Stanice Nová a Stará Ves

Fórum pro stavbu, přestavbu a provoz modelového kolejiště.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 31 kvě, 2026 7:55 am

Až pomocí Al, sem našel potřebné fotky vozů kde je komínek.
Trvalo to pěkně dlouho a Al jsem musel přesvědčovat, co má přesně najít.
Dále jsem ho musel nasměrovat, kde to má hledat.
Je známo jedno číslo 50 54 24-23 410-0, doufám, že je to správně.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
fota rkwa.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod marian_r » ned 31 kvě, 2026 7:57 am

V takom vagóne som sa raz viezol. 8)
marian_r
 
Příspěvky: 558
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 31 kvě, 2026 8:06 am

Jenže vozy jsou určeny pro vojenskou přepravu.
Já bych měl raději vozy pro běžnou osobní dopravu.
Takové vozy jezdily na místních tratích, kde byla jen motorová lokomotiva bez parního topení.
Možná, že se dají najít i jiné příklady, kdy vozy se použily i na mimořádnou dopravu, jako odvoz dětí na pionýrský tábor, odvoz brigádníků třeba na chmel a podobně.

Kronika obce Ždírec nad Doubravou:
V poválečných zápisech (50. a 60. léta) se v kronikách objevují stížnosti na kruté zimy, kdy zapadly vlaky a cestující v tehdejších vozech Bi/Ci s lokálním vytápěním byli závislí na tom, zda v kamnech nevyhaslo uhelné palivo, než traťoví dělníci prokopou závěje.

Známé útočiště starších vozů ČSD.
Zápisy v kronikách obcí podél Sázavy zmiňují vnitrostátní dělnické a rekreační vlaky, kde v zimních měsících musel vlakový personál nebo sami cestující přikládat do kamen, aby vnitřek vozu vůbec vytopili.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 31 kvě, 2026 1:00 pm

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » ned 31 kvě, 2026 1:19 pm

• Systém ČSD z roku 1925: Nově zavedený národní systém přidělil malému „k“ pevný význam: vůz s lokálním topením (vybavený kamny). Od tohoto roku se tak začaly objevovat řady jako Cik (tehdejší 3. třída s kamny), ze kterých se po zrušení třetí vozové třídy v roce 1956 staly právě vozy Bik.
• Mezinárodní systém UIC (od roku 1968 / 1983): S přechodem na mezinárodní označování osobních vozů podle úmluvy UIC získala malá písmena odlišné významy. Písmeno „k“ bylo nově definováno jako vůz s kuchyní nebo restauračním oddílem.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod cliftorr » ned 31 kvě, 2026 6:48 pm

cliftorr
 
Příspěvky: 41
Registrován: pát 03 lis, 2023 10:21 pm

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pon 01 čer, 2026 8:33 am

Nějak jsem zapomněl, že ve výtopně Zdice stojí vrak osobního vozu ČSD Bi 50 54 24-23 330-0 Vůz je vybaven kamny.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pon 01 čer, 2026 8:47 am

Našel jsem internetovou korespondenci k vozu.

Kolegové, dovolte, abych se s Vámi podělil o fotografie ze záchrany jedné skříně vozu CI (poslední číslo vozu 50 54 24-23 330 a na rámu ještě znatelné 4-8891)
Doplní někdo původní čísla vozu a zda jsou správně...??? Poslední dom.stanicí byl Kařízek a vůz v poslední době "života" sloužil vojenským účelům - pak jako šatna na kluzišti v obci Buček (cca 25 let tomu na zad)...
Poslední oprava v roce 1975 (tuším Krnov)

přečíslování z 4-8891 na 50 54 24-23 330-0 odpovídá, ale to označení Bi 4-8891 je až z roku 1957. Původní číslo neznám, bude nejspíš vyraženo na podélníku někde v okolí místa pro výrobní štítek, mělo by být buď z intervalu 4-0000 až 4-0489 nebo 3-9000 až 3-9843

vůz Bi 4-8891 byl původně vozem Ci 3-9652 a byl vyroben na Smíchově v roce 1926 pod výrobním číslem 122202.
Z provozních údajů se mi podařilo zjistit, že byl za války u DR jako "210698 Dresden". Po válce se vrátil v pořádku k ČSD a asi ihned byl přidělen domovské stanici Praha Masarykovo. V únoru 1948 byl předán domovské stanici Ústí nad Labem a tam jezdil ještě při přečíslování v roce 1957. Je pravděpodobné, že Ústí opustil v roce 1958 po rozsáhlejší dodávce vozů Bai.

Zatím při různorodém ohledání jsme zatím nic zajímavého nenašli - jako zapadlé jízdenky a pod. Musel být asi při přeznačování na vůz ČSD 50 54 24-23 330-0 totálně přeplechovaný - pod tímto nátěrem se nic jako jiné nápisy a pod nenašlo. I je divné, že pod nátěrem sotva mohla být použita základovka - ten zelený nátěr mi přijde jako rovnou natírán na holý plech.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Střelec » pon 01 čer, 2026 11:10 am

Když bylo nové Bi od LPH v TT, vyšel tehdy c ABC plánek na úpravu na verzi s kamnama. Bylo pro ni nutno upravit oplechování skříně.
Co se týká dřeváků s kamnama v zimním provozu, bylo pár snímků v nějaké publikaci o některé z krušnohorských železnic (patrně o Moldavské dráze), soupravy byly tahané Hektorama.
Střelec
 
Příspěvky: 1946
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pon 01 čer, 2026 12:44 pm

Střelec píše:Když bylo nové Bi od LPH v TT, vyšel tehdy c ABC plánek na úpravu na verzi s kamnama. Bylo pro ni nutno upravit oplechování skříně.
Co se týká dřeváků s kamnama v zimním provozu, bylo pár snímků v nějaké publikaci o některé z krušnohorských železnic (patrně o Moldavské dráze), soupravy byly tahané Hektorama.

Jenže jako vždy je problém, články v tisku najít nebo najít kde co je uloženo na internetu nebo se povaluje na různých stránkách. Je pravda, že Al to třeba po velkém dohadování najde, jenže stránky už třeba nejsou nebo nějaké informace jsou smazány. Dále vás odkáže na filmy, kde jsou záběry na uvedené vozy, ale po zhlédnutí filmů zjistíte, že tam nic není a Al se pak omluví, že se spletla.
A takto se pokračuje dál, každá informace se musí pomalu 10x ověřovat, dohledávat, ale jedno je ta pravda, že Al vám pomůže kde to hledat, ale vaší povinnosti je si údaje ověřit, protože Al lže, jak tiskne.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pon 01 čer, 2026 12:56 pm

Při skládání ve výtopně Zdicích byl vůz Bi 50 54 24-23 330-0 v lepším stavu, než je dnes.
Což dokládají fotky.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » pon 01 čer, 2026 1:33 pm

Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 02 čer, 2026 12:56 pm

Tak jsem se pustil do úpravy zaplechování oken.
U prvního vozu je zaplechování vidět. Dále větrací otvor jsem ponechal. Ale v bočnici jsem nechal původní lištování, protože stejně, kdybych lištování změnil, tak po nastříkání by stejně pod určitým úhlem bylo vidět.
Obrázek
U druhé bočnice okno a větrání muselo zcela zmizet. V bočnici jsem nechal původní lištování, které tam patří.
Obrázek
Dále střecha dostala komínkový kouřovod.
Všechny úpravy jsou nabarveny proto, aby bylo lépe vidět, že je vše v pořádku.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 02 čer, 2026 4:57 pm

Ještě jsem našel další vojenský osobní vůz Bi 50 54 24-23 422-5.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Stanice Nová a Stará Ves

Příspěvekod Tempotaxi » úte 02 čer, 2026 5:53 pm

Železniční osobní vozy, které měly namontovány uhelná kamna, tak občas jezdila v běžném železničním provozu. Ale nemohu to dokázat žádnou fotkou, jen je pár textových poznámek.
Jak budou pravděpodobně modely vypadat.
Například je zde vůz Bi 50 54 24-23 217-9, pod který bude nápis“ Vůz je vybaven kamny na tuhé palivo“. Potřebný popis se najde na obtiskách od pana Jírana.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 5433
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Modelové kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník