Micro-mini-pidi-kolajiska I

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Irudzi » čtv 19 lis, 2020 10:36 am

Ahoj,

velice rád sleduji toto vlákno, rozjeté jak nákladní vlak. :wink: Je úžasné co na mini-prostorech dokážete vytvořit pánové!
Rád bych přispěl také jedním námětem, který se mi velice líbí a rád bych ho po nějakých menších úpravách zrealizoval.
Po přestěhování totiž sice doma disponuji nějakým tím modelářským prostorem, ten však vystačí v podstatě na tvorbu, skladování modulů,
ale na nějaký provoz na modulech, i třeba zkrácených to opravdu není.
A tak jsem z "šuplíku" vytáhnul pár kousků od Thomase Englicha, které jsem kdysi našel na pinterest.com, nyní se tyto jeho dva projekty
pokouším předělat do podob stanic našich luhů a hájů.
Však posuďte sami co se v H0 panu Englichovi podařilo navrhnout.

Opatrujte sa ve zdraví a nechť sa vašim miniaturním výtvorům daří!!!

Jurrka

PS.: ještě bych podotknul, že cílem je tyto dva náměty vzájemně propojit obloukem, vlečku rozšířit o nástupiště a budovou zastávky a dále do vlečky umístit vagonovou točnu Faller 120276...
Přílohy
07c4174f94e02b4d7eec7d071bc90e30.png
ec2e3fb5714b8b6ddeb71cbb340bafca.png
Uživatelský avatar
Irudzi
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 02 bře, 2008 8:49 am
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 20 lis, 2020 5:37 pm

Tak jsem přetáh štěrk jemnější frakcí a dost ho po zaschnutí ztmavil. Chtělo by to ale spíš prach. Po prokapání lepidlem a následném schnutí ale došlo k rozhození relativně vyhlazeného povrchu, takže to připomíná tankodrom. Mokrý se to vyhladit nedá a zaschlý taky ne...
Zejtra to překartáčuju a přeluxuju, začistim koleje a pustim se do detailů. (trámek na šturc/čelní rampu, přechody přes koleje, drny a chomáče trávy, námezníky, doplnění křovin a tak podobně).
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » ned 22 lis, 2020 3:36 pm

Trošku jsem to došolíchal, časem přibydou drobné detaily a "konec posunu" dostane leptané náhrady přiměřené velikosti. Stávající jsou narychlo vystříhané a ručně domalované z plastu a rozměrově spíš k nulce. Provozní testy zaměřené na šíbování ukázaly, že prakticky lze manipulovat pouze čtyřmi vozy, pátý na konci u volné plochy za skladem se bez prodloužení či připojení šoupaliště "jinam" nelze přemístit. Pokud by šlo jen o odstavení vozů, lze jich tam dostat až sedm (krátkých). Taky uvažuju o kulise.

Jinak bacha na čirou "barvu" na sklo, používanou na imitaci menších vodotečí a louží. Při delším uložení i nenačatá v originál balení začíná v vysychat a usazovat se po stěnách lahvičky (stejně jako staré disperzní lepidlo).
Přílohy
DSCN5542.JPG
DSCN5535.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » stř 25 lis, 2020 5:49 pm

Mam jednu zprzněnéu výhybku PECO, takže začínam zvolna uvažovat o protikusu k výše uvedenému šoupališti o stejných rozměrech (30x80), ale s jednoduchým "Y". Mrknu se, co by šlo použít z přebytků v bedýnce se stavbama a s foliážema. S protikusem by už bylo možno provozovat přepravu, nejen šoupání (byť se to bez něj neobejde.
Primárně ale dodělam rovnej mezikus k "Línům" v TT, takže vznikne "nudlovka". Umožní mi jezdit a zároveň se vejít do garzonky, což byl s původním "L" poněkud problém.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » stř 25 lis, 2020 6:32 pm

Střelec: :)
Říká ti něco jméno Chris Nevard? Tento Brit je nevyčerpatelnou studnicí nápadů v podobném duchu, jako tady naznačuješ. Navíc vládne i profesemi marketéra a fotografa, takže ty nápady umí i dobře prodávat... :lol: Zkus stránky http://nevard.com. A za zhlédnutí stojí i jeho blog http://nevardmedia.blogspot.com.
nevard.jpg

nevard2.jpg
nevard2.jpg (85.51 KiB) Zobrazeno 5427 krát
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » stř 25 lis, 2020 7:03 pm

Mimochodem, Chris Nevard po dokončení stavby (na zakázku) svého nejmenšího funkčního kolejiště o rozměrech 14x4", tj. cca 355x102 mm, navrhl další kategorii mini/mikrokolejišť, a to tzv. nano layouts, tj. nanokolejišť :lol: , jejichž plocha by mohla být omezena např. na 2 čtvereční stopy, tj. cca 0,09 m²...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » čtv 26 lis, 2020 4:00 pm

Díky!
Některý jeho věci jsem viděl na tytrubce. Zdá se, že kulisa ve formě mostu je u většiny jeho věcí něco jako osobní značka. Zpracování má ovšem epesní a kulisy jednoduché a zároveň velmi zajímavé. Jeho myšlenka "nanokolejiště" je ovšem limitovaná měřítkem. Dvě čtvereční stopy je cca 30x60 (nebo 15x120), což je dost pro H0e, N, TTe a menší, pro H0 už to ale bude oříšek, aby provoz neomrzel. u TT to bude otázka zpracování

Co se týká rozměrů, tak ty limituje měřítko, používaná vozidla a kolejivo. 30 cm je v H0 jen tak tak pro menší lokomotivu a dva vozy, 22 cm na průměrnou lokomotivu lokálkového typu a jeden vůz (mám na mysli malé dvouosáky kolem 10 cm dýlky. Výhybka základního typu s velkým úhlem odbočení má kolem 20 cm, modelovější spíš víc. A máme tu 80 cm délky jako nejmenší rozumný kompromis a 60 cm jako minimum (pořád pro H0). Pokud se stavby omezí na reléfní a rozvětvení na šířku dvou kolejí, bude celková minimální šíře 15 cm, ale dobrý kompromis by při zachování kompletních menších staveb byl kolem 25 - 30 cm. Pro verzi čs Carendt s křižovatkou, rozumným nádražím před a kolejí za kulisou se mi pro H0 jeví jako minimum na šířku 30, ale optimum spíš 40 cm, délka bude záviset opět na vozidlech a délce souprav a možnosti objetí. Při soupravě 422.0 + BCi + Ci + Ci +DF(krátké)/Zl + Z + Ul + D bude zapotřebí jedno nádražíčko cca 120 cm dlouhé a celková délka kolejiště by se mohla vejít do 300 cm (při použití Peco Setrack).
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod jafobe » čtv 26 lis, 2020 5:42 pm

Střelec píše:Díky!
... Jeho myšlenka "nanokolejiště" je ovšem limitovaná měřítkem. Dvě čtvereční stopy je cca 30x60 (nebo 15x120), což je dost pro H0e, N, TTe a menší, pro H0 už to ale bude oříšek, aby provoz neomrzel. u TT to bude otázka zpracování...

S ohledem na některé jeho výtvory je ještě otázkou co vše počítá do celkového rozměru? Jestli i část mimo vlastní "dioráma", byť to jsou spíš jen přepravní boxy na soupravy, než pevná část, ale bez ní by na některých "dioramatech" provoz končil stejně jen posunováním vagonů po jednom sem a tam, takže spíš jen něco ve stylu puzle... Jeden z příkladů třeba zde...
Obrázek
http://nevardmedia.blogspot.com/2015/04/rochdale-model-railway-exhibition-11-12.html
Když vezmu základ MSJF 1 (Nad Skalákem – Čertův most), tak při převodu do TT na rozměr cca 70x20 budu taky na danm rozměru, a byť tam bude pendlovat jen jedem motorák, nemusí to být úplně bez smyslu a principiálně budu skoro tam kde je on. A pokud bych to nechal v H0 ale bez křížení, jen s průjezdem tunelem, případně s přesuvnou uprostřed tunelu, dostanu se taky na daný plošný rozměr a budu moct střídat motoráky dva, a pokud to zúžím a natánu použiju místo budov kulisy a přidám další přesuvnu na jeden konec, tak je možností provozu ještě víc i v té H0...
Takže za mně to není nic až tak nereálného.
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod hank » čtv 26 lis, 2020 6:22 pm

jafobe: Britové a Američané obvykle udávají plochu kolejiště jako plochu těch scénických částí, tzn., že plochy fiddle yards nebo obecně zákulisí se do toho nepočítají. A Chris pracuje ve velikosti 00, tj. v britské "hánulce" v měřítku 1:76.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod jafobe » čtv 26 lis, 2020 6:49 pm

hank píše:jafobe: Britové a Američané obvykle udávají plochu kolejiště jako plochu těch scénických částí, tzn., že plochy fiddle yards nebo obecně zákulisí se do toho nepočítají. A Chris pracuje ve velikosti 00, tj. v britské "hánulce" v měřítku 1:76.

Děkuji za upřesnění. :wink: Taky jsem z toho měl ten pocit, že se bude jednat spíš jen o viditelnou část, ale nebyl jsem si úplně jistý a nenašel jsem s mými jazykovými bariérami nic upřesňujícího. A o tom že to je věsměs v měřítku 00 jsem se dočetl, ale je to pomerně časté měřítko i u plastikových modelářů.
A v případě že by se tam nepočítalo zákulisí, tak by MSJF 1 i některé jeho větší příbuzenstvo prošli i ve své celkové podobě. :)
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » úte 15 pro, 2020 2:45 pm

Střihnul jsem si protikus. Hrubá stavba je hotová. Kromě zastávkové budovy od Bartáka a ohradních zdí naporcovaných z desek Auhagen jsou všechny stavby vykopávky z osmdesátek, které od té doby čekaly sestavené na příležitost. Jinak je to 80x30 a momentálně na tom schnou štěrky. Budu muset doladit styčné čelo a spoustu dalších věcí.
Možná k tomu ještě ze zbytků dodělám jeden krátký mezikus s obloukem a postupně z toho bude variace na "kazetové" kolejiště. To už by tam kromě posunu a dvouvozových manipuláků mohl běhat i motorák (ideálně Věžák - jeden nabízí Pragomodel, ale otázkou je, zda je solidně udělaný i zevnitř). Seděla by tomu za kulisou přesuvna, ale to je na mě už moc složitá technika.
Přílohy
DSCN5565.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pát 18 pro, 2020 3:46 pm

Trošku jsem to pošolíchal, prostory fabriky ale budu doplňovat tak nějak průběžně (binec v koutech, povrchy a podobně).
Přílohy
DSCN5575.JPG
DSCN5571.JPG
DSCN5570.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » pon 28 pro, 2020 4:00 pm

Tak jsem se nechal inspirovat Anglány a po Novém roce si udělám malý "kulisový" mezikus s kamenným silničním mostem od Igry, který jsem si za tím účelem nadělil pod stromeček. Měl by vyjít přesně na zbytkový kus polystyrénu po první stavbě (délka 20, šířka 30). Přirozená barva lepenky odpovídá žlutému pískovci, povrch též. V reálu tyhle mosty ale bývají v různých odstínech šedi. Tož uvidím, jako to vyjde.
Díl může posloužit jako kulisa, nebo jako pouhé prodloužení jednoho ze stávajících dílů. U skladového by výrazně zvětšil kapacitu i manipulační možnosti.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » čtv 31 pro, 2020 7:32 pm

Dneska jsem secvak ty dva kousky a začal si užívat šíbování. Vzhledem k použití většiny vozů stavebnicového původu bylo na pár místech nutno vysekat trávu...
Přílohy
DSCN5585.JPG
DSCN5586.JPG
DSCN5582.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Micro-mini-pidi-kolajiska I

Příspěvekod Střelec » čtv 31 pro, 2020 7:34 pm

Zkusil jsem i osobní dopravu...
Přílohy
DSCN5591.JPG
DSCN5592.JPG
DSCN5594.JPG
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Mini kolejiště

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků