Proč míní a mikro kolejiště

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod adix » úte 15 zář, 2020 3:31 pm

Nápady na míní a mikro kolejiště mi připadají nesmyslné. Nikdo nemá tak malý být, aby si nemohl zajistit místo na normální kolejiště. Stačí třeba upravit nábytek a jeho rozmístění. Předpokladem je manželka, která má pochopení a je ochotná k ústupkům. V úvahu připadá i výměna manželky, to ale není tak jednoduché. Ale mít kolejiště kde vlak jezdí kolem dokola na rozměru menším než 1 x 1 m, má to smysl? Jak dlouho to někoho může bavit?
adix
 
Příspěvky: 77
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod jafobe » úte 15 zář, 2020 4:20 pm

Mám obavu, že hodně záleží na úhlu pohledu. :wink:
Ano, asi je snem každého modeláře mít pořádné kolejiště. Ale otázkou není jen prostor, ale i čas a finance které do toho může investovat. A pokud začnu stavět kolejiště na 10 m čtverečných aby se tam něco pořádného vešlo, je dosti pravděpodobné že se do toho utopí nejen finance za slušné auto, ale taky hezkých pár let práce a nervů než si budu moct rozumně zajezdit na panelu bez krajiny...
To že budu mít kolejiště 1x1 m ještě neznamená, že na něm budu kroužit jako na pizze s jednou kolejí, ale tak mnohdy končí i daleko vělkorysejší kolejiště... Takže to je spíš o tom jak ten 1x1 m dokážu smysluplně využít. Bez krajiny je šance si zajezdit klidně i za nějaký týden, kdy zjistím že to není třeba ono co jsem od toho čekal, a těch pár tisíc či desítek mě tolik trápit pak nebude.
Když to zjistím u velkého až konečně po pár letech dokončím skryťák s výjezdem na viditelnou část, že to není ono a nebaví mě čekat než si zajezdím, nebo že se musím přestěhovat... tak co s tím?

Takže za mě to není o velikosti, ale o smyslupnosti daného kolejiště. :wink:
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod vojtas » úte 15 zář, 2020 4:32 pm

Kolik lidí dokáže smysluplně velké kolejiště ujezdit? Kdybych měl místo já, budu stavět jen širou trať s koncovou stanicí a smyčkou. Pokud člověk není závislý na modelových poloměrech, pak může mít kolejiště se stejným námětem na ploše Kameniček. Pak jsou další kolejiště jako různé inglenooky a timesavery, kde jsou předmětem vlečkové areály apod. Pokud budu chtít ve svém modelářském životě jezdit s malou párou s vagonky po cukorvaru nebo betonárce, taky na logicky vymodelovaný provoz větší plochu, než poličku nepotřebuju.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod hank » úte 15 zář, 2020 4:53 pm

adix píše:Nápady na mini a mikro kolejiště mi připadají nesmyslné. Nikdo nemá tak malý byt, aby si nemohl zajistit místo na normální kolejiště. Stačí třeba upravit nábytek a jeho rozmístění. Předpokladem je manželka, která má pochopení a je ochotná k ústupkům. V úvahu připadá i výměna manželky, to ale není tak jednoduché. Ale mít kolejiště kde vlak jezdí kolem dokola na rozměru menším než 1 x 1 m, má to smysl? Jak dlouho to někoho může bavit?


1. Otázka je, co je to "malý byt" a co je to "normální kolejiště". Nemluvě o tom, že někdo - a nemusí to být ausgerechnet bezdomovec - nemá byt vůbec. V MIBA i jiných magazínech jsou příklady minikolejišť, která si postavili studenti VŠ, aby je mohli mít ve svých pokojích na studentských kolejích.
2. Kde je psáno, že vlak musí jezdit pořád dokola? I půlmetrový kus přímé koleje bez výhybek, když se ohraničí jako jeviště, může znázorňovat trať odněkud někam, kde se dá s jedním nebo dvěma hnacími vozidly a s vagóny, které spočítáš na prstech jedné ruky, jezdit podle grafikonu. To, co není vidět, ale dá se s trochou fantazie domyslet, se odehrává v zákulisí.
Kontrolní otázky k tomuto bodu: Když se postavíš k zastávce na některé nepříliš frekventované trati, co uvidíš ve svém zorném poli? Jak to zorné pole bude široké? Jak často ti před očima projede vlak? Kolik typů vozidel tam za den napočítáš?
3. Samozřejmě jedním z důvodů rozvoje této myšlenky v anglicky mluvících zemích, kde původně vznikla (a to už dost dávno - viz letitá historie kolejišť typu inglenook, která se datuje už od 50. let), byla i snaha zpřístupnit toto hobby i těm, kdo mají hluboko do kapes. Nic si nenalhávejme, železniční modelářství, ať už aktivní nebo to "křesílkové" spočívající v nákupech továrních modelů a kochání, vždy bylo a je především koníčkem pro bohaté.
4. Vedle nedostatku peněz pro zbytné utrácení může někdo trpět i nedostatkem času.
5. Pak jsou tady především zase v anglickojazyčných zemích tisíce klubů a jiných spolků, které pořádají i několik výstav do roka. Aby se na nich neopakovalo pořád totéž, někteří jejich nejaktivnější členové staví i několik (mini)kolejišť do roka.
6. No a v neposlední řadě - to je zase spíš typické pro kontinentální Evropu - se jako samostatně provozovatelná kolejiště dají stavět i moduly dodržující různé systémy modulářských norem.

Suma sumárum, to, že si neumíš představit, že by něco někomu mohlo dávat smysl, ještě neznamená, že to ten smysl skutečně nedává. Pro podporu tvé představivosti doporučuji jako základní četbu třeba toto:
https://www.carendt.com
https://www.rmweb.co.uk/community/index ... -dioramas/
dále stránky některých aktivních propagátorů tohoto typu kolejišť, jako jsou třeba Chris Nevard
http://www.nevard.com
(jehož mediální úspěch je dán i tím, že je zároveň dobrým marketérem a reklamním fotografem)
nebo Jörn Pachl
http://www.joernpachl.de/modellb.htm
(který je btw profesorem železničních oborů na německých vysokých školách a zároveň uznávaným teoretikem i oceňovaným praktikem tvorby virtuálních světů a konstruktérem železničních scén, kde se prolíná realita s virtualitou)
a staré ročníky časopisů MIBA, Modell Eisenbahner, Eisenbahn Journal i jiných. Dále samozřejmě zdejší fórum a plánky Milana Ferdiána publikované v jeho knihách i zde na fóru.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod look23 » úte 15 zář, 2020 5:51 pm

adix píše:... V úvahu připadá i výměna manželky, to ale není tak jednoduché. ...

To už je docela ultras řešení.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod hank61 » úte 15 zář, 2020 6:06 pm

Už dle prvního příspěvku, je zakladateli tohoto vlákna jakékoliv vysvětlování předností minikolejišť zcela zbytečné ......
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod Rocky_MK » úte 15 zář, 2020 7:06 pm

hank61 píše:Už dle prvního příspěvku, je zakladateli tohoto vlákna jakékoliv vysvětlování předností minikolejišť zcela zbytečné ......

Ano, přesně tak. Proč na dovolenou jezdit autem, když letenku si může dovolit každý.
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod hank » úte 15 zář, 2020 8:24 pm

hank61 píše:Už dle prvního příspěvku, je zakladateli tohoto vlákna jakékoliv vysvětlování předností minikolejišť zcela zbytečné ......


Možná máš pravdu, ale to ještě neznamená, že bychom na sobě měli nechat štípat dříví... :mrgreen: A jestli je to troll, kterého neradno krmit, to se pozná velice brzo. :lol:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6098
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod Ivan » úte 15 zář, 2020 9:04 pm

adix píše:Nápady na míní a mikro kolejiště mi připadají nesmyslné. Nikdo nemá tak malý být, aby si nemohl zajistit místo na normální kolejiště. Stačí třeba upravit nábytek a jeho rozmístění. Předpokladem je manželka, která má pochopení a je ochotná k ústupkům. V úvahu připadá i výměna manželky, to ale není tak jednoduché. Ale mít kolejiště kde vlak jezdí kolem dokola na rozměru menším než 1 x 1 m, má to smysl? Jak dlouho to někoho může bavit?


A smysl tohoto příspěvku je v čem? Jen plácnutí do vody, že je to nesmysl? Nevím jak ty, ale já manželku rozhodně měnit nebudu
Přidávám se k ostatním a doplňuji za sebe, že ačkoli nemám úplně malý byt (3KK), tak:
-prostor na velké kolejiště opravdu nemám (asi nemáš 2 děti a manželku)
-velké kolejiště ani nechci (zatím), neměl bych čas stavbu (i to mini už stavím dlouho)
-s mini si i tak užiju spoustu zábavy, zatím krouženi se synem, až povyroste tak provoz dle GVD
-některé mini jsou hezké do vitríny
-hodlám se vyblbnout na detailech, u kolejiště 10m2 bych to takto stavěl v celý důchod (který je ještě daleko přede mnou)
-na mini se naučím postupy a otestuji možnosti stavby

Pro adminy, nepřesunete vlakno do nezarazenych?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod Trixt » stř 16 zář, 2020 7:08 am

No, vzhledem k tomu, že adix se již k této diskuzi nevyjádřil, ani své postoje blíže nevysvětlil, bude to asi jen takové šťouchnutí do komunity, se snahou pobavit se nad rozhořčenými příspěvky. ;)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod Sandy » stř 16 zář, 2020 8:15 am

adix píše:Nápady na míní a mikro kolejiště mi připadají nesmyslné. Nikdo nemá tak malý být, aby si nemohl zajistit místo na normální kolejiště. Stačí třeba upravit nábytek a jeho rozmístění. Předpokladem je manželka, která má pochopení a je ochotná k ústupkům. V úvahu připadá i výměna manželky, to ale není tak jednoduché. Ale mít kolejiště kde vlak jezdí kolem dokola na rozměru menším než 1 x 1 m, má to smysl? Jak dlouho to někoho může bavit?


Jo,jo. Šedivá je teorie, zelený je strom života!
Někdy před třiceti lety přišla manželka s návrhem, že když mám ty mašinky, tak bych si mohl postavit i kolejiště. Klidně v části obýváku a velké. Ať to stojí za to.
Takže vznikl základ kolejiště ze dvou panelů 160x160 cm (celkem tedy 320x160). Přes léto bylo způsobně opřeno o stěnu, 15.září se sklopilo a vydrželo tak do 15.dubna. :roll:
Do obytné části obýváku se chodilo uličkou 30 cm širokou, část skříněk nebyla většinu roku přístupná. Vydrželo to dvě nebo tři sezony, než jsem začal experimentovat s polystyrenem. Pak jsem se pakoval.... Chvíli jsem se pokoušel vzdorovat, ale když to vypadalo, že by si manželka mohla pořídit někoho povolnějšího, tak jsem to vzdal.
Teď mám panel 2x1 m s deformovaným oválem a šmrdlám si to sem tam, občas si naleju skleničku, nechám vlaky kroužit kolem dokola a sním o tom, jaké by to bylo, kdybych byl býval.....(sem si můžete dosadit cokoliv). :oops:

EDIT:
Jinak, chlapci, klídek, nereagujte na první našlápnutí!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod jihous » stř 16 zář, 2020 10:05 am

"ty vole, to jsou rady a kopance od života" , ale co slovo to vytesat do kamene! A to jste ještě nezmínili smrad z olej barviček a z lepidel.
jihous
 
Příspěvky: 317
Registrován: čtv 05 kvě, 2011 12:13 pm

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod hopeter » stř 16 zář, 2020 10:34 am

Jak může někoho bavit stavět kolejiště přes celou místnost a za stovky tisíc... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Já mám mimo jiné už pět minikolejišť a pořád mě baví. No každej nemůže být normální... :wink:
Hlavně taky nemám "míní" a nebydlím v "býtě". :roll:
No zkusím trochu následující zimu pokročit na Koncové se smyčkou abych šel s dobou. :mrgreen:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3039
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod hank61 » stř 16 zář, 2020 3:48 pm

hank píše:
hank61 píše:Už dle prvního příspěvku, je zakladateli tohoto vlákna jakékoliv vysvětlování předností minikolejišť zcela zbytečné ......


Možná máš pravdu, ale to ještě neznamená, že bychom na sobě měli nechat štípat dříví... :mrgreen: A jestli je to troll, kterého neradno krmit, to se pozná velice brzo. :lol:


Jestli mě paměť slouží, tak se tu dotyčný adix již minimálně jednou podobně předvedl. Viz vlákno Kladno Slaný a okolí..... :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Proč míní a mikro kolejiště

Příspěvekod look23 » stř 16 zář, 2020 4:22 pm

Sandy píše:...
Někdy před třiceti lety přišla manželka s návrhem, že když mám ty mašinky, tak bych si mohl postavit i kolejiště. Klidně v části obýváku a velké. Ať to stojí za to.
Takže vznikl základ kolejiště ze dvou panelů 160x160 cm (celkem tedy 320x160). Přes léto bylo způsobně opřeno o stěnu, 15.září se sklopilo a vydrželo tak do 15.dubna. :roll:
...


To, ale netušila co tím návrhem asi způsobí za lavinu. Konzultoval jsi ty rozměry kolejiště s ní nebo to bylo ještě kousek a ještě kousel až vzniklo mega kolejiště? :D
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků