Zaes/Rah IGRA Model

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Davca » stř 16 pro, 2020 7:18 pm

Zdravím,
o sestavení stavebnic kotlových vozů Igra mne požádali kolegové. Po dvou pokusech o sestavení jsem však rezignoval a zbylé stavebnice budu se svou "ostudou" odesílat zpět jejich majitelům. Samozřejmě jaksi cítím potřebu uhradit ty dva dle mých představ nepovedené kousky, ale s tím jsem do toho šel. Na druhou stranu ale nebudu sám kdo to "nedal" - na jejich sestavení rezignoval i sám výrobce. Určitě se ale najde někdo, kdo jim pověnuje opravdu mnoho času a trpělivosti s tím, že by pak mohl být s výsledkem i spokojen. V každém případě bylo pořízení leptů od Rosťopiše velmi dobrou volbou. A mimochodem - lepidlo "UHU plast spezial" ve stavebnici použitý plast lepí opravdu dobře. :)

Ať se daří.

David
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Colonel32 » čtv 17 pro, 2020 1:28 pm

Davca píše: Po dvou pokusech o sestavení jsem však rezignoval a zbylé stavebnice budu se svou "ostudou" odesílat zpět jejich majitelům.


Awkward moment, když tohle napíše ten hustej drsnej týpek co o pár vláken vedle prezentoval tu luxusní soupravu vlastnoručně postavených cisteren SDV. :D

Ale teď vážně - mohu se zeptat na podrobnosti? Jsem hodně zvědavý, co konkrétně tam představovalo takový problém.
Colonel32
 
Příspěvky: 862
Registrován: čtv 24 pro, 2009 12:43 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trainmaniak » čtv 17 pro, 2020 1:38 pm

Asi je to o konkrétním kousku. Já jsem si zrovna nijak zvlášť stěžovat nemohl, celkem se to postavit dalo, ale bez toho jejich fotonávodu bych s tím asi jen tak nehnul. Nedovedu si představit to stavět v nějakém časovém presu, aby se to výrobci rentovalo. A Rosťovy lepty už mám taky, tak uvidíme, kdy bude čas a chuť to dodělat. Cisterny SDV už čekají jen na obtisky. :)
Uživatelský avatar
Trainmaniak
 
Příspěvky: 1462
Registrován: pát 13 lis, 2009 7:54 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod 2111 » sob 19 pro, 2020 8:15 pm

Začal jsem taky stavět cisterny a není to až tak jednoduché, úplně dobře to do sebe nepasuje.
2111
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 18 črc, 2010 10:53 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod 2111 » pon 28 pro, 2020 4:33 pm

Stavebnice tady všichni vzdali?
2111
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 18 črc, 2010 10:53 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trixt » úte 29 pro, 2020 12:09 am

Já si je také pořídil, ale po přečtení pár komentářů jsem je odložil až budu šikovnější. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod 2111 » úte 29 pro, 2020 8:00 am

Problém zatím mám s lepidlem, používám contactu od revellu. SDV stavebnice jdou dobře, ale tady ten plast je trochu jiný a nechce to držet. Tak zkouším vteřinové od WURTHU.
2111
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 18 črc, 2010 10:53 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » sob 02 led, 2021 12:46 pm

Zatím jsem je nevzdal, jen v čase předvánočním a vánočním jsem na ně ani nesáhl, neb nebyl čas. Až o něco pokročím, podělím se o zkušenosti.
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Petula 84 » sob 02 led, 2021 9:15 pm

Zdravím asi jako první při stavbě bych zauvažoval na výměnou kinematik za Peho nebo sdv protože se tím ušetří spousta starostí.Původni sice funguje ale ta pružinka je fakt v masakr ale co je horši tak v tom nedrží spráhlo,ze šachty padá a domeček taky nedrží. Nakonec jsem to stejně zalepil.Co se týče podvozku tak nechat určitě původní soukolí a pohrát si s ložiskama a není s tím problém.
Stavebnice jako taková je plna otřepů nálitků takže pořádně očistit a taky některé díly křivé ale ve finale to není vidět,alespoň já to asi nemam tak křivé jak se tady píše.
Další je že ten fotonávod má na straně 6 chybu!!! rám je obraceně ten výřez patří k plošině( taky sem to otočil a pak je celkem problém)
Mám dvě hotové a postavil jsem to vice meně bez problemů a jezdí to dobře až na ty kinematiky,příště stavím určitě s jinou.
jinak lepeno lepidlem uhu plast special a drží to dobře
Petula 84
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 10 lis, 2019 6:10 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trixt » ned 03 led, 2021 8:42 am

Petula 84 píše:Další je že ten fotonávod má na straně 6 chybu!!! rám je obraceně ten výřez patří k plošině( taky sem to otočil a pak je celkem problém)

Zatím jsem vozy nestavěl, ale díval jsem se do fotonávodu a moc nechápu tu chybu na straně 6. Který výřez máš namysli? Nemohl bys udělat obrázek?
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod busta » ned 03 led, 2021 9:20 am

Trixt píše:
Petula 84 píše:Další je že ten fotonávod má na straně 6 chybu!!! rám je obraceně ten výřez patří k plošině( taky sem to otočil a pak je celkem problém)

Zatím jsem vozy nestavěl, ale díval jsem se do fotonávodu a moc nechápu tu chybu na straně 6. Který výřez máš namysli? Nemohl bys udělat obrázek?

Na foto návode je otočený rám od prvej po 8 stranu o 180°opačne. Rám má na jednej strane rámu otvor pre zábradlie (umiestnené pri kotly) na plošine. Potom je to už OK. Na úvodnom obrázku z dielmi je správne.
Pre lepenie som použil lepidlo od Tamiye - extra thin cement a čistá práca. Čo sa týka samotnej stavebnice, keď porovnám IGRA - SDV, tak pripraviť a dočistiť si diely je na IRGA modely podstatne jednoduchšie ako u SDV (u SDV je dočisťovanie hlavne na viditeľných miestach za trest).
Hlavne na ráme v mieste, kde sa zacvakáva kotol je dobré si zabrúsiť uchytenie zo stromčeka a potom to krásne sadne bez pnutia bočníc rámu. To čo mi prišlo náročné je osadenie schodíkov ku rámu - trpezlivosť a hodinárska robota.
busta
 
Příspěvky: 100
Registrován: stř 05 led, 2011 8:13 pm
Bydliště: Gbelce

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Petula 84 » ned 03 led, 2021 11:00 am

Cisternu od SDV zatím nemam takže nemůžu porovnat.ale ta igra mi nepřijde jako stavebnice špatná možná někomu vadí ze to nemá lepty ale v provozu to nevadí nestavím do poličky ale na "hraní" :D
co se tyče stavby tak stavět po částech kotel rám žebříky a slepit až bude vše sedět jak má,je tam opravdu hodně broušeni hlavně u těch nášlapů.Já je slepil a až pak pasoval na kotel protože u první sem postupoval podle návodu a jde to o dost hůř.Další je zadní čelo rámu ty trubky co vedou dolu (obr 13)je lepší nalepit ještě než nalepíte čelo na rám.
Petula 84
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 10 lis, 2019 6:10 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Trixt » ned 03 led, 2021 7:34 pm

busta, Petula 84: Díky moc za postřehy.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod Pavel Čáp » pon 04 led, 2021 5:47 pm

Strávil jsem nad cisternou od Igry dva dny turnusového volna, trochu jsem pokročil, podělím se tedy o své zážitky. Dojmy nejsou příliš pozitivní, celou stavebnici nejspíš navrhoval nějaký teoretik, který nikdy žádný model sám nepostavil. Staví se to blbě, ale při velké dávce trpělivosti a za pomoci leptů od Rosťopiše se z toho snad vyklube opravdu pěkný vagon. Ale není to pro slabé nervy, měl jsem několikrát chuť to rozdupat. Ke stavbě jsem využil výše zmiňovanou sadu leptů, plastové díly jsem lepil lepidlem Tamiya extra thin cement. Stavěl jsem vůz ze setu ČSD, tedy IV epochu, vůz tedy nemusí mít ochraný rám z trubek na rámu po stranách žebříku, příslušné díly jsem z leptu odřízl a otvory v rámu, do kterých mají být trubky zapuštěny, jsem zatmelil. Moc se mi nezdála zakulacená brzdařská budka a kamarád, znalý kotlových vozů více než já, mi potvrdil, že taková budka u těchto vozů nebyla nikdy používána. Naopak lze použít budku hranatou, ta však není součástí stavebnice, ale dá se použít třeba z výzisku od cisteren SDV. Do tohoto typu budky však není vyveden mechanismus ruční brzdy, ten zůstane vedle budky na kraji plošinky. Celá stavebnice patrně byla původně zamýšlena k rychlému sestavení u výrobce a k distribuci jako hotový model. Teda, rychle se to sestavit nedá. Díly pruží, jsou křivé, nezapadají do sebe, jsou plné otřepů. Čekal bych, že s ohledem na požadavek rychlého dílenského sestavení bude vše na zámečky, perfektně do sebe zapadat na zacvaknutí. Houby. Na zacvaknutí jsou jen dva hlavní celky, rám a kotel, po sesazení však mezi nimi zůstává viditelná škvíra, i tento spoj se musí pojistit lepením. Pak možná jen na zasunutí byly uvažovány trubky vytápění kotle. Taky prdlajz, otvory v rámu a čelníku jsou malé, musí se provrtat a pak v nich trubky samovolně nedrží, opět se musí lepit. Některé detaily jsou lisovány jako součást většího celku a při stavbě hrozí jejich poškození, bylo by lepší je dosazovat separátně. To je případ madel na čelníku na straně topné armatury a držáků koncovek na čelníku na straně plošinky. Jak jsem zmiňoval, rám je křivý a pružný, obtížně se do něj lepí čelníky, spoj je třeba do zatvrdnutí lepidla přidržet nebo jinak fixovat a právě při tom hrozí poškození oněch madel a držáků koncovek, osobně se mi to bez jejich ulomení nepovedlo. Detailně je zpracována topná armatura na čele kotle a brzdová výstroj pod rámem, vše však tvoří tenké a pružné díly plné otřepů, začistit a sestavit to je ale o nervy, není to na zámky, je třeba pečlivost při usazování do správné polohy. Brzdové přestavovače jsou z vnitřní strany plné otřepů, které je třeba pečlivě odstranit, jinak k nim nejdou přilepit propojovací tyče. Dosazení leptaných dílů bylo bez problému, lepty kopírují tvary a rozměry původních plastových dílů, základ stavebnice není pro dosazení leptů nikterak upravovat. Výjimkou jsou stupačky k brzdové plošině, těm vadí na rámu kotvičky a stupačky příliš vystupují do boku, nakonec jsem použil původní plastové. Naopak z přebytků z jiných stavebnic jsem použil leptané stupačky pro pounovače patřící na druhý konec vozu. Kapitolou samou pro sebe jsou podvozky. Lisované z jednoho dílu a připravené na usazení ložisek PEHO (ta jsou součástí stavebnice). Dvojkolí jsou v podvozcích příliš sevřena, neotáčejí se, důlky pro ložiska je třeba navrtat hlouběji. Pozor, hrozí provrtání se skrz. Udivuje mne, že výrobce nepochopil, že jedním ze základních poždavků na modely vozů je, aby tyto jezdily, tudíž je nutné aby se jim otáčela kolečka.
Pavel Čáp
 
Příspěvky: 111
Registrován: stř 02 úno, 2011 4:19 am

Re: Zaes/Rah IGRA Model

Příspěvekod 2111 » pon 04 led, 2021 6:17 pm

Souhlasím s předchozím příspěvkem. Tuto stavebnici skládat a vydělat si to nejde, je to na někdy silné nervi.
2111
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned 18 črc, 2010 10:53 am

PředchozíDalší

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků