Moduly OstraMo

Vše co souvisí s moduly.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » ned 26 dub, 2020 3:35 pm

Postupně přecházím od modulů k modelům. Začal jsem dokončovat první stavebnici Res 10.sk. Několik let stála protože jsem přemýšlel co s chybama, které na modelu jsou. Nakonec tento první bude v podobě 80. let.
Co bylo upraveno:
odstraněny držáky na háky pro tažné lano - Res 10.sk. je tam nemá
zkrácená plošina, snížené zábradlí - to je ponecháno v té podivné podobě
upraven jeden podvozek pro zajištění pohyblivosti kinematiky
doplněn plechový práh na ploše vozu u čelnice, sloužil k nájezdu silničních vozidel na čelnici při sklopení
upraveny schránky na čelnice a klanice, lepty jsou pro spodek Res 11.sk.
na voze ještě chybí - háky na tažné lano na správných místech, schránky na nálepky na držáku pod bočnici vozu, pár madel, kola pořádací brzdy a dokončit nátěry + popis
Tady s Res 11.sk., druhý, zatím nepostavený bude upraven do podoby po vyrobení - takže úpravy viz. výše + nové zábradlí na plošině podle skutečnosti
Res_1.jpg

a protože 3x Res dělat nebudu, tak jeden má amputované bočnice, nemá plošinu a bude z něj Sgs, tedy kontejnerák nižších čísel cca do čísla 450, kdy měl spodek shodný s Res 10.sk.
Res_2.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Jindřich Bek » čtv 30 dub, 2020 10:03 pm

cer.t píše:Tak jsem dokončil dva osobní vozy pro 5-tivozový vlak, které jsem chtěl stihnout do Vratimova (stihl bych to :D ). Ještě to chce "heavy" patinu, ale to musím zprovoznit pistoli, a nějaké droubné úpravy jako výměnu nárazníků, které nyní nemám. Dále chybí dodělat pancéřák od Rivarossiho (http://ostramo.parostroj.net/vozidla/vo ... r_4141.png) a jeden Eilzugwagen od Roca (https://www.eisenbahnjahre.de/wp-conten ... b-1953.jpg). Posledním vozem je Bai od Igry.

Ahoj Tomáši,
k vozu DFa existuje/val článek v modelářské příloze "Železničáře" z první poloviny šedesátých let min. stol. RKwa ten článek na 90% má bych si dovolil tvrdit. Autorem byl ing.Gustav Máša. Vůz byl domovskou stanicí Nový Bohumín a v Praze byl pro závadu odstaven a později sešrotován jestli se dobře pamatuji. U článku byla špatná fotografie a
hlavně autorův výkres v měřítku 1:87 a na výkrese vyhlídková okna.
Jindřich Bek
 
Příspěvky: 144
Registrován: ned 20 kvě, 2018 7:28 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 02 kvě, 2020 11:11 am

Jo, Tomáš to ví, dokonce to v jednom příspěvku zmiňuje
cer.t píše:DFa: Chybí tomu ještě standardní vyhlídkové okno, třeba na něho někdy budu mít chuť a dodělám ho.
, fotek tohoto vozu je poměrně dost a ty jsi myslel tento výkres v rozměrech pro H0:
DFa.jpg

a tady jedna ještě provozní fotografie
DFa_1.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 09 čer, 2020 12:02 pm

Zůstávám dál u modelů vozidel, výstavba modulů "hlučínské stanice" zatím odložena, byť skoro vše nachystáno. Ale pustil jsem se do modelů, které mi rozpracované, či jen v dílech leží doma již dosti dlouho. Mimo jiné chladírenský seriál....
Mám doma cca 10 chladících vozů různého typu - v dílech, na přestavbu..... Zde rozpracovaný vůz Lp.
Vůz zatím osazen leptanými díly na skříni, aby mohl jít do laku, bude celý bílý v provedení do roku 1966, tedy se starým číslem a asi to bude Budvar :lol: , na spodku zatím pouze spřáhlo - na pevno (vůz je krátký), pro minimální poloměr 600 mm a v ložiscích osazeny mosazné Romfordy s osazením - důvodem, je že rozsochy jsou trochu dál, než by pro délku osy 24,4 mm bylo vhodné, dvojkolí průměr 11,5 mm, v originále 1000 mm. Stupačky jsem nepoužil z orginálního leptu, protože tam nejsou roštové, použity z leptu Hekttor.
Takže ještě dosadit množství madel, čelní plošiny - letování a na spodku brzdu.
Lp.jpg


Další které doma čekají jsou strojně chlazené - ze Smíchova i z NDR Mk4
Zde Mk4, částečně nalakován - bílá, spodek originál PIKO od vozu MÁV (který nikdy na MÁV nebyl, protože tam všechny vozy měly rovněž kabinu průvodce) - přijde dostrojit, chybí stříknout černou spodek skříně a světle šedou střecha - tedy bude s 12-místným číslem již po laku v dílnách.
Mk4.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Sandy » úte 09 čer, 2020 3:11 pm

To Mcx:
ad LP: V roce 1966 již měly vozy kotvičky? Já jsem myslel, že v té době měly ještě "oka" v rozích skříně. :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 09 čer, 2020 6:10 pm

Ano, tyto vozy podle výkresové dokumentace i fotografií s 6-místným číslem měly háky na tažné lano a nebyly jediné. Samozřejmě bez žluté barvy, ta přišla až v roce 1977.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » úte 09 čer, 2020 7:22 pm

Tady např. foto z katalogu
ekb263csdlp517300.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Sandy » stř 10 čer, 2020 5:43 am

Díky za osvětu!
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » stř 24 čer, 2020 3:05 pm

Chladící vozy pokračují - před dokončením strojně chlazený smíchovský La z 50. let na podvozcích 37-2 a z Dessau dodaný Laz v 60. letech. typ Mk4 na podvozcích Goerlitz.
La_01.jpg

Mk4_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 25 čer, 2020 6:30 am

Dnešní ranní sluníčko mně připravilo několik fotogenických motivů v Hukovicích, na modulech nic nového, pracuje se na vozidlech, ovšem nejsou to ty co byly nyní foceny.
huk_01.jpg

a ještě jednou proti sluníčku
huk_02.jpg

a opět M296.2008 :D , to víte provoz na takové malé stanici nic moc
huk_03.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » čtv 25 čer, 2020 7:14 am

Ještě takové modelářské doplnění k těm fotkám M296.2008 v Hukovicích, je digitalizovaná se zvukem Jacka, tedy na funkci F6 dojde ke zhození z výkonu a přechodu do volnoběhu bez ohledu na rychlost vozidla, no a protože mně otravovalo mačkání F6, musím se vždy podívat na ovladač. Požádal jsem Zdena o úpravu jednoho ovladače Oto. Software je upraven tak, že při zvýšení rychlosti enkoderem dojde k vyslání vypnutí F6, pokud byla zapnuta, motor jde do výkonu, při neměnné rychlosti se nic neděje, když enkoderem snížím rychlost dojde k zapnutí F6 a zhození z výkonu, pak buď pokračuji výběhem, motor stále ve volnoběhu, nebo brzdím motor stále ve volnoběhu.
Takže prakticky - vlak stojí - otočím enkoderem, dojde k vypnutí F6, pokud byla zapnuta a motor naběhne do výkonu, když zrychluji, či jedu ustálenou rychlostí je motor ve výkonu, při snížení rychlosti enkoderem o jeden krok (2 stupně z 128 rychlostních stupňů) motor jde z výkonu a jedu výběhem, potřebuji ještě trochu přidat otočím enkoderem a motor jde opět do výkonu..... je to super, byť vázáno na projekty Jacka, kde je funkce F6 přechod do volnoběhu, bez ohledu na rychlost vozidla.
Takže pěkná simulace jízdy železničního vozidla, protože dojíždět do zastávky se řvoucím motorem je tedy nic moc :D
Jedná se ovladač Oto pro Loconet.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pát 06 lis, 2020 8:55 pm

Po letní sezóně, která byla spíše cyklistická než modelářská něco málo z přírustků. Běží příprava výstavby modulové stanice na doplnění domácích modulů a zároveň stanice použitelné na modulová setkání na místní trať. Jejím vzorem či motivem jak jsem již zde psal bude "nějaká" stanice na Hlučínsku, tedy stanice postavena za éry KPEV.
A jako správná stanice prušáků musí mít trojcestnou výhybku v hlavních dopravních kolejích, poslední byla likvidována již v tomto tisíciletí v Bolaticích. Díky Martinovi jsem získal podlož od Wellera pro trojcestku v geometrii EW3 Tilliga a tak to dopadlo:
stavba probíhala se současným "učením" jak na to, občas něco nesedělo dle výkresu, občas něco nesedělo na podloži
vyhybky_1.jpg

a výsledek je vcelku přijatelný, ještě se musí doladit jedna přídržnice a udělat dvě elektrická oddělení, ale jinak je to ok, zde porovnání s EW3
vyhybky.jpg
Naposledy upravil Mcx dne pát 06 lis, 2020 9:08 pm, celkově upraveno 4
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » pát 06 lis, 2020 9:02 pm

Ale byly rovněž narozeniny a mezi dárky byla i vinná réva od Fallera, tak se konečně dočkal malý vinohrad výsadby, sklepy ještě stále nemají větrací komínky, ale na ty taky brzy dojde.
Tyto snímky vznikly okamžitě po výsadbě, tak se ještě bude muset sem tam něco urovnat a dosypat.
vinice_2.jpg

vinice_1.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod Mcx » sob 07 lis, 2020 11:05 am

A když za vinnými sklepy a vinicí projíždí osobní vlak se spěšninou - mlékem.
vinice_3.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Moduly OstraMo

Příspěvekod cipisekmp » sob 07 lis, 2020 4:08 pm

Ahoj Milane. Co nam mas ty ze severu fusovat do vinne revy? Sak to ani okopcit hlavu neumi.
Mej se a at se dari Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

PředchozíDalší

Zpět na Moduly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků