Příspěvekod lukas325 » ned 31 kvě, 2009 7:25 pm

Dobrý den,
Pokud byste chtěl použít folie do tiskáren ke svícení předlohy na fotocitlivou vrstvu leptu, tak zbytečně plýtváte časem a penězi. Předlohy je třeba vysvítit na filmy v osvitce. Velikost A4 stojí cca 100,- Kč včetně DPH. Pokud má být výsledek OK, jiná cesta zatím neexistuje.
lukas325
 
Příspěvky: 43
Registrován: úte 05 kvě, 2009 8:46 am
Bydliště: Praha 3, Čajkovského

Příspěvekod Radek » ned 31 kvě, 2009 7:31 pm

Hekttor píše: Pravděpodobně Váš objekt obsakuje koncové body jednotlivých úseček, které nejsou, abych tak řekl, " v zákrytu". Podívejte se na ně lupou. Jedna možnost je použít funkci "Automaticky uzavřít", někdy to ale dělá skopičiny, nebo ručně natahat koncové body do zákrytu. Pak se útvar i automaticky vybarví předtím zvolenou barvou.
Jinak mnohem výhodnější je použít předdefinované útvary - obdélník, ovál, trojúhelník a pod, ty pak teprve tvarovat, definovat jim rozměry a podobně.
I když konce úseček překřížím, tak se výsledný obrazec nechce vybarvit. Sestavit klenuté okno z předdefinovaných tvarů mi zatím moc nejde, jejich tvarování a ořezávání si musím teprve osahat.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Hekttor » ned 31 kvě, 2009 7:47 pm

Tak mi ten vzorek pošlete na mail, podívám se, co v tom vězí.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Hekttor » ned 31 kvě, 2009 8:16 pm

Radek píše:Objekt je uzavřený spolehlivě použitím funkce "přichytit k objektům" a i když ho celý "seskupím" tak na "výplň" nereaguje :cry:

Toť asi ten problém. Nikoli seskupit, ale sloučit.
Takže zkuste: zrušit všechny skupiny, sloučit, zkontrolovat zákryt uzlů.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Hekttor » ned 31 kvě, 2009 8:19 pm

lukas325 píše:Dobrý den,
Pokud byste chtěl použít folie do tiskáren ke svícení předlohy na fotocitlivou vrstvu leptu, tak zbytečně plýtváte časem a penězi. Předlohy je třeba vysvítit na filmy v osvitce. Velikost A4 stojí cca 100,- Kč včetně DPH. Pokud má být výsledek OK, jiná cesta zatím neexistuje.

Nevím sice, na koho reagujete, ale musím to potvrdit. Výtiskem s jakékoli běžné tiskárny matrice na leptání tak složitých motivů, jako model železničního vozidla, vyrobit nelze.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Radek Mende » pon 01 čer, 2009 4:07 am

Já když vytvořím objekt překřížením několika úseček(ruční režim) a
sloučím a nebo seskupím,jde mi vybarvit pouze interaktivní výplní.
Ale,když dám možnost vytvořit nový objekt obklopením,tak funguje výplň i levým tlačítkem myši.
Mám verzi 13.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Příspěvekod Hekttor » pon 01 čer, 2009 1:20 pm

Tak tyhle vymoženosti u mé staré verze Corelu asi ani nejsou, a na většinu věcí, včetně obloukových oken, stačí začít obdélníky. O prázdninách se Radku stavím do Pražma a poskytnu úvodní školení do Corelu, co Ty na to? :-)
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Radek » pon 01 čer, 2009 1:55 pm

Hekttor píše:a na většinu věcí, včetně obloukových oken, stačí začít obdélníky.

Zaklenout horní stranu obdelníka je pro mně zatím nerozlousknutý oříšek a co se týče sloučení, tak taky nic. No ale nečekám, že to půjde hned. :wink:
Hekttor píše: O prázdninách se Radku stavím do Pražma a poskytnu úvodní školení do Corelu, co Ty na to? :-)

To si dám líbit. 8)
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod Radek » pon 01 čer, 2009 6:31 pm

Tak už se podařilo a není to až tak složité, holt pod svícnem.... Příště to chce více trpělivosti a méně hloupích dotazů. Díky všem, kteří mě postrkovali. :wink:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod jaro » čtv 25 čer, 2009 7:36 am

hekttor: mozem sa spytat aky material volite na vyrobu doplnkov? ja som si nechal odleptat do plechu 2x0,1mm mosaz. detailne velmi pekna praca ale je to ako z alobalu coz nie je moc vyhovujuce pre doplnky na vagoniky. dakujem
jaro
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 02 zář, 2008 7:00 am

Příspěvekod Houmr » čtv 25 čer, 2009 8:26 am

Řekl bych že lepší je to z O,3mm plechu.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod jaro » čtv 25 čer, 2009 9:13 am

po pevnostnej stranke isto ano ale chel by som aby leptane detaily neposobili moc hrubo na modely teda sa snazim mat co najtensi material, pretoze povacsine leptami znazornujem len ocelove pasoviny ako obruce vzduchojemu napr, ale aby bol zase trocha odolny ked o nejaky schodik nahodou zavadim tak aby som ho neohol. pevnostne mi pride vcelku fajn material pouzity na vyrobu celnych okien na prestavbu sergeja. to je 2x0,16?
pochopitelne na konstrukciu skrine vozidla by som pouzil 0,3 ale napr mriezka kurenia na bocnici osobneho vozna z 0,3mm plechu by asi moc vykukovala (moj nazor podla pc designu - asi by bolo treba vyskusat)
jaro
 
Příspěvky: 31
Registrován: úte 02 zář, 2008 7:00 am

Příspěvekod VoVo » čtv 25 čer, 2009 12:25 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 4:37 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod Hekttor » čtv 25 čer, 2009 2:13 pm

VoVo má pravdu - 0,16 mm je minimum, na takové věci, pokud budou do půl leptané, bych raději dal 0,2. Standartně leptám z 0,3, z tohoto materiálu je i sada na Sergeje.
Skříně vozidel pak rozhodně z 0,3 mm minimálně, a u dlouhých ještě vyztužit či vrstvit.
Hekttor
 
Příspěvky: 340
Registrován: pon 30 dub, 2007 4:37 pm
Bydliště: Havířov

PERSÍRAN

Příspěvekod Horymir » pon 13 črc, 2009 4:08 am

K tématu persíranu z března:
Persíran je hlavní složkou pracích prášků. Persil jej má i v názvu. Likvidace naředěním a vypuštěním je možná. Dokud je to suché v pytli, všichni se tváří, že je to kdovíjaký sajrajt. Doma vedle pračky to má skoro každý v obdobných koncentracích. Doma neleptám, nechávám si lepty dělat u Extratechu.
Zababov H0e
Uživatelský avatar
Horymir
 
Příspěvky: 27
Registrován: ned 12 črc, 2009 12:52 am
Bydliště: Konec Berounky

PředchozíDalší

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků