Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » ned 14 čer, 2020 11:54 am

Ale Tcms ve verzi ČD (model ROCO) bych spíše viděl v barvě RAL 8012 a samozřejmě hák na tažné lano po rekonstrukci, tak jak model vozy vypadaly spíše v 70. letech, až na popis, který je navíc nějaký divný.
v roce 2003 to vypadalo takto, foceno Ostrava Kunčice
Tcms_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » ned 14 čer, 2020 12:26 pm

Tak popis toho modelu Roco jsem neměl v úmyslu vůbec řešit, přestože to je samozřejmě kravina na entou, natož řešit vzhledové provedení modelu odrážející pozdější rekonstrukce za provozu, což by vedlo na úpravu formy na výrobu modelu (utopie).
Popis je konglomerát z více epoch. Nátěr skutečně spíš odpovídá éře ČSD. I tak se to ale spolehlivě prodá, protože obsah a formu popisu (bohužel) řeší tak 0,1 % cílových zákazníků, a jen část z nich má navíc chuť továrně zprasený model přestříknout a shánět na něj odpovídající obtisky. Ale to už je ohraná deska a netýká se jen Roca, bohužel.
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 24 čer, 2020 3:20 pm

Když už se tady v sousedním vlákně probíraly poslední dodané strojně chlazené chlaďáky, tak tady před dokončením dva starší - ze 60. let Laz z vagónky Dessau a ze Smíchova v 50. letech dodaný La.
La_Laz.jpg

a ještě jak vypadaly ve své době
La_02.jpg

Mk4_02.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 24 čer, 2020 6:52 pm

A ještě k vozům Utz/Tcms. Již před více jak 10 lety jsem jeden Utz (tehdy Kleinmodell) předělal na vůz s budkou, přece jen nemusí být všechny vozy stejné. No a takto to vypadá:
doplněna plošina - použity díly z Uacs Bramos + odlitek budka, samozřejmě další drobné úpravy, nový nátěr Lifecolor LC66 + popis 70. léta ČSD
Utz_01.jpg

a tady skutečný vůz z továrního prospektu, jsou zde barevné posuny a vůz je ještě v továrním nátěru
Utz_02.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » pon 29 čer, 2020 9:27 am

Teprve v poslední době jsou tovární modely vybavovány brzdou na spodku vozu podle skutečnosti, ale i dnes je to spíše u vozů kotlových a podobných. Tady se jeden Eas obrátil na bok, pro lepší prohlédnutí spodku vozu a samozřejmě brzdy, která i pod tímto vozem je při pohledu z boku jasně viditelná.
Je možné si prohlédnout pomocné vzduchojemy, které u Eas jsou krásně vidět z boku vozu, propojení ruční brzdy s tyčovím tlakové brzdy.... samozřejmě hlavní jímka to je pěkný macek ne takové ty malinké co jsou na modelech
brzda.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod jipol57 » pon 29 čer, 2020 9:49 am

Mcx píše:... samozřejmě hlavní jímka to je pěkný macek ne takové ty malinké ...

Jen drobná oprava: Hlavní jímky mají jen hnací vozidla, co mají kompresor. Tady se jedná o pomocnou jímku.
Hlavní můžou být taky na speciálních vozech, a jsou propojeny žlutými hadicemi s hlavní jímkou z lokomotivy.
jipol57
 
Příspěvky: 1168
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » pon 29 čer, 2020 5:54 pm

Ano správný nzev je pomocný vzduchojem u Eas má objem 100 l (průměr 400 mm - tedy v modelu 4,6 mm a délku 900 mm v modelu 10,3 mm) a ty dva malé jsou rozvodový (9 l) a řídící (25 l)
A například u dvounápravového Es sk. 12 je pomocný vzduchojem 75 l o průměru 300 mm a délky 1185 mm.
Samozřejmě k tomu příslušný rozměr válce. Zejména u nových vozů jsou ty rozměry většinou větší než dělají výrobci modelů a pneumatická brzda je jak na snímku Eas většinou podvěšena pod kostrou spodku vozu a při pohledu na vůz z boku viditelná.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

PIKO H0 Ibbhps

Příspěvekod sidlo » stř 22 črc, 2020 5:33 pm

Dnes jsem si udělal radost. Koupil jsem PIKO H0 Ibbhps. Pouze ze zvědavosti mám dotaz. Jak moc je model věrný předloze?

Ibbhps.jpg
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3588
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod greenery » čtv 23 črc, 2020 10:39 am

Ahoj,
jsem také zájemcem o tyto vozy, tvůj dotaz jsem uvítal. Nejsem žádný odborník, třeba někdo fundovaný vnese trochu světla.

Zkusil jsem už dříve něco vygooglit a nejblíže z hlediska vzhledu je toto: https://www.cdcargo.cz/documents/10179/ ... zek_95.jpg

Podobný vůz vyrábí Roco, Piko má tuším ještě jedno provedení a vždy se od vozů ČSD/ČD na první pohled lišily mechanismem zavírání vrat. Vagon ČD Cargo má typ mechanismu shodný s aktuálním modelem PIKO, čímž se pro mě stává velmi atraktivním 8) .
Snad sedí IV.epocha - ČSD. Vypozoroval jsem odlišnosti u umístění kotviček a chybějící poslední horní prolis bočnice pod střechou (ve výšce horní pojezdové kolejnice vrat).
Asi model koupím.
Spolu s modelem Tillig s kratším rozvorem https://www.tillig.com/Produkte/produktinfo-76780.html (příští rok bude údajně v ČSD) budou pěkným doplněním vozového parku.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod greenery » čtv 23 črc, 2020 10:52 am

ČSD asi sedí viewtopic.php?f=16&t=3811&start=60#p69547

Toto je provedení s jiným typem mechanismu vrat https://www.k-report.net/ukazobrazek.ph ... &stranka=1
http://parostroj.net/katalog/nv/formula ... 7&razeni=0
Jako Lpc od počátku IV. epochy, což by se mi líbilo víc.
Teprve od r.1982 jsou značeny jako Ibbhps, jak vyplývá z předchozích odkazů.

Umístění prvního prolisu bočnice pod střechou je u aktuálního modelu Piko jakýmsi hybridem mezi oběma verzemi. Takže to neřeším.

Roco má toto provedení: https://www.ebay.co.uk/itm/Roco-47544-K ... 3482518922
Tuším, že ho dělali i v ČSD.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » čtv 23 črc, 2020 11:15 am

Asi jsi taky udělám radost a pořídím si ho. Mělo by se snad jednat o reinkarnavonaou formu původní produkce PIKO. Na burze jsem ho snad ve "šrotech neviděl"; je mi trochu líto kupovat nový model, když bidu chtít změnit číslo vozu a doplnit leptané doplňky od p. Maliny (http://malina.byl.cz - Ibbhps/Lpc - novější provedení).
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 163
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod mnitka » úte 04 srp, 2020 3:13 pm

:arrow: sidlo, greenery
Model po náhradě ochozů lepty a po výměně madel vypadá takto.
SAM_7326 (1).jpg
SAM_7327.JPG

Bohužel celý lept vychází příliš doširoka což je vidět při spojení dvou stejných vozů.
SAM_7328 (1).jpg
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » stř 05 srp, 2020 6:42 pm

Řekl bych, že ani ty širší plošiny nevadí, ale to že na modelu výrobce ponechal nejen plošiny, ale všechny další "detaily" - stupačky, přestavovače, madla... v provedení poplatné použitým plastům a technologickým možnostem před 50 lety, to tento model značně shazuje. A řezat vše a nahrazovat od plošin, přes stupačky, madla. Pak třeba takový detail, že je na voze bílá schránka na nálepky, protože vůz má schránku na nálepky jinde než má být jen dokresluje, kolik péče tomuto modelu výrobce věnoval.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2604
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod mnitka » stř 05 srp, 2020 9:48 pm

:arrow: Mcx Milane, neměl by jste prosím fotky těchto vozů z 80tých nebo 90tých let? Jde mi hlavně o specifické ušpinění skříně vozu. Děkuji
Uživatelský avatar
mnitka
 
Příspěvky: 1223
Registrován: úte 28 říj, 2008 7:08 am
Bydliště: Brno

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod cer.t » čtv 06 srp, 2020 4:13 am

Nemám takový přehled v těchto typech vozů, ale nechybí na střeše fletnerovy větráky?
cer.t
 
Příspěvky: 299
Registrován: stř 13 úno, 2008 10:17 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron