Stavby TT

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Stavby TT

Příspěvekod Lukes » sob 08 kvě, 2021 1:02 pm

Zdravím všechny,

chtěl bych se zeptat zdali by jste neměli typy na nějaké slušné stavby v TT měřítku. Konkrétně městských domů, jediné s kterýma jsem se setkal je Auhagen městké domy - to jsou velmi základní modely na trhu a není jich moc - snad jen 6 druhů max v základních barvách a tvarech. Rád bych našel i nějaké zajímavé rohové domy, se zdobením, věžičkami typu Beethovenstrabe od Faller, Kibri atd.... anebo něco s větším výběrem než jen ten minizáklad od Auhagena... Tam je vše jako Auhagen 13334-13336

nevíte prosím o něčem?

Má někdo zkušenosti i s použitím HO domů (4-5ti podlažních) ve velikosti TT, je to velký skok nebo by to tam i zapadlo? Pokud zůstanete u TT lokomotiv v okolí, aut..?
v HO jsou neskutečně pěkné stavby, barevnost i prosklené moderní fasády, i celé sety ulice jako Faller 130925 ale bohužel v TT nic moc :(

Díky za typ pokud znáte nějaké možnosti a výrobce :)
Přílohy
FA130925.jpg
Lukes
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 17 říj, 2020 7:37 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » sob 08 kvě, 2021 5:00 pm

https://www.mbz-modellbahnzubehoer.de/s ... roductlist

Je to sice podle jihoněmeckých předloh, ale stavby z gründerského období jsou k nerozeznání od starých činžáků v našich městech. Akorát si řádně provětráš šrajtofli, je to všechno lasercut.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » sob 08 kvě, 2021 5:33 pm

Lukes píše:...Beethovenstrabe...


Technická: Tam, kde máš to "b", patří znak "ß" - německé ostré s. Když nevíš, kde to máš na klávesnici, použij "ss" (po reformě gramatiky z r. 1996 je to v němčině považováno za rovnocennou spisovnou náhradu); jinak je to ASCII kód Alt 0223, UTF-8 0xC3 0x9F nebo UTF-16 0x00DF a na většině klávesnic by pod Windows měla fungovat i zkratka pravý ALT (ALT Gr) + §.

Ale v Linuxu - je řeč o klonech a SW používajících knihoven GTK - to bohužel nefunguje... Tam se na to musí jinak: Stiskni současně SHIFT+CTRL, ťukni do u a za stálého držení SHIFT+CTRL pak postupně ťukni do d a f a až potom uvolni SHIFT+CTRL. Neděs se toho, co vidíš při psaní znaků a počkej na výsledek.

Takže:
Beethovenstrasse
nebo
Beethovenstraße
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod Střelec » sob 08 kvě, 2021 5:48 pm

Igra dělá nějaké "reliéfní domy" - tedy kulisy na pozadí. Nebude to asi to pravé ořechové, ale snad by se z toho dalo něco vyčarovat.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » sob 08 kvě, 2021 7:56 pm

Ona se dá spousta zajímavých věcí najít i u vydavatelů papírových modelů. Část kolegů je sice má v opovržení se zdůvodněním, že jsou "placaté", ale papíroví modeláři znají dost způsobů, jak jim dodat plastický vzhled.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod TomHrom » ned 09 kvě, 2021 12:22 am

Ahoj, což něco takového?
Tomáš
Přílohy
IMG_4346.JPG
IMG_4337.JPG
IMG_4332.JPG
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod TomHrom » ned 09 kvě, 2021 12:24 am

A ještě tohle:
Přílohy
IMG_3852.JPG
IMG_3853.JPG
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod milostt » ned 09 kvě, 2021 6:15 am

městské domy dělá atelierwepe.cz, kb model.cz , resinove modely.cz,modelekartonowe.eu, stačá jen pohledat
TT moje hobby http://www.mancicke-vlaky.wz.cz/
milostt
 
Příspěvky: 876
Registrován: úte 29 črc, 2008 4:01 pm
Bydliště: Kolín

Re: Stavby TT

Příspěvekod Lukes » ned 09 kvě, 2021 6:18 am

Díky všem za typy - MBZ vypadají slušně a stejně tak i ty papírové i když u nich mě dost vadí ten spodní parter - jakoby prošel rekonstrukcí v 90. letech tak velké zaoblené výlohy ani ty dveře moc neladí celkově s domem bych řekl. Já spíše hledám domy které mají v přízemí obchody, kavárnu/restauraci, aby to působilo jako "měšťanská hlavní" ulice.

Kdyby alespoň vyšel nějaký "uliční set" s rohovými domy jako má původní reference v TT tak by se to dalo...

Pořád si říkám, že i ten set v HO nemusí vypadat blbě v TT měřítku - jen asi výška jakožto 4podlažní dům (i s přízemím) má zhruba 17-20cm, v TT by to bylo 15cm. Ale zase kdysi tyhle domy měli vysoké stropy takže když ke každému podlaží připočtu ten centimetr tak to dává reálně smysl :) a některé domy má Auhagen v neutrálu HO/TT tak i tyto modely jsou o něco větší..

Sám mám model pošty Auhagen 13346 - industriální dvoupodlažní budova vysoká 9cm = reálně 10.80m, což vedle TT nádražní a správní budovy (obě tří podlažní) vypadá masivně, ale je to přímo TT model. Takže teoreticky HO domy se dají zakomponovat, určitě ne všechny modely ale jedna ulice bez přípojení okolní zástavby ať to není tak na oko by fungovat mohla.

Ale budu ještě zkoušet jestli někde neobjevím něco v TT...
Lukes
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 17 říj, 2020 7:37 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » ned 09 kvě, 2021 6:36 am

TomHrom: A původ tvých modelů se nesmí zveřejnit?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » ned 09 kvě, 2021 6:39 am

milostt píše:městské domy dělá atelierwepe.cz, kb model.cz , resinove modely.cz,modelekartonowe.eu, stačí jen pohledat


Až na to, že resinovemodely.cz nemají mezi účastníky zdejší diskuse dobrou pověst...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod Sandy » ned 09 kvě, 2021 8:00 am

OT ( :x )
hank píše:
Lukes píše:...Beethovenstrabe...

.......
Takže:
Beethovenstrasse
nebo
Beethovenstraße


Reforma z roku 96? Mně učili už v roce 70, že scharfes s = (taky) ss.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Stavby TT

Příspěvekod hank » ned 09 kvě, 2021 9:40 am

Sandy:
https://cs.other.wiki/wiki/German_ortho ... rm_of_1996

V r. 1970 to nejspíš ještě nebylo považováno za spisovné. (Ale mohu se samozřejmě mýlit.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6106
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod TomHrom » ned 09 kvě, 2021 5:53 pm

hank píše:TomHrom: A původ tvých modelů se nesmí zveřejnit?


Pardon, jasně omlouvám se, psal jsem to v noci, už mi mozek nefungoval.. :)
Původ jsou moje návrhy a moje vyřezávání.
V případě zájmu mohu stavebnice poslat. Bytovky/paneláčky zde: https://www.tricka-tisk.cz/LaserCut-3D-tisk-c9_0_1.htm
Činžáky jsem ještě nepočítal. Mám toho rozdělaného více a spíše než myslet na potenciální prodej, tak hodně kreslím a lepím jiné stavby/vzorky a řežu a tisknu na zakázku.
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: Stavby TT

Příspěvekod Lukes » úte 11 kvě, 2021 7:59 am

To: TomHrom

Máte pěkné paneláčky, ale asi bych to úplně nepřeháněl s tou původní podobou z 80.-90. let, dnes už je celkem rarita je vůbec najít.
Já vyrostl na Ostravském sídlišti a už dnes se začíná dělat pomalu druhá generace zateplení, barevnost už je rovněž někde jinde..... i když to žlutě/červené peklo jen tak nezmizí :)))
PS: cihlové obložení je běžné u soklu, ale pod okny nebo kolem střechy a bocích budovy je velmi neobvyklé.
Lukes
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 17 říj, 2020 7:37 pm

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků