Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 09 bře, 2020 2:11 pm

Ahoj,
1. Podle mě štětec postačí. Když jsi šikovný, bude to vypadat dobře tak i tak, nešikovné ruce nezachrání ani sebelepší technologie.
Stříkání je zdlouhavé třeba kvůli nutnosti aplikovat několik vrstev.
Stříkal jsem budovu poprvé, předtím jsem též štětcoval. I na stříkané budově jsem dost věcí dodělával štětcem, protože nastříkat šly blbě (např. špalety a překlady).
Se stříkáním je více práce, protože musíš dát několik vrstev. Štětcem se to většinou dá natřít najednou.
2. tmelení - na budovách jsem vždy tmelil pouze místa, kde to bylo zapotřebí. Tedy ne plošně. Možná bych plošném tmelení uvažoval u stěn, kdy budu dělat další úpravy (např. oloupaná omítka). U stavebnice Bečova je většina spojů i rohů překryta římsami a dalšími architektonickými prvky, které se dolepují dodatečně. To mi přijde jako ideální řešení.
Ohledně finální ochrany se též rád přiučím. Řekl bych, že Matný bezbarvý lak nic nepokazí, kromě okenních skel, ale zatím jsem to nezkoušel.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod hank » pon 09 bře, 2020 2:55 pm

Stavím modely budov od obou výrobců. Natírám zásadně štětcem, kromě akrylátových barev běžně používám i tempery, zkoušel jsem do temper přidávat i práškové pigmenty určené do kitařských barev a když je tempera dost hustá, spojí se to a drží to. Snažím se při práci s temperami dodržovat jednu hlavní zásadu: Co nejmíň vody. I tak je pro udržení rovinnosti ploch potřeba sušit natřené díly pod pořádnou zátěží a nejméně 24 hodin. S trochou opatrnosti se ale takhle dá zacházet dokonce i s mikrodýhou. Maskování rohů je můj věčný problém, proto mám nejradši budovy s dolepovanými okrasnými prvky na nárožích. Při různém experimentování se mi podařilo namíchat si něco jako provizorní tmel z temper, práškových pigmentů a vodou zředěného herkulesu. Poměr ale nevím, zjistil jsem to spíš náhodou a pracuju "okometricky"; toho lepidla stačí jen docela maličko. Modely budov jsem zatím nelakoval. Staří modeláři v 60. - 70. letech doporučovali konečnou povrchovou úpravu temperových nátěrů a barev pigmentovaných strouhanou křídou pastelovými fixativy - nevím, nezkoušel jsem. To ale bylo v dobách, kdy modelářských materiálů bylo na trhu zoufale málo a snáz se daly sehnat všelijaké potřeby pro výtvarníky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Charlie » pon 09 bře, 2020 6:27 pm

Tohle je moje první zkušenost se stavebnicemi laser cut. Jde o propustek od KB model. Bál jsem se do toho jít a přemýšlel jak se do toho barvení pustit. Nakonec jsem zvolil tuhle techniku u který už asi zůstanu jen se jí budu snažit ještě trochu zdokonalit. Díly stavebnice jsem nastříkal akrylovým základem ve spreji a po zaschnutí jsem to celé namaloval olejovejma barvama jako obraz. Ředil jsem je podle potřeby lněným olejem abych dosáhl potřebné tóny a krytí barvy. Po zaschnutí mají barvy přirozený vzhled a není potřeba je dál lakovat. Hotové to ještě není, po slepení se zbytkem se to ještě trochu napatinuje a posype trochu mechem.

Obrázek
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 09 bře, 2020 8:04 pm

Ahoj, ještě to trochu doplním. Pro stříkání jsem se rozhodl kvůli zachování detailů - bosáže. Přece jen zatřít je štětcem je snazší.
Stejný je i důvod proč stěny netmelit celoplošně.
Jo a na tmelení používám co je po ruce. Používat jemné tmely jako na vozidla (tamia) mi přijde přehnané. U kartonů splní stejnou službu i tmely na dřevo nebo Ostafix či podobné.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod a.t.s.f. » pát 13 bře, 2020 10:26 am

Toto používám na laser. dřevěné díly pro dolícování, nebo pro zatmelení černé hrany po řezu: https://www.jino.cz/model-lite-balsa-tm ... 0-ml_15236 Možná by šlo použít i na karton. Dřží to objem a dobře se brousí... Jen ta cena...
Na lepení se mi osvědčilo toto: https://www.hattons.co.uk/66487/metcalf ... etail.aspx Trubička na konci je kovová a díky jehle v ní lepidlo nezasychá uvnitř. Ale nevím, kde v ČR sehnat.
Na lepení používám lehce zředěný Duvilax.
a.t.s.f.
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 23 led, 2013 4:51 pm

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Fox » sob 14 bře, 2020 10:28 am

už jsem to různě psal: tmelím rohy sádrokartonářským tmelem Renokitt (Knauf). Jedna patrona stojí cca 90 Kč, dá se to skvěle brousit i barvit. Používám na všechny podobné tmelící práce na kolejišt, snese to i tlustou vrstvu, nesmršťuje se, nepraská.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1306
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Pater » úte 31 bře, 2020 5:50 am

Když už jste nakousli laserem vyřezávané stavby, měl bych taky dotaz. Jak připravujete karton před vlastním lepením? Já jsem karton stříkal bezbarvým matným lakem. Tato úprava však není dostatečná. Stává se mi, a to dost často, že se mi při práci na modelu z kartonu odlupují cihly a kameny.
Budovy07.jpg

Vpravo od dveří je vidět upadlé cihly, a to jak nahoře, tak i dole.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod ahx » úte 31 bře, 2020 7:24 am

Pokud jde o cihly, tak s tím mám taky problém. Stačilo se na ně křivě podívat a už to bylo. Osvědčilo se mi cihly co nejřív natřít barvou, např. akrylem, ta je trochu zpevní a dá se s tím pracovat.
H0, DCC, III.-IV., co se mi líbí nebo zaujme
ahx
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 24 pro, 2011 8:41 am
Bydliště: Hradec Králové

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod hank » úte 31 bře, 2020 8:51 am

S těmi cihlami nebo i kamenným zdivem je to trochu složitější. Především to nedělají všechny stavebnice. Dále papír jako přírodní materiál není homogenní. Tím teď nemyslím jenom použití nevhodného materiálu; měřitelné parametry - v tomto případě zřejmě mezivrstevná vazebná pevnost - se obvykle stanoví jako mezní nebo v intervalech a ne vždy ještě přípustná normalizovaná hodnota musí vyhovovat účelu použití. Dále záleží na tom, jestli laseroví "paliči" berou v úvahu směr vlákna (připouštím, že to pokaždé nejde...) a jestli nepálí spáry ve zdivu moc hluboko. A nakonec, často se to stává i pří řezání nebo vytváření linek ohybu, když má člověk tupý nebo nevhodný nástroj, případně když moc tlačí...

Těžko dát obecně platnou radu. Nejlepší by asi bylo, kdyby se ty ozdobné cihelné prvky dolepovaly zvlášť.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak na kartonové stavby AWEPE a KB model

Příspěvekod Pater » čtv 02 dub, 2020 9:58 am

hank píše:Nejlepší by asi bylo, kdyby se ty ozdobné cihelné prvky dolepovaly zvlášť.

Kromě komínu se ty cihelné prvky dolepovaly zvlášť, ale při manipulaci s těmi titěrnými prvky (měřítko N) se cihly prostě uvolňují.
Děkuji všem za rady.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků