Nákladní vozy skutečnost a model

Stavba a přestavba nákladních a osobních vozů všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » stř 10 čer, 2020 6:38 pm

Moc hezké modely, palec nahoru. Já pávě furt hledám ten správný odstín (70. léta, toto období mě celkově zajímá z železničního hlediska). V poslední době, co mi rodina dovolila :-) jsem postavil (nebo ještě stavím) pár modelů. Uvedu pár příkladů barev.
Vůz řady El (stavebnice ES-Pečky) stříkán barvou Gaiacolor 014 - natural brown.
Vůz řady Eal (pražská burza) stříkán barvou Tamiya, ktereou jsem si míchal.
Vůz řady Za/u (Jindra) stříkán barvou Gunze H460 - rotbraun; ten je zatím ve stádiu před patinou.
Nejvíc je pro mě matoucí světlo a výsledné vnímání odstínu barvy. Dále jsem nevěřil jak moc změní odstín patina a lak (mat - pololesk - lesk).
Doufám, že to nebude považováno za plevelení vlákna, klidně zmažu.
Přílohy
Za_u.jpg
Vsa.jpg
Eal s patinou.
El.jpg
El s patinou.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » stř 10 čer, 2020 6:40 pm

Ještě uvedu fotky El a Eal v průběhu nástřiku.
Za kvalitu se omlouvám, foceno mobilem.
Přílohy
Vsa_0.jpg
Vsa_0.jpg (20.36 KiB) Zobrazeno 6155 krát
El_0.jpg
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 8:40 am

Barvy nákladních vozů ČSD, to je stále opakující se problém. Oficiálně ČSN 8440, ale jak to bylo skutečně.
Tady jedno vodítko - foceno 8.4.2006 na voze 81 54 699 9188-0, oloupaná barva - to na vrchu je RAL 8012, pod sloupnými vrstvami je evidentně "původní barva ", protože je tam i černá na staniční nálepky, která se tam dlouhá léta nedává. A to je "odstín ČSN 8440" , nátěr Trnava, takže syntetika (tam se sypáky dělaly), např. Ostrava stříkala vodou ředitelnou již od 70. let - dle ČSN odstín někdy uváděn 8445. Ta Trnavská byla - subjektivní dojem - ještě červěnější než vodová.
Jen poznámka, první barvy s odstínem RAL 8012 se začaly v dílnách používat od cca roku 1994 - německý Lankwitzer. Takže na vozy před tímto datem RAL 8012 nepatří.
barva_01.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 8:53 am

Ještě když jsme u barev - v dílnách se vnitřky otevřených a výsypných vozů nikdy nenatíraly - takže vevnitř rez. Ve výrobě se od od roku 1945 vnitřky výsypných vozů nenatíraly u otevřených se natíraly - barva černá, ale od konce 70. let Eas z Popradu již v barvě venkovní skříně tedy ČSN 8440, stejně tak Es z ČL.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod hank » čtv 11 čer, 2020 9:09 am

Mcx píše:...takže vevnitř rez.


Ani toto bych netvrdil kategoricky. Spíš kombinace nepravidelných ploch rzi a barvy kovu. Když vůz obíhal dostatečně rychle a nikde moc dlouho nestál, mechanicky nakládané i vykládané substráty stačily tu rez otřískat až na kov.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 9:56 am

hank píše:Spíš kombinace nepravidelných ploch rzi a barvy kovu

A to já si dovolím tvrdit zcela kategoricky snad jen s doplněním, že rez + nalepené zbytky substrátu. Protože po tom jsem jsem viděl stovky vozů zevnitř od začátku 80. let a dalších 40 let si to mohu dovolit :D
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » čtv 11 čer, 2020 11:09 am

MCX:
Díky za osvětu. V plzeňském depu jsou vraky Tcms, loupe se z nich barva a je místy vidět i původní odstín. Asi nejlíp to vidím na tu gaiacolor Vtdr. V případě Za/u byla barva aplikována na černou základovku, ta taky udělá hodně. Musím udělat krabičky na modely a porovnat to přímo na místě.
Ještě by mě zajímalo jak to bylo u vozů jugoslávské vyroby Vte a Zts? Díky.
Naposledy upravil zaplef dne čtv 11 čer, 2020 11:26 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod hank » čtv 11 čer, 2020 11:16 am

Mcx: Já jsem jako vlečkař taky leccos viděl... Ale je už to přece jenom trochu dávno a nechce si mi kvůli tomu hádat. :roll:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6073
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 11:57 am

Vnitřky jsem cíleně nefotil, jen z pracovních důvodů, ale něco ukázek co jsem rychle vyhrabal:
Falls, předchozí přeprava vápenec
vnitrek_02.jpg

Eas, po přepravě žel. rudy
vnitrek_04.jpg

Eas, právě vyloženo mleté uhlí v Linzi
vnitrek_08.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 12:01 pm

právě vyložená ruda v AMO, dnes Liberty
vnitrek_05.jpg

Eas po železném šrotu
vnitrek_03.jpg

tady pohled do útrob Faccs po přepravě štěrkopísku
vnitrek_06.jpg
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod Mcx » čtv 11 čer, 2020 12:05 pm

U Vte a Zts z Jugoslávie byly požadavky na nátěr v souladu s předpisy ČSD, tedy ČSN 8440, jaký byl skutečný odstín z novovýroby to dnes nelze asi dokázat, po prvních dílnách to již odpovídalo všem ostatním vozům, takže pro 70. léta bych je nijak neodlišoval.
Uživatelský avatar
Mcx
 
Příspěvky: 2610
Registrován: ned 06 lis, 2011 1:04 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » pát 12 čer, 2020 9:29 am

K Utz je známa i tahle fotografie zveřejněná v Železničáři (viz níže). Jde sice o verzi Utz z VČL, ale pro ilustraci odstínu táhnoucího hodně do červena možná postačí. Na tu červenou se často zapomíná, hodně modelů spíš nátěrově táhne do hnědých odstínů.

Tovární nátěry (a některé dílenské - viz fotka od Mcx) obsahovaly v dotčené době často totiž mnohem víc "podílu červené" (až oranžové), než se zdálo. Provozní patina a barevné změny na slunci směrem do hněda a fialova jsou pak něco jiného. Některé dílny u červenohnědého odstínu a používaly i barvy nebo jejich šarže, které táhly pro změnu víc do fialova (myslím rovnou u čerstvého nátěru, ne po oxidaci a po účincích UV-záření). Barevných fotek ze 70. a 80. let těsně po vyrobení nebo těsně po dílnách je ovšem velmi málo.
Přílohy
Utz VČL foto Železničář 2Mpix.jpg
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod zaplef » pát 12 čer, 2020 6:37 pm

Díky pánové za reakce.
Co se týče fotky Utz, tak ta červená se mi subjektivně líbí, je taková "šťavnatá". Ale objektivně ta fotka je asi zkreslená, neboť podle odstínu trávy a pozadí tipuju posun odstínů někam jinam. Přesto díky.
Uživatelský avatar
zaplef
 
Příspěvky: 164
Registrován: úte 26 dub, 2016 1:55 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod statistik_2018-09 » sob 13 čer, 2020 5:46 am

Tak samozřejmě, že je zkreslená, prošlo to sítotiskem a je to z něj mnou přefocené s nějakým barevným podáním čipu a s automatickým převodem do JPG, tedy několikerá úprava originální fotky, kterou nemám k dispozici. Tu fotku jsem sem vkládal jen pro názornost a pro porovnání, že ten odstín býval v reálu mnohem červenější, než má většina lidí zažitý ze současných vozů a s nímž to obvykle porovnává a nátěr modelů z něj odvozuje. Pro ilustraci je to podle mě dostatečné, stejně jako fotka od Mcx s oloupanou červenohnědou na světlejší a oranžovější odstín. K nějakému puristickému a hyperkorektnímu odebírání odstínu "elektronickým kapátkem" ve fotoeditoru to ale opravdu určeno není. :wink:
statistik_2018-09
 
Příspěvky: 47
Registrován: ned 30 zář, 2018 8:26 pm

Re: Nákladní vozy skutečnost a model

Příspěvekod jipol57 » sob 13 čer, 2020 9:37 am

Ten co dělá ROCO v H0 mi taky připadá červenější, než ve skutečnosti byly.
https://www.reynaulds.com/products/roco/66200.aspx
Na tomto obrázku to tak nevypadá, ale ten co mám jo.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

PředchozíDalší

Zpět na Stavba osobních a nákladních vozů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků