Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 20 zář, 2020 7:44 pm

Ten Lp je pěkný, tady výkres brzdy - samozřejmě je to brzda Lp, pro kontrolu :wink:
Lp_1.jpg
Naposledy upravil Mcx dne pát 25 zář, 2020 2:44 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » úte 22 zář, 2020 11:44 am

Sandy zde prezentoval model vozu řady Zsa. Tento vůz stojí v plzeňském depu. Nějaké fotky jsem již udělal, kdyby byl zájem mohu poskytnout.
Škoda, že odlitek (předpokládám, že se jedná o odlitek od p. Máši) na mě působí hrubě, jinak vůz je hezký a taktéž by se mi líbil jako zpestření vozového parku.
Zsa.jpg
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Sandy » úte 22 zář, 2020 12:30 pm

Vůz je více než deset let starý, takže je několik možností:

1./ Pan Máša má ještě starou formu a odlitek bude vypadat ještě hůře
2./ Pan Máša formu vylepšil a používá lepší materiál a odlitek bude vypadat lépe
3./ Při stavbě se využijí leptané doplňky a komerčně dostupné detaily, které vzhled "zlidští"
4./ A hlavně se model stříkne pistolí, nikoliv sprejem

Takový TiTi by se s ním pomazlil, že by nám padla brada na prsa.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » úte 22 zář, 2020 1:20 pm

Sandy píše:Vůz je více než deset let starý, takže je několik možností:

1./ Pan Máša má ještě starou formu a odlitek bude vypadat ještě hůře
2./ Pan Máša formu vylepšil a používá lepší materiál a odlitek bude vypadat lépe
3./ Při stavbě se využijí leptané doplňky a komerčně dostupné detaily, které vzhled "zlidští"
4./ A hlavně se model stříkne pistolí, nikoliv sprejem

Takový TiTi by se s ním pomazlil, že by nám padla brada na prsa.

TiTi umí, to je bez debat. Chápu, že odlitek vznikl v určité době omezených možností. P. Máša má celkem stabilní kvalitu odlitků, toho bych se nebál. Forem za 10 let už i na tento vůz určitě udělal několik. Lepty a doplňky s kvalitní povrchovou úpravou vždy pousnou odlitek (model) dopředu, ale už základ je v tomto případě hrubý. Je to jen můj názor, neměl jsem v úmyslu kohokoli urazit. Když to srovnám s odlitky od Rkwy, tak je to někde jinde.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » úte 22 zář, 2020 7:12 pm

zaplef píše:Škoda, že odlitek (předpokládám, že se jedná o odlitek od p. Máši) na mě působí hrubě, jinak vůz je hezký a taktéž by se mi líbil jako zpestření vozového parku.

A co brání modeláři postavit model. Jeden se postaví lehce, nebo jich budeš dělat 10.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Jirkátor » úte 22 zář, 2020 7:41 pm

Tak zase si přiznejme, že ne každý to dokáže.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » stř 23 zář, 2020 7:06 am

Tempotaxi píše:
zaplef píše:Škoda, že odlitek (předpokládám, že se jedná o odlitek od p. Máši) na mě působí hrubě, jinak vůz je hezký a taktéž by se mi líbil jako zpestření vozového parku.

A co brání modeláři postavit model. Jeden se postaví lehce, nebo jich budeš dělat 10.

Jeden, možná dva stačí. Bohužel největší nepřítel je pro mne čas, kterého se nedostává.
Jirkátor píše:Tak zase si přiznejme, že ne každý to dokáže.

Něco na tom je, nikdy jsem nic takového nestavěl od "0". Tudíž nevím, jaké jsou moje možnosti. Nicméně mám doma zásoby kvalitních odlitků a vozů na úpravu na několik let a tedy ani nemám potřebu ani čas to zatím zjišťovat.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Tempotaxi » stř 23 zář, 2020 7:51 am

zaplef píše:
Tempotaxi píše:
zaplef píše:Něco na tom je, nikdy jsem nic takového nestavěl od "0". Tudíž nevím, jaké jsou moje možnosti. Nicméně mám doma zásoby kvalitních odlitků a vozů na úpravu na několik let a tedy ani nemám potřebu ani čas to zatím zjišťovat.


Proč se podceňuješ.
To nejtěžší je začít, pak když to máš rozdělaný, tak už musíš dokončit.
První modely třeba zahodíš, daruješ, já říkám obrazně, že je raději rozšlapu.
Další model už bude lepší a lepší.
Dále se musíš mít trpělivost a obléknout si brnění, protože jedni modeláři ti budou radit, jak máš co udělat, poskytnou fotky, plánky a svoje zkušenosti se stavbou (a to je hlavní artikl) a druzí ti budou také radit, ale nedají ti nic, jen budou říkat, že stejně to máš blbě.
A to je právě ten hnací motor to nevzdávat a pokračovat dál, třeba i blbě, ale model bude tvůj, ale ve svých očích ho vždy budeš vidět jinak.
Uživatelský avatar
Tempotaxi
 
Příspěvky: 4302
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:35 pm
Bydliště: Kladno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » stř 23 zář, 2020 11:42 am

Tempotaxi píše:Proč se podceňuješ.
To nejtěžší je začít, pak když to máš rozdělaný, tak už musíš dokončit.
První modely třeba zahodíš, daruješ, já říkám obrazně, že je raději rozšlapu.
Další model už bude lepší a lepší.
Dále se musíš mít trpělivost a obléknout si brnění, protože jedni modeláři ti budou radit, jak máš co udělat, poskytnou fotky, plánky a svoje zkušenosti se stavbou (a to je hlavní artikl) a druzí ti budou také radit, ale nedají ti nic, jen budou říkat, že stejně to máš blbě.
A to je právě ten hnací motor to nevzdávat a pokračovat dál, třeba i blbě, ale model bude tvůj, ale ve svých očích ho vždy budeš vidět jinak.

Děkuji za podporu. Ale mám doma práce až nad hlavu a času je málo. Rodina a práce jsou na prvních příčkách a pak už toho moc nenadělám, navíc rodinka se rozroste a bude ještě hůř. Proto čas chci investovat efektivně. Až budu mít opravdu vše hotové, tak se třeba do toho pustím :-)
Zítra vůz nafotím, pokud mi to pracovní vytížení dovolí. Člověk nidky neví, co se stane, zítra už tam ten vůz třeba nebude.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » pát 23 říj, 2020 7:38 am

Měl bych dotaz na zdejší znalce historie. Koupil jsem starset Piko s Ragulinem, který obsahuje i celkem líbivou cisternu.
6503.jpg

Byla tato cisterna opravdu u ČSD, nebo je to jen "hračka"?
Ještě mě napadlo ji upravit do stavu DR (nebo DB), určitě by se pak hodila do nějaké směsky. Díky.
[foto vypůjčeno z www.modely.biz (snad nebude vadit)]
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod radeksindy » pát 23 říj, 2020 10:05 am

zaplef: Uerdingen 630hl, německá lehká konstrukce, která u nás po válce zůstala v hojném počtu. Stejný model dělá i BRAWA, jmený a detailní. PIKO je přeci jen znatelně starší konstrukce, ale samozřejmě do provozu dobrý. IV. epocha už není moje káva ani v historii vozů, ale číslo v intervalu 725 0 ... se mi nepozdává. Podle mě měly tyto vozy většinou 725 4 ..., ale to je jen můj ryclý náhled, možná mi to někdo znalejší vyvrátí. V každém případě na naše koleje vůz patří a nebyla to žádná výjimka.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » pát 23 říj, 2020 10:39 am

radeksindy: díky za info. Set dostane dcera pod stromeček, ale bez Ragulina a právě té cisterny.
Stejně bych ji upravil pro modulový provoz a při té příležitosti by dostala leptaný žebřík včetně lávky od p. Maliny. Zajímalo mě to právě, zda má smysl vůz "zachraňovat". :lol:
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Ruda72 » pát 23 říj, 2020 1:51 pm

zaplef píše:radeksindy: díky za info. Set dostane dcera pod stromeček, ale bez Ragulina a právě té cisterny.
Stejně bych ji upravil pro modulový provoz a při té příležitosti by dostala leptaný žebřík včetně lávky od p. Maliny. Zajímalo mě to právě, zda má smysl vůz "zachraňovat". :lol:

Lze se s panem Malinou nějak spojit? Taky bych potřeboval od něj ten leptaný žebřík, ale na maily nereaguje
Ruda72
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 14 led, 2018 10:11 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » pát 23 říj, 2020 4:42 pm

Ruda72 píše: Lze se s panem Malinou nějak spojit? Taky bych potřeboval od něj ten leptaný žebřík, ale na maily nereaguje

Na jaře komunikoval, ale pak už se neozval, tak nevím. Díky coroně, jsem to ani neřešil, žádný dluh nevznikl.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod cipisekmp » pát 23 říj, 2020 7:01 pm

Zdravim. Mam doma taky tyhle vagonky ale v jinem barevnem provedeni.
Me bylo receno, ze se jedna o cisternu ktera spada do typu viz obrazek. Co se tyce cisla tak by to pry melo byt:
20
54
738 0XXX X
.Uah/Rah

Doufam ze jsem informace ktere me byli receny pochopil zpravne nebot me take ceka prestavba.
Cipisekmp.
Přílohy
RNV-404.JPG
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků