Jak "maskovat" SN na kolejišti

Skutečná železnice, odkazy na fotografie, zajimavá místa, setkání apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod Rocky_MK » pon 30 bře, 2020 10:23 am

hank píše:Carl Arendt svého času napočítal asi 11 způsobů, jak nechat vlak na kolejišti zmizet ze scény, aniž by to tlouklo do očí.

Tohle už čtu poněkolikáté, existuje nějaký souhrn těch 11 způsobů anebo je to rozházené všude možně? I když jsem hodně hledal, žádný takový souhrn jsem nenašel. Pokud alespoň zhruba víš kde to hledat, poděl se prosím :)
Nemám na kolejišti sedmivozový RailJet v N a stále ještě dýchám
Uživatelský avatar
Rocky_MK
 
Příspěvky: 1086
Registrován: stř 22 led, 2014 8:51 am
Bydliště: Brno/Hodonín

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » pon 30 bře, 2020 1:23 pm

Rocky_MK píše:
hank píše:Carl Arendt svého času napočítal asi 11 způsobů, jak nechat vlak na kolejišti zmizet ze scény, aniž by to tlouklo do očí.

Tohle už čtu poněkolikáté, existuje nějaký souhrn těch 11 způsobů anebo je to rozházené všude možně? I když jsem hodně hledal, žádný takový souhrn jsem nenašel. Pokud alespoň zhruba víš kde to hledat, poděl se prosím :)


No, někde to bylo i souhrnně, ale přímý odkaz nemám. Jestli si dobře pamatuju, bylo to zmíněno u jednoho dost (aspoň pro nás suchozemce) exotického kolejiště, kde trať zmizela za povodňovou nebo spíš pobřežní přílivovou hrází někde v Nizozemsku nebo severním Německu. Ta hráz byla přerušena vraty, která se zavírají při bouřích a/nebo vysokém přílivu, a kolej vedla do těch vrat.

Asi bych to dokázal i sám sepsat, ale ne hned. Nejdřív se po tom podívám a doufám, že při tom hledání nedopadnu jako jeden nejmenovaný mluvčí jedné z božího dopuštění hlavy státu. :twisted: Ale třeba bude někdo rychlejší.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod Morris Zapp » úte 31 bře, 2020 7:56 am

Právě jsem prohrabal štos MIBA-heftů a podobného haraburdí. Vím zcela jistě, že to tam někde je, ale najít to nemůžu... :(
Ale zato mám teď vyhrabáno čtení na dvě karantény :D
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hank » úte 31 bře, 2020 8:40 am

Morris Zapp: :mrgreen:
It's the same with me.
Já mám sice ty žurnály v PC, ale je to s nimi, jak to vždycky říkávala naše máti, která mívala doma pořád zhruba 800 knížek (víc ne proto, že se jí nikam nevešly a když zaplnila místo novými, tak staré jsem ke své velké lítosti a pokaždé po velkém smlouvání s ní, které nechat a které dát pryč, musel nosívat do antikvariátu; mělo to ale tu výhodu, že jsem měl přednostní právo za ně utržené peníze utratit za jiné staré knížky :lol: ):
"Jsem jak ten mnich, co měl mnoho knih a hovno věděl, co je v nich".
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: MikroKameničky

Příspěvekod hopeter » úte 31 bře, 2020 1:39 pm

Nechci být šťoura ale celá strana 2 by se mohla přesunout do samostatné diskuze o tvorbě maskování SN... :wink:

EDIT moderátor : splněno, teď jen aby z toho něco bylo :lol: ....

Jarda H.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod hopeter » úte 31 bře, 2020 5:41 pm

Jardo díky.
Předpokládám , že hank najde zmíněných 11 způsobů a ostatní přihodí třeba něco z praxe.
Já jsem zatím nic kromě tunelu a mostu nevykoumal.
Zajímavé řešení má hank61 na své úzké 0m - úvrať přes segmentovou točnu s pootočením celé soupravy.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 31 bře, 2020 6:04 pm

Kromě tunelu a mostu mě napadly tyto možnosti:
- vlak zajede za budovy, které přejdou do kulisy
- vlak vjede do budovy - remíza, továrna...
- další stavby - např. hradba, plot, brána, které zakryjí odjíždějící vlak
- terén, vlak zmizí za terénní vlnou, kopcem, v zářezu, za náspem....
- příroda - porost zakryje vlak (les, prales, křoviska...)
- kombinace uvedených možnosti.

Pak mě ještě napadla mlha a tma. :)

Víc toho dohromady nedám, tak jsem na těch 11 možnosti též zvědav.
Ovsem podobná “kouzla” se dělají snáz u malých kolejišť/ dioramat s pevně daným úhlem pohledu. Klasické kolejiště se dá většinou sledovat z více stran, takže muže nastat problém.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod hank » úte 31 bře, 2020 10:00 pm

To zadání ale znělo jinak:
Jak nechat zmizet vlak ze scény?

A to je přece jen trochu rozdíl. Ve spoustě případů totiž za scénou nebo vedle scény vůbec žádné skryté nádraží není. Zvlášť když jde o mini-, mikro- a jiná pidikolejiště.

Takže první balík nápadů je jasný a nějak souvisí se vzájemným uspořádáním koleje a terénu, resp. krajiny nebo přírody:
- tunel
- zářez
- skalní masív
- lesní vegetace
Další skupina se týká pozemních staveb a technologických zařízení: Kolej může zmizet
- v budově
- za budovou, mezi budovami
- pod/za mostem/náspem/nadjezdem jiné dopravní stavby:
- železnice
- silnice
- akvaduktu nebo vodního kanálu
- ve vratech do zdi/ohrady/plotu/povodňové nebo přílivové hráze
- v zákopu na bojišti nějaké válečné fronty
- v nějakém technologickém zařízení, jako je třeba vagónový výtah nebo výklopník
- v útrobách trajektu
- za nějakým technologickým zařízením:
- těžní věží
- vysokou pecí
- vápenkou
- drtírnou kamene
- cementářskou pecí
- chemickou aparaturou
Můžeme jako pohledovou bariéru použít i skládku/hromadu/hranici nějakého materiálu:
- uhlí
- rudy
- kamene
- štěrku
- řepy
- dřeva - kmenů, výřezů, metrových polen, prken, trámů - na dřevoskladě, na pile nebo v papírně
nebo taky stojící
- kolejová vozidla
- silniční vozidla
- plavidla
Kolej může taky zmizet v podzemí, tj.
- v hlubinném dole
- v tunelovém vjezdu do povrchového lomu
- v podzemním bunkru
Když použijeme jevištní uspořádání kolejiště, které nasměruje pohled diváka žádoucím směrem, tak si nemusíme hrát vůbec na nic a vlak prostě odjede ze scény jako animace z PC monitoru. Takové jeviště může být vyrobeno
- z krabice
- z kufříku
- z pouzdra na hudební nástroj
- z vykuchaného televizoru nebo CRT monitoru
- z modelu vozidla nějaké sloní velikosti (II, I), v němž je umístěn "model modelu" ve velikosti Z nebo T, takže můžeme mít např. v modelu vagónu měřítka 1:22,5 nebo 1:25 znázorněn pomocí modelu měřítka 1:450 nebo 1:480 model modelu 1:22,5 - u statického velkého modelu necháme otevřené vagónové dveře, které ohraničí pohled na scénu, na níž bude v provozu model malého měřítka. (Ve velikosti T se dokonce přímo vyrábějí modely vozidel použitelné jako "modely modelů" zahradní železnice.)
V takovém případě jde pak o něco, čemu říkám "přiznané zákulisí", protože mimo pohled na scénu se to vůbec nemusí schovávat, a může to být
- klasické kolejové rozvětvení s výhybkami
- točna
- přesuvna
- vyměnitelné kazety

No a snad není nutno nějak zvlášť zdůrazňovat, že tyto způsoby lze všelijak kombinovat.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod hank » úte 31 bře, 2020 10:09 pm

Michal Š. navrhuje mlhu a tmu. Ano, viděl jsem fotku kolejiště z newyorského podzemí (nebyl to kupodivu model metra, ale podzemní stanice normální železnice), kde se pozornost diváka skutečně soustřeďovala na žádoucí objekty hrou světel a stínů. Asi by se takových scénografických efektů běžných ve filmu a na divadelním jevišti dalo najít víc. Podobně jeden německý modelář pracuje s kombinacemi běžných modelů, 3D počítačových modelů a projekcí PC-animací. (Myslím, že jsem se tu o něm už jednou zmiňoval.) Ale to už je přece jen asi trochu mimo náš hlavní zájem.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod JanoH0e » stř 01 dub, 2020 8:02 am

A ešte "americký spôsob" - dierou v kulise. :lol: Len tak, bez nejakého zložitého maskovania. Čo sa týka "svetla a tmy", v Nemecku sa na takéto efekty používa zrkadlo.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod Morris Zapp » sob 04 dub, 2020 8:52 am

Tak už jsem něco našel - domnívám se, že to sice furt není přesně to, co jsem hledal, ale díra s vratama v protipovodňové hrázi to je. Kolejiště na motivy Butjadinger bahn, popisováno v sešitu MIBA Spezial 73 "Besser planen, schöner wohnen", na str. 32 - 37.

https://www.google.com/url?sa=i&rct=j&q ... 6238964339
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod hank » sob 04 dub, 2020 4:51 pm

Morris Zapp: Děkuji. Mně teď přišla větší zakázka na práci za peníze, tak sem teď nejmíň 3 týdny budu jenom nahlížet; možná občas něco stručně okomentuju, ale na nic jiného teď nebudu mít čas. Pořád jsem ale přesvědčený, že u Carla Arnedta byl někde souhrn podobný tomu, který jsem sem dal. Tak třeba to někdo časem najde.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod Morris Zapp » ned 05 dub, 2020 3:43 pm

Tak ať se práce daří!

Přidám ještě jeden způsob, ovšem na ČSD použitelný jen pro obzvlášť rozpumprdlíkované freelancery - průchod trati městskou branou, jako zde v Euskirchen:
ObrázekObrázek
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 837
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: Jak "maskovat" SN na kolejišti

Příspěvekod hank » stř 06 kvě, 2020 7:03 pm

hank píše:Tak třeba to někdo časem najde.


Vivat! Našel to Kavka_ (viz tady viewtopic.php?f=51&t=12591&start=15#p273168)
a je to tady:
https://www.carendt.com/small-layout-sc ... mber-2007/
https://www.carendt.com/small-layout-sc ... s-edition/

Takže děkuji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm


Zpět na Podklady ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: nebel a 4 návštevníků