iTrain

Software pro železniční modelářství, simulátory, ovládání, plánování....

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » čtv 05 bře, 2026 12:50 pm

Srovnání opravdu neexistuje, bylo by to dobré téma na nějakou diplomovou, nebo doktorandskou práci. :D . Schválně jsem se na to ptal i na iTrain fóru, ale nedostalo se mi téměř žádné odezvy. Celkem relevantní odpověď byla, že Train Controller je k dispozici pouze pro Microsoft Windows, zatímco iTrain je k dispozici pro více platforem.
Co se týče lokalizace do češtiny, obdržel jsem odpověď vývojáře (překlad):
Pokud by měl někdo zájem lokalizovat iTrain do svého vlastního jazyka, pošlu mu jeden soubor se zprávami, v každém řádku bude ID a překlad do angličtiny. Vy si ponecháte ID a přeložíte, co je za znakem =, a jakmile ho přidám, můžete iTrain používat ve svém vlastním jazyce. Jediné, co chceme, je, aby ho někdo aktivně podporoval alespoň po určitou dobu (několik let). Nabídněte mi to však pouze v případě, že ovládáte angličtinu a cílový jazyk a nejste dyslektik, abychom udrželi investovaný čas na minimu pro nás oba.

Takže možnost tady je, otázka je, kdo by se ujal převozníkova vesla...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1465
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » stř 11 bře, 2026 6:59 am

Srovnávat nějak relevantně uvedené v podstatě opravdu nejde. Vše má svá specifika a zatím jsem neviděl takového "masochistu", který by ovládal na uspokojivém levelu uvedené 4 systémy a ještě by byl schopen nezávisle a nezaujatě porovnat. A i kdyby to tak bylo, tak uživatel, který si to porovnání přečte, si stejně bude muset ty systémy "osahat" sám. Tedy mluvím z vlastní zkušenosti, vyzkoušel jsem (okrajově) více systémů a nakonec skončil u iTrainu, ale zcela objektivně, na každém systému se mi něco líbilo a něco nelíbilo a prostě u iTrainu bylo těch lepších věcí o trochu víc než těch záporných.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 436
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod HonzaM » stř 11 bře, 2026 7:14 am

chphoto píše:Srovnávat nějak relevantně uvedené v podstatě opravdu nejde. Vše má svá specifika a zatím jsem neviděl takového "masochistu", který by ovládal na uspokojivém levelu uvedené 4 systémy a ještě by byl schopen nezávisle a nezaujatě porovnat. A i kdyby to tak bylo, tak uživatel, který si to porovnání přečte, si stejně bude muset ty systémy "osahat" sám. Tedy mluvím z vlastní zkušenosti, vyzkoušel jsem (okrajově) více systémů a nakonec skončil u iTrainu, ale zcela objektivně, na každém systému se mi něco líbilo a něco nelíbilo a prostě u iTrainu bylo těch lepších věcí o trochu víc než těch záporných.

Přesně jak píšeš, záleží totiž také na tom jaké vlastnosti uživatel považuje za podstatnější. Roli hraje také cena a sdělení o konci vývoje TrainControlleru. Stávaijící uživatel má obvykle tendenci ten svůj považovat za lepší než ty ostatní a sám sebe ujišťovat že neinvestoval zbytečně a nevolil bezplatný.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4540
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: iTrain

Příspěvekod Karl » pon 16 bře, 2026 10:23 am

Přátelé, já už jsem dědek. M :D yšlenka počeštění tohoto programu zní velmi dobře! Já bych to opravdu uvítal. :lol:

Nenajde se dobrovolník? :wink:
Uživatelský avatar
Karl
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 08 lis, 2019 4:07 pm

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » stř 18 bře, 2026 8:00 am

No přemejšlel jsem nad tím počeštěním a největší problém vidím v tom, jak některé výrazy počeštit, aby to dávalo smysl. Někde je to bez problémů, třeba Interface - Připojení by dávalo asi smysl všem, ale jak nazvat třeba Switchboard aby to dávalo smysl všem? A to nemluvím ani o dalších záludnostech, třeba u návěstidel a tak.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 436
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » stř 18 bře, 2026 8:05 am

To jsou důvody, proč vím, že to nebudu chtít dělat :D . Další je ten, že je velmi omezený počet CZ/SK uživatelů (nyní) a pochybuji o tom, že by po překladu jich nějak výrazně přibylo...
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1465
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod chphoto » stř 18 bře, 2026 10:18 am

No právě počet uživatelů, pro které by překlad byl, se bude limitně blížit nule. Kdo už ovládá iTrain v angličtině, tak u toho zůstane, protože už ví, co je na co. Počet nových lidí, pro které bude iTrain v CZ jazyce bude malý a to z toho důvodu, že návody budou v AJ a instruktážní videa taky a ten dotyčný si to nepřeloží. A už vidím "dobrovolníka", co jednak přeloží iTrain, ale i manuály, natočí nějaká CZ instruktážní videa a podobně, aby to vůbec mělo nějaký smysl.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 436
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: iTrain

Příspěvekod jamik22 » stř 18 bře, 2026 4:20 pm

nevím, zda TC něco takového má

jistě že má :) . Kdysi dávno, tak okolo verse TC 9, jsem si jako uživatel TC udělal pro sebe porovnání, nic do hloubky. I tak mi vyšlo, že oba programy jsou více méně v principech stejné. Každý měl něco co mi připadalo lepší a lépe udělané. / po těch letech se už neptejte co/. Každopádně zásadní impuls pro změnu jsem nenašel. Dnes už měnit nebudu a zůstanu coby vrstevník Martina Pinty u TC, pokud nepřijde výbuch. Je asi korektní přiznat, že za upgrady TC jsem dal nejspíš víc než co by mne stál iTrain. Prostě každý si zvolí podle svého a pak se s tím naučí žít. :wink:
jamik22
 
Příspěvky: 510
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: iTrain

Příspěvekod Fantom » pát 20 bře, 2026 3:02 pm

Karl píše:Přátelé, já už jsem dědek. M :D yšlenka počeštění tohoto programu zní velmi dobře! Já bych to opravdu uvítal. :lol:

Nenajde se dobrovolník? :wink:


No, tak já si třeba stáhnul návod na iTrain 6 a dal jsem ho googlovi přeložit. Snažím se to nastudovat. No, myslel jsem, že to bude jednodušší. Jsem zatím na straně 100 a chápu tak 2/3 z toho, co čtu. :D Uvidíme, až připojím centrálu a začnu laborovat.

Jinak anglicky/německy neumím, ale ono to takhle docela jde. Větší problém vidím v pochopení všeho nastavení. Takže až budu mít pročteno, zkusím nějaká videa. K videím malý tip: na youtube lze zvolit vytváření titulků, a pak je nechat přeložit do češtiny. :wink:
Fantom
 
Příspěvky: 64
Registrován: pon 03 lis, 2008 5:28 pm

Re: iTrain

Příspěvekod StandaR » úte 28 dub, 2026 6:32 pm

Fox píše:Srovnání opravdu neexistuje, bylo by to dobré téma na nějakou diplomovou, nebo doktorandskou práci. :D . Schválně jsem se na to ptal i na iTrain fóru, ale nedostalo se mi téměř žádné odezvy. Celkem relevantní odpověď byla, že Train Controller je k dispozici pouze pro Microsoft Windows, zatímco iTrain je k dispozici pro více platforem.
Co se týče lokalizace do češtiny, obdržel jsem odpověď vývojáře (překlad):
Pokud by měl někdo zájem lokalizovat iTrain do svého vlastního jazyka, pošlu mu jeden soubor se zprávami, v každém řádku bude ID a překlad do angličtiny. Vy si ponecháte ID a přeložíte, co je za znakem =, a jakmile ho přidám, můžete iTrain používat ve svém vlastním jazyce. Jediné, co chceme, je, aby ho někdo aktivně podporoval alespoň po určitou dobu (několik let). Nabídněte mi to však pouze v případě, že ovládáte angličtinu a cílový jazyk a nejste dyslektik, abychom udrželi investovaný čas na minimu pro nás oba.

Takže možnost tady je, otázka je, kdo by se ujal převozníkova vesla...


Nezmínil se náhodou jak velký ten soubor je? jestli jde o stovky-tisíce-desetitisíce řádků textu?
H0 V Epocha osobní, VI Epocha Nákladní

Víc změněných plánů, než kdy výrobci vyrobili modelů :)
StandaR
 
Příspěvky: 788
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: iTrain

Příspěvekod Toch » pon 22 čer, 2026 8:07 pm

Tak jsem další v klubu Itrain :) Momentálně jsem přetlačil celé kolejiště do Itrainu. Feedbacky, bloky pointry, výhybky a vzdálenosti.
Práce s Itrain byla naprosto v pohodě. Vše zaměřit a vytahat data, co je co u částí, které jsem udělal fyzicky, ale už je nenacpal do TC, jooo to už byl trochu očistec :)
Vytiskl jsem si layout z TC a vše oběhal s metrem a dopadlo to takhle :)
IMG_20260622_220408174.jpg

Itrain zatím strohý v tomto stavu
Screenshot_35.jpg


Jako základ k učení používám sérii od Boba Fulera, ale nebylo by to 2026 abych to neokořenil trochou AI :). V Claudovi jsem si nechal stáhnout slovní přepisy všech jeho videi a udělat z nich *.MD + jsem nechal převést manuál od 6.0 na *.md. A díky tomuto zaměření jsou doplňující otázky a debuging (proč mi něco nefunguje), velice přesné a nápomocné.
K automatickému provozu mám ještě daleko, ale dnes jsem zkalibroval první vlak, to je dál než jsem byl v TC :)

*TC=TrainController
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Mini Tochov H0 90x90cm
Toch
 
Příspěvky: 230
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » úte 23 čer, 2026 3:47 am

Tak vítej :D . Nasazení AI je super nápad. To by mohlo nahradit pracnou lokalizaci do CZ, což je asi pro mnoho lidí překážka.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1465
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod Fox » úte 23 čer, 2026 5:16 am

ještě by bylo fajn dostat do AI kompletně fórum k iTrain, tam je spousta moudrostí, které ale nikdo nenajde, když potřebuje. Zeptám se našeho IT, jestli by to zvládnul třeba Codex...
Díval jsem se na schéma layoutu, ještě to promysli v návaznosti na realitu a budoucí provoz. Nějaké věci mi nejsou jasné - např. smyčka dole vpravo: proč se kolej skládá z více bloků (vnitřní = 3 bloky), není to moc, Antone Pavloviči? Ze schématu nevidím co jsou SN a co viditelná část, takže to ber jen jako plané řeči. :lol:
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1465
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: iTrain

Příspěvekod Toch » úte 23 čer, 2026 6:20 am

JJ zrovna to je SN a odkladiště krátkejch souprav:) Ale jo trvdit, že je to finál by bylo bláznovství musim si to otestovat a uvidím co bude potřeba poupravit.

A ano i když mi angličtina žádný problémy nedělá s AI rádcem mluvím česky a nedělá mu žádnej problém to vyhledávat v anglickejch datech a překládat mi to.
Forum bych nacucat s Claudem dokázal, ale vzhledem k tom, že se tam loguje jen s licencí musím nejdříve ověřit že to není proti pravidlům, aby moje Itrain epizoda neskončila dříve než začala :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Mini Tochov H0 90x90cm
Toch
 
Příspěvky: 230
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Předchozí

Zpět na Software

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník