ŽOS Kladno – stavba vozů

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 24 zář, 2020 11:50 am

Dalším model budou dvounápravové nízkostěnné nákladní vozy. Článek o těchto vozech je třeba zde: Kořistní vozy ČSD řad Nd/Ndk a Nt /Ntk. http://parostroj.net/katalog/nv/clanky/koristni_Nd_Nt/Nd_Nt.php3
Potřebné fotky a plánky jsou v článku. Tak není potřeba je sem dávat na vlákno.
Na stavbu je zase použit oblíbený Evergreen. Podle plánku je postaven základ vozu. Jeden vůz bude označen řadou Nd a proto má dvoupatkové nárazníky. Druhý vůz bude označen řadou Kklm a bude mít trubkové nárazníky.
Na odlité rozsochy jsem měl jen jeden pár plechových ložiskových podkov. Další jsem bohužel nesehnal. Druhý vůz dostal zbytek ze stavebnice od Malé železnice. Díl patří k zavřenému vozu.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 24 zář, 2020 3:40 pm

Dále jsem do rámu usadil kinematiku. Prostřední část je vyplněna olověným plechem, který je zakrytý podlahou vozu. Dále se přidalo vzpínadlo, stupačky a madla pro spřahače.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » sob 26 zář, 2020 5:32 pm

Dále model se stříknul červenohnědou barvou a ručně se dobarvil černou barvou. Pak výroba obtisků Nd 3.20928, patinování a stříkání matným lakem. Nákladem je nákladní auto Garant 32.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 27 zář, 2020 5:22 pm

Protože jsem stavěl hned dva nízkostěnné vozy, tak druhý vůz dostal číslo ČSD Kklm 20 54 322 4 500-1 a nákladem je přívěs BSS PS2 1020H.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 27 zář, 2020 5:28 pm

Bohužel dobovou fotku, jak se dříve přepravoval přívěs, nemám. Jen v knížce „Řady nákladních vozů ČSD“ je novinová fotka přepravy vleku na speciální nákladní plošinové jednopatrové jednotce řady PP pro přepravu automobilů se zařízením na zvedání a spouštění horních plošin.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 27 zář, 2020 5:35 pm

Na konci článku: http://parostroj.net/katalog/nv/clanky/koristni_Nd_Nt/Nd_Nt.php3 je plošinový vůz Pt 20 54 310 9 695-2, tak jsem si ho už dříve postavil. Na voze je naložena radlice k buldozeru S 100, elektrocentrála Delta a dieselový kompresor DK 661.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » ned 27 zář, 2020 5:43 pm

Dalším model bude pracovní vůz SV 72154.
Zdroj:parostroj. net
Obrázek
Vůz SV 72124 patřící TSS Ústí nad Labem, původně vůz Sml/Rm KPEV (výroba 1890-1913), R Stuttgart DR, Nd ČSD, foto V. Novotný, sbírka autor článku.

Nejprve jsem si připravil rám pojezdu. Vyřezaný díl vyrobila „Malá železnice“ a půjde upravit. Dále jsem dosadil bronzová ložiska a odlitek listového péra a ložiska.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » pon 28 zář, 2020 6:22 pm

Podle fotky jsem postavil nízkostěnný nákladní vůz. Připravené rozsochy jsem odřezal a přilepil na spodek rámu vozu.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 29 zář, 2020 4:59 pm

Dále se model stříkl červenohnědou barvou. Spodek se natřel černě. Doplnění stupaček a kinematiky. Jako závaží se přidal na spodek olověný plech.
Obrázek
Podlaha vozu dostala barvu, jako taková směska několik barev, až se mně odstín zamlouval. Pak jsem zhotovil obtisky.
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 29 zář, 2020 5:13 pm

Olověný plech se zakryl podlahou a natřel se také černou barvou.
Obrázek
Dále se musí sjednotit barva vozu a barva obtisku. Nikdy se nepodaří, vytisknou ten správný odstín barvy vozu.
Do malé nádobky dám několik kapek červenohnědé barvy, pak přidám několik kapek barvy, která má odstín rez a nakonec se přidá několik kapek tmavé červené. Vždy se vyplatí přidávat po jedné nebo dvou kapek a přidávat postupně až bude stejný odstín obtisku. Někdy se to nepovede, tak se musí začít znovu od začátku.
Pokud máme stejný odstín, tak model postupně přetřeme. Nemusíme přetírat celí model, někde můžeme nechat barvu od stříkání. Stejně se pak bude muset model patinovat špínou a prachem.
Ve skutečnosti některá pole měla různé odstíny, někde byla původní barva a někde byla barva nová, která mohla mít většinou jiný odstín barvy.
Já jsem přetřel celí model.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » úte 29 zář, 2020 5:22 pm

Mám takovou představu dát na model špulku na drát, která je uložena v koze, kde se může otáčet. Pak bych přidal nějakou bednu, popřípadě elektrocentrálu a drobné nářadí.
Předloha je zde na fotkách – zdroj: TASR.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 30 zář, 2020 9:18 am

Dále na takových vozech může být nainstalováno kde co. Třeba zvedací plošina nebo jeřábek na těžší nářadí.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 30 zář, 2020 11:45 am

Předešlé fotky jsou z dnešní doby. Ale když zavítáme, trochu do historie elektrifikace našich tratí, tak máme možnost se podívat na úplně jiné fotky. Ano není to ten konkrétní vůz, ale jen chci ukázat, co všechno se mohlo na takový nízkostěnný nebo plošinový vůz namontovat.
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » stř 30 zář, 2020 5:33 pm

Podle poslední fotky je postaven model jeřábového vozu EMV 53200.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: ŽOS Kladno – stavba vozů

Příspěvekod Tempotaxi » čtv 01 říj, 2020 11:51 am

Dále jsem pokračoval na stavebním voze. Na vůz jsem postavil dvě kozy a přidal jsem tam dvě špulky.
Postupně se tam přidají další drobnosti. V soupravě to může pak vypadat takto.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků