Digitální ovládání kolejiště bez centrály a bez počítače

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » stř 31 bře, 2021 3:26 pm

HonzaM píše:
D píše:HonzaM:
> Měl jsem na mysli driver LED12 od MGP mající 12 výstupů, na jeden výstup mám připojené tři LED v sérii.
Děkuji za ujištění. To je dobrá zpráva.

Omlouvám se, zapojené jsou paralelně. Klidně mohou být i čtyři, třeba i bílé, máme tak na panelu prosvícené cesty.


Tak priznam se, ze tenhle zpusob zapojeni me nenapadl, mozna proto, ze mi az prilis pripomina nedoporucovany zpusob zapojeni LED, tzn. paralelne s jedinym rezistorem. Ale pri tech proudech, co tam tecou, to asi ma sanci fungovat dobre. Tak alespon se vyjasnila odpoved na otazku c. 1. :-)

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » stř 31 bře, 2021 5:49 pm

JenikPluto píše:Ale pri tech proudech, co tam tecou, to asi ma sanci fungovat dobre.

Aj tak pri paralernem zapojeni doporucujem na kazdou LED davat samostatny odpor, protoze "zapalne" napeti se muze lisit o par desetinek voltu a tak nektere sviti silno.
Pokud je to stejna serie, tak netreba, ale pokud je to od ruznych vyrobcu, tak ty odpory doporucuji.
Jinak proudy pro WHITE a BLUE ledky jsou minimalni a odpory od 39k nahoru jsou bezne pouzivane.
---
Testoval jsem vybrane ledky a nektere uz slabucko svitily pri proudech 10uA !!
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » stř 31 bře, 2021 9:49 pm

zdeno píše:
JenikPluto píše:Ale pri tech proudech, co tam tecou, to asi ma sanci fungovat dobre.

Aj tak pri paralernem zapojeni doporucujem na kazdou LED davat samostatny odpor, protoze "zapalne" napeti se muze lisit o par desetinek voltu a tak nektere sviti silno.
Pokud je to stejna serie, tak netreba, ale pokud je to od ruznych vyrobcu, tak ty odpory doporucuji.
Jinak proudy pro WHITE a BLUE ledky jsou minimalni a odpory od 39k nahoru jsou bezne pouzivane.
---
Testoval jsem vybrane ledky a nektere uz slabucko svitily pri proudech 10uA !!

Asi jsi nečetl že je možné po sběrnici pro každou jednotlivou LED nastavit jas podle její adresy třeba na 20%. Opravdu je naprosto zbytečné s drivery MGP používat sériové odpory. V poslední verzi je kromě toho doplněna možnost naprogramovat blikání a nejnověji využívat také funkci NEBO, umožňující aby jedna LED měla dvě nezávislé funkce, například být zhasnutá, svítit trvale nebo blikat.
Ve vývoji je dekodér pro osvětlení, bude umožňovat připojení 64 LED na sběrnici, u jednotlivých LED bude možné nastavovat způsob svitu (svícení, blikání, poblikávání atd.). Dekodér bude mít 16 vstupů pro ovládání, ovládat jednotlivé LED lze ale i odjinud, každou LED lze ovládat pŕidělenou LocoNetovou adresou.
Naposledy upravil HonzaM dne čtv 01 dub, 2021 7:22 am, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod zdeno » čtv 01 dub, 2021 7:10 am

HonzaM píše:Opravdu je naprosto zbytečné s drivery MGP používá sériové odpory.

tak to opravdu nedoporucuji, aspon pro prvni nastaveni je dobre tam nejakou ochranu mit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » čtv 01 dub, 2021 7:20 am

Pánové, každý mluvíte o něčem jiném.

HonzaM - Asi jsi nečetl že je možné po sběrnici pro každou jednotlivou LED nastavit jas podle její adresy třeba na 20%. - tedy jeden výstup jedna LED bez odporu.

Zdeno - Aj tak pri paralernem zapojeni doporucujem na kazdou LED davat samostatny odpor, protoze "zapalne" napeti se muze lisit o par desetinek voltu a tak nektere sviti silno. - tedy jeden výstup více paralelních LED každá s odporem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » čtv 01 dub, 2021 7:27 am

zdeno píše:
HonzaM píše:Opravdu je naprosto zbytečné s drivery MGP používá sériové odpory.

tak to opravdu nedoporucuji, aspon pro prvni nastaveni je dobre tam nejakou ochranu mit.

Postavil jsem již pět panelů, nikdy jsem odpor nepoužil a žádný problém jsem neměl, používal jsem LED všech barev.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » čtv 01 dub, 2021 7:49 am

sidlo píše:Pánové, každý mluvíte o něčem jiném.

HonzaM - Asi jsi nečetl že je možné po sběrnici pro každou jednotlivou LED nastavit jas podle její adresy třeba na 20%. - tedy jeden výstup jedna LED bez odporu.

Zdeno - Aj tak pri paralernem zapojeni doporucujem na kazdou LED davat samostatny odpor, protoze "zapalne" napeti se muze lisit o par desetinek voltu a tak nektere sviti silno. - tedy jeden výstup více paralelních LED každá s odporem.

Je potřeba tlumočení z češtiny do češtiny.
1. Výstup MGP je proti vyššímu proudu zřejmě již ošetřen (proudový zdroj ?), výrobce odpor nepředepisuje.
2. Souhlasím se Zdenem ohledně paralelní kombinace více diod. Dnešní moderní diody však už v rámci jedné šarže (tedy samozřejmě jedné barvy !) mají prakticky nulový rozptyl hodnot. Proto ke známému jevu (nestejný svit a po čase zničení přetížené LED) už nedochází. Navíc, i kdyby některá odešla, cena LED je zanedbatelná.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod D » čtv 01 dub, 2021 8:15 am

Je úplně jedno, kolik LED libovolné barvy bude na výstupu paralelně, když maximální proud budičem (WS2811) je 18,5 mA. Obyčejné 20mA LED nelze poškodit. Nejhorší výsledek je svícení jen jedné LED s výrazně nejnižším úbytkem napětí, což u stejné barvy nenastane. Vyšší počet paralelních LED omezí nejvyšší jas skupiny, asi bych více jak 4 společně nepoužil.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MGP

Příspěvekod JenikPluto » čtv 01 dub, 2021 8:23 am

D píše:Je úplně jedno, kolik LED libovolné barvy bude na výstupu paralelně, když maximální proud budičem (WS2811) je 18,5 mA. Obyčejné 20mA LED nelze poškodit. Nejhorší výsledek je svícení jen jedné LED s výrazně nejnižším úbytkem napětí, což u stejné barvy nenastane. Vyšší počet paralelních LED omezí nejvyšší jas skupiny, asi bych více jak 4 společně nepoužil.


Ano.
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: MGP

Příspěvekod BohousP » čtv 01 dub, 2021 8:47 am

Uvažovat 20mA na LED už nemá smysl, leda pro zelené LED starší 20 let. Dnešní bohatě svítí při 3 mA, modré a bílé i pod 1mA. Takže věřím, že Honzovi to funguje i pro několik paralelních LED.
Každý se musí rozhodnout sám.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: MGP

Příspěvekod belgarat » čtv 01 dub, 2021 9:07 am

Dulezite je, ze zaznelo (nakonec) ze to overene zapojeni na jeden vystup je PARALELNI. Vic bych se v tom nerypal.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » sob 03 dub, 2021 12:51 pm

Aby nedocházelo k nedorozuměním a případným zklamáním, rozhodl jsem se na základě dvouletých zkušeností uvést několik faktů:
Systém MGP byl primárně vytvořen pro použití u modulových stanic. Není proto ideální pro domácí kolejiště, u nějž uživatel předpokládá automatizovaný provoz jízdy vlaků ovládaný počítačem. Výhodou MGP je možnost ovládat kolejiště bez potřeby centrály (lze ho tedy využít i pro kolejiště s analogovým provozem), využívat rychlostní návěstní soustavu ČD/ČSD, jednoduše stavět cesty s automatickým postavením návěstí a s blokováním možnosti postavit volnou cestu na obsazenou kolej nebo odjet do špatně postavené cesty, to vše bez potřeby počítače. K veškerému programování stačí mobil (OS Android, aplikace pro iOS není k dispozici).
Je ale potřeba počítat s tím, že si naprogramování složitější stanice vyžádá dobré prostudování návodů a někdy i dost přemýšlení, jak co naprogramovat. Týká se to zejména programování funkce návěstidel se zajištěním návaznosti návěstních znaků na následujícím návěstidle. Návody ke všem komponentám mám přeloženy a kompletně v češtině je nyní i programovací aplikace LocoNet Decoder Programmer. Rozhodně nedoporučuji oblíbený postup podle Murphyho, tedy číst návod až poté co selžou veškeré pokusy o zprovoznění. Zařízení má řadu funkcí navíc proti běžným komponentám, ale není „blbuvzdorné“, jestliže zapojíte přestavník v rozporu s návodem a/nebo navíc nastavíte nesprávné hodnoty, dojde ke zničení výstupního obvodu a to samozřejmě není kryto zárukou.
Systém není vhodný pro začátečníky. Zde v diskuzi jsem prezentoval vlastnosti a schopnosti jednotlivých komponent, nikdy jsem ale netvrdil že je to nejlepší systém na světě a nesnažil jsem se kohokoli přesvědčovat že si ho má pořídit.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: MGP

Příspěvekod sidlo » sob 03 dub, 2021 3:26 pm

HonzaM píše:Není proto ideální pro domácí kolejiště, u nějž uživatel předpokládá automatizovaný provoz jízdy vlaků ovládaný počítačem.

S tímto bych nesouhlasil. Komponenty MGP jsou všestranné. Na domácí kolejiště se hodí stejně dobře jako kterékoliv jiné. Ten kdo chce řídit příslušenství přes LocoNet, tak si myslím, že je to nejlepší volba.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: MGP

Příspěvekod Jirkátor » sob 03 dub, 2021 7:13 pm

Myslím si, že je určitá hranice složitosti a rozsáhlosti kolejiště, za kterou už je lepší volit jiný systém, než MGP. Pro to, co mám například vymyšleno já, je dobrou a naprosto dostačující volbou. MGP je skutečně vymyšleno pro moduly, ale je natolik univerzální, že je bez problémů použitelné i pro klasická kolejiště malého a středního rozsahu.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1033
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: MGP

Příspěvekod HonzaM » pon 05 dub, 2021 7:18 am

sidlo píše:
HonzaM píše:Není proto ideální pro domácí kolejiště, u nějž uživatel předpokládá automatizovaný provoz jízdy vlaků ovládaný počítačem.

S tímto bych nesouhlasil. Komponenty MGP jsou všestranné. Na domácí kolejiště se hodí stejně dobře jako kterékoliv jiné. Ten kdo chce řídit příslušenství přes LocoNet, tak si myslím, že je to nejlepší volba.

Ano, všechny dekodéry MGP jsou standardní LocoNet dekodéry a mohou být použity v kombinaci s LocoNet centrálami i dekodéry kterýchkoli výrobců. V případě modulů pak je možné používat napájecí desky, které na vodiče 1 a 6 zavedou 12 V a umožňují tak přivést k modulu pouze jeden napájecí přívod a napájet jednotlivé dekodéry prostřednictvím napájecích desek, mezi jednotlivými segmenty stanice vede pouze LocoNet kabel. To je samozřejmě možné jen do určitého počtu dekodérů. Pokud se ale kolejiště, u nějž se vodiče 1 a 6 využívají pro napájecí napětí 12 V, propojuje s centrálou a chceme u kolejiště použít zmíněný způsob napájení prostřednictvím kabelu LocoNetu, je nutné použít napájecí desku MGP a na ní odstranit propojky propojující vodiče 1 a 6. Toto přerušení vodičů 1 a 6 je nezbytné také u větších stanic umístěných na více segmentech, kdy bude každý segment používat vlastní napájecí zdroj.
Pokud jde o můj názor o vhodnosti použití na kolejišti kde je předpokládán automatizovaný provoz řízený počítačem, jde o využití panelových dekodérů a návěstnich dekodérů MGP. Tyto dekodéry jsou konstruovány pro ovládání tlačítky z panelu a je otázkou komunikace mezi softwarovým programem a elektronikou kolejiště, tedy nakolik bude software MGP schopný komunikovat s TrainControllerem, RocRailem. iTrainem nebo JMRI. Tedy do jaké míry budou TC, RR a JMRI schopné stavět cesty a návěstidla na kolejišti vybaveném MGP a nakolik budou schopné "rozumět" informacim MGP o postavené cestě a stavu návěstidel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4069
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků