TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod tomashlava » ned 06 zář, 2020 2:32 pm

Zdravím zkušenější kolegy,
používal jsem na svém kolejišti TRAFO PIKO FZ1, ze kterého jsem bral jak střídavou tak stejnosměrnou část, v době, kdy jsem jezdil v analogu. Před časem jsem přešel na DCC, ale pouze na jízdu vlaku, ostatní příslušenství ( vyhybky, světla budov) jsem ponechal v analogu a trafo FZ1 jsem dále využíval jak na střídavou tak na stejnosměrnou část. Bohužel mi nyní stejnosměrná část trafa odešla a já bych potřeboval poradit, čím oba zdroje kvalitně nahradit. Sice mám stále možnost koupit bazarové PIKO od nějakého modeláře, ale touto cestou již jít nechci. Poradíte, co použít ? Určitě napájíte jinými zdroji než PIKO FZ1. Dodám, že potřebuji střídavé napětí 16V, 2A, klidně i více a stejnosměrné napětí 12 V, 2A, myslím, že by tyto hodnoty měly bohatě stačit. Předem Vám velmi děkuji za tipy. Tomáš
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod jipol57 » ned 06 zář, 2020 5:12 pm

A copak se mu stalo? Jak je znám, tak je to tak robusní konstrukce, že je až nezničitelné. Má křišťálová koule mi věští, že stačí očistit kontakty u nadproudové ochrany s bimetalem. Díval ses dovnitř? Zkoušel si najít příčinu? Když ti do teď stačilo, proč by nemělo i nadále.
jipol57
 
Příspěvky: 1185
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod radula63 » ned 06 zář, 2020 11:36 pm

jipol57 píše:Jak je znám, tak je to tak robusní konstrukce, že je až nezničitelné.

Ano, TAKŘKA nezničitelná konstrukce.
Jsou 3 věci, které na FZ1 odcházejí.
1/ Znečištěné kontakty na bimetalu - dá se odstranit očištěním a seřízením
2/ praskání plíšků ve čtyřnásobném přepínači - opravitelné jen vyrobením nového plíšku či kanibalizací z jiné FZ1
3/ prasknutí pertinaxových "brejlí" , tedy té posuvné části co přesouvá kontaktní plíšky přepínače - oprava jen vyrobením nového kusu, či kanibalizací z jiného FZ1.

Vzhledem k tomu, že tyto "trafa" FZ1 už ledacos pamatují, už mi jich s poruchami 2/ a 3/ prošlo pod rukama asi 8 či 10.

Omlouvám se za odbočení od tazatelova dotazu.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod tomashlava » pon 07 zář, 2020 10:29 am

Nevím, co se mu stalo, ale DC část je bez šťávy. Vzhledem k tomu, že jsem elektro laik, tak opravovat trafo nebudu, ani bych se do něho neuměl dostat. Myslel jsem, že mi spíš poradíte tu náhradu.
tomashlava
 
Příspěvky: 87
Registrován: sob 22 led, 2011 4:16 pm

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod sidlo » pon 07 zář, 2020 10:55 am

http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/transformator-15v-50va/ dává 15 V, 3,3 A střídavých. Splňuje to podmínky pro použití pro hračky.
Pokud by bylo potřeba i stejnosměrné napájení, tak za to dát můstek https://www.gme.cz/diodovy-mustek-b250c8000, případně to vyhladit nějakým kondenzátorem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3599
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 20 zář, 2020 1:01 pm

tomashlava píše:Nevím, co se mu stalo, ale DC část je bez šťávy. Vzhledem k tomu, že jsem elektro laik, tak opravovat trafo nebudu, ani bych se do něho neuměl dostat. Myslel jsem, že mi spíš poradíte tu náhradu.

Pro většinu modelářů znalých, není problém si trafo opravit.
Už to tu zaznělo - je to napájecí transformátor/zdroj pro hračky a ten pokud vím nenabízí každý.
Já jsem je našel jenom u Conrada, a to jen transformátory na pevná napětí.
Nevím k čemu potřebuješ stejnosměrnou část, ale pokud by Ti vyhovělo konstantní napětí bez regulace pak elektricky vyhoví každý zdroj s dvojitou izolací.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 20 zář, 2020 1:13 pm

sidlo píše:http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/transformator-15v-50va/ dává 15 V, 3,3 A střídavých. Splňuje to podmínky pro použití pro hračky.
Pokud by bylo potřeba i stejnosměrné napájení, tak za to dát můstek https://www.gme.cz/diodovy-mustek-b250c8000, případně to vyhladit nějakým kondenzátorem.

No to bohužel nesplňuje ;-)
To by tam musel mít znak elektrické mašinky - viz obrázek ;-)
Už se to tu ve fóru kdysi probíralo - transformátor je určitě vhodný a bezpečný, ale pokud nemá příslušné označení tak de jure nesplňuje ;-)
Přílohy
trafo pro hračky.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod jamik22 » ned 20 zář, 2020 1:21 pm

Nevím jak je to s cenou, ale ten Conrad má navíc ochranu proti zkratu.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 20 zář, 2020 5:39 pm

jamik22 píše:Nevím jak je to s cenou, ale ten Conrad má navíc ochranu proti zkratu.

Tím myslíš co?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod jamik22 » ned 20 zář, 2020 7:10 pm

Při zkratu nebo překročeni max proudové zátěže se odpojí výstup a po nějaké do době se opět připojí. Nejspíš tepelná ochrana.
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 21 zář, 2020 8:20 am

jamik22 píše:Při zkratu nebo překročeni max proudové zátěže se odpojí výstup a po nějaké do době se opět připojí. Nejspíš tepelná ochrana.

No pojistku má transformátor nabízený MIchalem taky. ;-)
http://www.modely.biz//img/galery/default/795.jpg
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod jardaaa » sob 31 říj, 2020 7:24 pm

A nejde použít od notebooku nebo tiskárny s potřebnejma parametrama? Ptám se protože tak dva zdroje sám používám, tak jestli si nezadělávám na nějakej problém?
jardaaa
 
Příspěvky: 101
Registrován: úte 07 dub, 2020 5:28 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Kavka_ » sob 31 říj, 2020 8:46 pm

Kouzlo FZ1 je v tom, že se jedná o rozptylový transformátor a jako takový je do značné míry odolný proti zkratu. Pokud napájím jiným zdrojem, měl by mít ochranu proti zkratu a přetížení (což notebookové zdroje většinou mají...). Já na své malé projekty používám právě zásoby starých notebookových zdrojů a zdrojů z různých síťových prvků a je to OK...
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod BohousP » ned 01 lis, 2020 12:23 pm

jardaaa@atlas.cz píše:A nejde použít od notebooku nebo tiskárny s potřebnejma parametrama? Ptám se protože tak dva zdroje sám používám, tak jestli si nezadělávám na nějakej problém?

Pokud to nejsou zdroje s dvojitou izolací, tak to může být dost velký problém. Ty bývají označovány dvěma čtverečky v sobě a přívod 230V nesmí mít ochranný vodič ( zeleno-žlutý). Tedy jen dva vodiče. viewtopic.php?f=7&t=11105&p=227601&hilit=+dvoj%2A+izolac%2A#p227601
I tak pro hračky jsou ještě přísnější předpisy.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: TRafo PIKO FZ 1 náhrada

Příspěvekod Sandy » ned 01 lis, 2020 10:07 pm

BohousP píše:I tak pro hračky jsou ještě přísnější předpisy.
[/quote]

Bohouši, teď jsi ale urazil spoustu zdejších respondentů!
My si nehrajeme, my se zajímáme o zmenšenou skutečnou železnici!!!!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků