Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Fórum pro 3D tisk.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Zájem o 810

Stavebnice pro pojezd ALS
21
50%
Stavebnice pro pojezd Pleticha
4
10%
DPS pro osvětlení
17
40%
 
Celkem hlasů : 42

Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » ned 22 lis, 2020 1:31 am

Ahoj, chtěl bych informovat o plánu začít produkovat modely M152 a příbuzných za pomoci mustrů z 3D tisku, možná dál odlévaných z polyuretanu, záleží s kým, a jak se domluvím. Začal jsem na modelu pracovat kvůli nespokojenosti s naprostou tvarovou nepřesností čela modelů značky Kuehn, alespoň na zkušebních výliscích. Cílem je vytvořit stavebnici umožňující skládat více verzí (motorový/přípojný vůz, slovenské rekonstrukce s širokými "krovkami" a pluhy, 810 002, Poslední série s vlnitou střechou atd.) Chtěl bych, aby se místní modeláři a znalci účastnili designového procesu, nechci skončit jako MTB, nebo v tomhle případě i Kuehn, ale skutečně vytvořit něco, co bude maximální kopií skutečného vozu v měřítku 1/120. Tady bych chtěl prezentovat progress a ptát se na názory, popřípadě prosit o podklady. Teď mi jde hlavně o "kasičky" s pozičními světly, a jejich rozměry a výšku, ty co na modelu jsou jsou jen test.
Obrázek
Přílohy
127027101_3906818226019250_4039785294034670005_n.jpg
Naposledy upravil vojtas dne pon 07 pro, 2020 10:30 am, celkově upraveno 1
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod Jacek » ned 22 lis, 2020 9:51 am

Obávám se, že zcela maříte čas a energii. Zkuste jiné vozidlo. A co pojezd, elektronika, světla? Chcete-li bastlit za každou cenu, jsou tu výlisky LPH, které i dnes budou čistější než nějaký 3D tisk.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 883
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod prcek » ned 22 lis, 2020 10:27 am

Tak pojezd včetně elektroniky dělá picoloko ne?
Co se týká užití 3D tisku... mě to přijde jako dobrý nápad na prototyping, pak se výtisk očistí, uhladí, zaformuje a na vlastní modely použijí odlitky.

Za mě by bylo super mít zdroj čel a střech (nějake LPH mám), ten zbytek se dá spáchat z leptu.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 494
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » ned 22 lis, 2020 10:42 am

@Jacek:
Dělám to hlavně pro sebe, Kuehn mi přijde nekoukatelnej, úpravy LPH stavebnice se dají dostat jen do určitého bodu, dál už člověk naráží na tvarový nepřesnosti, který se opravit nedají. Rád bych ale tuhle věc rozšířil mezi modeláře, nemyslím si, že jsem s tím názorem sám.

@prcek
Počítám s elektronikou PeLi a pojezdem ALS nebo Pleticha. Picoloco jsem sice v ruce neměl, ale minimálně podle tohohle fóra je v digitálu špatný, taky jsem naprosto alergickej na tu dvoumotorovou koncepci. Jinak plán je takovej, jak říkáš. Prototyping tady, až bude hotovo, finální mustr z smoothest fine detail plastic na shapeways, pak polyuretanové odlitky. Pamatuju si na stavebnici 054 od pana Bártka (pavel152), povrch byl naprosto perfektní, byly vidět i přechody barev na mustru. Pokud seženu někoho, kdo to dokáže odlít takovým způsobem, tak je stavebnice LPH i s přebastlením čela a několika dny trápení se naprosto za zenitem. U takovéhohle odlitku stačí okrájet blanky a stříknout, maximálně srovnat rám v teplé vodě, budu se to snažit navrhnout tak, aby to nemělo moc šanci se kroutit.

Ještě asi stojí za to říct, že ke stavebnici by byly všechny madla, stěrače, tažné háky a další detaily z leptu, bavili jsme se o tom s panem Rádlem z DH-Loko, neměl by být problém lepty vyrábět.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod Ivan » ned 22 lis, 2020 12:23 pm

810(LPH) na pojezdu ALS racing mam rozestavenou už dlouho, dal jsem teď přednost kolejišti. Takže když bude výsledek zajímavý, uvážím to a asi bych jeden kus zkusil. Kuehna si i tak koupím, on se žádný motorák neztratí (aspoň se o něj nebudu bát když ho půjčím klukům)

No a kdyby ses přeci jen pustil do něčeho jiného, či po tomto projektu bys měl chuť na další, uvítám Kredenc 830. :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1686
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » ned 22 lis, 2020 12:28 pm

Problém dnešních stavebnic je nedořešení do konce. Kastle, pojezd, světla, elektronika, možnost digitalizace, ozvučení, velmi bolestivá bývají spřáhla, mnohdy absence interieru. A to celé zabalené do pojmů jako rozebiratelnost a hmotnost. Nejdál byl zatím Báňa se svými albíny, a musím říct, že celkem za dobrou cenu.
V dnešních časech stavět motorák, vše co bude pod úroveň Krese (manka), je cestou zpět. Mluvím o perfektním pojezdu, vyvedeném interieru, vyřešenou elektrikou (ikdyž ne dle mého gusta), pohon pod podlahou, zcela volný interier. A to celé snadno rozebiratelné.
Zrovna pracuji na hurvínku, pojezd als, kastle hekttor, interier nikde, elektriku si vyrobit, najít místo pro repro.
Pojezd dobrý, ale počítá s různými kastlemi, takže nelícuje. Snahou o univerzálnost je dovrtaný a dodrážkovaný, až se mi to nehodí. Peho pružinku jsem do něj dostal krásně, ale nemít frézku a upravit rám, bez šance.
Pleticha? Snad ne. Jakože motor místo sedadel? Kvůli takovému cílu bych ani nelezl z postele.
Prostě když už se s něčím takovým vyvíjet, tak od A do Z. Nechci ti brát energii, naopak ti fandím. Jen doporučuji stanovit level poplatný době.
A píšu to proto, že tady pozoruju první chybku, jakou udělali všichni před tebou. Začínáš od kastle. Primárně bys měl vyjít z průměru dvojkolí a výšky nárazníků nad TK. Tohle ti řekne vše o zbytku sestavy. Tedy pojezdu, způsobu uchycení všeho ke všemu a zbytku místa na serepetičky typu světla, dekodér a reprák.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » ned 22 lis, 2020 2:23 pm

@MirekTT
Spřáhla řešit budu, chtěl bych šachtu pro spřáhlo z Tillig Sergeje, nechci zasahovat do pluhu vozu. Co se týče pojezdu, tohle je třeba něco o čem jsem nikdy nepřemýšlel, možná je to tím, jak na modely koukám, ale v životě jsem ve vozidlech interiér sám nechtěl, takže tohle je něco co musím do plánku doplnit. Vzhledem k rámové konstrukci jakou jsem ukazoval na náčrtku je vždycky možné pro pojezd upravit rám a do tvaru kastle nijak nesahat. Nárazníky i spřáhla jsou součástí rámu, takže finální návrh pro rám budu skutečně řešit až budu mít cad podklady k pojezdu co použiju, což bude určitě až po test printech nějaké "basic" verze pro domado instalaci. U pojezdu jako ALS a modelu s perfektním interiérem je pro mě trochu ideologický problém cenová bariéra, chtěl bych, aby to dokázalo nahradit stavebnici LPH, tedy něco co si může doma postavit maximum lidí, a potom tvořit určité "nadstavbové verze". Je to velmi daleko do budoucnosti, ale mělo by si jít zvolit, jestli si člověk objedná kit v podobě "kastle+lepty+rám pleticha", nebo bude přidávat za příplatky třeba obtisk, odlitek interiéru, elektroniku PeLi atd. Kastle na to bude připravená, ale nebude to nutnost.
Naposledy upravil vojtas dne stř 02 pro, 2020 9:52 pm, celkově upraveno 1
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod hank » ned 22 lis, 2020 2:32 pm

MirekTT píše:...


Ona je to taky - pro leckoho hlavně - otázka poměru cena/užitné vlastnosti/vzhled. Takovou manku aby se člověk bál vzít do ruky, natož postavit na kolejiště... A mít to jenom na koukání ve vitríně chce jenom někdo. Já jsem si manku pořídil, ale cena přívěsu k ní už pro mě byla nepřijatelná. To s ní radši budu jezdit sólo, protože přivěsit za ni cokoli od jiných dostupných výrobců je jako pěst na oko.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » pát 27 lis, 2020 1:17 am

Pokud může střecha vypadat takhle, už bych jí tak nechal. O moc dál jít nemůžu třeba s detaily na větračích kvůli limitům technologie, byl bych rád, kdyby se na to někdo kouknul. Na stavebnici LPH je jasně vymodelovaný svár mezi střechou nad "kšiltem" a zbytkem střechy vozu a sváry nad dvěřmi, ale na skutečných fotografiích je nevidím.
Obrázek
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod Čouda » pát 27 lis, 2020 2:52 pm

Ahoj! Ja bych ty vetrace predelal. Ty krajni zkoseny dily jsou moc dlouhy.
TT V. epocha // H0 IV. epocha.
Uživatelský avatar
Čouda
 
Příspěvky: 222
Registrován: sob 11 říj, 2008 8:59 am
Bydliště: Trutnov

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » pát 27 lis, 2020 3:20 pm

Nemáte toho větrače fotku? Já mám jen tuhle, kde není moc vidět, tak jsem tvar obkreslil z Kratochvílova výkresu a doladil podle stavebnice LPH.
https://mirektt.rajce.idnes.cz/Pavlovic ... /455385701
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod Luděk » pát 27 lis, 2020 4:51 pm

Podle té fotky by měla mít ta zkosená část sklon cca 30°a rovná krajní část by měla být stejně dlouhá jako středová.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 200
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » pát 27 lis, 2020 5:48 pm

No, konce té rovné části jsou už ty samotné "mříže větráku", když koukám na fotky z boku. Kdyby někdo měl fotku, moc bych to ocenil, nechci to modelovat desetkrát blbě, radši bych jednou dobře.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod MirekTT » pát 27 lis, 2020 6:24 pm

Dobrá, nejen fandím, ale i přispěju, ikdyž ne přímo k dotazu (na něj v té knize odpověď stejně není, kótované jsou pouze tyto výkresy)
IMG_20201127_190252_copy_1024x767.jpg

IMG_20201127_190042_copy_1024x767.jpg
Přílohy
IMG_20201127_190236_copy_1024x767.jpg
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Motorové vozy řady 810/M152 z 3D tisku

Příspěvekod vojtas » pát 27 lis, 2020 6:40 pm

Díky moc, výkres pojezdu nemám. Stejně budu muset vyrazit s pásmem a skládacím metrem ke skutečnému vozu, některé rozměry na výkresech mi nedávají smysl (dvě kóty na jedno místo mají jiné součty, nebo je obrázek naškálovaný a srovnaný tak, že sedí všechny rozměry, ale jeden nevychází ani vzdáleně apod.)
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na 3D Tisk

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků