Digitalizace rukodělných modelů

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod richardisko » stř 07 dub, 2021 8:41 am

Ahoj všem,

obracím se na Vás s dotazem, jak řešíte digitalizaci doma vyrobených modelů na netovárních a jiných pojezdech. Konkrétně si již delší dobu hraji s myšlenkou zdigitalizovat své 810tky - pojezd Pleticha, kastle Bramos. I když je na trhu 810tka od ROCO, těchto se zbavovat nechci a rád bych je, stejně jako ostatní modely, vybavil dekodérem. Při hledání různých možností jsem narazil na informace o DPS od pana Milana Grofa. To by moji situaci pravděpodobně řešilo, nicméně pan Grof mi odepsal, že DPS na 810 již nemá a dělat nebude. Neprošlapal někdo z Vás tuto cestičku již přede mnou? Standardem bych viděl samostatně zapínaná světla a pokud možno se zvukem - čím víc pinů, tím víc adidas.
IMG_20210407_1012559.jpg

IMG_20210407_1011310.jpg

Původní analogový obsah by přišel vykuchat a do prostoru mezi pojezdem a interiérem vecpat DPS s paticí na dekodér, vývody osvětlení a do WC kondenzátor. Osvětlení asi od pojezdy.eu?

Díky všem za nápady a rady, jak to nejlépe provést.
www.zeleznicepodbaba.cz
Uživatelský avatar
richardisko
 
Příspěvky: 61
Registrován: sob 05 pro, 2009 7:18 pm

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 07 dub, 2021 10:50 am

richardisko píše:Ahoj všem,

obracím se na Vás s dotazem, jak řešíte digitalizaci doma vyrobených modelů na netovárních a jiných pojezdech. Konkrétně si již delší dobu hraji s myšlenkou zdigitalizovat své 810tky - pojezd Pleticha, kastle Bramos. I když je na trhu 810tka od ROCO, těchto se zbavovat nechci a rád bych je, stejně jako ostatní modely, vybavil dekodérem. Při hledání různých možností jsem narazil na informace o DPS od pana Milana Grofa. To by moji situaci pravděpodobně řešilo, nicméně pan Grof mi odepsal, že DPS na 810 již nemá a dělat nebude. Neprošlapal někdo z Vás tuto cestičku již přede mnou? Standardem bych viděl samostatně zapínaná světla a pokud možno se zvukem - čím víc pinů, tím víc adidas.
Původní analogový obsah by přišel vykuchat a do prostoru mezi pojezdem a interiérem vecpat DPS s paticí na dekodér, vývody osvětlení a do WC kondenzátor. Osvětlení asi od pojezdy.eu?
Díky všem za nápady a rady, jak to nejlépe provést.

No je otázka zda má smysl dělat speciální DSP - podle mne by stačila nějaká univerzální s ploškami - kam bys mohl připájet všechny vývody i dekodér.
Já jsem kdysi pro tyhle účely dělal malou desku pro osmivývodovou patici NEM 652.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Pater » stř 07 dub, 2021 11:30 am

Zdenek Valter píše:No je otázka zda má smysl dělat speciální DSP

A co použít nějaký drátkový nezvukový, nebo zvukový dekodér a DPS by nemusela být žádná. Otázkou zůstává, kolik funkčních výstupů je požadováno.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Ivan » čtv 08 dub, 2021 4:44 pm

Ahoj,

Mne dělal u 810 desku na osvětlení včetně napojení na dekodér Zimo Zejmi, můžeš ho zkusit. Bohužel jsem se ještě nedokopal motorák dodělat, zaměřil jsem se na kolejiště.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod BohousP » čtv 08 dub, 2021 6:24 pm

Zdenek Valter píše:No je otázka zda má smysl dělat speciální DSP - podle mne by stačila nějaká univerzální s ploškami - kam bys mohl připájet všechny vývody i dekodér.
Já jsem kdysi pro tyhle účely dělal malou desku pro osmivývodovou patici NEM 652.

Velký výběr univerzálních DPS : http://www.hezkyden.cz/soucastky/dilna/bastldesky/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Miloš Pavlát » čtv 08 dub, 2021 6:37 pm

M152 Pleticha + Číž + nezvukový pouze na drátech.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod richardisko » pát 14 kvě, 2021 7:16 am

Díky dobré radě jsem se rozhodl jít cestou nejmenšího odporu, původní zapojení světel v 810tce vykuchal a pod střechu vložil DPS z 810tky od MTB. Pasuje tam, jako kdyby do toho motoráku patřila. Po zapojení funguje také bez problémů, takže teď už jen poladit dráty, interiér, vložit dekodér a můžeme do provozu.
810_Bramos_MTB.jpg
www.zeleznicepodbaba.cz
Uživatelský avatar
richardisko
 
Příspěvky: 61
Registrován: sob 05 pro, 2009 7:18 pm

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Brukner1966 » úte 22 čer, 2021 6:52 pm

Kde jste sehnal tu desku. Diky
Brukner1966
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 18 bře, 2021 7:00 pm

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 čer, 2021 9:58 am

Tohle je taky volba:
https://www.itvlaky.cz/osvetleni-lokomo ... m-ld08051/ - deska osvětlení i s dekodérem, pokud není potřeba zvuk a netrváte na standardu např. Zimo.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod zdeno » stř 23 čer, 2021 3:29 pm

aj za mou prisel jeden, co si osadil motormi kontejnrovy prekladac a chtel, abych mu udelal ovladac a prijimac.
Zatim to ovlada analogovo z "vrabciho" hnizda a nelibi se mu to.
Ma nekdo neco na ovladani pomoci paketu prislusenstvi ?? Treba aspon tri nezavisle okruhy, pojezd portalu, pojezd voziku a obsluha lana.
K tomu treba jeste obsluhu elektromagnetu pro kontejnery a vsechny koncove dorazy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Zlámalík » stř 23 čer, 2021 10:28 pm

zdeno: a chce to kolega ovládat plynule nebo mu stačí předvolené polohy? Já bych asi volil polohy - portál nad vozem 1, vozem 2, vozem 3 atd., vozík nad vagónem, nad silnicí, lano nahoře, dole. Pak tam dát krokové motory a Arduino a řídit to jako přesuvnu, co jsme tu probírali v zimě. Já ji mám zapojenou na DCC a řízenou skrz příslušenství.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1781
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Sandy » sob 28 srp, 2021 7:41 am

Digitalizovat se dá jakýkoliv model. Stačí trochu drzosti a dostatek sebevědomí.... :roll:
Takže MTB a ROCO mě vyhecovali k tomu, že jsem sáhl hluboko do šuplíku a dokončil digitalizaci makety M152 od Bramosu na pojezdu Pleticha.

Upozornění:
Fotografie obsahují drsné záběry, které mohou některým citlivým modelářům způsobit psychická traumata!

Kromě výše zmíněných částí jsem použil "univerzální desku pro lokomotivy" a "tranzistorový" spínač. Nic jiného v té době nebylo k dispozici. Univerzální deska má tu nectnost, že spíná dva druhy osvětlení společně. Já jsem chtěl spínat vše samostatně.
Proto ten spínač. Má to jeden zádrhel, že spíná "společné+" a tak je třeba další komponenty upravit.

P8263789.JPG

Aby se deska vešla do prostoru mezi podlahu a pojezd, je třeba odříznout patici na dekoder a dva odpory přiletovat na druhou stranu desky.
Na koncové osvětlení a pozičky jsem použil tuto DPS:
P8263806.JPG


Interier a čelní reflektory jsou na originální desce ROCO:
P8263801.JPG
Naposledy upravil Sandy dne sob 28 srp, 2021 7:54 am, celkově upraveno 1
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Digitalizace rukodělných modelů

Příspěvekod Sandy » sob 28 srp, 2021 7:51 am

Pokračování:

Všechno, včetně dekoderu LENZ Silver+, jsem nainstaloval na spodní stranu interieru:

P8263798.JPG


Některé součástky se vešly do WC:

P8263797.JPG


No, a pak již jen přiklopit a je hotovo:

P8153803.JPG


Podrobnější popis je tady:
https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Digitalizace_lokomotiv_a_vozu/1502635584

Je tu i popis, jak jsem osvětlil přívěšák:

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Digitalizace_lokomotiv_a_vozu/1500196745
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Chuchanek, Jacek a 9 návštevníků