Pojezdy M152, ozubená kola rámy atd..

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Pojezdy M152, ozubená kola rámy atd..

Příspěvekod JM » ned 05 dub, 2009 9:56 am

Přátelé, díky spolupráci s jedním člověkem, který má potřebné strojní vybavení se rýsuje výroba pojezdu pro motoráky M152 velikosti TT na profesionální úrovni. Takže všichni, kterým jsem vyráběl motoráky bez pojezdů (ale to se samozřejmě týká i budoucích zájemců) a chtěli po mě radu kde a jaké pojezdy koupit, mají velkou naději dočkat se kvalitního pojezdu na úrovni PMT, možná ještě vyšší za příznivější cenu a hlavně s kratší čekací lhůtou, než je tomu u PMT (tam je to momentálně od dvou měsíců výše :( ). Zatím je to ve fázi vývoje, první kompletní pojezd má být hotový za cca 1 měsíc. S jeho svolením sem dávám výstřižky naší komunikace:
‘‘Já jsem se k myšlence výroby pojezdů dostal přes poptávku určitých součástek na pojezdy, které mi přišli do rukou. Začal jsem projíždět net, zjišťovat informace a nabídku trhu a nakonec došel k závěru, že tu v řadě položek nic moc není a to co je je vesměs o dlouhých dodacích lhůtách (viz ti jmenovaní pánové Vilinger atd..pozn. JM). Zjistil jsem také, že v podstatě nikdo nedisponuje potřebným strojním vybavením a tak je to spíše taková ryzí "amatérská produkce". Mimo kompletní pojezdy budu pro zájemce dodávat i klíčové komponenty (rámy, šneky, ozubená kola, převodovky, osy kol a doufám že i celá dvojkolí, pokud se zvládne výrobní technologie).Moje parketa je přesná strojařina a při hledání nového výrobního programu pro svoji firmu padla mimo jiné i volba na modelovou železnici. Jelikož disponuji veškerým strojním vybavením (přesné malé soustruhy, odvalovka na ozubení, Nc frézka, přesné lisy atd...) pro takovou speciální výrobu, jsem přesvědčený, že se to podaří. Navíc jak jsem zjistil tuzemský trh v tomto segmentu rozhodně nepůsobí přesyceným dojmem.....Pojezd chci zkonstruovat trošku obdobně jako je pojezd pro H0 od Pavla Gulicha, ale vyrobený strojními technologiemi (frézovaný rám a převodovky)Nápravy by měly být odpružené, jelikož si myslím, že to bude výrazným přínosem pro jízdní vlastnosti. Budou se dělat dvě varianty a to s motorem Mashimo (dražší) a pak s motorem MIG (levnější) Náhon od motoru kardany, na jednostupňovou šnekovou nápravovou převodovku, měly by být taky osazené setrvačníky, ale ještě zvažuji možnost použít vysokokapacitní kondenzátory (ale na to bude asi málo místa- pozn. JM) jako náhradu setrvačníků. Plánuji i prodej stavebnic, ale také mám obavy aby z toho někteří "odborníci" nestvořili nefunkční záležitost (to jsme se bavili o ‘‘umění“ některých modelářů, kteří přecení schopnosti a dávají vinu na stranu např. leptu nebo jiné stavebnice). Sortiment kol, šneků, převodů se bude utvářet a určitě bude možno uspokojit mnoho zájemců i o sólovou stavbu pojezdu. Ceny by se měly pohybovat oproti podobnému sortimentu ze zahraničí na cca 60%.
Informace o těchto komponentech můžete klidně pustit do světa již nyní. V podstatě je u mne i možná výroba ozubených kol a některých dílů na zakázku, i když z hlediska konečné ceny se musím snažit dělat série. Nicméně momentálně hlavně sonduju o co bude zájem.
Uvažuji i o výrobě stavebnice procesorem řízené ovládané točny, nebo aspoň stavebnice její základní mechaniky s řízením.
Pokud se zmíníte na DF, budu jen rád, když se o mně a mojí výrobě lidi
dozvědí.“
Jelikož to vše ještě není stoprocentní, záměrně sem nedávám kontakt přímo na toho člověka. Až se výroba posune a budou k mání zde uvedené komponenty a pojezdy, dám opět zprávu zde na fóru. Případný zájem a dotazy směřujte zatím do SZ, ale jak už jsem psal, více info bude až za cca měsíc (když bude vše bez problémů).
Jelikož se to netýká jen velikosti TT a jde tak trochu o průzkum zájmu, dávám to do více vláken, tak to snad nebude nikomu vadit.
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Re: Pojezdy M152, ozubená kola rámy atd..

Příspěvekod prcek » ned 05 dub, 2009 11:43 am

A nechtel by se vykaslat (alespon pro zacatek) na cele pojezdy a vrhnout na trh prave to, co jini neumi - ozubena kola a sneky? Od konstrukce vlastniho pojezdu me vicemene zdrzuje jen to, ze tyto komponenty nejsou snadno dostupne (mimo 1000+1 drobnosti jako rodina prace atp.).
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Příspěvekod VoVo » ned 05 dub, 2009 12:20 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 4:48 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Re: Pojezdy M152, ozubená kola rámy atd..

Příspěvekod JM » ned 05 dub, 2009 5:05 pm

prcek píše:A nechtel by se vykaslat (alespon pro zacatek) na cele pojezdy a vrhnout na trh prave to, co jini neumi - ozubena kola a sneky? Od konstrukce vlastniho pojezdu me vicemene zdrzuje jen to, ze tyto komponenty nejsou snadno dostupne (mimo 1000+1 drobnosti jako rodina prace atp.).

Ale to tam je přeci také napsáno: viz:Sortiment kol, šneků, převodů se bude utvářet a určitě...
A právě proto jsem to psal na toto fórum-aby se zjistilo, o co bude zájem.
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod JM » ned 05 dub, 2009 5:11 pm

VoVo píše:Hotové pojezdy ano, ale jestli zrovna další M152...

A proč ne?? Tomu se říká pokrok, nebo je snad lepší o nic jiného se nesnažit a brblat že ten a ten pojezd je nic moc, tenhle zase předražený, na tenhle se moc dlouho čeká atd... :wink: Jinak ostatní pojezdy i na další modelové velikosti nejsou vyloučeny, ale nějak se začít musí.

VoVo píše:Jinak myslím že stačilo to dát do jednoho fóra už jen aby se netříštily reakce...

Jojo, to už jsem upravil.
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod VoVo » ned 05 dub, 2009 5:49 pm

Svůj příspěvek jsem se rozhodl odstranit jako nesouhlas s praktikami, které zde probíhají ze strany majitele diskuzního fóra, kdy jsou nezištně míněné diskuze a poskytnutné informace od modelářů zneužívány pro komerční aktivity, překrucovány, je zde na úkor komerčních aktivit omezováno svobodné vyjadřování, probíhá neustálé řízení diskuzí, zamykání vláken, odstraňování příspěvků a sám vlastník se zde chová mnohem méně vhodně a slušně, než co ostatním uživatelům vyčítá. Nashledanou v lepších časech :)
Naposledy upravil VoVo dne stř 27 srp, 2014 4:48 pm, celkově upraveno 1
Přátelé, tak s tímhle fórem, já jsem skončil.
Uživatelský avatar
VoVo
 
Příspěvky: 383
Registrován: pon 16 čer, 2008 11:58 am
Bydliště: kdekoliv, hlavně mimo toto fórum :)

Příspěvekod JM » ned 05 dub, 2009 8:28 pm

VoVo píše:Myšleno že pojezdů na M152 co do množství výběru je dostatek kdežto jsou pojezdy kterých je relativně nedostatek... Kdybys to nevystřihl z kontextu, vyznělo by to možná jinak... :wink:

:lol: :lol: Tak jo, necháme toho chytání za slovíčka a ted' už jen konstruktivní připomínky, at' neotravujeme ostatní :wink:
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Jardax » ned 05 dub, 2009 8:33 pm

Tak to se preventivne hlasim - kolecka a slimaci od 0,4 po 0,2 jsou vitani :)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

pojezdy

Příspěvekod jakdus » pon 06 dub, 2009 3:09 pm

Já sháním pojezd např. brejlovec(mračoun) pro M 262 ,M853,zvláště pojezdy pro ,,delší motoráky je dnes podpulťák.Takže pokud bude přijatelná cena i kvalita,ne nalepené vteřiňákem sbírací plíšky a jiné blbiny,bylo by to gut
Opět znovu tentokrát na kolejích s podložím a jako vždy TT. Hraju si se syny,složitosti potom.
Uživatelský avatar
jakdus
 
Příspěvky: 68
Registrován: stř 31 pro, 2008 8:11 pm

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 06 dub, 2009 3:17 pm

Jardax píše:Tak to se preventivne hlasim - kolecka a slimaci od 0,4 po 0,2 jsou vitani :)


0,4 v N ??? ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Jardax » pon 06 dub, 2009 3:20 pm

Zdenek Valter píše:
Jardax píše:Tak to se preventivne hlasim - kolecka a slimaci od 0,4 po 0,2 jsou vitani :)


0,4 v N ??? ;-)


Nekde to staci, motoraky a dloooouhe elektricke jednotky.
A pri chronickem nedostatku tech mensich je kontraproduktivni to predem odmitat ... ;)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod TTjenik » čtv 09 dub, 2009 7:51 am

Podle mého chybí na trhu náhrada za podvozky z V100 Tillig, hojně využívané k přestavbě. (kolik takových startsetů již bylo rozebráno?)
Pokud tohle začne někdo vyrábět za rozumné peníze + nabídne nějakou univerzální "kulisu" pro individuální vestavbu do vlastních rámů, věřím, že sláva ho nemine.
Osobně jsem uvažoval o něčem podobném z leptaného plechu, ale pokud by byl celý domeček frézovaný a díry pro osky převodů přesně vrtány, jó to by bylo jiné kafe.
A hlavně je zde prostor na v dopise zmiňovanou sériovost, ono těch rozdílů v rozvoru jednotlivých loko zase tolik není. A 3-nápravové podvozky chybí úplně. (Jak podomácku motorizovat čmeláka?)
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Příspěvekod JM » čtv 09 dub, 2009 8:06 am

TTjenik píše:Podle mého chybí na trhu náhrada za podvozky z V100 Tillig, hojně využívané k přestavbě. (kolik takových startsetů již bylo rozebráno?)
Pokud tohle začne někdo vyrábět za rozumné peníze + nabídne nějakou univerzální "kulisu" pro individuální vestavbu do vlastních rámů, věřím, že sláva ho nemine.
Osobně jsem uvažoval o něčem podobném z leptaného plechu, ale pokud by byl celý domeček frézovaný a díry pro osky převodů přesně vrtány, jó to by bylo jiné kafe.
A hlavně je zde prostor na v dopise zmiňovanou sériovost, ono těch rozdílů v rozvoru jednotlivých loko zase tolik není. A 3-nápravové podvozky chybí úplně. (Jak podomácku motorizovat čmeláka?)

Tak s tím se musí jen souhlasit-těch V100 už bylo takto zahubeno opravdu hooodně :wink: Tak pokud má někdo v plánu takto zprovodit ze světa další V100 at' počká, myslím že i to by onen výrobce svedl vyrábět. Ostatně asi jako vše zde zmiňované-ale je jasné, že je to otázka času-nejde dělat vše najednou bez pořádného otestování.
Jinak už je téměř hotová a nafocená jedna převodovka-modul 0,3 převod 1/17 -zatím spíše pro HO-ale je v plánu doladění pro TT i menší...
Pokusím se to během dneška vyvěsit někam na web a hodím odkaz.
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod MirekTT » čtv 09 dub, 2009 8:08 am

No já nad tím také lámu hlavu jako TTjenik. Nejsem zastáncem rozumných cen. Jsem příznivcem příplatku za kvalitu. Také jsem přemýšlel vyrábět uni stavebnicové provedení podvozku, kde bude možno přemístěním ozubených kol a náprav do jiných předchystaných otvorů možno měnit rozvor. S třínápravovým podvozkem bych to neřešil. Tam by se jen připojilo na "nějaké oje" poslední dvojkolí. Mechanizmus by zakryla maketa podvozkových masek a třetí náprava by zůstala nehnací, jen sběrná. Tohle dořešit ještě se šachtou na spřáhlo a tím uchycením podvozku k rámu, tak bestseler je na světě. Pouze bych se přimluvil za co nejnižší provedení vzhledem k použitelnosti podvozků i pro motorové vozy. Aby mechanizmus náhonu kardanem nerušil interier.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod JM » čtv 09 dub, 2009 2:25 pm

Takže tady je pár prvních ukázek-derlinová kola modul 0,2 (možno dělat moduly až 0,15) a pár fotek převodovky (jak už jem psal výše) modul 0,3 převod 1/17 : http://jmjmj.rajce.idnes.cz/
Myslím, že zpracování i přesnost vypadá velice slušně!
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Další

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků